Відеоблоги

Хто не платить земельний податок в 2024 році

Ви дізнаєтесь:

  • Які суб’єкти та об’єкти звільнені від сплати земельного податку
  • Як сплачувати земельний податок за наявності кількох об'єктів
  • Про умови звільнення від сплати земельного податку на ТОТ та територіях, забруднених вибухонебезпечними предметами
Оберіть відео для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Хто не платить земельний податок в 2024 році

00:09:01

Богдан Янків

5(4)

Оцініть відео:


Поговоримо про пільги із земельного податку, які залишилися ще до сьогодні. Земельний податок є одним із компонентів податку на майно. Платять земельний податок власники земельних ділянок, землекористувачі або ж орендарі земельних ділянок. Земельний податок можуть платити як фізичні, так і юридичні особи. Проте далеко не кожен бізнес чи пересічний громадянин стикається зі сплатою земельного податку і це все є насправді через те, що є досить розгалужена сітка пільг, які дозволяють не платити цей земельний податок.

Від сплати земельного податку звільняються:

  • всі фізичні особи, які є особами з інвалідністю першої або ж другої групи;
  • фізичні особи, що виховують три та більше дитини;
  • пенсіонери; ветерани війни;
  • а також особи, що визнані постраждалими внаслідок катастрофи на ЧС.

Також пільга по земельному податку є не лише поділена по суб'єктах, але й по об'єктах. Тобто за певні земельні ділянки при певних умовах можна не платити податок. Не платимо земельний податок, якщо земельна ділянка призначена для ведення особистого селянського господарства та не перевищує розміру у 2 гектари. Також не платимо податок за земельні ділянки, що призначені для будівництва та обслуговування житлового будинку, а також господарських будівель і споруд за умови, що ці земельні ділянки в селах не перевищують 0,25 гектара, в селищах – 0,15 гектара, а у містах – 0,1 гектара. Крім того, якщо земельна ділянка для дачного будівництва не перевищує 0,1 гектара, для будівництва індивідуального гаража не перевищує 0,01 гектара, для ведення садівництва не перевищує 0,12 гектара теж можемо не платити земельний податок згідно з законом.


Правила сплати земельного податку за умови наявності кількох об'єктів


Хочу звернути вашу увагу, що за типом земельної ділянки фізичні особи мають право не платити податок тільки за одну земельну ділянку. Мається на увазі, якщо у вас є земля для будівництва гаража, а також для будівництва дачі, ви маєте право не платити податок лише за одну із цих двох земельних ділянок за своїм вибором. Для цього треба подати в податкову заяву й обрати землю, за яку хочемо платити податок.

Перейдім до сплати земельного податку юридичними особами, а вже потім говоримо про можливі воєнні пільги, які до сьогодні залишилися. І найпопулярніше питання, яке тут може бути, це наступного характеру: чи можна зараз у зв'язку з воєнним станом просто не платити земельний податок? Ні, просто так не платити земельний податок ви не можете, ви маєте підпадати під якусь конкретну пільгу, яка буде дозволяти його не платити. Якщо ви, як землевласник чи землекористувач, передали в оренду платнику єдиного податку четвертої групи землю в оренду, маєте право тоді не платити податок на землю. Нагадаю, четверта група єдиного податку можуть бути як ФОПи, так і юридичні особи, за умови, що вони є виробниками сільськогосподарської продукції.


Юридичні особи, звільнені від сплати земельного податку

Від сплати податку на землю звільнені санаторно-курортні та оздоровчі заклади громадських об'єднань осіб з інвалідністю, реабілітаційні установи громадських об'єднань осіб з інвалідністю.

Також не платять земельний податок громадські об'єднання осіб з інвалідністю, а також підприємства та організації, які засновані громадськими об'єднаннями осіб з інвалідністю або спілками громадських об'єднань осіб з інвалідністю за певних умов, що висуває податкове законодавство. Повністю всі ці умови можете побачити на слайді, там є певні умови за кількістю робочих місць.

Також не платять податок бази олімпійської та параолімпійської підготовки, дошкільні та загальношкільні заклади освіти, незалежно від форми власності, заклади культури та науки, освіти, охорони здоров'я, соціального захисту, фізичної культури та спорту, які повністю утримуються коштом державного або ж місцевих бюджетів.

Крім того, не підлягають оподаткуванню сільськогосподарські угіддя зон радіоактивно забруднених територій, земельні ділянки, що перебувають у консервації або землі сільськогосподарських угідь, які перебувають у стадії сільськогосподарського освоєння.

Крім того, земельні ділянки державних сортовипробувальних станцій і сортодільниць, які використовуються для випробування сортів сільськогосподарських культур. А також землі дорожнього господарства автомобільних доріг загального користування.

Також держава не оподатковує земельні ділянки сільськогосподарських підприємств усіх форм власності та фермерських господарств, які займаються молодими садами, ягідниками та виноградниками, до вступу їх у пору плодоношення, а також гібридними насадженнями, генофондовими колекціями та розсадниками багаторічних плодових насаджень.

Не платять податок земельні ділянки, розміщені під кладовищами, крематоріями та колумбаріями. Земельні ділянки, на яких розміщені дипломатичні представництва.

Земельні ділянки, надані для будівництва й обслуговування культових та інших будівель, які використовуються для забезпечення діяльності різного роду релігійних організацій на території України. І, крім того, земельні ділянки, які забруднені вибухонебезпечними предметами.


Умови звільнення від сплати земельного податку на ТОТ та територіях


У зв'язку якраз із дією воєнного стану є перелік територій, які тимчасово окуповані або на яких ведуться чи можливі бойові дії, і земельні ділянки в межах цих територій можуть бути визнаними як забруднені вибухонебезпечними предметами й у зв'язку з цим не треба платити земельний податок. Проте для цього є певна процедура. Рішення про визнання земельної ділянки забрудненою вибухонебезпечними предметами приймає орган місцевого самоврядування або військова адміністрація за заявою платника податку. За цей час можна буде не платити земельний податок і до моменту поки землю знову не буде визнано придатною до використання.

Крім того, земельні ділянки можуть бути визнані органами місцевого самоврядування або військовими адміністраціями такими, що вони непридатні до використання у зв'язку із потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами. Платник податку на землю може подати до податкової рішення, за яким місцева влада визнала конкретно його земельну ділянку непридатною до використання у зв'язку із потенційною загрозою її забруднення, і він має право не платити земельний податок з першого числа місяця коли було прийнято рішення до останнього місяця або до кінця строку, на який була надана ця пільга. До речі, також у зв'язку із воєнним станом до 1 січня 2025 року звільняються від сплати земельного податку суб'єкти літакобудування, які здійснюють розробку або виготовлення з кінцевим складанням літальних апаратів та двигунів до них.