Ви дізнаєтесь:
- Як визначається річний ліміт доходу при переході з групи в групу
- У яких випадках перехід на іншу групу неможливий
- Про наслідки перевищення ліміту
Останнім часом у нас з'являється дуже багато ситуацій, запитань від бухгалтерів, від ФОПів: а як рахувати ліміт для платників єдиного податку, якщо вони рухаються між групами? Хочу сказати, що певної смути в цьому питанні додала торішня ситуація, коли у нас були особливі правила для платників єдиного податку 2%. І відверто скажу, що я починаю спостерігати, що багато хто забув яким чином правильно порахувати ліміт ФОПа на єдиному податку, якщо протягом року він починає змінювати свій статус по групах. Тому я підготувала для вас правила, як це зробити вірно і не помилитися. Тому давайте їх розглянемо прямо зараз.
Ліміт доходу для платників єдиного податку на 2024 рік
Перше правило передбачає, що для кожної групи єдиного податку для ФОПа встановлений свій ліміт. Цей ліміт прив'язаний до мінімальної заробітної плати станом на 1 січня податкового року і цей ліміт протягом року є незмінним. Тобто для кожної групи (1, 2, 3) маємо фіксований ліміт. Ну для орієнтира наводжу ліміт груп у 2024 році, як це має бути пораховано виходячи із мінімальної заробітної плати 7100 грн. Власне з 1 квітня в нас змінився розмір мінімальної заробітної плати, але я наголошую, що на розмір ліміту ФОПа на єдиному податку це абсолютно не впливає. І це було наше перше правило.
Друге правило. ПКУ не передбачає жодного пропорційного розрахунку ліміту. Тобто незалежно від того, що з вами відбувається, чи переходите ви на спрощену систему в середині року, чи реєструєтеся ви як новостворений ФОП в середині року, чи змінюєте ви групу в середині року – жодних пропорційних розрахунків (пропорційно кварталу, пропорційно місяцю, чи навіть пропорційно дням) за ПКУ ми з вами не проводимо. Виняток, як я сказала, він існував виключно в межах 2023 року і виключно для тих ФОПів, які переходили із єдиного податку 2%. Хочу нагадати ці норми ПКУ, вони до речі залишилися, тому якщо у вас виникають якісь питання, пов'язані із закриттям своєї звітності за 2023 рік, можливо ви десь помилилися і вам треба переправити, я нагадую, що це правило існувало в межах звітності 2023 року. Рахувався ліміт пропорційно кількості календарних місяців поточного року, протягом яких платник єдиного податку застосовував, чи не застосовував, особливі правила оподаткування, тобто перебував на єдиному податку 2%. Тому навіть у межах 2023 року в нас спостерігалася наступна ситуація, якщо ФОП був на 2%, то по 2023 року він мав порахувати свій ліміт пропорційно, згідно із нормою, яку я щойно навела. Ну а всі інші ФОПи, які жодним чином не торкалися єдиного податку 2%, для них жодних пропорційних розрахунків не існувало, і у 2023 році, і повторюся, що це правило в нас залишається й у 2024 році. Ну для того, щоб закріпити це, ми з вами обов'язково подивимось на приклади.
Наступне правило, про яке я хочу сказати, це те, що річний ліміт у разі переходу між групами, як на збільшення, так і на зменшення, має дорівнювати ліміту групи, в якій перебуває ФОП станом на 31 грудня 2024 року. Тому для закріплення цього правила якраз і хочу показати вам приклади.
Ситуація 1: Перехід з «меншої» групи на «більшу»
Приклад перший. ФОП переходить із меншої групи на більшу. В першому кварталі 2024 року він перебував на другій групі, а з другого кварталу перейшов на третю. За перший квартал ФОП мав дохід, він дорівнював 3 млн грн. Отже, який буде річний ліміт у такого ФОПа? Нумо рахувати. Отже, якщо ФОП планує перебувати до кінця року на третій групі, він має орієнтуватися на ліміт, який складає 8 285 700 грн. ФОП за перший квартал вже трошки попрацював і мав дохід 3 млн грн. Для самоперевірки, не за правилами Кодексу, ми з вами можемо визначити, а скільки ж може ФОП заробити із квітня по грудень 2024 року, щоб залишитися у межах спрощеної системи. Тут все дуже просто, беремо ліміт групи, в нашому випадку це 8 285 700 грн і віднімаємо ці 3 млн грн, які ми вже заробили за перший квартал. Отже, виходить 5 285 700 грн, для самоперевірки, це є той ліміт, який я можу заробити з квітня по грудень. Я можу це зробити в одному кварталі, в одному місяці, а можу розтягнути дійсно на всі місяці до кінця року, поділивши для себе, порахувавши якусь пропорцію. Ще раз повторюся, Кодекс жодних таких пропорційних підрахунків нам не встановлює. Головне, щоб у моїй річні декларації, якщо я залишуся звісно на третій групі, в мене був дохід не більше мого групового ліміту – 8 285 700 грн.
Ситуація 2: Перехід з «більшої» групи на «меншу»
Рухаємося далі. ФОП переходить із більшої групи на меншу. Отже, майже такий самий кейс, в першому кварталі ФОП перебував на третій групі, отримав дохід 3 млн грн і з 1 квітня 2024 року переходить на другу групу. Яке рішення ми з вами застосовуємо тут? Тут ми маємо орієнтуватися на те, що ФОП, допустимо до кінця 2024 року, буде перебувати на другій групі. Отже, ліміт для другої групи, тобто весь дохід за 2024 рік такого ФОПа, має скласти 5 921 400 грн. З огляду на те, що за перший квартал ФОП вже напрацював 3 млн грн, можемо для самоперевірки визначити той обсяг доходу, який ми можемо заробити з квітня по грудень 2024 року. Для чого? Щоб залишитися у межах другої групи. В цьому прикладі такий невичерпаний ліміт або загальний обсяг доходу до кінця року, щоб утриматися в рамках другої групи буде складати 2 921 400 грн. Хочу сказати, ще раз повторитися, що у випадку, якщо ФОП хоче для себе зробити якийсь орієнтир, він може цю суму поділити по кварталах або по місяцях, або зрозуміти, що йому, наприклад, з третього кварталу доведеться збільшувати знову групу, тому що він не вкладається в той залишок, який йому залишився, можливість працювати на єдиному податку до кінця року.
Наслідки перевищення річного ліміту
І розглянувши ці приклади, маємо з вами що узагальнює правило №4. Перевищення загального ліміту для спрощеної системи у будь-якому місяці 2024 року завжди означає наступні наслідки. Ми маємо перейти на загальну систему. Маємо зробити це з кварталу, наступного за кварталом перевищення. Але я наголошую, кажу зараз про перевищення ліміту спрощеної системи, нагадаю, що це 8 285 700 грн. Тому якщо повернутися до нашого попереднього прикладу, якщо ФОП до кінця року замість 2 921 400 напрацює, наприклад, ще 5 млн, зрозуміло, що такому ФОПу доведеться полишити спрощену систему, а не тільки другу групу. Ну і якщо це відбулося і ФОП за рік перевищив загальний ліміт, незалежно від того, на якій групі він перебував, він до речі міг рухатися з першої, потім на другу, потім на третю, головне, що сукупно за рік він не перевищив 8 285 700 грн. А якщо він це зробив, він має перейти на загальну систему і власне, погана новина, стати знову на єдиний податок він зможе тільки з 1 січня наступного року. Чому? Тому що ПКУ дозволяє змінювати систему із загальної на спрощену тільки раз на рік. Тому в такому випадку буде ось така, ну не дуже приємна ситуація.
Ну і на останок. Що мені робити, як мені зорієнтуватися, чи можу я перейти на якусь іншу групу? До речі, рух між групами, це не є рухом між системами, тому фактично переходити 1, 2, 3, 2, 1 група, скільки мені заманеться, я можу рівно стільки разів, скільки кварталів є у році. Тобто змінювати групу можу чотири рази на рік. Але питання: а до якої групи я можу долучитися? Дивіться, долучитися я можу тільки до тієї групи, якщо я дотримала ліміт саме цієї групи.
І загальне правило. При переході між групами я не починаю рахувати свій ліміт із самого початку, я маю розуміти, що мій річний ліміт не повинен перевищувати загальний ліміт для спрощеної системи. Інакше дивись правила чотири. Ну і для ілюстрації цього правила, даю вам приклад забороненого переходу. Наш вже знайомий ФОП, який в першому кварталі був на другій групі й отримав дохід 3 млн грн, ну припустимо захоче зменшити свою групу і перейти з 1 квітня 2024 року на першу групу. Чи зможе він це зробити? Навряд чи, тому що вже за перший квартал він перевищив ліміт першої групи, який складає 1 185 700 грн. Отже, маючи дохід за перший квартал 3 млн грн такий ФОП не має права перейти на першу групу, тому що ліміт цієї групи вже перевищений. Він може залишитися або на другій групі з орієнтиром на ліміт другої групи або піднятися до третьої групи й мати загальний ліміт спрощеної системи, який також не варто перевищувати.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.