Ви дізнаєтесь:
- Які зміни внесено до об’єднаної звітності
- Про нові правила утримання військового збору
- Як зробити перерахунок ВЗ та виправити помилки за минулі звітні періоди
Оновлено Порядок заповнення єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ
Мінфін Наказом №720 від 26 грудня 2023 року вніс зміни до Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13 січня 2015 року №4. Зміни набрали чинності з дати опублікування Наказу №720 і оновлений порядок заповнення єдиної звітності з ПДФО, військового збору та ЄСВ діє з 16 лютого 2024 року.
Чому були внесені такі зміни й що саме змінилось? По-перше, зміни до порядку обумовлені набуттям чинності законів: щодо підтримки позичальників, майно яких було знищено або зазнало пошкоджень внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України (Закон України від 01.12.2022 №2823-ІХ); щодо особливостей оподаткування сум, на які зменшено (прощено) борг фізичної особи в результаті реструктуризації зобов'язання за споживчим кредитом під час воєнного стану (Закон України від 10.06.2023 №3157-ІХ) та інших особливостей оподаткування в період дії воєнного стану.
В цілому всі зміни більш редакційні, але деякі з них впливають на заповнення податкового розрахунку звичайними роботодавцями. Зокрема, в порядку уточнено, що юридична особа під час подання розрахунку за відокремлений підрозділ в заголовній частині розрахунку зазначає дані про такий відокремлений підрозділ у рядку 033, а не 032 як було раніше. Також підкориговано розділ 4 Порядку щодо заповнення додатків до розрахунку. Крім того, з'явилась нова категорія застрахованої особи 81 «Особи, які мають спеціальне звання Бюро економічної безпеки України». Нагадаю, що код категорії застрахованої особи ми відображаємо в графі 8 додатку 1 до податкового розрахунку. Крім того, у додатку 2 до Порядку №4 з'явились нові ознаки доходів фізичних осіб, а саме 210 (допомога по частковому безробіттю) та 211 (компенсація за пошкоджену нерухомість під час війни). Також є і редакційні правки відповідно до чинних норм податкового законодавства щодо таких ознак доходів фізичних осіб: 111 (дохід у вигляді виграшів та призів), 112 (інвестиційний прибуток, дохід від проведення платником податку операцій з цінними паперами), 156 (вартість путівок на відпочинок, оздоровлення, лікування), 189 (дохід у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку прощеного чи анульованого кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства), 193 (дохід у вигляді суми прощеної (анульованої) кредитором у порядку, передбаченому законом щодо реструктуризації зобов'язань). Зверніть увагу, оскільки зміни до Порядку №4 набрали чинності з 16 лютого 2024 року, то враховувати їх слід при поданні єдиної звітності з ПДФО, військового збору та ЄСВ за ІІ квартал 2024 року.
Нові правила утримання військового збору
Друга головна новина стосується військового збору. 3 вересня 2022 року набрали чинності зміни, внесені в п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. В результаті цих змін пп. 1.4 зазначеного пункту було викладено у новій редакції. Якщо раніше військовий збір утримувався та сплачувався відповідно до ст. 168 ПКУ, то тепер він утримується, нараховується і сплачується в порядку, встановленому розділом IV ПКУ, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу. І як зазначали податківці, з 3 вересня 2022 року у разі нарахування податковим агентом доходів в будь-якій негрошовій формі, такі доходи оподатковуються податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, з урахуванням натурального коефіцієнта. Сам коефіцієнт розраховується за формулою, яка зараз на слайді, і для військового збору такий коефіцієнт складає 1,015228. І якщо у вас були, наприклад виплати у негрошовій формі, то утримувати військовий збір слід з урахуванням натурального коефіцієнта. Приклад розрахунку на слайді. Крім того, залишається відкритим питання стосовно застосування податкової соціальної пільги при утриманні військового збору. Раніше таку пільгу застосовували тільки при утриманні податку на доходи фізичних осіб, а оскільки правила утримання військового збору тепер такі ж самі як і для податку на доходи фізичних осіб, то пільгу слід застосовувати й при утриманні військового збору. Принаймні є підтвердження від голови комітету Верховної Ради, що з 3 вересня 2022 року об'єктом оподаткування військовим збором є дохід, нарахований роботодавцем на користь працівника, який користується податковою соціальною пільгою, за мінусом суми такої пільги. Тобто об'єкт оподаткування військовим збором зменшуємо на податкову соціальну пільгу, якщо працівник має на неї право. Хоча поки що офіційного листа з цього приводу не було.
Перерахунок ВЗ та виправлення помилки в додатку 4ДФ за минулі звітні періоди
Як діяти роботодавцям, які вирішили перерахувати військовий збір? Як відкоригувати до додатка 4ДФ: Виправити помилки в додатку 4ДФ за минулі звітні періоди можна через уточнюючий звіт. Для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію та ввести правильну інформацію, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередню внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку відповідної графи вказується «1» – рядок на виключення, а в другому «0» – рядок на введення.
Зміни до порядку подання об'єднаної зарплатної звітності почали діяти з 16 лютого 2024 року. Дані про відокремлений підрозділ зазначають в рядку 033 заголовної частини розрахунку. Запроваджуються нові ознаки доходів фізичних осіб: 210 (допомога по частковому безробіттю), 211 (компенсація за пошкоджену нерухомість під час війни). Також вносяться правки щодо ознак доходів фізичних осіб 111, 112, 156, 189, 193 відповідно до чинних норм податкового законодавства. З 3 вересня 2022 року військовий збір з негрошових доходів утримують з урахуванням натурального коефіцієнта, а отже за минулі звітні періоди слід подати уточнюючий податковий розрахунок.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.