Відеоблоги

Податок на нерухомість - 2024: звітування та пільги

Ви дізнаєтесь:

  • Про об’єкт, ставки оподаткування, строк сплати податку та форму Декларації
  • Чи декларувати нерухомість, якщо встановлено нульову ставку оподаткування
  • Про порядок застосування «воєнних» пільг
Оберіть відео для перегляду

5(5)

Оцініть відео:

Податок на нерухомість - 2024: звітування та пільги

00:16:05

Ірина Губіна

5(5)

Оцініть відео:


Об’єкт оподаткування, платники та ставка податку

Ще один достатньо фундаментальний майновий податок щодо якого бухгалтери звітуються на початку року – це є податок на нерухоме майно. Отже, давайте з вами згадаємо головні підстави, які стосуються саме процедури його нарахування, хто є платниками, що є об'єктами оподаткування і як розраховується ставка. Платниками податку є зокрема юридичні особи, які є власниками об'єктів як житлової, так і нежитлової нерухомості. Об'єктом оподаткування відповідно є площа такої житлової нерухомості. Ну а ставка встановлюється виходячи зі ставки півтора розміру мінімальної заробітної плати за 1 м² бази оподаткування, тобто виходячи із квадратних метрів із площі цієї нерухомості. З огляду на те, що у нас із 1 січня 2024 року піднялася мінімальна заробітна плата, маємо максимальну ставку у розмірі 106,5 грн за 1 м² нерухомості. Але врахуйте, будь ласка, що ставки, вони встановлюються місцевими органами самоврядування, і ця ціна (106,5 грн), це є максимальна ціна. Власне окремі органи місцевого самоврядування можуть встановлювати й менші ставки, і навіть встановити ставку нульову. 


Також стосовно справляння податку слід врахувати наступну особливість: якщо зокрема юридична особа володіє житловою нерухомістю значних розмірів, якщо загальна площа перевищує 300 м² для квартири або 500 м² для будинку до традиційної суми податку, розрахованої виходячи зі ставки за квадратний метр, додається частинка, 25 000 грн на рік, за кожен такий об'єкт житлової нерухомості. Оскільки юридичні особи заповнюють декларацію самостійно, треба врахувати цю особливість.


Ну а хто ж звільняється від нарахування і сплати цього податку?
Стандартизовані пільги знаходимо у ст. 266 ПКУ. Зокрема, не сплачується податок на нерухомість щодо об'єктів нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу. Не нараховується податок за будівлі промисловості, які класифіковані відповідним чином, але за умови, що вони не здаються власниками в оренду, лізинг чи позичку. Також будівлі (споруди) сільськогосподарських товаровиробників також не підпадають під нарахування цього податку, але знову ж таки із тими самими особливостями, якщо вони здаються в оренду, в лізинг і позичку, відповідно пільга щодо податку на нерухомість втрачається. Також не нараховується податок на об'єкти житлової й нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських об'єднань осіб з інвалідністю та їх підприємств.

Окрім зазначених пільг, власне перелік, він трошечки більший, я згадала такі найголовніші акценти, які можуть бути актуальні саме для юридичних осіб, треба врахувати, що пільги щодо податку на нерухомість можуть встановлюватися і місцевими органами влади. Відповідно перш ніж складати декларацію треба поцікавитися не тільки ставкою, а і пільгою, яку можливо ваш місцевий орган самоврядування встановив. І якщо ви побачили, що така пільга присутня, будь ласка, занотуйте для себе, що ця пільга обов'язково має бути проставлена у декларації, відповідний код пільги, який стосується таких місцевих органів влади також слід буде зазначити. Повторюся, що довідник пільг в нас змінюється систематично і найостанніший Довідник №122/1, який вийшов наприкінці січня, має той самий код пільги, який встановлюється місцевими органами самоврядування, який був і в попередніх довідниках, тому ті, хто заповнює цю інформацію систематично і має систематичні пільги, для вас нічого нового в такому випадку не буде.


Строк подання Декларації та сплати податку

Також хочу нагадати, що звітуватися слід станом на 1 січня звітного року, тобто 2024, але подавати декларацію не пізніше 20 лютого за місцем знаходження об'єкта чи об'єктів оподаткування. Звітуємо з декларацією, декларація в нас є річна, а після того коли ми зазначаємо в декларації річну суму податку, сплачувати ми її будемо поквартально.

Отже, давайте з вами звернемося до форми декларації, по якій ми будемо звітуватися. Ця форма була затверджена у 2018 році, в кінці 2022 року вона зазнала змін і в кінці 2023 року вона зазнала змін черговий раз. Ну відразу хочу сказати, що ці зміни 2023 року, які до речі ми маємо з вами використовувати вже починаючи із 1 січня 2024 року, тобто звітуватися за 2024 рік за оновленою формою, ідентифікатор електронний цієї форми ви бачите на слайді, ці зміни не настільки революційні, які були у попередній рік.


Що ж саме змінилося?
Декларація зазнала змін через те, що в нас змінилися процедури автоматизації прийняття й обробки податкової звітності. Це призвело до того, що у нас зараз зник рядочок, який стосується нарахування пені, також були відкориговані примітки, в яких були згадки про те, як нараховується ця пеня, а також із декларації, внизу, виключена позиція, що ця частина податкової декларації заповнюється посадовими особами контролюючого органу і так там зазначалися результати камеральної перевірки. Тобто через зміну процедур прийняття декларації, ця інформація в декларації просто стала непотрібною і вона була виключена. Все решта, якщо ви не виправляєте помилки й не було необхідності нараховувати пеню, тобто просто нараховуєте податок, зміни в тілі декларації, в основних частинах, не відбулися, тому так будемо звітуватися, як і попередній рік.

Окремо хочу сказати про ситуацію, коли місцеві органи влади встановлюють нульову ставку декларування, адже ми з вами побачили, що згідно з Податковим кодексом всі такі головні важелі щодо прийняття рішення по цьому податку покладені на місцеві органи влади. Податкова у ЗІР зазначає, що встановлення нульової ставки є окреме рішення такого місцевого органу і якщо така ставка встановлена, то декларація подається на загальних підставах, але у графі, де треба зазначити ставку, зазначається ставка 0. Тобто нульова ставка не звільняє мене від звітування, я не сплачую податок, але звітуватися мені необхідно.


«Воєнні» пільги з податку на нерухомість

Також хочу згадати воєнні пільги, які в нас продовжують діяти і які були змінені дуже системно у Податковому кодексі у середині 2023 року Законом №3050. Йдеться про п. 69.22 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ. На відміну від всіх інших майнових податків, податок на нерухомість для розуміння того чи застосовується, чи не застосовується пільга, зараз я якраз буду казати про періоди із 2023 року і далі, тобто поки діє в нас воєнний стан, застосування цих пільг дуже суттєво пов'язане із тим, в якому стані знаходиться нерухомість. Зверніть, будь ласка, увагу, що в нас може бути нерухомість, яка не пошкоджена, в нас може бути нерухомість, яка знищена внаслідок бойових дій і пошкоджена нерухомість, причому пошкодження різного ступеня, вона може бути так пошкоджена, що вимагає капітального ремонту, і може мати незначні пошкодження, тобто в ній можна проживати. Відповідно для кожного виду нерухомості є свої особливості щодо пільг. Зокрема, якщо йдеться про нерухомість із незначними пошкодженнями, рішення про понижені ставки або звільнення від сплати приймається місцевими органами самоврядування, ну і відповідно про це треба також буде зазначити у декларації. Також зверніть, будь ласка, увагу, якщо у вас нерухомість у непошкодженому стані, ви маєте право на пільгу, якщо ваша нерухомість перебуває на територіях за Переліком №309. Знову ж таки, маємо посилання на цей перелік в контексті чого? В контексті активних бойових дій і тимчасової окупації. Причому формуючи декларацію у 2024 році маємо з вами орієнтуватися на дати початку активних бойових дій і на дату закінчення активних бойових дій і тимчасової окупації (початок і кінець), які передбачені у Переліку №309.


Декларування нерухомості, що знаходиться на ТОТ та на територіях активних бойових дій

Також хочу звернути увагу на те, якщо ви ідентифікували свою нерухомість, ну, наприклад у Переліку №309, отже постає питання: яким чином нам представити цю інформацію в декларації? В ЗІР, відповідаючи на запитання: чи є пільгами ось ці воєнні пільги п. 69.22, податкова зазначає, що вони не включені у довідник пільг, а отже пільгою не є. Отже, постає питання: а як мені тоді заповнити декларацію, щоб показати не нарахування і несплату податку щодо тієї нерухомості, яка знаходиться на відповідних територіях у відповідний час? Податкова дає настанови, каже про те, що в нас не заповнюється, не зазначається інформація про пільги, каже про колонки 18-22 розділу І додатка 1 (для об'єктів житлової нерухомості) і колонки 17-22 розділу І додатка 2 (для об'єктів нежитлової нерухомості), якщо ми з вами кажемо про пільги, тобто не зазначається інформація у зазначених графах. Отже, а як же ж мені тоді показати, що я нарахувала одну суму, а до сплати є сума менша? Податковий рекомендує це робити через пояснення до податкової декларації, тобто подавати позначку у рядку 8 «Доповнення до декларації», писати відповідним чином зміст доповнення, що уточнена сума податкового зобов'язання до сплати, розрахована відповідно до п. 69.22. Ну а це пояснення стосується різниці між показниками колонок 17 та 23 розділу І додатку 1 та колонок 16 та 22 розділу І додатку 2 до декларації. Тобто виписувати суму податку, на яку зменшується сума щодо сплати не треба, але пояснення в декларації відповідним чином, як рекомендує податкова, подавати треба. Це стосується, повторюся, тієї ситуації, коли у вас є непошкоджена нерухомість, яка знаходиться на територіях за Переліком №309, але не повністю на всіх територіях, а тільки на територіях активних бойових дій і тимчасової окупації. Про це, до речі, зазначала податкова служба у такому загальному листі згадуючи всі майнові податки, зокрема п. 69.22 податок на нерухомість також згаданий і, як бачимо, податкова зазначає, що територія можливих бойових дій не стосується застосування цих пільг. Отже, якщо ви побачили свою нерухомість у Переліку №309, в частині можливих бойових дій, будь ласка пам'ятайте про те, що сплата податку відбувається на загальних підставах, зменшення пільги в декларації в нас немає.


Період застосування «воєнних» пільг та уточнення задекларованих даних


Ну а що робити із відкритими датами, тому що по активних бойових діях і тимчасовою окупацією може бути дата початку і відсутня дата кінця події, треба застосовувати пільгу до об'єктів оподаткування, що розташовані на зазначених територіях, по дату подання податкової звітності включно. Отже, якщо на момент складання декларації у 2024 році, тобто станом на 1 січня 2024 року, в нас немає дати кінця, ми сприймаємо цей факт як такий, що щодо наших об'єктів продовжують діяти звільнення щодо сплати й власне податок сплачувати ми не будемо, але показати його в декларації треба, як я сказала трошечки раніше. Також обов'язково слід спостерігати за змінами до Переліку №309, тому що у випадку, якщо, наприклад упродовж 2024 року з'явиться дата кінця тимчасової окупації чи кінця активних бойових дій, згідно з якою ви задекларували несплату податку, вам доведеться подавати уточнюючу декларацію і нараховувати податок за той період, коли ваша територія вже, ну умовно, виключена з переліку, тобто завершені активні бойові дії чи тимчасова окупація.


Підсумки


Подання декларації із податку на нерухоме майно у 2024 році має свої особливості. По-перше, треба врахувати оновлену форму декларації. По-друге, вірно використати воєнні пільги, які передбачені Податковим кодексом, вірно представивши інформацію про них у декларації. А також не забути подати декларацію у разі, якщо місцеві органи влади встановили нульову ставку податку.