Ви дізнаєтесь:
- Які ознаки дають підстави вважати картковий переказ доходом та як він оподатковується
- Яким чином та ким контролюються карткові перекази
- Чи матиме ДПС доступ до інформації щодо карткових переказів
У цьому блозі поговоримо про податки, штрафи та блокування у зв'язку із переказом коштів з картки на картку. І почнемо обговорення із того, що таке взагалі переказ картки на картку. Кожна картка прив'язана до рахунку в банку на якому знаходяться певні кошти. Отже, ми з одного рахунку переказуємо на інший рахунок конкретну грошову суму використовуючи номер картки. Цей переказ може бути як самому собі, так і, наприклад може бути третій особі. З цього ми можемо чітко зробити висновок, що переказ з картки на картку - це лише спосіб передачі грошей. По суті це те саме, що одна людина передає гроші іншій людині в готівці, це теж певний спосіб передачі коштів. І звичайно сам спосіб передачі коштів, він не оподатковується і не може бути жодним чином оподаткованим. Оподатковується той гіпотетичний дохід в людини, яка отримала ці кошти внаслідок переказу. Тобто проблеми у більшості можуть виникати саме в отримувачі коштів, хоча також може бути й уникнення податкового агентства в разі, якщо платник робить масові виплати зі звичайної карточки багатьом фізичним особам.
Визначення оподатковуваного доходу
Пункт 164.1 ПКУ визначає, що оподатковується загальний оподатковуваний дохід, а це будь-який дохід, що отриманий на користь платника податків. Тобто якщо ви отримали гроші, у вас є три сценарії: або ці кошти оподатковуються; або на них є виняток згідно зі ст. 165 ПКУ, коли кошти не оподатковуються; або ж можливо вони оподатковуються за нульовою ставкою податку. Тобто кожен отриманий платіж має підлягати контролю саме по цій призмі. Проте ключовий момент, який маємо станом на зараз, станом на сьогодні, це можливість цього контролю та перевірки таких переказів. Якщо ми робимо переказ з картки на картку, очевидно все це записується у виписці з банку, але є ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність», яка говорить, що інформація щодо діяльності, а також фінансового стану клієнта банку, яка стала відомою банку у процесі обслуговування цього клієнта, є банківською таємницею. Тобто податкова можливо і могла б нарахувати податок за переказ з картки на картку, але не знає про такий переказ, а отже штрафних санкцій немає технічної можливості накласти.
Плани щодо оподаткування доходів, отриманих поза межами підприємницької діяльності
Знову порушила питання оподаткування переказів з картки на картку Національна стратегія доходів, яка була опублікована на початку 2024 року, і дам пряму цитату із цієї стратегії: всі доходи фізичних осіб отримані поза межами підприємницької діяльності, крім тих, що прямо передбачені Податковим кодексом, підлягатимуть оподаткуванню за загальною ставкою податку на доходи фізичних осіб. Тобто по суті Національна стратегія доходів дублює призму що існує, є загальний податок, є підприємницький дохід чи інший дохід, який може не оподатковуватися, а все решта оподатковується і ми з цього маємо платити податок. Також в Національній стратегії доходів визначено, що банківська таємниця на користь податкової буде знята, тобто податківці зможуть заходити в наші банківські випуски, банківські рахунки, бачити перекази і якщо такі перекази будуть підозрілими, можна отримати запит від податкової про пояснення платежу, ну а далі й стягнення податку. Податківці перевірять чи кошти є аліментами, переказом з рахунку ФОП, пенсійними виплатами, можливо це кошти внаслідок поділу майна або сума страхового відшкодування. В ст. 165 ПКУ ще є серія платежів, які не оподатковуються. Але якщо це звичайний переказ, умовно від третьої особи, яка в принципі навіть не має з вами родинних зв’язків і це побачить податкова, скоріш за все з цього треба буде платити податок. Проте все ж таки на сьогоднішній момент банківська таємниця щодо податкової діє, тому реальних справ де податкова стягує податок за переказ з картки на картки немає і ми таких кейсів не бачимо.
Дії банків щодо здійснення фінмоніторингу карткових переказів
На сьогоднішній момент ініціативу контролерів вже покладено на банк Законом про фінансовий моніторинг, що змушує банки перевіряти законність походження коштів, які використовує людина. Після того, коли переказ картки на картку відбувся, банк може запитати підстави для переказу. Якщо клієнт банку чітко пояснює, що він заплатив податок і цей переказ прозорий, переказ проводиться. Якщо переказ має певне сумнівне походження, то банк може його заблокувати або може також навіть заблокувати рахунок в цілому. Після цього банк обов'язково має сповістити Службу фінансового моніторингу України, яка своєю чергою може проводити певне розслідування. Служба фінансового моніторингу України має право з цією інформацією розібратися, передати дані у правоохоронні органи, але як показує офіційна статистика, поки що не дуже цим займається. Згідно зі звітом роботи за 2023 рік Служба фінансового моніторингу отримала аж 1 429 594 повідомлення про операції, що підлягають додатковому фінансовому моніторингу, з цього до правоохоронних органів передано 1 122 матеріали справ, тобто насправді дуже-дуже невеликий відсоток.
Національний банк до речі теж чітко розуміє, що такі перекази з картки на картку зменшують можливість держави стягувати податки, а фінансовий моніторинг не до кінця справляється з цим питанням. Перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова повідомила, що НБУ напрацьовує проєкт рішення про обмеження карткових переказів, а також запровадження граничних лімітів переказу готівки через термінали самообслуговування. Тому, як бачимо, перекази з картки на картку щораз то більше будуть регулюватися та зажиматися. І потенційно найближчим часом може бути прийнято рішення, згідно з яким безпричинні перекази будуть лімітовані максимально і дуже незначною сумою можна буде їх здійснювати.
Підсумки
Переказ картки на картку - це спосіб передачі коштів від однієї особи до іншої й звичайно сам спосіб передачі коштів не оподатковується. Може оподатковуватися той гіпотетичний дохід, який виник в особи, яка отримала цей переказ. Але треба поставити питання: чи є цей платіж підприємницький, чи може цей платіж не оподатковуватися згідно з прямими норм та винятків ПКУ? Якщо ні – отримувач платежу повинен заплатити 18% податок на дохід та 1,5% військовий збір. Проте, поки діє банківська таємниця щодо податкової, виявити такі перекази вкрай важко. Нацстратегія доходів після її повної реалізації зніме банківську таємницю для податкової й тоді оподаткування без причинних переказів запрацює повною мірою. А поки це не працює, на повну діє фінансовий моніторинг банків та інших фінансових організацій, який частково обмежує підозрілі транзакції.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.