Відеоблоги

Підсумки тижня 04-08.03.2024

Оберіть тему для перегляду

4.7(8)

Оцініть відео:

Закон № 3603 вносить зміни в оподаткування ПнП, ПДВ, ПДФО, акцизу, єдиного податку

00:03:37

Олена Афоніна

4.7(8)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Ставки військового збору й акцизів підвищать

00:02:35

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

Як дізнатись про податковий борг чи відкрите виконавче провадження

00:01:26

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

Як перевірити наявність боргу через Дію

00:01:33

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

З 1 березня збільшено розмір страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві

00:01:16

Олена Афоніна

5(3)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Для аграріїв запровадили кредитні фінінструменти – ноти

00:01:36

Олена Афоніна

5(3)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

ДПС розповіла про зміни у Порядку заповнення об’єднаної звітності

00:01:37

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Як скористатись податковими пільгами за об’єктами на ТОТ

00:02:32

Олена Афоніна

5(3)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

Оновлена форма декларації про майновий стан і доходи

00:01:21

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

5(3)

Оцініть відео:

Важливі дати для бухгалтера

00:03:47

Олена Афоніна

5(3)

Оцініть відео:

Закон № 3603 вносить зміни в оподаткування ПнП, ПДВ, ПДФО, акцизу, єдиного податку

Закон України від 23.02.2024 № 3603-IX все ще знаходиться на підписі у президента. Він вносить зміни в оподаткування податком на прибуток, ПДВ, ПДФО, акцизом, єдиним податком. Також нас чекають нововведення, що стосуються адміністрування, аудиторської діяльності, плати за землю і податку на нефрухомість. Розповім коротко про зміни, які відбудуться в оподаткуванні.

Будуть унормовані питання встановлення податкових пільг щодо плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на територіях, де відбувається обов’язкова евакуація населення. При цьому, прийняття рішення щодо евакуації населення сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями є обов’язковим.

Потрапити в Реєстр Неприбуткових організацій, Реєстр платників ПДВ, Реєстр платників ЄП за допомогою держреєстратора можна не лише при створенні (відкритті), а також і при держреєстрації змін до відомостей, що містяться в ЄДР.

Законом № 3603 скасують відповідальність за помилкове зазначення платником податків у платіжних документах неправильного бюджетного рахунку отримувача коштів (за умови своєчасної сплати).

Скоротяться терміни перевірок бюджетного відшкодування: камеральної перевірки – до 20 днів (документальної перевірки – до 40 днів) з граничного терміну подання декларації, в якій заявлене БВ.

Завдяки прийнятим змінам, медставка ПДВ у розмірі 7 % запрацює і для незареєстрованих ліків (за програмами доступу).

Після того, як запрацюють зміни до п.п. 165.1.54 ПКУ, благодійники зможуть надавати неоподатковувану благодійну допомогу військовослужбовцям (резервістам), які отримали поранення/контузію, інше ушкодження здоров’я, не маючи статусу учасника бойових дій.

Будуть розширені випадки взаємодії платника податків з податковим органом у режимі відеоконференції (крім розгляду матеріалів скарг та перевірок на процедури взаємного узгодження).

Змінами в ПКУ встановили загальні норми витрат ферментованої тютюнової сировини для виробництва сукупно усіх тютюнових виробів. Перевищення цих норм буде оподатковуватися акцизним податком. Також встановлені граничні норми сукупних втрат та відходів для неферментованої та ферментованої тютюнової сировини та РЕС, їх перевищення теж підпадатиме під акциз.

Фіскальні акцизні зміни торкнулись і алкоголю, і нафтопродуктів. Зокрема, визначено, що наднормативні втрати виноматеріалів, соків під час виробництва алкогольних напоїв тепер теж будуть базою оподаткування акцизом. Щодо нафтопродуктів, то їх наднормативні втрати мають оподатковуватись, лише якщо з таких обсягів акциз не сплачувався або сплачувався за пільговою ставкою.


Нагадаю, що Закон № 3603 набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім окремих норм. На сьогодні президентом ще непідписаний. Слідкуйте за вебінарами на Бухгалтерській Відеоплатформі №1, адже всі внесені зміни будуть обов’язково роз’яснені нашими експертами.

Запрошуємо 12 березня на онлайн-тренінг, який проведуть Ольга Целуйко та Ірина Губіна «Собівартість робіт/послуг на прикладах: як це впливає на податковий облік і що перевіряє ДПС». На вебінарі отримаєте практичні поради та дієві кейси від професіоналів своєї справи, щодо правильної роботи при формуванні собівартості.

Ставки військового збору й акцизів підвищать 

Як не тиждень, то новини про військовий збір. Цього разу бухгалтерська спільнота обговорює повідомлення Уряду, про підготовку законопроєкту, який дозволить забезпечити додаткові надходження до бюджету. Планують збільшення надходжень від військових, акцизних зборів і запровадження щомісячної сплати авансових внесків із податку на прибуток підприємствами, що здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі.

Народна депутатка Ніна Южаніна поділилась деталями у своєму Telegram-каналі.

Отже, планують збільшення військового збору. Це стосуватиметься юридичних осіб – платників податку на прибуток підприємств і платників єдиного податку третьої та четвертої груп, а також фізичних осіб-підприємців – платників єдиного податку першої, другої, третьої та четвертої груп. Переважно збільшення відбудеться на рівні від 0,1% до 1,5%. Механізм утримання ще не напрацьовано.

Але відомо, що крім ФОПів додатковий військовий збір торкнеться:

  • покупців банківських металів у банків та легкових автомобілів, що підлягають першій державній реєстрації в Україні;

  • продавців нерухомості;

  • роздрібних продавців ювелірних виробів із золота, платини та дорогоцінного каміння;

  • операторів стільникового зв'язку, що надають будь-які послуги мобільного зв'язку.

Як бачимо, прослідковується аналогія з об’єктами оподаткування збором на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Також планують:

  • запровадити щомісячну сплату авансових внесків з податку на прибуток підприємствами, які здійснюють діяльність із роздрібної торгівлі пальним;

  • приведення акцизного податку на пальне у відповідність до мінімальних стандартів ЄС;

  • запровадження акцизного податку на води, включно з мінеральними й газованими, з додаванням цукру або інших підсолоджувальних чи ароматичних речовин;

  • розширення переліку підакцизних товарів за рахунок оподаткування акцизним податком рослин роду коноплі.

Ці заходи мають забезпечити додаткові надходження поточного року щонайменше 0,5% ВВП, або 44,2 млрд грн.


Ну, а поки ми чекаємо на новий законопроєкт, вивчаємо норми, які вже прийняті, та запрошуємо 11 березня на майстер-клас з Антоном Янко «Компенсації відпусток і звільнення: приклади розрахунку, як повернути зайво використані відпустки», де ви дізнаєтесь, чому потрібно визначати 2 середні зарплати для компенсації відпустки з лютого 2024 року, та як відображати в податковому розрахунку компенсацію за невикористану відпустку.

Як дізнатись про податковий борг чи відкрите виконавче провадження

У разі наявності у платника податкового боргу, сума якого перевищила 3060 грн, податковий орган вручає податкову вимогу та застосовує заходи стягнення податкового боргу. Окрім того, майно боржника передається в податкову заставу.

Саме з податкової вимоги платник податків має можливість дізнатися про:

  • факт виникнення грошового зобов’язання та права податкової застави;

  • розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою;

  • обов’язок погасити податковий борг;

  • можливі наслідки непогашення боргу в установлений строк.

Отже, якщо у платника існує податкова заборгованість менше ніж 3060 грн, він не отримає податкову вимогу, яка насамперед має інформативний характер. Відповідно, не сплатить заборговані суми. З часом борг накопичуватиметься за рахунок штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податків. Проте сплачувати його все одно необхідно.

Тому податківці радять не чекати «щасливого» повідомлення від ДПС, а самостійно стежити за наявністю чи відсутністю боргу та своєчасно сплачувати визначені суми податкових зобов’язань.

Перевірити наявність боргу можна на вебпорталі ДПС, скориставшись сервісом «Електронний кабінет», мобільним додатком «Моя податкова» або ж звернувшись у Центри обслуговування платників за місцем реєстрації як платника податків.

Як перевірити наявність боргу через Дію

А чи відомо вам, що за допомогою застосунку Дія, можна контролювати не лише хід виконавчих проваджень, а й дізнатися про наявний борг. Як це зробити розповіли фахівці Мін’юсту. Єдиний реєстр боржників – це вже звичний для українців спосіб перевірки себе чи знайомих як ймовірних фігурантів виконавчого провадження.

Тож дізнатися про наявний борг можна в застосунку Дія:

  • відкриваєте Дію, авторизуєтесь зручним способом;

  • внизу екрану обираєте «Сервіси»;

  • натискаєте на «Виконавчі провадження»;

  • і… відповідь на екрані.

Звісно, приємно прочитати: «У вас все добре. Відкритих проваджень немає».

Також, у разі наявності боргу, боржник має можливість його сплатити не виходячи з Дії. Для цього треба натиснути «Сплатити», обравши відповідний спосіб оплати. Кошти автоматично будуть направлені на рахунок відповідної виконавчої служби.

Збережену в додатку квитанцію легко завантажити або надіслати на електронну пошту. У цій же вкладці після сплати легко відстежити зміну статусу боргу.


Якщо у вас є запитання щодо нарахування і сплати податків і зборів, ви завжди можете звернутися до експертів сервісу «Особистий консультант». На всі свої запитання ви отримаєте відповіді. Кваліфіковані експерти цілодобово приймають запитання в робочі і вихідні дні та відповідають впродовж 24 годин в робочі дні залежно від складності запиту. Доступ до сервісу надається передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1.

З 1 березня збільшено розмір страхових виплат у зв’язку з нещасним випадком на виробництві

З 1 березня щомісячні страхові виплати підлягають перерахуванню на коефіцієнт, що враховує показники зростання споживчих цін та середньої заробітної плати (доходу) в Україні.

Нагадаємо, щороку з 1 березня щомісячні страхові виплати, призначені потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання та особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого, підлягають перерахуванню на коефіцієнт, який враховує показники зростання споживчих цін та середньої заробітної плати (доходу) в Україні (стаття 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

У 2024 році коефіцієнт збільшення щомісячних страхових виплат становить 1,0796 (постанова Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році»).

Максимальний розмір збільшення за результатами індексації – 1 500 грн.

Перерахування проводиться в межах максимального розміру щомісячної страхової виплати, що становить чотири мінімальні заробітні плати (7 100 грн × 4 = 28 400 грн).

Зверніть увагу, що перерахування проводиться без звернення одержувачів страхових виплат. Виплату перерахованої з березня щомісячної страхової виплати буде забезпечено починаючи з квітня.

Для аграріїв запровадили кредитні фінінструменти – ноти

Президент підписав Закон України від 22.02.2024 № 3586-IХ, який запроваджує новий фінансовий інструмент для кредитування сільськогосподарського виробництва – це аграрна нота. Неемісійний цінний папір, що посвідчує безумовне зобов'язання боржника, забезпечене заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти кредитору відповідно до умов, визначених таким цінним папером.

Прийнятий Закон, зокрема, дасть змогу:

  • встановити широке коло виробників сільськогосподарської продукції, які зможуть використовувати електронні аграрні розписки з метою отримання доступу до фінансових та товарних ресурсів;

  • застосувати надійний фінансовий інструмент, що розширить коло кредиторів, здатних фінансувати галузь сільського господарства;

  • запровадити обіг електронних аграрних розписок на вторинному ринку капіталу, у тому числі, організованому;

  • інвестувати в сільське господарство через механізми депозитарної системи України;

  • створити умови для видачі аграрних розписок іноземним інвесторам через можливості кореспондентських відносин між Центральним депозитарієм цінних паперів та іноземними депозитарними установами.

Дата початку функціонування Реєстру аграрних нот – 1 січня 2025 року. Звичайно, що Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади мають привести свої нормативно-правові акти у відповідність із прийнятим законом. Але в цілому, аграрії отримали новий фінансовий інструмент для кредитування сільськогосподарського виробництва.

ДПС розповіла про зміни у Порядку заповнення об’єднаної звітності

Зміни в Об’єднаний звіт вносять щоквартально. На цей раз Мінфін наказом від 26.12.2023 р. № 720 вніс зміни до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4 (далі – Наказ № 720).

Наказ № 720 набрав чинності з дня його офіційного опублікування в «Офіційному віснику» – 16 лютого 2024 року.

Таким чином, всі наведені нижче зміни потрібно враховувати при поданні звітності за ІІ квартал 2024 року.

Наказом № 720 внесені зміни до:

  1. Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (далі – Порядок);

  2. Додатку 1 до Порядку «Таблиця відповідності кодів категорій застрахованих осіб та кодів бази нарахування і розмірів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне страхування»;

  3. Розділу І «Довідник ознак доходів фізичних осіб» додатка 2 до Порядку, а саме: запроваджуються нові ознаки доходів фізичних осіб 210 (допомога по частковому безробіттю), 211 (компенсація за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна) та внесені правки щодо ознак доходів фізичних осіб 111, 112, 156, 189, 193 відповідно до чинних норм податкового законодавства.


Щоб розібратись, як і на що вплине зростання мінімальної заробітної плати з 1 квітня, а також передбачити усі нарахування і виправити помилки в Об’єднаному звіті, запрошуємо на онлайн-форум «Зростання МЗП з 1 квітня & Об'єднаний звіт за 1 квартал: складання Додатків і виправлення помилок», який відбудеться 13 березня. Лекторами будуть Олена Габрук та Галина Казначей.

Як скористатись податковими пільгами за об’єктами на ТОТ

Мінфін нарешті надав роз’яснення щодо податкових пільг за об’єкти оподаткування, які розташовані на ТОТ чи територіях можливих бойових дій. Отже, з метою вирішення питання встановлення пільг по сплаті місцевих податків і зборів за об’єкти оподаткування, розташовані в межах територій можливих бойових дій, платники мають можливість звернутися до військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації для прийняття ним відповідного рішення про надання податкових пільг.

Крім того, ПКУ визначені умови, за яких незалежно від того, чи знаходяться об’єкти оподаткування на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих територіях чи ні, не нараховуються та не сплачуються:

плата за землю

  • за земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами;

  • землі консервації (щодо яких відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування прийнято рішення про затвердження робочого плану землеустрою щодо консервації, тобто тих земель, які забруднені хімічними речовинами внаслідок надзвичайних ситуацій та/або збройної агресії та бойових дій під час дії воєнного стану, а також на яких розташовані військові інженерно-технічні та/або фортифікаційні споруди);

  • за земельні ділянки непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, у випадку прийняття сільськими, селищними, міськими радами, військовими адміністраціями та військово-цивільними адміністраціями рішень про встановлення податкових пільг на підставі заяв платників;

податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

  • за 2022 рік та наступні податкові (звітні) періоди – за знищені внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності юридичних осіб, дані про знищення яких внесені до Реєстру майна;

  • за період з 1 березня 2022 року та наступні податкові (звітні) періоди – за об’єкти нежитлової нерухомості, у тому числі їх частки, що перебувають у власності фізичних та/або юридичних осіб, які були пошкоджені у 2022 році внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та дані про пошкодження яких несені до Реєстру майна. Нарахування податку на нерухомість по таких об’єктах відновлюється починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому за даними Реєстру майна об’єкти нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані та визнані придатними для використання за цільовим призначенням;

  • починаючи з 1 січня 2023 року, за об’єкти житлової та/або нежитлової нерухомості, пошкоджені (як такі, що потребують капітального ремонту, реконструкції чи реставрації) внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, податок на нерухомість не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було зафіксовано факт пошкодження нерухомості за даними Реєстру майна, до першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому, за даними Реєстру майна, об’єкти нерухомості капітально відремонтовані, реконструйовані, реставровані та визнані придатними для проживання/для використання за цільовим призначенням.

Роз’яснення на сайті ДПС про практичне застосування особливостей нарахування та сплати вищезазначених податків в умовах дії воєнного стану:

Оновлена форма декларації про майновий стан і доходи

Наказом Мінфіну від 23.01.2024 № 29 (зі змінами за наказом Мінфіну від 14.02.2024 № 75) до форми податкової декларації про майновий стан і доходи внесено технічні правки:

  • у рядку 16 розділу V Декларації цифри «19» замінити цифрами «18»;

  • у додатку КІК:

    • у графі 1 рядка 03 цифри «01» замінити цифрами «02»;

    • у графі 1 рядка 06 цифри «03» замінити цифрами «02»;

  • рядки 15.1-19 розділу III додатка Ф3 викладено в такій редакції:

      • 14.1 визначеною п.п. 167.5.2 ПКУ (рядок 12.1 / рядок 12);

      • 14.2 визначеною п.п. 167.5.4 ПКУ (рядок 12.2 / рядок 12);

    • 15 «Сума (вартість) витрат платника податку – резидента, дозволених до включення до податкової знижки відповідно до п.п. 166.4.4 ПКУ (рядок 11, але не більше ніж значення рядка 12)»;

    • 16 «Розрахункова база оподаткування у зв'язку із зменшенням оподатковуваного доходу, зазначеного в п.п. 166.4.4 ПКУ, на фактично здійснені протягом звітного податкового року витрати відповідно до п.п. 166.3.10 ПКУ (рядок 12 – рядок 15)»;

    • 17 «Загальна розрахункова сума податку за ставкою»:

      • 17.1 визначеною п.п. 167.5.2 ПКУ (рядок 17 × 5 % × (рядок 14.1/100));

      • 17.2 визначеною п.п. 167.5.4 ПКУ (рядок 17 × 9 % × (рядок 14.2/100));

      • 18 «Сума податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з використанням права на податкову знижку відповідно до п.п. 166.3.10 ПКУ (значення вказується без знака "-") (рядок 13 – рядок 17) (переноситься до рядка 16 декларації)».

Накази № 29 та № 75 набули чинності з 05.03.2024. Опубліковано в Офіційному віснику України від 05.03.2024 № 21. Тож за нормами п. 46.6 ПКУ вперше звітувати за новою формою фізособам та самозайнятим особам доведеться за результатами 2024 року.


А ми запрошуємо на майстер-клас від Вікторії Величко зі складання майнової декларації «Декларація про майно і доходи – 2023: доходи, витрати та інше, Додатки ЄСВ та МПЗ», який відбудеться 15 березня.

Важливі дати для бухгалтера

І наостанок – граничні дати подання звітності й сплати податків найближчими днями.

11 березня – останній день подання:

до Держстату за лютий 2024 р.

  • звіту про надходження культур зернових і зернобобових та олійних на перероблення та зберігання (форма № 1‑зерно (місячна));
  • звіту про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом (форма № 51‑авто (місячна));
  • звіту про роботу підприємства водного транспорту (форма № 51‑вод (місячна));
  • звіту про основні показники роботи авіаційного підприємства (форма № 51‑ца (місячна));
  • звіту про перевезення пасажирів автобусами та міським електричним транспортом (формас№ 51‑пас (місячна));
  • обстеження ділової активності промислового підприємства (форма № 2К-П (місячна));
  • звіту про обсяг оптового товарообороту (форма № 1‑опт (місячна));
  • звіту про виробництво промислової продукції за видами (форма № 1‑П (місячна));

до ДПС за лютий 2024 р.

  • звіту про обсяги виробництва та реалізації спирту (форма № 1‑РС);
  • звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв (форма № 2-РС);
  • звіту про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів (форма № 3-РС);
  • звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі (форма № 1‑ОА);
  • звіту про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі (форма № 1‑ОТ).

Також 11 березня – останній день сплати:

  • частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за результатами фінансово-господарської діяльності за 2023 рік;
  • податку на прибуток підприємства за 2023 рік.

12 березня – останній день подання:

до Держстату за лютий 2024 р.

  • звіту про економічні показники короткотермінової статистики промисловості (форма № 1‑ПЕ (місячна));
  • звіту про транспортування вантажів магістральними трубопроводами (форма № 12-труб (місячна)).

15 березня – останній день подання:

до Держстату за лютий 2024 р.

  • звіту про виробництво продукції військового призначення та подвійного використання (форма № 1‑ПО (місячна));
  • звіту про виконання будівельних робіт (форма № 1‑кб (місячна));

до ДПС за лютий 2024 р.

  • звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) (форма № ЗВР-1);
  • довідки про використані розрахункові книжки.

Також 15 березня граничний строк подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з II кварталу 2024 р. та розрахунку доходу за попередній календарний рік.