Відеоблоги

Як індексувати зарплату з березня - квітня 2024 року

Ви дізнаєтесь:

  • Про причини відновлення проведення індексації в 2024 році
  • Про алгоритм та правила проведення індексації
  • Як визначити «базовий» місяць для проведення індексації
Оберіть відео для перегляду

5(22)

Оцініть відео:

Як індексувати зарплату з березня - квітня 2024 року

00:07:13

Антон Янко

5(22)

Оцініть відео:


Підстави для відновлення проведення індексації в 2024 році

З 2024 року відновилась індексація грошових доходів населення. Нагадаю, що у 2023 році ми не індексували заробітну плату у зв'язку із тим, що за Законом про державний бюджет України на 2023 рік було призупинено дію Закону «Про індексацію грошових доходів населення». У 2024 році такої норми не було закладено в бюджет 2024 року, тому з 1 січня 2024 року ми повинні згадати, що ми повинні робити з індексацією. Отже, ми маємо два нормативні акти, які говорять нам, які є правила індексації заробітної плати. Перший, це Закон про індексацію грошових доходів населення №1282. І другий, це Порядок проведення індексації №1078. Обидва вони не змінювались з 2022 року, тому нам треба просто згадати правила індексації.

Перше правило, це визначення так званого «базового» місяця – місяця підвищення окладів за посадою, яку займає працівник. Друге правило, визначення відсотка індексації зарплати – обчислення індексу інфляції що наростає підсумком з місяця, наступного за «базовим». Третє правило, межа величини відсотка індексації, від якого починається нарахування індексації, дорівнює 103%. Межа розміру зарплати, що індексується – це прожитковий мінімум працездатної особи, у 2024 році він складає 3028 грн, і це четверте правило. П'яте правило, нарахування індексації відбувається за фактично відпрацьований час. І останнє, шосте, правило, індексуємо заробітну плату сумісникам лише за наявності довідки про не проведення індексації за основним місцем роботи.

Індексація у 2024 році ознаменувалась тим, що ми повинні з'ясувати, що таке «базовий» місяць і який він буде для наших працівників. Отже, якщо ми не підвищували оклади до січня 2024 року, а в січні підвищили, цей місяць буде «базовий». У зв'язку із цим ми будемо відштовхуватись від цього місяця й обчислювати індексацію коли індекс інфляції що наростає підсумком починаючи з наступного місяця, тобто з лютого 2024 року, буде перетинати позначку 103%. У разі, якщо підвищення посадових окладів (тарифних ставок) у січні 2024 року не відбувається, а відбувалось раніше, то обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починає здійснюватися з січня 2024 року. Тобто так званим «базовим» місяцем буде грудень 2023 року. У зв'язку із тим, що індекс інфляції публікується Держстатом, ми на цей час маємо два індекси інфляції: за січень 2024 року – 100,4%; за лютий – 100,3%. Для тих, хто підвищував зарплату до січня 2024 року, «базовим» місяцем є грудень 2023 року. Враховуючи приріст інфляції лише 0,7% (це 1,004 х 1,003), ми можемо стверджувати, що для таких роботодавців індексація не виникла у січні та лютому і не виникне у березні та квітні. Ті, хто підвищив зарплату у січні 2024 року, мають саме цей місяць за «базовий». У зв'язку із цим ми враховуємо тільки індекс інфляції лютого, який складає 100,3% і не маємо справи з індексацією у січні-лютому, а також в березні й квітні. Далі все буде залежати від інфляції березня, яка теоретично може дати індексацію у травні, але це настільки теоретично, що майже неймовірно, для цього індекс інфляції березня має бути вищим за 2,2%. Враховуючи поточний рівень інфляції, то це ну дійсно майже неймовірно.