Закон про мобілізацію прийнято!
Ніщо наразі так сильно не турбує українців, як ухвалений парламентом 11 квітня Закон про мобілізацію № 10449. На жаль, із норм цього закону положення щодо демобілізації вилучено повністю. Коротко розповім про основні норми, які прийняті після розгляду у ВР величезної кількості правок.
-
У законі залишається норма про право на демобілізацію людей з інвалідністю. Також буде відбуватися демобілізація у зв’язку зі звільненням з полону (якщо військовослужбовці не висловили бажання продовжувати військову службу).
-
Всі, хто були визнані обмежено придатними, зобовʼязані будуть повторно прийти переогляд протягом 12 місяців.
-
Відтепер військовослужбовці в разі укладення першого контракту мають право на компенсацію 50 % від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.
-
Ті, хто отримав 2-3 групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців), підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.
-
Усім військовослужбовцям хочуть виплачувати щомісячну винагороду за особливості проходження служби у розмірі 10 000 гривень.
-
Після введення в дію закону, будуть виплачувати 70 000 гривень щомісячних виплат тим, хто бере участь у бойових діях «на нулі-нулі», і виконує завдання з контрнаступу, контрактникам аж до ротного опорного пункту включно, а також на території противника.
-
Вводиться обмеження консульських послуг для чоловіків від 18 до 60 років без військово-облікових документів, а також обмеження на керування транспортними засобами чоловікам відповідного віку за вимогою ТЦК.
-
Відповідно до Закону всі військовозобов'язані мають з'явитися до ТЦК самостійно. Також мають носити з собою військово-облікові документи!
Згідно з регламентом і Конституцією, документ має підписати спікер ВРУ і передати документ на підпис президенту. А вже після підпису президента через місяць закон вступає в дію.
Закон містить ще багато чого іншого. Усе будемо розглядати на вебінарах, які ми регулярно проводимо на нашій платформі. Будьте з нами і слідкуйте за новинами.
Автомобілі можуть мобілізувати
ТЦК отримає дані від МВС стосовно автомобілів у власності підприємців та громадян для виконання ними військово-транспортного обов’язку. Таку норму містить законопроєкт про мобілізацію, який 11 квітня підтримала Рада, отже:
-
підприємство зобов'язане забезпечувати у разі мобілізації доставку транспортних засобів та техніки до військової частини;
-
скільки автомобілів мобілізують у кожній області, визначить місцева адміністрація;
-
забирати можуть транспортні засоби, якщо в людини їх більше одного;
-
обов'язок буде поширюватися також на трактори та іншу сільгосптехніку;
-
повернути їх мають через місяць після оголошення демобілізації.
Якщо ж вас цікавить оподаткування і ведення обліку в громадській організації або благодійному фонді, запрошую 19 квітня на онлайн-конференцію «"Неприбуткові" ГО і БФ: звітність за 1 кв., зарплата, відрядження, наслідки втрати неприбутковості», яку проведуть Олена Габрук і Вікторія Величко. Реєструйтесь безкоштовно за посиланням.
Керівника мобілізували: як звітувати
Керівник визначає і змінює перелік уповноважених осіб, які наділяються правом підписання, подання, отримання ними документів та інформації через Електронний кабінет від імені платника податків, та визначає їхні повноваження. Це визначено абзацом другий пункту 42.6 ПКУ.
Щоб надати право підпису електронних документів іншим особам, яким делеговано право підпису, керівник повідомляє про таких осіб орган ДПС, на обліку в якому перебуває. Для цього направляє повідомлення про надання інформації щодо кваліфікованого електронного підпису в електронному вигляді за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 557.
До Повідомлення вноситься інформація про підписувача (підписувачів), якому (яким) надається право підпису електронних документів.
15 квітня запрошуємо на онлайн-форум «Додаток 4ДФ на практичних прикладах & Податкові перевірки: як убезпечити себе від помилок та штрафів». Який проведуть Сергій Ситник та Галина Казначей. Реєстрація безкоштовна за посиланням.
Мінфін вніс зміни до НП(С)БО 6
Мінфін наказом від 18.03.2024 № 130 підкоригував НП(С)БО 6 «Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах». Зокрема:
-
в новій редакції виклали визначення облікової оцінки;
-
доповнили прикладами облікових оцінок, якими є:
-
резерв сумнівних боргів;
-
чиста вартість реалізації одиниці запасів;
-
справедлива вартість активів або зобов’язань;
-
сума нарахованої амортизації об’єкта основних засобів;
-
забезпечення на виконання гарантійних зобов’язань;
-
-
ввели новий термін «оцінка».
Визначили, що якщо зміна в обліковій оцінці приводить до змін в активах, зобов'язаннях або власному капіталі, її визнають шляхом коригування балансової вартості відповідного активу, зобов'язання або власного капіталу в періоді, коли відбулася зміна.
Крім того, встановили, що якщо інформацію про розмір впливу на майбутні періоди не розкрито у зв'язку з неможливістю його попередньої оцінки, підприємство розкриває інформацію про цей факт.
Якщо у бухгалтерів є запитання, щодо виправлення помилок у бухобліку та фінансовій звітності, звертайтеся до нашого унікального сервісу «Особистий консультант», і ви отримаєте відповідь протягом 24 годин.
Працевлаштував ВПО? Отримай компенсацію!
Роботодавці можуть отримати від держави компенсацію витрат на оплату праці працевлаштованих за направленням центрів зайнятості внутрішньо переміщених осіб. Оформити таку компенсацію можна через портал Дія. Крім того, з 1 квітня змінилися розмір і терміни виплати.
Фактичні витрати на оплату праці ВПО компенсують у розмірі не більше двох мінімальних заробітних плат (16 000 грн).
Тривалість такої компенсації становить 6 місяців для осіб, які мають додаткові гарантії в працевлаштуванні 12 місяців, за кожен непарний місяць. Умова – збереження гарантій зайнятості ВПО протягом періоду, що перевищує тривалість виплати вдвічі.
Компенсація тепер нараховується:
-
за перші три місяці найму ВПО;
-
за перші пів року, якщо працевлаштована ВПО має інвалідність.
Виплати доступні для ФОПів та юридичних осіб, які нещодавно працевлаштували на роботу ВПО.
Нагадаємо, як отримати допомогу:
-
Зайдіть на портал Дія в кабінет громадянина за допомогою електронного підпису.
-
Виберіть період, за який треба отримати компенсацію, та введіть дані про працевлаштовану ВПО. При виборі періоду за другий місяць підтвердьте подальше працевлаштування особи.
-
Якщо заяву за перший місяць подавали до філії Державного центру зайнятості, зазначте це та введіть дані про працевлаштовану ВПО. Підтвердьте, що людина й надалі працює. Портал перевірить, чи є вона в реєстрі ВПО.
-
Введіть дані розрахункового рахунку для отримання коштів. Далі Портал сформує заяву.
-
Підпишіть заяву електронним підписом. Після цього її буде надіслано до Державного центру зайнятості.
-
Очікуйте зарахування коштів.
Подання заяви про компенсацію через портал Дія значно спрощує та пришвидшує процес отримання фінансової допомоги. А ще мотивує компанії працевлаштовувати осіб з інвалідністю й забезпечувати їм комфортні умови праці.
Послугу розроблено у співпраці Державного центру зайнятості та Міністерства цифрової трансформації за підтримки USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах (TAPAS)».
Розбиратися в питанні оформлення лікарняних, декретних і компенсаціях відпусток, а також їх нарахуванні на прикладах будемо 16 квітня на майстер-класі «Лікарняні/декретні відпустки по-новому & Компенсація відпустки: зміни, приклади розрахунків». Лекторами будуть Тетяна Гуль і Тимур Алієв. Реєструйтесь безкоштовно за посиланням.
Чи правомірно припинили виплату середньої зарплати мобілізованим
Законодавчі приписи щодо трудових гарантій для мобілізованих працівників перевірять на конституційність. Станом на сьогодні Конституційний Суд розглядає низку справ стосовно цього питання, і за результатами їх розгляду буде зроблено загальний висновок.
Другий сенат 20 березня на відкритій частині пленарного засідання у формі письмового провадження розпочав розгляд справи за конституційною скаргою Прокопенка Юрія Олексійовича.
Громадянин звернувся до Конституційного Суду України з клопотанням перевірити на відповідність Конституції України пп. 17 п. 1 розд. І Закону України від 01.07.2022 № 2352-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», яким унесено зміни до ч. 3 ст. 119 КЗпП, а саме слова: «зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток» замінено словами «зберігаються місце роботи і посада».
На переконання автора клопотання, оспорюваний припис Закону є неконституційним, оскільки звужує зміст та обсяг існуючих прав на нарахування і виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу під час дії особливого періоду.
Конституційний Суд України розглядає низку справ стосовно даного питання, і під час їх розгляду судді одержують відповіді на запити від наукових установ, закладів вищої освіти, органів державної влади.
З 1 липня суми бюджетного відшкодування перевірятимуть 20 к. дн.
Завдяки змінам внесеним до ПКУ Законом № 3603-IX, з 1 липня 2024 року скорочуються терміни проведення перевірок щодо визначення суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню.
Так, платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до ст. 200 ПКУ та подали заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, отримують таке бюджетне відшкодування в разі узгодження контролюючим органом заявленої суми бюджетного відшкодування за результатами камеральної перевірки, що проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним строком подання податкової декларації або уточнюючого розрахунку (у разі подання).
До 1 липня 2024 року контролюючий орган має право протягом 60 календарних днів, що настають за граничним строком подання податкової декларації, провести документальну перевірку платника податку.