Нові ліміти, податки та розмір ЄСВ для ФОПів
Нещодавно стало відомо, що Кабінет міністрів України готує законопроєкт, яким, зокрема, пропонується запровадження військового збору для ФОПів. За словами народної депутатки Ніни Южаніної, військовий збір для ФОПів становитиме 1,5% від мінімальної зарплати. Наразі це 106,5 грн.
У квітні зросте головний показник, до якого повʼязаний розмір податків для підприємців – це мінімальна зарплата. Вона збільшиться з 7 100 до 8 000 гривень.
Ліміт річного доходу та розмір Єдиного податку не зміняться. З 1 квітня ліміт річного доходу для ФОПів становитиме:
-
1 група – 1 185 700 грн;
-
2 група – 5 921 400 грн;
-
3 група – 8 285 700 грн.
Розмір Єдиного податку становитиме з квітня:
-
для 1 групи – 302,80 грн;
-
для 2 групи – 1 420 грн.
Для 3 групи ФОПів розмір Єдиного податку залишиться на рівні 2023 року:
-
3% від доходів для платників ПДВ;
-
5% від доходів для неплатників ПДВ.
Розмір Єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування з 1 квітня становитиме від 1 760 грн до 26 400 грн за місяць.
Отже, якщо з 1 квітня, мінімалка зросте до 8 тис. грн, то ВЗ буде 120 грн.
Водночас експерти звертають увагу, що для ФОПів III групи військовий збір буде іншим. Його будуть розраховувати не від мінімальної зарплати, а від доходу. І ставка буде не 1,5%, а всього 0,1%.
Тобто ФОПи III групи, які зараз сплачують Єдиний податок 5% від доходу, платитимуть 5,1%.
Податківці телефоном повідомлятимуть про борги
Контакт-центр ДПС може зателефонувати до вас. Не дивуйтесь. Податківці хочуть повідомити про суму заборгованості, що обліковується у них у розрізі податків/зборів та єдиного внеску. Повідомляти будуть про наявність боргів, які не перевищують 3 060 грн.
Це пілотний інформаційний проєкт ДПС, який розпочався 25 березня і триватиме три місяці.
Таким чином, податкова планує підвищити рівень обізнаності платників про борги з платежів і підвищити рівень контролю. Також це сприятиме добровільному погашенню платниками наявної заборгованості. Якщо до вас уже телефонували податківці з подібним повідомленням, напишіть у коментарях під відео свої враження.
Сплату інших податків і зборів перевірятимуть за новою методикою
Податківці перевірятимуть достовірність, повноту нарахування та сплату інших податків і зборів за новою Методикою. Вона затверджена наказом ДПС від 18.03.2024 № 231.
Методика носить роз’яснювальний, інформаційний і рекомендаційний характер.
За цією Методикою, перевірці підлягають питання щодо:
-
перебування у власності платника податків/зборів об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі його частки;
-
плати за землю;
-
транспортного податку;
-
рентної плати;
-
екологічного податку.
Перевірку проводитимуть за двома напрямками: аналітичним та документальним.
Розібратися зі складанням Декларації про майно та податки за 2023 рік, запрошуємо 1 квітня на майстер-клас з Іриною Губіною «Майнова декларація ФОП і Додаток Ф2: покроковий алгоритм, практичні кейси і зразки складання». Реєструйтесь безкоштовно за посиланням.
Оновлено План-графік податкових перевірок
Цього тижня податківці оприлюднили зміни до Плану-графіка податкових перевірок. Нагадуємо, що зміни в план вони мають право вносити щомісяця.
Отже, змін зазнав Розділ І «Документальні планові перевірки платників податків – юридичних осіб». В ньому тепер на 22 юрособи більше, ніж було зазначено до змін.
До речі, після змін податківці можуть завітати лише через два місяці.
Актуальний План документальних планових перевірок на 2024 рік є у нас на платформі. Перевірте, чи не потрапили ви в поле зору податківців.
Ну, а що робити, якщо перевірка вже на порозі, і податкова вимагає доступ до програм обліку. Чи має право податковий інспектор при документальних перевірках вимагати/просити у бухгалтера доступ до програм BAS, M.E.Doc або складських програм? Так звісно, податківці мають право просити доступ, але надавати чи ні, але це рішення за вами. Тут потрібно чітко знати ваші права і зобов’язання:
-
платники податків повинні надати перевіряючим всі документи, що стосуються або пов’язані з предметом перевірки (п. 85.2. ст. 85 ПКУ);
-
документальна перевірка проводиться на підставі «регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом» (п.п. 75.1.2., п. 75.1. ст. 75 ПКУ).
Отже, бухгалтерська програма не є «документом», і ведення облікових програм не передбачено законом. Тому платники податків зобов’язані надавати не доступ до самих програм, а документи, регістри, інформацію, що наявні в них.
Але, деякі платники, щоб зекономити свій час і папір, обирають варіант з наданням доступу, проте тут вже кожен вирішує сам.
Запрошуємо на грандіозний триденний зарплатно-кадровий вебінар, що складається з наступних тем:
-
3 квітня – Перевірки ТЦК & Лікарняні та відпустки після демобілізації: без порушень та штрафів – лектори Тетяна Донець та Тимур Алієв;
-
4 квітня – Первинка по зарплаті & Документи з охорони праці: види, строки зберігання, відповідальність – лектори Володимир Дрозд і Тимур Алієв;
-
5 квітня – Усе про щорічні відпустки-2024 & Розрахунок відпускних, компенсацій та лікарняних: поради і кейси – лектори Галина Казначей та Тимур Алієв.
Підозрілі платежі з картки на картку обмежуватимуть
В Україні створять законодавчий механізм для обмеження платежів із картки на картку за певних умов. Відповідний законопроєкт вже представлено у Раді, і його мають прийняти у квітні цього року.
Крім того, НБУ має намір:
-
підготувати концептуальну записку для методології оцінки наглядових ризиків до кінця серпня 2024 року та запровадить цю методологію до кінця грудня 2024 року;
-
підготувати до кінця липня 2024 року концептуальну записку про нормативні вимоги до індивідуальних (p2p) та інших подібних електронних платежів з метою виявлення та обмеження аномальної поведінки.
А щодо надання доступу податковим органам до банківської таємниці без рішення суду, то близько 63.3% українців проти цього.
Нагадаю, що Національна стратегія доходів на 2024-2030 роки, розроблена Мінфіном, передбачає скасування банківської таємниці про наявність та рух коштів на рахунках платників податків та надання доступу до рахунків податковим органам.
На сьогодні податкова має такий низький рівень довіри суспільства, що розширення повноважень стосовно банківської таємниці може призвести до посилення фіскального тиску на кожного українця та зростанню корупційних ризиків.
ДПС перевіряє наявність РРО і неоформлених працівників
Регулярно податківці на своєму порталі розміщують інформацію про результати своїх перевірок.
І от цього тижня контролери розповіли, що під час перевірки ФОПа на спрощеній системі оподаткування зафіксували не лише проведення розрахунків без застосування РРО/ПРРО, безліцензійну торгівлю рідинами для електронних сигарет, зберігання і продаж необлікованих підакцизних товарів, а також задокументували працю 13 неоформлених працівників.
В соцмережах ваші колеги розповідали, що дійсно, такі перевірки непоодинокі. Під час перевірки наявності РРО, контролери просять надати трудові договори.
Нагадуємо, що за порушення законодавства про працю можуть бути застосовані різні види санкцій, залежно від характеру і наслідків порушення, а також від суб’єкта господарювання, який його скоїв.
Крім того, з 1 квітня розміри трудових штрафів підвищуються, оскільки їх розмір прив’язаний до розміру мінімальної зарплати на дату вчинення порушення.
Отже, за неоформленого працівника та виплату зарплати без ЄСВ штраф складатиме 80 000 грн, а порушення строків виплати зарплати обійдуться у 24 000 грн. За недотримання міндержгарантій в оплаті праці буде штраф 16 000 грн за кожного працівника.
До речі, 2 квітня наші експерти Ірина Губіна та Богдан Янків проведуть онлайн-тренінг «Працюємо з РРО та 20-ОПП без помилок: готуємось до перевірки та уникаємо штрафів». Реєстрація безкоштовна за посиланням.
Верховна Рада ухвалила закон про соціальний захист військових і поліцейських
Верховна Рада України ухвалила у другому читанні та в цілому проєкт закону № 10313, яким вдосконалюють механізми забезпечення деяких прав військовослужбовців, зокрема, на інформацію, медичне забезпечення, відпустки, визначення втрати працездатності, правового регулювання інших питань, пов’язаних із реалізацією прав військовослужбовців і військових посадових осіб під час проходження військової служби.
Окрім того, документ передбачає забезпечення прав поліцейських на одноразову грошову допомогу в разі втрати працездатності або їхнім рідним – у разі загибелі (смерті).
Народний депутат Ярослав Железняк зазначив у телеграмі, що виплати рідним загиблих на війні становитимуть 15 мільйонів гривень. Також, за його словами, військові отримали можливість перебувати на лікуванні за кордоном до 12 місяців.
Заступник голови комітету соціальної політики і захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк повідомив, що закон передбачає:
-
для військовослужбовців установлено право на лікування більше ніж пів року;
-
спрощено процес звернення до ПФУ для військовослужбовців, які досягли пенсійного віку;
-
скасовано заборону на поширення інформації, яка не є державною таємницею, що забезпечує свободу слова для військовослужбовців.
Якщо у вас є запитання на тему ведення бухгалтерського, податкового обліку та нарахування зарплати, задавайте їх в робочі і вихідні дні у сервісі «Особистий консультант», який доступний передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1. Ви обов’язково отримаєте відповідь протягом 24 годин.
Безкінечні зміни в прибутковій декларації
Мінфін наказом від 06.03.2024 № 111 вніс зміни до форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств. Форму декларації змінено відповідно до вимог Закону України від 21.11.2023 № 3474-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування банків та інших платників податків».
Зокрема, примітку 5 цієї податкової декларації доповнено положенням, відповідно до якого банки зазначають базову (основну) ставку податку на прибуток у відсотках, встановлену п. 136.11 розд. III ПКУ або п. 68 підрозд. 4 розд. XX ПКУ.
Відповідним положенням також доповнено окремі додатки до декларації.
3 квітня на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 тільки для передплатників буде організована клубна зустріч з Мар’яною Кавин на тему «Формування собівартості і податки в орендних, транспортно-експедиторських та Айті послугах».