Відеоблоги

Майнова декларація новоствореного ФОПа: коли і як подати

Ви дізнаєтесь:

  • Коли новостворений ФОП може стати платником єдиного податку
  • Про ведення обліку та звітнування за період перебування на загальній та спрощеній системі
  • В якому статусі та за якими правилами заповнюється декларація
Оберіть відео для перегляду

5(1)

Оцініть відео:

Майнова декларація новоствореного ФОПа: коли і як подати

00:10:22

Ольга Хільчук

5(1)

Оцініть відео:


Вибір спрощеної системи новоствореним ФОПом та строк переходу на ЄП

Фізична особа – підприємець, яка зареєструвалася у 2023 році, не може бути з дати реєстрації платником першої або другої групи. Згідно з нормами ПКУ новозареєстрований ФОП подає заяву про обрання спрощеної системи першої або другої групи до закінчення місяця, в якому відбулася держреєстрація, то він може стати платником лише з першого числа місяця, наступного після держреєстрації. І що виходить? Що частину місяця ми перебуваємо не на спрощеній системі обліку, а на загальній системі. Припустимо ФОП подав заяву на держреєстрацію 11 вересня 2023 року, паралельно подається заява про обрання спрощеної системи й таким спрощенцем він стає лише з 1 жовтня 2023 року. І відповідно проміжок часу з 11 вересня по 30 вересня такий ФОП перебуває у в статусі загальносистемника.


Які наслідки за собою це тягне?
Розгляну три основних. Перший, потрібно подати декларацію про майновий стан і доходи за 2023 рік, граничний термін подання 30 квітня 2024 року. Другий, потрібно було вести книгу обліку доходів типової форми за період перебування на загальній системі. Однак одразу маленька ремарка, якщо доходів не було, відповідно книгу обліку не було за які дані вести. Тобто якщо говоримо по нашому кейсу, у вересні, якщо жодних доходів не отримали, відповідно ніяких додаткових типових форм ми не ведемо. І третій момент, отриманий чистий дохід на загальній системі потрібно було оподаткувати ПДФО (18%), військовий збір (1,5%) та ЄСВ (22%). Відносно ЄСВ маємо пільгу, пов'язану з воєнним станом. І знову ж таки примітка, якщо доходів на загальній не отримували, відповідно і ці додаткові податки теж не виникають. Однак перший момент по декларації, він нікуди не зникає, незалежно від того були доходи чи не були, ми її подаємо. Врахуємо, що ви ФОП про якого я говорю, однак доходів ви не отримували, ви пам'ятали про цей момент, що ви на загальній системі з дня реєстрації, однак декларацію потрібно подати, і розглянемо як в електронному кабінеті швидко та правильно її заповнити. Адже система допомагає нам автоматизувати цей процес і майже без ручного втручання зробити це.


Підготовка даних для заповнення декларації в е-кабінеті

В Електронному кабінеті авторизуємося, переходимо до розділу «Електронний кабінет для громадян», в якому раджу спочатку подати запит про суми виплачених доходів на вашу користь за 2023 рік. Для того, щоб зафіксуватися, пригадати, які суми, оподатковані та неоподатковані, були на вашу користь виплачені, наприклад, податковими агентами, роботодавцем, іншими державними органами, якщо це не оподатковані доходи, для того, щоб ці суми правильно вказати в декларації й нічого не упустити.

Переходимо безпосередньо до заповнення декларації. Натискаємо «Податкова декларація», тиснемо «Створити». І ось тут перший момент, який потрібно правильно врахувати, в анкеті, яка висвічується, є чотири категорії в статусі кого ви можете сформувати декларацію і правильно обравши відповідну категорію ви призведете до того, що зайві додатки не будуть створені у складі декларації. Отже, в статусі громадянина, підприємця, особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, чи особи, яка подає на податкову знижку. Наші варіанти або громадянин, або підприємець. І ось тут правильно обрати саме громадянин, враховуючи те, що ви як підприємець на загальній системі не отримували доходу. Однак якщо ваша категорія загальносистемник, який на момент реєстрації в першому місяці отримував доходи, тоді обираєте підприємець. Ми ж обираємо громадянин. В наступних чотирьох запитаннях, ви ознайомитесь з ними  детальніше коли будете заповнювати, це якщо мали місце інвестиційні доходи, доходи від продажу нерухомого/рухомого майна, КІК або податкова знижка. В стандартній ситуації ви пропускаєте ці питання і тиснете «Перейти до декларації».


Зміст, етапи та правила заповнення декларації

Декларація складається з восьми розділів, але не у всіх розділах ми будемо вказувати інформацію.

У розділі І «Загальні відомості» перевіряємо інформацію, яку підтягнула система з відповідного реєстру.

У розділі 2 «Доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу» автоматично у графі 10.1 може бути у вас відображена сума заробітної плати (як в моєму випадку). ПДФО та військовий зазначаються ті дані, які роботодавець або податковий агент уже отримав із цих коштів, тобто додаткового оподаткування не виникає. І ось тут перший важливий момент, який варто не упустити, в графі 10.11 записалася автоматична сума чисто оподатковуваного доходу, отриманого мною як на спрощеній системі обліку, однак в цю графу ця сума потрапила невірно, адже я отримала доходи на спрощеній системі, а ця графа стосується «крім осіб, які обрали спрощену систему обліку».Тобто тут ця інформація не має бути, ми маємо її вказати в розділі ІІІ «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу», графа 11.1.

У розділі IV загальна сума річного оподатковуваного доходу сума доходів збільшилася шляхом ось цієї суми. І зверніть увагу, для того, щоб вилучити цю суму, ось не вдається її просто так вилучити, ми розглянемо як видалити її із декларації, але обов'язково це варто зробити.

У розділі V суми податків будуть у нас по нулях, враховуючи те, що на загальній системі доходу ми не отримували.

Розділ VІ та VІІ пропускаємо.

У розділі VІІІ підтягнеться інформація про рухоме та нерухоме майно, яке перебуває у власності фізичної особи або те, яке здається в оренду, ви повинні будете це відмітити. Інформація сюди теж потрапляє автоматично з відповідних реєстрів. І далі ми переходимо до блоку «Перегляд і збереження», тиснемо «Зберегти» декларацію та додатки. Система видає помилку відносно рядка 10.11, на яку я звертала увагу, що туди некоректно прописалася інформація. І що ми робимо? Як нам виправити цю помилку? Ми не натискаємо там назад чи закрити, ми натискали просто «Зберегти» і переходимо до розділу «Введення звітності», в якому ось є та чернетка документа, з яким ми працювали. Обов'язково тут 2023 рік, вона зі статусом з «помилки». Ми відкриваємо документ ось тут і переходимо до цього рядка 10.11. І ось тут видаляємо цю інформацію. Тиснемо «Перевірити». Тобто за замовчуванням система підтягує цю інформацію невірно, ми повинні це відкоригувати. Ми можемо тут зберегти документ, не підписуємо. І система нас відправила назад до розділу «ЕК для громадян» і ось статус документа змінився на перевірений, успішно перевірений. Дані у розділі ІV перевіряємо загальну суму доходу із довідкою про доходи, яку ми отримали, ну і звичайно якщо інших додаткових даних ви не вказуєте у декларації. До збереження, «Зберегти». І можемо перейти одразу до підписання або потім з чернеткою виділяємо документ, тиснемо підписати та відправити. Чекаємо позитивної квитанції №2, в якій має бути зазначено, що пакет документів прийнято, помилки відсутні.