Ви дізнаєтесь:
- Що є доходом ФОПа - посередника
- Про думку ДПС щодо відображення доходу посередника
- Про судову практику розгляду справ щодо посередницьких операцій
Обговорювати у цьому блозі комісійні договори, які активно набирають популярності зараз серед підприємців та однозначно будуть трендом наступного року. Чи змінилося якось законодавство, яке регулює питання комісійних договорів? Ні. Проте, що справді змінилося, це судова практика. Суди стають на сторону бізнесу у справах, де податківці намагаються оскаржити комісійні договори, і суди залишають в силі такі договори, а дохід з комісійних договорів вважають лише комісійною винагородою підприємця, а не повний оборот.
Дохід посередника - єдиноподатника
Почнемо коротко із єдинників. Стаття 292.1 ПКУ для єдинників визначає, що його доходом є кошти, які він отримав в грошовій, тобто в готівковій або безготівковій формі. Водночас ст. 292.4 уточнює, що у разі надання послуг, виконання робіт за договорами доручення, комісії, транспортного експедування або ж за агентськими договорами, то доходом вже є сума отриманої винагороди повіреного чи агента. Таким чином податкове законодавство виділяє чотири комісійні договори, а саме: договір доручення (для вчинення певної дії від імені клієнта); договір комісії (для продажу товарів); агентський договір (для продажу послуг); а також договір транспортного експедування (для логістів, що надають експедиційні послуги та транспортні послуги). Ви можете отримати повний платіж, який включає витрати на товар чи послугу, який ви перешлете своєму повіреному. Для вас це транзитні кошти, які вам не належать, тому не можуть включатися у ваш дохід. А ваш дохід, це виключно частина комісійної винагороди.
Дохід посередника - загальносистемника
Тепер перейдемо до загальносистемників. Окремої статті, яка б виділяла, що загальносистемники у свій дохід можуть включати лише комісійну винагороду, бо це є у єдинників, насправді немає. Стаття 177.2 ПКУ каже, що об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом і документально підтвердженими витратами, які є пов'язані зі здійсненням господарської діяльності такої фізичної особи – підприємця. Тут насправді без сумніву хочу зазначити, що сума коштів, яку комісіонер пересилає своєму довірителю, будуть його витратами. І за умови, звичайно, що такі транзакції підтверджені первинними документами, це можна списувати на ваші витрати.
Також податківці для єдинників випустили свої роз'яснення у ЗІР, як діяти із РРО та доходами, отриманими від комісійних договорів. Висвітлюючи питання, а що є доходом ФОП, який працює по договору комісії, податково відповідає, що доходом слід вважати виключно суму винагороди комісіонера, а не весь оборот, який отримав підприємець. Водночас існує також серія індивідуальних податкових консультацій, одну з яких в принципі демонструю вам на слайді, де податківці зазначають, що в облік доходів ми не включаємо суму винагороди комісіонера, а загальний грошовий оборот, що нами був отриманий на розрахунковий рахунок. Таким чином, підкреслюю, що вартість проданого товару чи послуги теж відмічається в нашому обліку доходів. Продовжуючи цю думку у ЗІР податківці говорять, що якщо ФОП працює по договору комісії та працює виключно з оплатами по розрахунковому рахунку IBAN, РРО чи ПРРО можна не застосовувати. Але коли підприємець отримує розрахункові операції, то в такому випадку однозначно ФОП повинен використовувати касу і пробивати фіскальні чеки, звертаю увагу, на повну суму отриманих грошових коштів, а не лише на суму своєї винагороди.
Судова практика щодо визначення доходу комісіонера
Зараз у судовому реєстрі можна зустріти чимало судової практики за результатами перевірок податківців з 2018 по 2020 роки й саме ця судова практика повністю на користь бізнесу.
В Києві підприємець продавав будівельні матеріали на загальний річний грошовий оборот 20 млн грн в рік. І як встановили результати перевірки ДПС, бізнес працював згідно з договором комісії. Податкова звичайно що на перевірці ігнорувала цей договір, позбавила підприємця спрощеної системи оподаткування через перевищення грошового обороту. Підприємець не розгубився й оскаржив дії податкової в суді. І суд став на бік бізнесу і стверджував, що весь грошовий оборот вніс бізнес в книгу обліку доходів, під час перевірки долучив комісійний договір зі звітом комісіонера, по якому чітко можна було відстежити суму комісійної винагороди. І суд сказав, що кошти, отримані ФОП від реалізації будівельних матеріалів за договором комісії не є його доходом в розумінні положень Податкового кодексу, адже послуги не є продажем товару.
Аналогічна справа мала місце і в Одесі, де місцевий суд апеляційний слухав подібну справу. Ситуація цікава тим, що підприємець спершу подав у річній звітності загальну суму доходу, не лише комісійну винагороду. Зрозумівши на перевірці вже податкової, що він зробив помилку, подав уточнюючу звітність і показники у звіті скоригував виключно до суми своєї винагороди за договором комісії. Звичайно підприємець долучив і договір комісії, і звіт комісіонера, в якому розписав всі деталі всіх транзакцій: найменування товару, що продається; дату продажі; суму обороту, яку отримав; і суму комісії, яку він отримав. А також рахунок і платіжні доручення теж долучив, які здійснював по договору комісії. Весь товар до речі на реалізацію передавався по видаткових накладних і це теж було зафіксовано.
Як бачимо з перелічених фактів у законодавстві, судових справ та роз'яснень ДПС, прийшов час, коли договір комісії це не лише якась там теорія в законі, але це тепер дійсно інструмент, яким можна сміло користуватися на своїй практиці.
Проте ще залишається один делікатний момент з перерахуванням комісії. Найкраще звичайно буде працювати, коли повну суму, включаючи вартість товару і послуги, а також комісію, комісіонер пересилає комітенту. Хоча як показує практика, навіть коли комісіонер отримав суму комісії й комітент надіслав тільки суму грошей за товар чи послугу, теж працює непогано.
Підсумки
Договір комісії у ФОП - це однозначно тренд наступних років, оскільки це дозволяє досить просто збільшувати ліміт оборотів. Поточна практика показує і роз'яснення податківців показують, що дійсно з договором комісії можна починати працювати на практиці. Можна працювати як з комісійним договором, так і з агентським договором, так і з договором доручення або, наприклад договором транспортного експедування і, увага, включати в дохід лише суму своєї винагороди, а не повний оборот грошей. Для цього складаємо комісійний договір, звіт комісіонера. Дуже важливо щоб всі оплати були через банківський рахунок шляхом переказу нашому довірителю. І як підтвердження реальності відносин надавати звіт комісіонера.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.