Відеоблоги

Що очікувати у березні 2024

Оберіть тему для перегляду

4.6(12)

Оцініть відео:

Допомога для ВПО з 1 березня: що зміниться

00:03:52

Олена Афоніна

4.6(12)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

З 1 березня наберуть чинності чергові зміни до ПКУ

00:02:24

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

1 березня відбудеться індексація пенсій на 7,9 %

00:02:06

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

У березні скасовують нацкласифікатори

00:01:37

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Члени МСЕК, ЛКК та ВЛК мають подати електронну декларацію за 2023 рік до 31 березня

00:01:07

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Змінюються умови виплати одноразової грошової допомоги родинам загиблих військових

00:02:03

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Цифрова система обліку гуманітарної допомоги

00:01:45

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Міндовкілля змінило форми звітності з обліку запасів корисних копалин

00:01:45

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Святкові дні у березні 2024 року

00:01:17

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

Допомога для ВПО з 1 березня: що зміниться

На урядовому порталі оприлюднили текст постанови від 26.01.2024 № 94 «Деякі питання соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб та інших вразливих категорій осіб».

Згідно з документом з 1 березня 2024 року виплати буде продовжено для більшості нинішніх отримувачів, які належать до найбільш вразливих категорій. Щоб підтримати їх, ще на 6 місяців, автоматично, продовжуються виплати для ВПО, які не мають можливості працювати, а саме:

  • для пенсіонерів, у яких станом на 1 січня 2024 року розмір пенсії не перевищує 9 444 грн (чотири прожиткових мінімуми для осіб, що втратили працездатність);

  • осіб з інвалідністю I чи II групи, дітей з інвалідністю віком до 18 років, тяжкохворих дітей (детальний перелік – у постанові);

  • дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, осіб з їх числа віком до 23 років, а також батьків-вихователів і прийомних батьків.

Проте значна кількість ВПО також зможуть отримати виплати ще на 6 місяців, після подання нової заяви. Перелічимо хто саме зможе отримати виплати.
Право на продовження виплати ще на 6 місяців за заявою мають:

  • малолітня дитина, яка прибула в нову громаду без супроводу законного представника;

  • вагітна жінка після 30-го тижня вагітності (27-го тижня вагітності – для жінок, яких віднесено до I–IV категорій осіб, постраждалих від аварії на Чорнобильській АЕС);

  • людина, яка втратила працездатність, але не має права на пенсійну виплату та /або отримує державну соціальну допомогу (за умови, що середньомісячний сукупний дохід на одну особу в такій сім’ї не перевищує 9 444 грн).

Держава надає додаткову підтримку батькам, які не мають можливості працювати, доглядаючи дітей. Тому за заявою допомога продовжуватиметься, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї не перевищує 9444 грн:

  • для осіб працездатного віку, які не працюють і доглядають за дитиною до 14 років;

  • або сімей, у яких виховується троє і більше дітей до 18 років (при цьому всі діти проживають в сім’ї і не виховуються в інтернатних закладах).

Такі сім’ї отримають допомогу, якщо проживають на території, де ведуться чи можливі бойові дії.

Родини, які проживають в умовно безпечних регіонах України, але в цих населених пунктах немає можливості віддати дитину до дитячого садочка, а навчання у школі відбувається онлайн або в змішаному форматі (офлайн та онлайн) – також можуть подати заяву і отримувати виплати протягом наступних півроку.

Також за заявою допомога продовжується:

  • якщо людина працездатного віку не працює, але зареєструвалася в центрі зайнятості як безробітна чи така, що шукає роботу, і при цьому в сім’ї є діти, які відвідують садочки, школи, навчаються в закладах професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти.

Також право на продовження виплати ще на 6 міс. за заявою мають особи:

  • які доглядають за особою з інвалідністю I групи, дитиною з інвалідністю до 18 років, особою з інвалідністю I чи II групи внаслідок психічного розладу, особою, яка досягла 80-річного віку, або за тяжкохворою дитиною.

В усіх цих випадках допомога призначатиметься на всіх осіб з числа ВПО у такій сім’ї, але інші члени родини, які не працюють, мають зареєструватися в центрі зайнятості. Якщо вони цього не зроблять, виплата допомоги припиняється через місяць.

З 1 березня наберуть чинності чергові зміни до ПКУ

Закон України від 16.01.2024 № 3553-ІХ усуває невідповідність у кодуванні товарів, у тому числі підакцизних, та спрощує адміністрування ПДВ, акцизного податку, податку на прибуток підприємств та податку на доходи фізичних осіб.

Законом № 3553 передбачені наступні зміни до ПКУ:

  • внесено технічні правки щодо заміни поняття «основні фонди» поняттям «основні засоби»;

  • виключено із переліку ставок з податку на прибуток підприємств, які застосовуються до доходів нерезидентів, ставки 20 %, яка застосовувалася до доходів нерезидентів за виробництво та/або розповсюдження реклами, у зв’язку із 2 виключенням з ПКУ положення щодо оподаткування таких доходів. Відповідні зміни внесено Законом України від 03.06.2021 № 1525-IX та набули чинності з липня 2021 року;

  • замінено поняття «статутний фонд» поняттям «статутний капітал»;

  • приведено термінологію у відповідність до законодавства про реабілітацію у сфері охорони здоров’я щодо заміни слів «реабілітаційна установа» словами «реабілітаційний заклад» задля зрозумілого та однозначного трактування норм права.

Закон № 3553 набирає чинності з 1 березня 2024 року.


На Бухгалтерській Відеоплатформі №1 у березні виходить новий курс «Внутрішній аудит проти податкових штрафів: від первинки до управління ризиками» з Іриною Літвінчук. На курсі ви дізнаєтесь про доцільність та періодичність проведення внутрішнього аудиту, практичні методи контролю і перевірку бухгалтерського обліку та контрагентів. Будуть розглянуті типові помилки під час перевірок «первинки». Проведення звірки показників в бухобліку та деклараціях з ПДВ і податку на прибуток. Також розібрані типові помилки та їх усунення, аудит операцій з фізособами та ФОПами, зокрема перевірку нарахування зарплати, відрядження, дарунків, дивідендів, виплат ФОПам. Курс буде доступний для передплатників за посиланням.

1 березня відбудеться індексація пенсій на 7,9 %

Уряд ухвалив рішення про здійснення індексації пенсій з 1 березня 2024 року. Посадовці анонсують, що завдяки індексації, для понад 10 млн громадян з 1 березня пенсії підвищуються на 8 %.

Розмір індексації обчислено на базі остаточних офіційних показників розвитку економіки у 2023 році: інфляція у розмірі 5,1 %; зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески – 7 %. А отже, зростання пенсій перекриє зростання цін за 2023 рік. 

Середній прогнозний рівень зростання пенсій після індексації – 322 грн, розмір середньої пенсії в Україні зросте з 5 395 грн до 5 717 грн. 

Відповідно до прийнятої постанови, з 1 березня будуть індексовані пенсії для:

  • 9,5 млн “цивільних” пенсіонерів, яким пенсію призначено на загальних підставах;

  • 596 тис. пенсіонерів силових відомств; 

  • 97,8 тис. осіб, які отримують пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Крім того, з 1 березня будуть проіндексовані щомісячні страхові виплати для 161,4 тис. потерпілих та осіб, які мають право на щомісячні страхові виплати у разі смерті потерпілого.

Звертаємо увагу, що з 1 березня також буде проіндексовано на 8 % пенсії 20,8 тис. науковців, державних службовців, працівників органів місцевого самоврядування. Таким чином, Уряд прискорив проведення індексації для цих категорій осіб (у 2023 році індексація для них відбулась з 1 липня).

З 1 квітня відбудеться автоматичний перерахунок пенсій для 654 тис. працюючих пенсіонерів (з урахуванням їх оновленого страхового стажу).

Водночас Уряд запровадив тимчасові обмеження на максимальний розмір індексації пенсій. Розмір підвищення пенсії за результатами індексації буде обмежено 1,5 тис. грн для всіх отримувачів пенсій і страхових виплат, незалежно від категорії. Таке обмеження дозволить більш справедливо розподілити наявний фінансовий ресурс на здійснення індексації та забезпечити підвищення пенсій для громадян, які отримують найменші виплати.

У березні скасовують нацкласифікатори

Мінекономіки наказом від 07.12.2023 № 18925 скасовує національний класифікатор ДК 013-97 «Класифікація основних фондів», затверджений наказом Держкомітету по стандартизації, метрології та сертифікації від 19.08.1997 № 507. Класифікатор скасовується з 07.03.2024.

Також Мінекономіки наказом від 08.12.2023 № 19020 скасовує національний класифікатор ДК 012-97 «Класифікація послуг зовнішньоекономічної діяльності», затверджений наказом Держкомітету по стандартизації, метрології та сертифікації від 02.06.1997 № 324. Класифікатор скасовується з 08.03.2024.


А на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 традиційно плануємо клубну зустріч «Розбір кейсів – з податку на прибуток, єдиного податку та ПДВ» із Мар’яною Кавин, яка відбудеться 6 березня на тему.

Ви отримаєте відповіді на найболючіші запитання: як виправити в обліку помилки з податку на прибуток, як єдиноподатнику оформити повернення коштів покупцю та в яких випадках буде пільга з ПДВ при допомозі товарами. Взяти участь у клубній зустрічі з неперевершеною Мар’яною Кавин зможуть тільки передплатники Бухгалтерської Відеоплатформи №1 за посиланням.

Члени МСЕК, ЛКК та ВЛК мають подати електронну декларацію за 2023 рік до 31 березня

Як повідомляє НАЗК, члени медико-соціальних експертних комісій, лікарсько-консультативних комісій та військово-лікарських комісій до 31 березня 2024 року зобов’язані подати е-декларацію за 2023 рік до Єдиного державного реєстру декларацій.

Ця категорія медпрацівників ухвалює важливі рішення в умовах воєнного стану в Україні, підписує відповідні документи – тобто здійснює повноваження, покладені на них державою.

Верховна Рада ухвалила Закон від 20.09.2023 № 3384-IX про відновлення декларування, згідно з яким вони внесені до переліку декларантів.

Зокрема, декларації подають:

  • особовий склад штатних військово-лікарських комісій (ВЛК, пп. «г» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 3384);

  • голови та члени лікарсько-консультативних (ЛКК) і медико-соціальних експертних комісій (МСЕК), а також голови, їхні заступники, члени та секретарі позаштатних постійно діючих військово-лікарських і лікарсько-льотних комісій (ЛЛК), які при цьому не є особами, зазначеними у п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 3384 (пп. «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону № 3384).

Змінюються умови виплати одноразової грошової допомоги родинам загиблих військових

З 29 березня набере чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги» від 09.12.2023 № 3515-IX, за яким військовослужбовець, військовозобов’язаний або резервіст, який призваний на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, має право скласти в письмовій довільній формі особисте розпорядження на випадок своєї загибелі (смерті) про виплату одноразової грошової допомоги особі (особам) за його вибором, визначивши розмір частки таких осіб у відсотках.

Справжність підпису на особистому розпорядженні засвідчує командир військової частини або нотаріус.

Оригінал особистого розпорядження зберігається у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем реєстрації місця проживання або за місцем призову (прийняття) на військову службу такої особи, якщо такий призов (прийняття) на військову службу здійснювався (здійснювалося) не за місцем реєстрації місця проживання військовозобов’язаного або резервіста.

Заборонено розголошувати зміст особистого розпорядження до встановлення факту загибелі (смерті) особи, яка його склала.


На Бухгалтерській Відеоплатформі №1 з січня по червень виходить онлайн-школа «Заробітна плата та трудові відносини, нарахування і утримання», яка складається з 7 модулів. Найкращі експерти з питань оплати праці та кадрів Олена Габрук, Тетяна Гуль, Вікторія Величко, Галина Казначей розбирають на прикладах питання щодо оплати праці й трудових відносин, нарахування відпускних, лікарняних, декретних, оподаткування і бухобліку розрахунків з працівниками та підзвітними особами, зокрема:

  • Модуль 1. Нормативно-правове регулювання оплати праці.
  • Модуль 2. Оформлення трудових відносин з працівниками.
  • Модуль 3. Лікарняні та допомога по вагітності та пологам.
  • Модуль 4. Види відпусток та їх тривалість.
  • Модуль 5. Зарплатні податки. Вирахування із заробітної плати.
  • Модуль 6. Бухгалтерський облік розрахунків з працівниками та з підзвітними особами.
  • Модуль 7. Податковий розрахунок і статистика заробітної плати.

Перший, другий і третій модулі вже доступні для передплатників Бухгалтерської Відеоплатформи №1, четвертий модуль вийде у березні. Доступ до модулів та програми онлайн-школи знайдете за посиланням.

Цифрова система обліку гуманітарної допомоги

Закон від 08.11.2023 № 3448-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо ввезення, обліку, розподілу гуманітарної допомоги, особливостей оподаткування відповідних операцій та подання звітності» «легалізував» запроваджену постановою КМУ від 05.09.2023 № 953 автоматизовану систему реєстрації гуманітарної допомоги. Вона дозволяє ввозити на територію України по 31 березня 2024 року (включно) товари за декларативним принципом без використання автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги.

Однак подавати звітність до автоматизованої системи отримувачі допомоги мають обов’язково, навіть якщо вона ввезена за декларативним принципом (паперова декларація). Отримувачі гуманітарної допомоги, ввезеної без використання автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги, до 31.03.2024 повинні завантажити до системи копію паперового звіту про використання та розподіл ввезеної гуманітарної допомоги.

З 01.04.2024 використання автоматизованої системи для реєстрації гуманітарної допомоги задля присвоєння їй унікального номера та ввезення на митну територію України буде обов’язковим.

На Бухгалтерській Відеоплатформі №1 у березні виходить курс «Квартальна фінансова звітність – 2024» Де ви дізнаєтесь про усі зміни в бухобліку, які діють з 2024 року і як вони вплинуть на складання фінансової звітності за 1 квартал. Курс для вас готує експертка з бухгалтерського та податкового обліку – Ольга Целуйко. Доступ до курсу і програми для передплатників шукайте за посиланням.

Міндовкілля змінило форми звітності з обліку запасів корисних копалин

Міндовкілля наказом від 10.07.2023 № 481 внесло зміни до наказу Міністерства екології та природних ресурсів від 14.03.2016 № 97 «Про затвердження форм звітності щодо обліку запасів корисних копалин та інструкцій з їх заповнення».

Так викладено у новій редакції наступні форми звітності:

  • № 7-ГР (підземні води) (річна) «Звітний баланс використання підземних вод за 20__ рік» – нова назва форми звітності № 7-ГР – «Звітний баланс видобутку та використання підземних вод за 20__ рік» та Інструкцію з її заповнення;

  • № 5-ГР (тверді горючі, металічні та неметалічні корисні копалини) (річна) «Звітний баланс запасів корисних копалин за 20__ рік» та Інструкцію з її заповнення.

Наказ № 481 набирає чинності з 1 березня 2024 року.


Якщо у бухгалтерів, економістів або кадровиків під час ведення обліку і складання звітів з’являються питання з оподаткування, нарахування зарплати або подання звітності, то ви завжди можете звернутися до експертів сервісу «Особистий консультант». На всі свої запитання ви отримаєте відповіді. Кваліфіковані експерти цілодобово приймають запитання та відповідають впродовж 24 годин в робочі дні залежно від складності запиту. Навіть у суботу і неділю запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається у понеділок. За час існування сервісу наші експерти дали відповіді більше ніж на 180 тисяч запитань. Просто уявіть собі, скільки проблем бухгалтери вирішили завдяки цьому унікальному сервісу.

Доступ до сервісу «Особистий консультант» надається передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи № 1.

Святкові дні у березні 2024 року

Оскільки строк дії воєнного стану продовжили (Закон України від 06.02.2024 № 3564IX) до 14 травня 2024 року, то за частиною 6 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX святкових та неробочих днів в Україні наразі немає. Тому для працівників із 40-годинним робочим тижнем з двома вихідними у суботу та неділю (стандартна п’ятиденка) 8 березня 2024 року (п’ятниця) буде звичайним робочим днем. А 7 березня 2024 року (четвер) — робочим днем повної тривалості. Але роботодавець за самостійним рішенням може зробити цей день вихідним.