Мобілізаційні зміни запрацюють з 18 травня
18 травня набере чинності Закон України від 11.04.2024 № 3633-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку». Розгляньмо, які потенційні зміни відбудуться для бізнесу та громадян призовного віку.
Основні новації, які прописані у Законі № 3633:
-
мобілізації підлягають чоловіки з 25 років;
-
скасовується право на відстрочку для студентів (якщо це не перша освіта);
-
повістки будуть в паперовому вигляді (електронні не надсилатимуть);
-
військовозобов’язані протягом 60 днів мають уточнити свої облікові дані через ТЦК, ЦНАП або е-кабінет;
-
чоловіки від 18 до 60 років мають постійно носити із собою військово-обліковий документ;
-
упродовж 9 місяців обмежено придатні мають з’явитись в ТЦК і пройти ВЛК;
-
замість строкової служби запроваджується базова військова служба;
-
створення і функціонування е-кабінету призовника, військовозобов’язаного чи резервіста (реєстрація добровільна);
-
отримавши повістку, необхідно з’явитись в ТЦК у визначений повісткою термін;
-
ухилянтів обмежуватимуть в праві користування власним транспортним засобом;
-
консульські послуги військовозобов’язаним за кордоном надаватимуть лише після уточнення облікових даних;
-
під час укладання першого контракту військовослужбовці мають право на компенсацію 50% від першого внеску за іпотекою;
-
на користь ЗСУ зможуть вилучати транспорт.
Як і раніше, бізнес може мати можливість бронювати своїх співробітників. Процедура отримання статусу критично важливого підприємства прописана в Постанові КМУ від 27.01.2023 № 76. Але в найближчому майбутньому Кабмін повинен переглянути критерії присвоєння підприємствам статусу критично важливих.
Для підприємств, що офіційно мають статус критично важливих, новий закон передбачає надання бронювання від мобілізації не лише офіційно працевлаштованих співробітників, але і його бенефіціарних власників. Але, увага, відстрочка надаватиметься працівникам підприємства лише у випадку їх перебування на спеціальному військовому обліку. Щоб із загального обліку перевестися на спеціальний військовий облік необхідно навідатися до ТЦК та СП для оновлення даних. Якщо цього не зробити, то працівник скоріше за все не зможе отримати відстрочки від мобілізації.
Підприємства і надалі будуть вести військовий облік. Що стосується оповіщення працівників про виклик до ТЦК та роботодавець зобов’язаний сповістити працівника про його виклик центром. Для цього керівнику достатньо видати відповідне розпорядження про ознайомлення працівника з розпорядженням центру, вручити повістку (якщо вона долучається) та увільнити працівника від роботи на період, необхідний йому, щоб добратись, пройти ВЛК (за необхідності) та оновити свої дані в ТЦК та СП.
При цьому, тепер передбачається, що роботодавець буде зобов’язаний здійснити «інформаційні та організаційно-технічні заходи» для забезпечення прибуття працівника до ТЦК у визначені розпорядженням дату, місце та час. Що розуміється під «інформаційними та організаційно-технічними заходами», поки що закон таких роз’яснень не містить.
Очікується, що до 17 травня 2024 року включно КМУ повинен буде розробити та затвердити порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації. В документі має бути описаний порядок оповіщення та прибуття громадян до ТЦК та СП.
Ще Закон передбачає, що транспортні засоби не можуть виїжджати в інші області та за межі країни, їх не можна продавати, здавати в оренду чи передавати третім особам в якості предмета застави чи під гарантії банківським установам при виконанні двох умов:
-
якщо перебувають на обліку в ТЦК та СП;
-
якщо призначені для доукомплектування ЗСУ.
Щодо орендованих транспортних засобів або наданих як предмет застави чи гарантії, то діє виняток, якщо це було зроблено до 17 травня 2024 року.
Крім того, тепер прийняття на роботу нового співробітника без постановки на персональний військовий облік, в т. ч. без наявності у нього військово-облікового документу, означає прямий ризик адміністративної відповідальності для керівника такого підприємства або особи, відповідальної за військовий облік.
Вже прийнятий законопроєкт № 10379, який передбачає збільшення адміністративного штрафу під час дії особливого періоду:
-
для громадян, починаючи з вилки 8 500 – 17 000 грн, закінчуючи вилкою 34 000 – 54 000 грн;
-
для посадових осіб (в т. ч. бізнесу) пропонується вилка 153 000 – 204 000 грн.
Ще правда не до кінця зрозуміло, як нараховуватимуться такі штрафи: за кожне окреме порушення в частині військового обліку або загалом один штраф за усі порушення. У першому випадку для підприємств сума може сягати мільйонів гривень.
Для запуску роботи усіх процедур прийнятих Законом про мобілізацію Кабмін повинен до 17 липня 2024 року внести ряд змін в підзаконні акти. Тобто ще не ясно, як будуть працювати всі норми Закону.
Ми будемо знайомити вас із усіма змінами і надалі, тож обов’язково підписуйтесь на наш ютуб-канал, що не пропустити важливу інформацію.
Порядок обміну електронними документами з ДПС запрацює з 1 травня
Мінфін наказом від 18.03.2024 № 133 вніс зміни до Порядку обміну електронними документами з податковими органами.
Змінами до Порядку уточнили:
-
створення електронного документа завершується накладанням на нього КЕП і за наявності печатки підписувача;
-
якщо електронний документ створюється з використанням більш як одного електронного підпису або більш як однієї електронної печатки його створення завершується накладанням електронного підпису або електронної печатки останнім підписувачем чи створювачем електронної печатки відповідно до технології створення електронного документа.
Порядок набуття статусу суб’єкта електронного документообігу доповнили, що керівник зобов’язаний для надання КЕП на електронні документи при їх передачі до податкового органу використовувати особистий ключ, кваліфікований сертифікат якого надано керівником до податкового органу першим будь-яким електронним документом або повідомленням про надання інформації щодо кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису.
В Е-кабінеті з 1 травня оновлюється сервіс «Стан розрахунків з бюджетом»
З 1 травня в Електронному кабінеті запроваджуються нові можливості сервісу «Стан розрахунків з бюджетом». У користувачів з’явиться можливість:
-
обрати дату, місяць та рік, за який платник бажає отримати Витяг щодо стану розрахунків;
-
розрахунку пені, якщо наявний податковий борг;
-
отримати інформацію в розрізі платежів;
-
отримати Витягу з електронним підписом посадової особи ДПС.
Якщо у вас є запитання з бухгалтерського обліку та оподаткування, звертайтесь у наш унікальний сервіс «Особистий консультант» і отримайте відповідь протягом 24 годин.
1 травня 2024 року планують відновити документальні митні перевірки
Відповідні зміни передбачили в законопроєкті № 9456, який наразі знаходиться на підписі у Президента.
Скасують мораторій на документальні перевірки та зустрічні звірки, які були розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім документальних перевірок, зустрічних звірок, на які встановлено мораторій.
Акти (довідки) про результати документальних перевірок, зустрічних звірок, заперечення до актів перевірок, податкові повідомлення-рішення, процедура вручення яких не була завершена до 24 лютого 2022 року, надсилатимуть (вручатимуть) до 1 липня 2024 року.
Документальні перевірки проводитимуть за наявності безпечних умов для їх проведення. Перевірки, які були розпочаті (поновлені), але не можуть бути завершені у зв'язку з відсутністю безпечних умов для їх проведення, зупиняються за рішенням керівника митного органу або особи, яка виконує його обов'язки, до відновлення безпечних умов та/або усунення перешкод для їх проведення. Таке рішення може бути прийнято у тому числі за вмотивованою заявою платника податків.
Діє Закон щодо забезпечення прав військовослужбовців та поліцейських на соцзахист
Законом № 3621-IX внесли зміни до низки законів з метою удосконалення механізмів забезпечення деяких прав військовослужбовців і поліцейських. Зокрема, передбачили:
-
надання військовослужбовцям одноразової відпустки при народженні дитини відповідно до ст. 19-1 Закону України «Про відпустки» зі збереженням грошового забезпечення у повному розмірі;
-
звільнення від виконання службових обов’язків військовослужбовців у разі хвороби дитини віком до 14 років, яка потребує стаціонарного лікування, зі збереженням грошового забезпечення на весь період хвороби дитини;
-
уточнення підстав виплати додаткової винагороди під час дії воєнного стану військовослужбовцям, які у зв’язку з пораненням (контузією, травмою або каліцтвом), пов’язаним із виконанням обов’язків військової служби щодо захисту Батьківщини, визнані військово-лікарською комісією обмежено придатними до військової служби або непридатними до військової служби з переоглядом через 6-12 місяців та зараховані у розпорядження відповідних командирів.
Спрощується порядок зміни цільового призначення земельних ділянок
З 28 травня запрацює Закон № 3563, який спрощує порядок встановлення та зміни цільового призначення земельних ділянок на території за межами населених пунктів, стосовно якої відсутня містобудівна документація, для розміщення об'єктів промисловості та енергетики, у період дії воєнного стану в Україні та протягом 5 років після його припинення.
Але це не стосується земель, віднесених до категорій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, земель історико-культурного призначення, земель водного фонду, рекреаційного, оздоровчого, лісогосподарського призначення.
Кабмін має створити реєстр територій забруднених/імовірно забруднених вибухонебезпечними предметами для збирання, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту відомостей про землі, забруднені вибухонебезпечними предметами або непридатні для використання у зв'язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухо небезпечними предметами.
Вихідні дні у травні і продовження дії воєнного стану
Зазвичай у травні українці мають декілька додаткових вихідних – 1 травня (День праці) та 8 травня (День пам'яті та перемоги над нацизмом). На останній весняний місяць 2024 року також припадає одне з найбільших церковних свят у християн східного обряду – Великдень (5 травня).
Нагадуємо, що через дію Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (від 6 лютого 2024 року він був подовжений ще на 90 діб) додаткових вихідних у травні не буде. Однак деякі роботодавці можуть на свій розсуд дати співробітникам дні відпочинку. Наразі воєнний стан продовжено до 14 травня 2024 року. Але нема сумнівів, що у травні його продовжать на 90 днів дію воєнного стану та мобілізацію. Тож очікуємо відповідних указів Президента, які має ухвалити Верховна Рада.
Розібратися у питаннях оплати праці і трудових відносин, нарахуванні відпускних, лікарняних, декретних, оподаткуванні і розрахунках з працівниками та підзвітними особами запрошуємо на Бухгалтерську Платформу №1. Із січня по червень виходить онлайн-школа «Заробітна плата та трудові відносини, нарахування і утримання», яка складається з 7 модулів. Доступ до модулів та програми онлайн-школи знайдете за посиланням.
Важливі дати для бухгалтера
Хочемо нагадати важливі дати для платників ПДВ:
-
5 травня – останній день реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених з 1 по 15 квітня 2024 року;
-
18 травня – останній день реєстрації в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених з 16 по 30 квітня 2024 року;
-
20 травня потрібно зареєструвати зведені податкові накладні та розрахунки коригування до них складених у березні за операціями, визначеними пунктом 198.5 та пунктом 199.1 ПКУ. Також це гранична дата подання декларації з ПДВ за квітень 2024 року;
-
30 травня потрібно сплатити ПДВ за квітень 2024 року.
А ще 10 травня – останній день подання до ДПС за 1 квартал 2024 року:
-
податкової декларації з податку на прибуток підприємств для платників, у яких податковий період дорівнює календарному кварталу;
-
розрахунка частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку;
-
фінансової звітності платниками податку на прибуток, що звітують щокварталу;
-
податкового розрахунка сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску;
-
податкової декларації платника єдиного податку – ФОП і юридичної особи платниками 3-ї групи;
-
податкової декларації екологічного податку;
-
податкової декларації з рентної плати.