Ви дізнаєтесь:
- Хто з резидентів Дія Сіті може не подавати аудиторський звіт
- Як розрахувати чисельність працівників
- Про роз'яснення ДПС щодо сплати податків при невиконанні критеріїв
Друзі, у мене черговий шок. Ну після військового збору, знаєте, історія з натуральним коефіцієнтом, мені здалось, що уже нічим мене не здивуєш, але я помилялась, черговий шок. Виявляється вже якась така знаєте шокова терапія. Поясню. Те питання, про яке я зараз скажу, зачіпає значно менше коло осіб, менше коло платників податків, ніж військовий збір, але проте питання дуже принципове, адже стосується резидентів Дія.City, яким обіцяли 25 років не змінювати нічого, що все буде дуже прозоро і стабільно. Але проте не зовсім так виходить. Все про що я скажу, це те, що почуто було мною на зустрічі, яку 22 лютого організувала аудиторська компанія із Мінцифрою та податковою. І добре, що саме зараз виплило те, що виплило, аніж тоді, коли аудитори зроблять свою роботу за 2023 рік і бухгалтери будуть користуватись попередніми роз'ясненнями, думка на які у податківців змінилася.
Нові правила подання аудиторського звіту резидентами Дія Сіті
Стосовно звітності. Мова йде про Постанову Кабміну №163 від 13 лютого 2024 року, якою було скасовано іншу Постанову №382. Власне ось ця Постанова №382 на період воєнного стану звільняла резидентів Дія.City від необхідності подавати аудиторські висновки, а також відповідати критеріям, які передбачені їхнім профільним Законом №1667. І у зв'язку з тим, що вийшла Постанова №163, усі резиденти Дія.City, які зареєстровані до набрання чинності Постанови №163, не подають початковий звіт, але подають річний звіт. Набрання чинності Постанови №163 відбулося 17 лютого 2024 року. І наводжу приклади, хто подає, а хто не подає початковий звіт.
Наприклад, підприємство зареєстроване Дія.City 15 листопада 2023 року. Виконувати критерії слід було з 1 грудня, а отже грудень потрапляє до 2023 року, тому річний аудиторський звіт за 2023 рік потрібен, а початковий – ні.
Другий приклад. Підприємство зареєстроване в статусі Дія.City 15 грудня 2023 рік. Лише з 1 січня 2024 слід було виконувати критерії й тому за 2023 рік не потрібно звітів, не потрібно аудиторського звіту і не потрібно початкового. Але ж тим, хто зареєстрований в статусі Дія.City після 17 лютого 2024 року, уже ніяких пільг (пільгових умов) не передбачено.
Умови втрати статусу резидента Дія Сіті
Друге. На підставі поданих звітів за 2023 рік не втрачатимуть резидентство через невідповідність критеріям щодо кількості фахівців, їхньої зарплати, винагороди та розміру частки кваліфікованого доходу, за результатами звітування за 2023 рік. Отже, якщо не виконувалися інші критерії, то втрата статусу резидента Дія.City так відбудеться.
Третє. Критерій чисельності рахуємо згідно з Інструкцією №286 і беремо усіх працівників незалежно від того, кому здійснювалась виплата. Крім того, беремо всіх за договорами ЦПХ. От всіх, хто згідно з Інструкцією №286 належать до загальної кількості працівників, а отже ділити будемо на ту кількість працівників і гіг-спеціалістів і ЦПХашників, які можливо і не виконували навіть роботу не те щоб їм виплата здійснювалась. Це для обчислення середньої. Ось це перший шок, тому що закон так не говорить, Закон №1667 говорить, що при обчисленні середньої слід ділити на кількість тих, кому виплачено.
Далі. Коли ми будемо рахувати чисельність для виконання критеріїв (дев'ять осіб) ми не заокруглюємо за математичним правилом, а слід керуватись правилом парної цифри. Саме такий порядок передбачений в Інструкції №286 і на прикладі я наведу, що це означає. Якщо 23,5 потрібно заокруглити, то правило парної цифри означає: якщо зліва перед комою цифра непарна – її потрібно збільшити на один. Отже, 23,5, перед комою трійка, отже заокруглено буде 24. Якщо ж у нас 24,5, то якщо цифра зліва парна, ми залишаємо її без змін. 24,5, перед комою четвірка, вона є парна, а отже заокруглено 24,5 дасть 24. Ось так працює правило парної цифри. Саме за таким способом, якщо ми будемо рахувати чисельність, нам потрібно ось так заокруглювати.
Критерій 1200 євро для середньої винагороди
Критерій 1200 євро для середньої винагороди – беремо по нарахуванню. Неважливо коли була виплата, скільки разів (раз чи два в місяць). Хочу сказати, що донедавна позиція податківців такою не була і найперша позиція Мінцифри була по виплаті, але я навіть не помітила коли ця позиція змінилася. Річ у тому, що закон ніхто не переписував і в законі сказано «виплачена», але слово «виплачена» означає нараховано і тому Мінцифри із податковою сьогодні вважають, що для критерію 1200 євро слід брати по нарахуванню. І логіка тут їхня така, що оскільки якщо дохід фізичній особі нарахований, він так чи інакше буде виплачений, а якщо не буде виплачений, то і ПДФО, і військовий ми все одно протягом 30 днів наступного місяця маємо заплатити, ну значить можемо брати по нарахуванню. Ну добре, але із Закону це не випливає.
Правила сплати податку при невиконанні критеріїв
А ось тут такий шок шоковий, роз'яснення Мінцифри й податкової, які були по сьогоднішній день, якщо не виконувались критерії по чисельності й по винагороді, то резидент Дія.City мав утримати ПДФО з працівника чи гіг-спеціаліста 5%, але доплатити своїм коштом так, щоб всього було 18%. Ця позиція була першочерговою, вона була погоджена між Мінцифрою і податковою, я особисто своїми вухами це чула в черговій Zoom-конференції. Тобто 18 - 5% = 13% доплачувалось коштом резидента Дія.City. Ця різничка не відображалася в 4ДФ, не мала відображатись. Ця різничка не є додатковим благом, це пряма норма ПКУ. Ну з цим така була ситуація. Що змінилося? На сьогодні податковій бачиться інакше, а саме, утримати з фахівця потрібно 5%, тут все добре, але якщо за результатами місяця ми вже бачимо, що критерії не виконуються, то ми маємо як резидент Дія.City заплатити 18% своїм коштом, а ці 5%, які ми утримали, ну повернути фахівцю. В плані сплати до бюджету нам треба ще раз заплатити 18%, бо це інший код бюджетної класифікації. Вам не почулось і я готова повторити, якщо ми нараховуємо гіг-спеціалісту, працівнику, неважливо, фізичній особі, якій нараховано винагороду резидентом Дія.City, ми утримуємо 5%, але коли за місяць ми бачимо, що критерії не виконуються і права на пільгове оподаткування немає, ми маємо власним коштом 18% заплатити, а цих 5%, вони повертаються працівнику, а отже вони як сплачені до бюджету, оскільки це інший код бюджетної класифікації, залишаються у переплаті, яку ми можемо просити зарахувати на інший рахунок або повернути, але 18% в той момент треба заплатити, тому що 5%, це було сплачено не туди. Виходить, що і з працівника, і з фізичної особи утримань взагалі не буде, бо 18% іде повністю коштом президента Дія.City. І в 4ДФ, податківці роз'яснили, що потрібно показати дохід фізичної особи й ПДФО 18%. Тут в мене другий шок, тому що на якій підставі в 4ДФ ми маємо щось показувати, якщо з працівника за такою логікою ми взагалі нічого не утримали? Ось. Ну але такі роз'яснення були.
Ну і стосовно військового збору, теж прозвучало, що коли не виконується критерій 1,5% сплачується двічі, але пізніше податківці поправились: «ну добре, ми ще подумаємо, ми ще цей момент уточнимо». Це з приводу військового збору. Двічі, мається на увазі, коли не виконуються критерії.
Складно це все коментувати, співчуваю бухгалтерам резидентів Дія.City і хочу сказати вам, не хвилюйтеся, незабаром, вірю в те, що Мінцифри виступить ініціатором якогось роз'яснення, такого комплексного, в якому будуть дуже чіткі відповіді на такі прості питання, адже від того як рахувати чисельність, як рахувати середню, залежить взагалі пільгове оподаткування, є чи нема. У який спосіб аудитори, які мають підтвердити виконання критеріїв там за 2023 рік, чим вони будуть керуватись якщо ну настільки розмиті правила обчислення. З цим я думаю ми раду дамо, але як на рахунок утримання 5% і замість цього 18% коштом резидента Дія.City, яким чином податкова ось тут вийде із ситуації, яку вона озвучила, я не знаю, це для мене загадка. Тому я рекомендую наразі нічого не змінювати у свої їх підходах. Те, що з почутого ви можете реалізувати, а це рахувати по нарахуванню, виконання критеріїв, це звісно застосовуйте. Інструкцію №286 звісно потрібно вивчити для себе. І в будь-якому разі, я думаю рішення буде соломонівським.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.