Ви дізнаєтесь:
- Про вибір форми та особливості заповнення Декларації ФОПами 1 та 2 груп
- Заповнення Додатку 1 при (не)застосування ЄСВ-пільги
- Як надіслати Декларацію та перевірити її прийняття
Вибір форми Декларації для заповнення в е-кабінеті
Особливості заповнення декларації платника єдиного податку першої або другої групи розглянемо через призму електронного кабінету платника податків, в тому числі із подачею додатка 1 по єдиному соціальному внеску. Для цього переходимо до електронного кабінету, авторизуємося за допомогою електронного цифрового підпису «Дія.Підпис», інших доступних методів входу у кабінет. Переходимо у блок «Введення звітності», обираємо період, а саме 2023 рік. Для цього переходимо стрілками догори/донизу, а тут з випадаючого списку обираємо крайнє поле «рік». Активуємо кнопку «Створити», формується список. Якщо у вас його не видно, можливо стоїть фільтрація, для цього має бути фільтрація або «всі» звіти або «F01 Прибуток». Якщо «Прибуток», наприклад, зменшується кількість звітних форм, які доступні в цій категорії. Нам необхідно вибрати F0103406, звітну форму за період року, яка подається до 29 лютого 2024 року. Натискаємо на відповідному обраному документі. Зверну увагу, що документ не зазнав змін і за 2022 рік ми подавали ту саму звітну форму, з тим самим ідентифікатором. У вікні, яке відкрилося, перевіряємо інспекцію, яка нам підтягнулася. Якщо невірно, має бути інспекція за нашим місцем реєстрації податкового обліку, тоді обираємо іншу з випадаючого списку, область і відповідно підпорядкування регіонального відділення інспекції. Є варіант додати два додатки: Додаток 1 по ЄСВ та Додаток 2 по МПЗ (якщо ви маєте відношення до сільськогосподарських угідь і є власником або орендарем такої земельної ділянки). Слід пам'ятати, що не варто хвилюватися якщо ви вчасно не сформували такий додаток, адже це можна зробити безпосередньо під час заповнення основного документа.
Створення Декларації та перевірка реєстраційних даних платника податків
Переходимо по кнопці «Створити», ви бачите, додатки я не відмітила, однак надалі під час заповнення документа ми це зробимо. В документі, який відкрився, перевіряємо заповнення полів у графах 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, куди вносяться реєстраційні дані платника податків і найчастіше такі дані не потребують коригування та є вірними. Розділ 8 «Особливі відмітки» має відношення до тих платників, які подають звітну декларацію за останній період у якому ліквідувалися або які перейшли на інший вид сплати податків. У стандартному варіанті цей розділ ми теж пропускаємо.
Переходимо до розділу «Загальні показники підприємницької діяльності», до графи 9 «Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді (осіб)». Перша група автоматично нуль, адже пам'ятаємо, що ФОПи на першій групі не мають права мати найманих працівників. Якщо ж ви ФОП другої групи, то ваш ліміт – 10 найманих працівників, за основним місцем роботи максимальна чисельність найманих працівників. У цю графу вказується саме максимальна чисельність, яка була у вас протягом року. Припустимо варіант, що в травні у вас було призначено 7 найманих працівників, тоді як у грудні у вас 3 найманих працівника, це означає, що в цю графу ви зазначите цифру 7. Якщо найманих працівників немає і ви займаєтесь підприємницькою діяльністю самостійно, без найманої робочої сили, відповідно у вас цифра теж нуль, як і для першої групи.
Прописуємо, ну в такому випадку для прикладу нуль. Види підприємницької діяльності у звітному періоді, мається на увазі ті види, по яких ви отримали дохід у 2023 році. Якщо такого розмежування по доходах ви не здійснювали відносно КВЕДів і не готові от чітко сказати, що певна частина доходу стосується КВЕДу №1, друга частина КВЕДу №2, то тоді рекомендація: прописуємо усі КВЕДи, які містяться по вас в реєстрі платників єдиного податку. Для цього скористаємося знову ж таки ресурсом електронного кабінету і швидко заповнимо цю інформацію. Дублюємо сторінку, переходимо у блок «Профіль платника», це новостворений розділ, недавно доданий розділ, переходимо до нижніх блоків, а саме «Види інформації». Виділяємо, наводимо курсор на перший КВЕД і тягнемо донизу до крайнього виду економічної діяльності. Переходимо у блок декларації, виділяємо рядок 1 в графі «Код згідно КВЕД» та тиснемо ctrl+v (вставити), у нас вставилися всі КВЕДи, які ми скопіювали. Для того, щоб вилучити зайві КВЕДи, якщо ви будете залишати лише декілька або один, то зрозуміло ж таки, ми могли лише один скопіювати й вставити. Додати рядки, вилучити, нам потрібно навести на будь-яке поле не виділявши його, ви бачите у нас курсор змінив вигляд на «руку», натискаємо праву кнопку миші, додаткове діалогове вікно дозволяє додати нові поля в чотирьох варіантах (вверх таблиці, вниз, до вказаного рядка, після вказаного рядка), скопіювати знову ж таки ці чотири доступні варіанти, вилучити або очистити таблицю. Вибираємо необхідний нам варіант.
Заповнення Декларації ФОПом 1 групи
Якщо ми подаємо декларацію як ФОП першої групи, ми повинні заповнити показники господарської діяльності для платника єдиного податку першої групи для відповідних кварталів, коли ми здійснювали таку сплату єдиного податку, авансових внесків. Пам'ятаємо, що максимальний розмір єдиного податку для ФОПа першої групи становить 10% від прожиткового мінімуму. Він може бути менший, залежно від розміру, який встановлений місцевими органами влади у вашому регіоні. Такий розмір ви й декларуєте. Відповідно якщо ви сплачували цілий календарний рік розмір 268,40, це максимальна величина, яка могла бути сплачена, множимо на 3, це у квартал ви повинні були платити 805,20. Якщо саме так, це ваш варіант, то відповідно у цих графах прописуємо ці показники. Якщо ж ваш варіант, що з січня по липень ви користувалися військовою пільгою і єдиний податок не сплачували, відповідно його декларувати не потрібно, адже у разі декларування таке нарахування з'явиться в електронному кабінеті й буде недоїмка по даному виду податку, яку доведеться погасити, в тому числі й штрафні санкції. Тому уважно слідкуємо за цими показниками сумовими, адже вони впливають на суму єдиного податку, яка повинна вами бути сплачена уже за періоди, за весь календарний рік, адже граничні терміни сплати єдиного податку у нас уже минули. Тому якщо перший квартал у вас пільга, ви видаляєте ці дані й у третьому кварталі залишаєте показник лише за серпень та вересень, а саме 268,40 помножити на 2, буде 536,80. Рекомендую в електронному кабінеті, в картці по єдиному податку, перевірити чи саме така сума єдиного податку вами сплачена і зафіксована, поки що у переплаті.
Далі ми переходимо безпосередньо до заповнення рядка 01, тієї суми доходу, яку ви отримали перебуваючи ФОПом першої групи. Припустимо така сума доходу 500 000 грн, прописуємо її у коді рядка 01. І цю саму суму ми повинні продублювати у графі коду рядка 08 розділу 5 «Визначення податкових зобов'язань по єдиному податку». Більше ніяких показників сумових щодо єдиного податку у декларації ФОП першої групи не зазначаємо, звичайно якщо не було переліміту ну й інших нестандартних кейсів. Щодо ЄСВ ми зупинимося трішки пізніше. Тобто першу групу ми закрили обговорення.
Заповнення Декларації ФОПом 2 групи
Перейдемо, якщо все ж таки це не ваш кейс, а ви є ФОПом другої групи, тоді ви заповнюєте дані не у розділі 2, а у розділі 3 «Показники господарської діяльності платника єдиного податку другої групи». Знову ж таки варіант щодо щомісячних внесків ідентичний, як і у ФОПа на першій групі, якщо ви не користувалися військовою пільгою, єдиний податок сплачували у розмірі максимальному, для прикладу 20% від мінімальної заробітної плати, цей розмір теж може бути іншим, встановлений на території вашої громади, ви можете сплачувати менший показник. Припустимо все ж таки, що це максимальний розмір, адже найчастіше саме так є. Тобто 1340 грн помножити на 3 – 4020 грн ви прописуєте у цих чотирьох графах розділу 3. Якщо ж пільга це ваш варіант, з січня по липень ви не сплачували єдиний податок, то тоді перше квартал видаляємо показники й у третьому кварталі залишаємо 1340 помножити на 2 – 2680 грн. Далі переходимо до блоку сумових показників щодо розміру доходу, отриманого під час перебування ФОПом другої групи. Зазначають їх у графі 03 (рядок). Припустімо, що такий розмір доходу становив 2 млн грн у 2024 році. Вказуєте сюди цю суму. І у графу 08 переносимо саме показник 2 млн грн, тобто той дохід, який ви отримали перебуваючи на другій групі. Таким чином завершується заповнення саме основного документа в частині єдиного податку.
Заповнення Додатку 1 при нарахуванні ЄСВ на загальних підставах
Переходимо далі до інших показників, які стосуються єдиного соціального внеску. В основному документі дані, які стосуються ЄСВ, визначаються рядком 21 і додатком 1, саме позначкою, що він буде подаватися. Ставимо таку відмітку. До суми, яка зазначається в рядку 21 перейдемо пізніше, вже безпосередньо після заповнення додатка. Переходимо до додатків по кнопці відповідній. Ви бачите, в нас немає їх у списку, ми можемо це зробити швидко натиснувши кнопку «Додати», виділивши додаток 1 активуємо відповідну кнопку. І уже у нас у списку є доступний до вибору такий додаток по ЄСВ. Переходимо по ньому. Ось у нас додаток 1, ми маємо звернутися до розділу 8 «Період перебування ФОП на спрощеній системі оподаткування», а саме «з … по …». Якщо таким періодом є повний календарний рік, то ми зазначаємо відповідні дати: 1 січня – 31 грудня. Якщо ж ви зареєструвалися лише у 2023 році, то зазначаєте дату переходу на спрощену систему. Якщо це стосується першої й другої групи, то розуміємо, що це перше число календарного місяця, тобто не дата реєстрації, але з дати реєстрації ви вважаєтеся платником загальної системи оподаткування. Категорія особи – це в нас «6», як для першої, так і для другої групи. І далі особливості заповнення табличної частини документа не відрізняється, що для ФОПа на першій, що для ФОПа на другій групі. Лише ви повинні чітко собі зрозуміти, які періоди, які місяці, ви повинні декларувати. Якщо ви платили ЄСВ за повний календарний рік у розмірах не менше мінімального, то для вас це стандартний кейс, особливості відсутні, ми заповнюємо всі рядки навпроти кожного місяця однаково, адже мінімалка була у 2023 році 6700, вона не змінювалася. Якщо ж ви використовували пільгу, зараз я покажу як це буде виглядати. 6700, 22%, 1474. І в усіх наступних місяцях прописуємо цю всю інформацію. Варто пам'ятати, що в електронному кабінеті багато рядків, в яких мала б сумуватися інформація з інших граф, інколи здійснюється, інколи відключена ця автоматизація, хоча відповідна позначка і стоїть. Нагадаю, що за таке автоматичне підрахування, ось у нас позначка автоматичний розрахунок відповідає, але на практиці зовсім по-іншому, тому слід слідкувати за усіма рядками, в тому числі й сумовими, адже вони в основному не заповнюються. Отже, в нас тут має бути баз 6700 помножити 12 – 80 400 грн і помножити на 0,22 – 17 688. Ви бачите, тут ніби усього, зрозуміло таки, що це сума показників за усі місяці, але таке сумування не відбувається. Інші графи додатка не заповнюються, вони стосуються виправлення помилок.
Заповнення Додатку 1 за умови застосування ЄСВ-пільги
Якщо ж ми говоримо, що у 2023 році ви певну частину місяців скористалися пільгою, не сплачували єдиний соціальний внесок, а наголошу, що єдиний соціальний внесок, додаток по ЄСВ, Д1 ви можете не подавати, якщо ви були найманим працівником і роботодавець здійснював сплату ЄСВ не менше мінімального за усі місяці календарного року, якщо ви є пенсіонером цілий календарний рік або особою з інвалідністю, яка отримує відповідну пенсію, то по ЄСВ ви не подаєте додаток, не декларуєте його. Якщо ж ви скористалися військовою пільгою, то додаток, навіть нульовий, потрібно подати. Для цього заповнюється розмір єдиного соціального внеску 22%, ось цей стовпець 3. Показники в цих графах мають дорівнювати нулю. Тобто у вас, ось, бо в мене заповнений січень, мають бути заповнені усі місяці року. Відповідно в підсумку усього у вас 0 та єдиний соціальний внесок теж буде 0. Звичайно ми розуміємо, що пільгою ми могли скористатися певні визначені місяці, не усі місяці року, але пам'ятаємо, що у тих місяцях, в яких ми таку пільгу використали, стажу у нас не буде. І ось ця цифра, підсумований рядок, має нам перенестися до декларації. Переходимо до головного документу й ось до цього рядка 21, про який ми вже говорили, переносимо суму єдиного соціального внеску.
Перевірка, збереження та надсилання Декларації
Далі ми переходимо до перевірки декларації, активуємо кнопку «Перевірити». І успішно сформований документ містить зелену позначку (зелену галочку). Варто наголосити на тому, що не так завжди було і можливо це може змінитися, адже розробником на сьогодні видалено технічну помилку, яка була в кабінеті під час перевірки декларації, як ФОПа першої, так і другої групи, в частині якщо інформація була вказана у графі 21 (рядка 21) якась сума, система видавала помилку. І з цією помилкою ми повинні були відправляти декларацію і вона приймалася. Однак це певні незручності, нерозуміння того, що невірно, і так далі. Зберігаємо документ. Під час збереження система нам рекомендує підписати його та відправити. Ми можемо натиснути «Ні», тоді буде збережена лише чернетка, яку надалі можемо виділити, підписати, після підписання документа з'явиться «ключик» і активується кнопка «Відправити». Тиснемо кнопку «Відправити» та чекаємо приймання декларації. Успішно прийнята декларація буде підсвічена зеленим кольором і у квитанції №2 буде вказано, що: «Результат обробки: автоматичну обробку документа виконано вдало. Дані завантажено до Реєстру застрахованих осіб», який веде Пенсійний фонд України. Це стосується тої декларації, у складі якої був додаток по ЄСВ. Якщо ж декларація містить помилки, то вона буде червоного відтінку й у квитанції або 1, або 2, це вже залежно від типу помилки, буде міститися її розшифрування. Ось в такому випадку зазначено, що у додатку 1 в розділі 9 не заповнені всі поля в рядках місяців, які відповідають діапазону дат, вказаному в рядку 8. Відповідно ми таким чином розуміємо, що повинні перевірити та виправити таку помилку, ще раз відправити декларацію. Повторне відправлення декларації у разі неприйняття першої, знову ж таки, буде з типом «Звітна», не «Нова звітна», а просто «Звітна». Успішно прийнята декларація має відобразитися у двох картках податків, а саме по єдиному податку та по ЄСВ. Перевіряємо ці картки через декілька робочих днів після надсилання декларації на предмет коректного зарахування суми та відсутності недоїмки по відповідних податках, по єдиному соціальному внеску та по єдиному податку. Отже, ми завершили розгляд декларації, як для першої, так і для другої групи, особливості заповнення їх в електронному кабінеті платника податків.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.