Відеоблоги

Перекази з картки на картку: як не попасти під фінмоніторинг

Ви дізнаєтесь:

  • Хто здійснює фінмоніторинг та які платежі контролюються
  • Які платежі не підпадають під фінмоніторинг
  • Що робити, якщо картку заблоковано
Оберіть відео для перегляду

5(17)

Оцініть відео:

Перекази з картки на картку: як не попасти під фінмоніторинг

00:10:09

Тетяна Криворук

5(17)

Оцініть відео:


Правила переказів з картки на картку нам диктують два держоргани: податкова (своєю чергою перевіряє оподаткування) і Держфінмоніторинг (перевіряє легальність цих доходів).

Фінансовий моніторинг - це сукупність інструментів, які спрямовані на виявлення та протидію незаконному грошовому обігу. Наприклад, перешкоджання отриманню нелегальних доходів, відмиванню грошей, фінансуванню тероризму тощо.

До суб'єкта фінансового моніторингу відносяться дуже багато різних організацій, державних організацій і приватних компаній. І взагалі вони діляться на первинні й державні. На цьому слайді я показала вам деякі з цих суб'єктів, це не всі суб'єкти фінмоніторингу. Первинні: банки, платіжні організації, оператори поштового зв'язку та інші. Державні: НБУ, Держфінмоніторинг, Мінфін, Мін’юст та інші.

Які платежі громадян з картки на картку не оподатковуються згідно З ПКУ? Ось ми перейшли до того питання: а що ж контролює податкова? Є у нас небагато статей, які нам дають ці не оподатковування наших доходів. Перейдімо і подивимось. Підпункт 165.1.24, це торгівля власною виробленою сільськогосподарською продукцією. І тут є у нас обмеження щодо надходження коштів на картку (приймання) за цю продукцію. Ця сума повинна бути не більше ніж 12 мінімальних заробітних плат на рік. Підпункт 165.1.31, це поворотна фінансова допомога, але не систематична. Що це означає? Це означає, що ми можемо перераховувати з картки на картку, наприклад, своїм там товаришам, друзям, знайомим поворотну фінансову допомогу, повернення цієї допомоги, але не систематично. При цьому в призначенні платежу обов'язково це повинно бути прописано. Пункт 174.6 та пп. 174.2.1 нам говорять про дарування та оподаткування спадщини від родичів 1 та 2 ступеня споріднення, це наші найближчі родичі, це чоловік, дружина, дитина і наші батьки.

Які платежі громадян не підпадають під фінансовий моніторинг? У нас є Закон №361 про запобігання та протидію легалізації доходів, який нам диктує основні платежі, які не підпадають під фінмоніторинг Перше, це оплата комунальних послуг у будь-якому розмірі. Друге, це зняття коштів з власного рахунку. І третє, це сплата податків, зборів, аліментів та штрафів.


Які суми операцій підпадають під фінмоніторинг банку?
Перекази готівки у розмірі від 5 000 грн фізичними особами підпадають під фінмоніторинг. Друге, всі платежі у розмірі понад 400 000 грн автоматом підпадають під цю перевірку.


Ліміти грошових переказів
. Кожен банк чи платіжна система може встановлювати свої ліміти. От, наприклад, сьогодні у Приватбанку є ліміти на перекази на картку іншого банку у розмірі 29 999 грн. Друге, що ще є, отримання на картку фізособи не більше 100 000 грн в місяць. Тобто у нас є фізична особа, яка не може отримати понад 100 000 грн на місяць. Що робить банк? Банк просто не пропускає ці платежі. Також у NovaPay максимальна сума однієї післяплати на картку NovaPay – 100 000 грн, на інші банківські картки – 29 999 грн і отримання готівкою – 399 999 грн. От такі обмеження встановлюють суб'єкти фінансового моніторингу і вони можуть відрізнятися один від іншого і це нормально.


Найпоширеніші операції, які потрапляють під фінмоніторинг

Регулярне отримання переказів, що може викликати підозру ведення підприємницької діяльності без реєстрації ФОП. Друге, систематичне відправлення грошових переказів одним і тим самим фізособам, які не є вашим родичам. Треба уникати постійного перерахування коштів, систематичного. Нетипові операції для картки фізособи. Наприклад, у вас не було ніяких операцій по картці, а потім були якісь надходження, 100 000 грн, потім 2 000 грн без змісту платежу, без призначення і ця операція також може фінмоніторинг банку зацікавити. Збільшення вдвічі обороту на картці. І останнє, також контроль може спровокувати скарга від відправника грошового переказу. Такі ситуації також можливі.


Наслідки не проходження фінмоніторингу банку, що може бути?
Самим таким великим наслідком є блокування рахунку та вашої картки фізичної особи. Так ось, хочу дати декілька рекомендацій як розблокувати картку. Перше, це надати загальні пояснювальні листи, які банк у вас запросить. У вас обов'язково від банку буде перелік документів, які ви повинні надати для того, щоб вам розблокували рахунок та картки. Довести законність походження грошових операцій, тобто надати підтверджуючі документи. Надати інформацію щодо сплати належних податків, якщо вони будуть передбачені в цьому запиті. І ні в якому разі не треба ігнорувати звернення банку, тому що це можуть бути для вашого рахунку наслідки негативні, тому що якщо ви не проходите фінмоніторинг банку, далі ця інформація може потрапити іноді в податкову, а іноді в Держфінмоніторинг, що теж є не дуже хорошою ситуацією у вашому випадку. Для пришвидшення проходження перевірки обов'язково треба зв'язуватися з працівниками банку.


Підсумки

Отже, підсумуймо. Перше, ми уточнюємо у нашому банку ліміти переказів з картки на картку. Друге, контролюємо суми переказів від 5 000 грн і пам'ятаємо, що ці суми також контролює фінансовий моніторинг. Пам'ятаємо, що отримання доходу від підприємницької діяльності нелегальним шляхом на особисту карту фізичних осіб може прирівнюватись до заробітної плати, тому це порушення законодавства. І у разі блокування вашого рахунку або картки, обов'язково не ігноруємо цей момент і звертаємось до вашого банку.