Обмеження карткових переказів, запровадження граничних лімітів та скасування банківської таємниці
Національний банк України оновив «Правила зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці».
Сам порядок розкриття банківської таємниці про рахунки клієнтів не зазнав змін. Банки й надалі гарантують таємницю банківського рахунку, операцій за рахунком і відомостей про клієнта. Відомості про операції, банківські рахунки чи платіжні картки, як і раніше, можуть бути надані банком:
-
самим клієнтам (їхнім представникам);
-
за рішенням суду;
-
правоохоронним чи державним органам, які мають відповідні повноваження, проте виключно у випадках, у порядку та обсязі, встановлених Законом України «Про банки і банківську діяльність».
НБУ запевняє, що збереження банківської таємниці для банківських установ першочергове завдання. Але водночас Регулятор доповнив перелік правоохоронних структур, які мають можливість з 20 березня отримати інформацію про номер платіжної картки особи, яку вони перевіряють. Правоохоронці впевнені, що така інформація допоможе розслідувати справи про платіжне шахрайство.
Такі норми затверджені постановою Правління Національного банку України від 18 березня 2024 року № 33 «Про затвердження Змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці», що набирав чинності з 20 березня 2024 року.
Крім того, НБУ готує рішення щодо обмеження карткових переказів та переказів готівки через термінали самообслуговування. Такі обмеження на переказ коштів потрібні для мінімізації ухилення від сплати податків.
Голова податкового Комітету ВРУ Данило Гетманцев також заявив, що в ході перевірки банків та небанківських фінустанов НБУ виявило численні порушення, які створюють умови для проведення багатомільярдних обсягів операцій (переказів) із використанням електронних платіжних засобів, у тому числі через термінали самообслуговування.
При цьому експерти банківської сфери стверджують, що такі обмеження призведуть до негативних наслідків. Люди шукатимуть альтернативні варіанти – перейдуть на розрахунки готівкою, у криптовалюті тощо. І це не знизить рівень ухилення від (сплати) податків, натомість призведе до відтоку коштів із банків. А банки зацікавлені в залученні коштів громадян. Сподіваємось, що НБУ вводитиме обмеження, які менше зачіпатимуть звичайних людей.
25 березня на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 проведемо майстер-клас за участю начальниці управління інформаційних систем та електронних реєстрів Пенсійного фонду України Наталії Кувшинової та експерта з обліку та оподаткування Тимура Алієва «Е‑кабінет ПФУ: корисні функції & Перевірки і запити ДПС: під прицілом трудові відносини і зарплата». Щоб відвідати цей вебінар, реєструйтесь безкоштовно за посиланням.
Як зберігати податкові накладні та розрахунки коригування
Податкові накладні та розрахунки коригування до них, складені в електронній формі, платники повинні зберігати на електронних носіях інформації у формі, що дає змогу перевірити їх цілісність на цих носіях.
Під час перевірки платники ПДВ зобов’язані надати податківцям доступ до таких електронних носіїв інформації. А у випадках, визначених законом, також надати копії податкових накладних та розрахунків коригування до них, засвідчені в порядку, встановленому законодавством.
Водночас хочемо нагадати про строки зберігання документів. Так, за пунктом 44.3 ПКУ платник зберігає не менше:
-
2555 днів – документи та інформацію, необхідну для здійснення податкового контролю відповідно до ст. 39 і 39 прим. 2 ПКУ;
-
1825 днів – первинні документи, регістри бухобліку, фінзвітність, інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством, що складають особи, визначені п. 133.1, пп. 133.2.2 та п. 133.4 ПКУ, а також юрособи, які обрали спрощену систему оподаткування. За винятком документів, до яких застосовується більш тривалий строк зберігання згідно з пп. 44.3.1 ПКУ;
-
1095 днів – інші документи, на які не поширюються вимоги підпунктів 44.3.1 та 44.3.2 ПКУ;
-
1095 днів – документи, пов’язані з виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, включаючи дозвільні документи.
Звертаємо увагу, що термін зберігання електронних документів на електронних носіях інформації повинен бути не меншим від строку, встановленого законодавством для відповідних документів на папері.
А також запрошуємо бухгалтерів підприємств 26 березня на майстер-клас з підготовки до квартальної звітності «Звітність за 1 квартал: бухгалтерсько-податкові нюанси», який проведуть 27 березня Ірина Губіна та Ольга Целуйко. Реєстрація – за посиланням.
До якого періоду включати індексації зарплати за минулі періоди
Цього тижня податківці нагадали:
- якщо заробітну плату нараховуєте за попередній звітний (податковий) період, зокрема, у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, то суми донарахованої заробітної плати включайте до заробітної плати місяця, у якому здійснили такі донарахування.
- якщо заробітна плата минулих періодів менше розміру мінімальної заробітної плати, то суми її індексації, нараховані в поточному періоді за минулі, відносьте до звітного періоду (місяця), в якому здійснили донарахування.
До речі, запрошуємо взяти участь у безкоштовному онлайн-тренінгу «Зміни МЗП з 1 квітня, вплив на доходи фізичних осіб і ФОПів: ТОП гарячих зарплатно-звітних питань», який проведуть Олена Габрук, Богдан Янків та Антон Янко. Реєстрація – за посиланням.
Випадки припинення електронного документообігу між ДПС і платником
Також цього тижня податківці звернули увагу, що електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом припиняється виключно у випадках, якщо:
-
отримано інформацію від кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг про завершення строку чинності (або скасування) кваліфікованого сертифіката відкритого ключа керівника платника податків;
-
отримано інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про зміну керівника платника податків;
-
отримано інформацію з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про державну реєстрацію припинення юридичної особи;
-
в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків наявна інформація про припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця чи незалежної професійної діяльності фізичної особи;
-
в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків наявна інформація про закриття реєстраційного номера облікової картки платника податків у зв'язку зі смертю.
29 березня на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 буде проводитись онлайн-форум «Військовий облік без штрафів від ТЦК & Перевірка ПФУ лікарняних: на що звернути увагу». Лекторами цього заходу будуть Тетяна Донець і Галина Казначей. Реєструйтеся безкоштовно прямо зараз за посиланням.
Новий Порядок видачі довідки про чисельність працюючих осіб з інвалідністю
СПО профспілок оприлюднило проєкт наказу Мінсоцполітики, яким, зокрема, пропонують викласти у новій редакції Порядок видачі довідки про чисельність працюючих осіб з інвалідністю.
Отже, за новим Порядком довідку роботодавцю надаватиме територіальне відділення Фонду за попередній рік та за попередній звітний (податковий) період.
Щоб отримати довідку, роботодавці за своїм місцезнаходженням мають подати до територіального відділення Фонду:
-
заяву за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
-
список працюючих осіб з інвалідністю за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку.
Територіальні відділення Фонду опрацьовують подані роботодавцем документи з використанням наданої ПФУ інформації з Держреєстру застрахованих осіб про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю.
Після опрацювання поданих документів, територіальні відділення Фонду протягом 10 робочих днів після їх реєстрації видають довідку про чисельність працюючих осіб з інвалідністю за формою, наведеною у додатку 4 до цього Порядку. Або ж протягом 5 робочих днів після отримання відповідної інформації від Пенсійного фонду України.
У разі відмови у видачі довідки, роботодавцю нададуть обґрунтовану відповідь щодо причин відмови. Причинами відмови можуть бути:
-
документи подані не в повному обсязі;
-
документи оформлені не належним чином;
-
у документах недостовірні дані.
Довідку видають безоплатно на підставі заяви роботодавця.
Якщо вам для роботи потрібні зразки документів або форми первинних документів і звітів, скористайтеся зразками в рубриці «Документи», які завжди доступні для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1.