Ви дізнаєтесь:
- З якої дати застосовується «натуральний» коефіцієнт для ВЗ і як його обчислити
- Про об'єкт оподаткування військовим збором за наявності податкової соціальної пільги
- Як відобразити результат перерахунку військового збору і уникнути штрафу
З 3 вересня дохід оподатковується військовим збором із застосування коефіцієнту
Наше завдання: швидко зреагувати на проблему, нейтралізувати її та обійти штрафні санкції. Для розв'язання проблем ми підключаємо кращих незалежних експертів та представників держорганів. Маємо перші коментарі від Данила Гетманцева, голови комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики. Нагадаємо, з 3 вересня 2022 року набрав чинності Закон №2520. Зокрема внесені зміни до п. 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, а саме викладено у новій редакції пп. 1.4. Автори змін зазначили, що військовий збір з 3 вересня утримується, нараховується та сплачується в порядку, встановленому розділом IV ПКУ. У багатьох експертів виник сумнів, чи правильно трактуємо законодавчу норму про необхідність застосування натурального коефіцієнта до військового збору. На наше звернення Данило Гетманцев підтвердив, що з 3 вересня 2022 року дохід, нарахований (виплачений) податковим агентом у негрошовій формі, оподатковується військовим збором із застосуванням натурального коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ПКУ. Але як розрахувати цей натуральний коефіцієнт? Допоки ДПС не підтвердила, вважаю потрібно визначити не один, а два коефіцієнти: один для ПДФО, інший для військового збору. Адже у формулі не передбачено сумувати ставки ПДФО та військового збору та визначати один загальний натуральний коефіцієнт, на який збільшують негрошовий дохід. Тож для військового збору натуральний коефіцієнт обчислюють так: 100 / (100 – 1,5), і це складе 1,015228.
Об’єкт оподаткування ВЗ за наявності податкової соціальної пільги
Але знову ж таки, нікуди не зникли ті запитання, що були у нас в контексті застосування натурального коефіцієнта та ПДФО. А тепер, як бути зі зменшенням бази оподаткування військовим збором на суму податкової соціальної пільги? Я вважаю п. 164.6 ПКУ щодо податкової соціальної пільги теж працюємо. Маємо підтвердження від голови комітету Верховної Ради Данила Гетманцева, що з 3 вересня 2022 року об'єктом оподаткування військовим збором є дохід, нарахований роботодавцем на користь працівника, який користується податковою соціальною пільгою, за мінусом суми такої пільги. Тобто об'єкт оподаткування військовим збором зменшуємо на ПСП, якщо працівник має на неї право.
Як бути з донарахуванням військового збору, його оплатою та відображенням у додатку 4ДФ, адже за п. 119.1 ПКУ роботодавцю загрожує штраф у розмірі 1020 грн за перше порушення протягом року і за друге порушення вже 2040. Зокрема штраф застосовують за такі порушення: подання податкового розрахунку не в повному обсязі, подання податкового розрахунку з недостовірними відомостями або з помилками, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення або збільшення податкових зобов'язань платника податку або до зміни платника податку. Але в нас існує ще пп. 169.4.3 ПКУ, про який всі забувають. За ним роботодавець має право здійснити перерахунок сум нарахованого податку за будь-який період та в будь-яких випадках для визначення правильності оподаткування, незалежно від того, чи має працівник право на застосування податкової соціальної пільги. Тобто роботодавець має право здійснити добровільний перерахунок суми сплаченого ПДФО і вже після цих змін і військового збору результати такого перерахунку відображають у звітному додатку 4ДФ за той квартал, у місяці якого проведено перерахунок. При цьому подавати вже уточнюючі не потрібно.
Відображення результатів перерахунку військового збору у додатку 4ДФ
При заповненні додатка 4ДФ, а саме розділу 1 зазначають: у рядку 3-а і 3 проставляють суму нарахованого і виплаченого доходу у місяці перерахунку; у рядках 4-а та 4 проставляють суму нарахованого та сплаченого ПДФО; у рядках 5а та 5 проставляють суму військового збору з урахуванням суми недоплати або переплати. Тож коли визначите заниження зобов'язань із військового збору показники граф 5а та 5 маєте збільшити на суму виявленої недоплати з військового збору. Чим гарний цей спосіб виправлення порівняно з уточнюючим додатком 4ДФ? Він не призводить до штрафу за п. 119.1 ПКУ. До цих змін ми не мали законодавчої підстави проводити перерахунок щодо правильності обчислення військового збору, а зараз вважаємо вона у нас з'явилася.
Працюємо над тим, щоб якомога швидше отримати додаткові офіційні роз'яснення від ДПС та зняти всі гострі запитання. На сьогодні вже зрозуміло, натуральному коефіцієнту бути, а тому доведеться здійснити перерахунок військового збору за минулі періоди.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.