Відеоблоги

З 1 квітня зростає мінзарплата: на що це впливає

Ви дізнаєтесь:

  • Про розмір мінімальної зарплати з 1 квітня та показники, на які він впливає
  • Чим керуватися при прийнятті рішення про підвищення/не підвищення окладу
  • На які показники не вплине підвищення мінімальної зарплати з 1 квітня
Оберіть відео для перегляду

4.6(11)

Оцініть відео:

З 1 квітня зростає мінзарплата: на що це впливає

00:10:30

Тетяна Гуль

4.6(11)

Оцініть відео:


Розмір мінімальної зарплати з 1 квітня

З 1 квітня 2024 року зростає розмір мінімальної зарплати, так з цієї дати мінімальна зарплата збільшиться до 8 000 грн в місячному розмірі й до 48 грн в погодинному розмірі. Такий розмір мінімальної зарплати передбачений ст. 8 Закону України «Про державний бюджет на 2024 рік». На що повинен звернути увагу бухгалтер у разі зростання цих показників, адже вони впливають на низку величин, з якими він має справу, хоча деякі бухгалтерські показники залишатимуться без змін?

Давайте спочатку поговоримо про показники, які залежать від підвищення розміру мінімальної зарплати. Перший показник, на який впливає підвищення розміру мінзарплати, це нарахована зарплата працівника. Так ст. 3-1 Закону «Про оплату праці» передбачено, що при повністю виконаній нормі праці з 1 квітня 2024 року зарплата працівника має бути не менше 8 000 грн. Зарплата працівника менше мінімальної? Тоді потрібно проводити доплату до мінімальної зарплати. Якщо працівник не виконує місячну норму праці, то йому виплачується заробіток пропорційно фактично відпрацьованому часу. Якщо ж оплата здійснюється за погодинною тарифною ставкою, то вона має бути не нижче ніж 48 грн за годину, з 1 квітня і до кінця року.


Розмір максимального та мінімального єдиного внеску

Мінімальна зарплата впливає на розмір максимального та мінімального єдиного внеску. Так максимальна величина бази нарахування ЄСВ дорівнює 15 розмірам мінімальної зарплати, з 1 квітня 2024 року ця величина становить 120 000. Відповідно і розмір максимального внеску для ставки 22% з квітня по грудень 2024 року становить 26 400 грн, а для ставки 8,41% – 10 092 грн. Збільшиться і мінімальний страховий внесок, з 1 квітня він буде складати 1760 грн. Нагадаю, що єдиний соціальний внесок, виходячи з мінімальної зарплати, визначаємо лише для працівників, які працюють за основним місцем роботи та не мають інвалідності. Також підвищення мінімальної зарплати впливає і на розмір обмежень при розрахунку лікарняних та декретних. Так сума лікарняних та декретних з розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ, з якої сплачувався цей внесок, а це 120 000 з квітня. Крім того, збільшується мінімальний розмір декретних в розрахунку на один день для основних працівниць, з 1 квітня цей показник складає 262,81 грн. Пам'ятаємо, що розмір мінімальної зарплати слід враховувати й при обчисленні середньоденної зарплати для нарахування лікарняних і декретних працівникам, які не мають шести місяців страхового стажу за 12 останніх місяців, які передують страховому випадку. Будьте уважні, застосовувати такі спеціальні обмежуючі показники можна для тимчасової непрацездатності та відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, що розпочалася, згідно з листком непрацездатності, з квітня по грудень 2024 року.


Ще один показник, на який впливає мінімальна зарплата, це штрафи за порушення трудового законодавства. Розміри штраф залежать від мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення. Так, наприклад, якщо Держпраці виявить неоформлених працівників, то з 1 квітня штраф за це буде становити 80 000 за кожного неоформленого працівника. Якщо у вас є порушення мінімальних державних гарантій – штраф буде складати з 1 квітня дві мінімальні зарплати за кожного працівника, тобто по 16 000 грн. Порушення інших вимог трудового законодавства коштуватиме роботодавцю штрафом однієї мінімальної зарплати, а це 8 000 грн, але за кожне таке порушення.


Чи потрібно підвищувати оклади з 1 квітня?

Тут все залежить від того, що передбачено колдоговором або іншим локальним актом підприємства. Якщо розмір посадових окладів прив'язаний до мінімальної зарплати, то з 1 квітня 2024 року будуть діяти нові розміри посадових окладів, а отже потрібно затвердити новий штатний розпис. Якщо ж посадові оклади прив'язані до розміру прожиткового мінімуму працездатних осіб станом на 1 січня календарного року або, наприклад, до мінімальної зарплати, але станом на 1 січня 2024 року, то посадові оклади залишаються на тому самому рівні, що і з 1 січня 2024 року, тобто не підвищуються. Нагадаю, що мінімальний посадовий оклад встановлюється у розмірі не меншому за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб на 1 січня календарного року, і у 2024 році такий мінімальний розмір окладу складає 3028 грн.


На які показники не впливає підвищення розміру мінімальної зарплати?

З 1 квітня 2024 року залишаються без змін, а саме в тому ж самому розмірі, в якому вони визначені станом на 1 січня поточного року: граничний розмір добових – 710 грн; сума неоподатковуваного доходу у вигляді подарунків – 1775 грн. Ці показники не змінюватимуться протягом року, оскільки вони залежать від мінімальної зарплати станом на 1 січня поточного року і визначаються один раз. Крім того, з 1 квітня 2024 року залишаються незмінними показники, які залежать від прожиткового мінімуму, адже цей показник протягом 2024 року не змінюється. Нагадаю, що з січня по грудень у нас діють розміри прожиткового мінімуму ті, які ви зараз бачите на слайді. Відповідно незмінним весь 2024 рік буде розмір доходу, що підлягає індексації. Зверніть увагу, що поки що, у квітні право на індексацію не виникає, адже для грудня 2023 року чи січня 2024 року приріст індексу споживчих цін наростаючим підсумком не перевищив поріг індексації. Крім того, якщо ви підвищуєте оклади у квітні 2024 року, то базовим стане квітень 2024 року і право на індексацію у ваших працівників теоретично може настати тільки у липні 2024 року. Також не змінюється протягом 2024 року податкова соціальна пільга, до кінця року «звичайна» ПСП становитиме 1514 грн. Граничний розмір зарплати, що дає право на застосування такої пільги, – 4240 грн. Неоподатковуваний розмір нецільової благодійної допомоги – 4240 грн. Неоподатковуваний розмір допомоги на поховання коштом роботодавця – до кінця року 8480 грн. Ці показники залежать від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня.


Підсумки

Мінімальна зарплата в місячному розмірі з 1 квітня 2024 року буде складати 8 000 грн. Розмір прожиткового мінімуму з 1 квітня не підвищується, для працездатних осіб цей показник до кінця 2024 року становитиме 3028 грн. Новий розмір мінімальної зарплати впливає зокрема на межу нарахування ЄСВ, мінімальний і максимальний внесок, на розміри трудових штрафів, на граничні розміри лікарняних/декретних. Податкова соціальна пільга та граничний дохід, неоподатковуваний розмір добових, дарунків не в грошовій формі, допомоги на поховання від роботодавців з 1 квітня не змінюються.