Відеоблоги

Розрахунок критеріїв для включення в план перевірок: шаблон в Excel

Ви дізнаєтесь:

  • За яких умов можна сплатити ЄСВ за 2022 та 2023 роки без штрафу та пені
  • Про наслідки погашення заборгованості з ЄСВ, що виникла до запровадження пільги
  • Як відобразити в звітності сплату ЄСВ за 2022 та 2023 роки
Оберіть відео для перегляду

5(19)

Оцініть відео:

Розрахунок критеріїв для включення в план перевірок: шаблон в Excel

00:18:26

Ольга Хільчук

5(19)

Оцініть відео:


Критерії включення в план перевірок


Зараз не знайдеш жодного платника податків, який би не хвилювався чи не потрапить він у план-графік перевірок податкової на 2024 рік, адже пам'ятаємо, що такий графік податківці мають право змінювати уже щомісячно. Тому для того, щоб розвіяти усі сумніви рекомендовано перевірити критерії потрапляння до цього графіку. Для цього пропоную вашій увазі шаблон в Excel, де звела доступну на сьогодні інформацію від податківців та намагалася перевірити на реальному кейсі ось ці критерії на базі 2021 року, недотримання яких підприємством зумовлює, що податкова може включити до плану-графіку перевірок на 2024 рік. Якщо ця тема вам близька, пишіть у коментарях свої запитання, будемо разом розбирати дотримання цих критеріїв, адже інформації мало, податкова хоч і озвучує ну в нормативній базі ці критерії, однак немає реальних прикладів, реальних кейсів від податківців, яким чином платникам податків їх перевіряти. Тому ми змушені самостійно пробувати це робити, коментуючи ту інформацію, яку ми маємо, для прикладу в telegram-каналах.

Свою роботу хочу розпочати з того, що прокоментую допис Ніни Южаніної, яка не з фіскальної точки зору радить платникам податків дійсно перевірити ці критерії для того, щоб працювати спокійно. Отже, про що вона говорить? Як визначити власний рівень сплати податку та податку на прибуток. Її допис акцентований саме на цих двох критеріях, хоча ми маємо їх трішки більше, їх п'ять. Саме ці критерії я розкрию в Excel шаблоні. Зараз ми його розглянемо. Отже, депутатка рекомендує рівень сплати податків кожного платника перевірити на базі цих двох податків в першу чергу, а саме: податку на прибуток та ПДВ. Для цього декларацію з податку на прибуток одну річну за 2021 рік беремо та декларації з ПДВ 12 місячних за 2021 рік. При цьому рівень сплати ПДВ розраховується як співвідношення задекларованого до сплати позитивного значення ПДВ до задекларованого обсягу постачання без ПДВ по всіх операціях за ставками 20%, 14% і 7%, помноженого на 100. Рівень сплати податку на прибуток у відсотках розраховується як співвідношення задекларованого до сплати суми податку на прибуток за усіма об'єктами оподаткування до задекларованої суми доходу від будь-якої діяльності, за вирахуванням непрямих податків. Якщо розрахований показник відповідного платника на 50 і більше відсотків менше ніж рівень сплати податку у відповідній галузі, такий платник податків або вже включений до плану перевірок або може бути включений протягом 2024 року. І дійсно, депутатка пише, що розрахувати ці показники з першого погляду не настільки складно, однак з її ініціативи вона пропонувала, щоб фіскали при визначенні цих показників по платниках податків розкрили цю інформацію та надіслали в електронний кабінет платникам податків усі ці показники по відповідних критеріях. Однак цю пропозицію не підтримали, адже зрозуміло, якщо всі показники є позитивними, тобто підприємство не підпадає під критерії, відповідно немає підстави включати його до плану перевірок. Тим самим податкова може маніпулювати цією інформацією, адже ми чітко не розуміємо як вони будуть здійснювати такий розрахунок. Тому доводиться нам самостійно шукати шляхи як це правильно з нашої точки зору зробити. Однак на підтвердження цієї інформації ви в будь-який момент можете зробити запит до Державної податкової служби. Якщо, наприклад ви включені уже до плану перевірок і у вас по ваших підрахунках ви не підпадаєте під жодний з критеріїв, ви можете запитати у них як вони визначили ваші конкретні показники, для того, щоб порівняти їх зі своїми розрахунками й можливо навіть оскаржити включення до плану перевірок, якщо ви дійсно будете впевнені в тому, що ці показники визначені невірно.


Аналіз рівня сплати ПДВ

Розпочнемо з Excel. Має він наступний вигляд. В нас є декілька аркушів. Розпочнемо по черзі.

Отже, аналіз ПДВ. Для цього 12 місяців 2021 року, виписуєте суму ПДВ з рядка 18, тобто позитивне значення. Податкове зобов'язання – колонка А графи 1.1, 1.2, 1.3 сумуємо. Та визначається рівень сплати ПДВ на підставі формули. Всі ці дані беремо з електронного кабінету платника податків або з іншої бази програми, через яку ви подаєте податкову звітність, через роздруковані примірники. Тобто немає значення чи ви були бухгалтером у 2021 році на тому чи іншому підприємстві, чи ні. Всі ці дані ви можете взяти в електронному кабінеті платника податків. Для цього, от якщо суто взяти по ПДВ, переходимо у розділ «Перегляд звітності». Ну ми розуміємо, що тут в нас є багато звітів. Для того, щоб спростити цю роботу, ми просто сортуємо по категорії «J02 ПДВ та Акцизний збір» і беремо не грудень, а по фільтру «Всі», «2021 рік». І ось в нас усі декларації з ПДВ, як уточнені, так і звітні або звітні нові перед очима і відповідно ось ці показники ми сюди вдруковуємо. Далі система нам підсумує загальну суму податкового зобов'язання та визначить рівень сплати ПДВ. Рівень сплати ПДВ за 2021 рік по галузі, тобто показник від ДПС. Де його брати? На сайті Державної податкової служби нещодавно в грудні, наприкінці грудня, вони розмістили такі показники. І ось тут потрібно чітко розуміти, які саме показники вам потрібно брати. Адже якщо взяти цю таблицю, я її теж винесла в ось цей Excel, ось «Рівень сплати ПДВ 2021 рік». Ви тут маєте знайти себе по КВЕДу. Який КВЕД брати до уваги, якщо вас декілька? Беремо основний вид діяльності. Для того, щоб перевірити який основний вид діяльності, ну можна скористатися електронним кабінетом, однак в розділі «Облікові дані платника податків» ви побачите поточне значення. Зрозуміло ж таки, що з 2021 року могло багато змінитися, в тому числі й основний вид діяльності. Тому для того, щоб правильно визначити цей показник берете декларацію з податку на прибуток або баланс чи фінансову звітність за 2021 рік і дивитеся який показник основного виду діяльності ви там зазначили. Ми пізніше розглянемо де це дивитися.

Отже, ви визначилися з КВЕДом. І ось тут в системі, за допомогою фільтру або за допомогою назви виду діяльності, ви відшукуєте необхідну вам інформацію. Ось для прикладу по тому підприємству, яке я аналізувала. Я візьму по виду діяльності. Пишу у фільтрі інформацію й ось необхідний мені КВЕД 10.39, показник сплати ПДВ – 1,49. Зазначаю сюди його, 1,49. І далі система здійснює порівняння того показника, який вийшов у вас ось в цій комірці D14 та з показником по галузі. І зазначає інформацію одного з двох змістів, а саме: якщо рівень сплати, як в такому випадку, ПДВ на 50 і більше відсотків менший ніж рівень сплати податку у відповідній галузі, то є ризик, що платник податків може бути включений в графік перевірок на 2024 рік. Відповідно ви бачите червоним виділеним кольором дану комірку. Якщо, наприклад я просто поміняю показник, давайте ось тут запишу суму ПДВ, тобто це нереальний показник, але для того, щоб показати, от рівень сплати 39%. Ми розуміємо, що такого рівня сплати точно не може бути. Показник більший ніж рівень сплати по галузі й ось в нас дані змінилися, зазначено, що рівень сплати ПДВ вищий або не нижчий на 50% від середнього по галузі, низький ризик потрапити у графік перевірок на 2024 рік. Але саме по цьому критерію, ми поки говоримо про кожен критерії окремо. Назад ставлю на 0. Ви бачите, що сума ПДВ скрізь нулі по цьому підприємству, адже це експортне підприємство, воно орієнтоване на експорт, і для таких підприємств є певне послаблення. Оскільки ось тут ви повинні зазначити, якщо операції з вивезення за межі території України становлять 25 і більше від загального обсягу постачання, ви зазначаєте так. Тобто експортоорієнтовані підприємства отримали певні послаблення щодо даного критерію. Ми ставимо так, поки тут нічого не змінюється, надалі ви побачите на яких аркушах цей реквізит буде врахований.


Аналіз рівня сплати податку на прибуток

Далі ми переходимо до аналізу податку на прибуток. Для цього зрозуміло беремо декларацію з податку на прибуток за 2021 рік. Шукаємо її знову ж таки в електронному кабінеті. Знімаємо сортування або беремо «Прибуток», «2021 рік». Відкриваємо крайню декларацію та беремо показники. В цьому випадку я взяла показник суми доходів від будь-якої діяльності (рядок 01). У вас може бути сумування з іншими рядками, в яких зазначена сума доходу. І відповідно сума податку на прибуток, рядок 06 для цього підприємства, вказала ці сумові показники й ось рівень сплати податку на прибуток 0,90%. Тоді як рівень сплати по галузі, переходимо до наступного аркуша і маємо тут теж відшукати наше підприємство по КВЕДу. Наш КВЕД 10.39, можемо відфільтрувати по ньому, тобто вводимо ці дані, натискаємо «Ок» і ось в нас 0,91. Зазначили сюди цей показник і бачимо прорахувалося, і інформативне повідомлення, що рівень сплати податку на прибуток вищий або не нижчий ніж на 50% від середнього по галузі, низький ризик потрапити у графік перевірок на 2024 рік. Тут теж у нас є критерій послаблення, а саме щодо юридичних осіб, які перебувають на єдиному податку. Зрозуміло ж таки, що вони апріорі не можуть бути платниками податку на прибуток. Тому якщо ви належите до категорії спрощенців, ви зазначаєте тут «Так», ось з випадаючого списку обираєте «Так». Це теж врахується надалі при зведенні інформації по цьому аркушу.


Аналіз стану дебіторської/кредиторської заборгованості

Далі переходимо з вами до дебіторської-кредиторської заборгованості. Порівняння цих показників. Знову ж таки цю інформацію беремо зі звітності за 2021 рік, а саме з балансу. Сумуємо дебіторську заборгованість. Тут теж незрозуміло чи усю дебіторку потрібно брати за товари, по бюджету і так далі по податках. Чи тільки певний якийсь показник. Я не маючи, ну керуючись власним професійним судженням, взяла усі показники дебіторської та кредиторської заборгованості, які за значені у фінансовій звітності та сумувала їх. Відповідно цей показник у тисячах чи у гривнях не має значення, тому що у нас однакові виміри співвідносяться, в такому випадку тисячі. Тобто я не змінювана, зазначила все що є у фінансовій звітності. Маємо співвідношення між заборгованостями 1,54. Наш показник не повинен перевищувати дебіторську заборгованість кредиторську більш ніж у два рази. Ви бачите, в нас зелене підсвічене вікно, тобто ми розуміємо, що все гаразд, дебіторська не перевищує кредиторську заборгованість більш ніж у два рази, низький рівень потрапити у графік перевірок на 2024 рік.


Аналіз розміру нарахованої/виплаченої заробітної плати

І останній критерій, який взяла я до уваги, а саме аналіз заробітної плати. Тут теж більше запитань ніж відповідей, оскільки ми беремо зрозуміло ж таки заробітну плату з об'єднаного звіту, адже саме цією інформацією буде оперувати, сподіваюся, податкова служба, де в розрізі місяців є показники заробітної плати нарахованої або виплаченої, в тому числі кількість працівників. Я взяла до уваги, якщо глянути звіт, відкрию звіт за четвертий квартал. Беру фільтрую «2021 рік», «грудень» і беремо ось податковий розрахунок за четвертий квартал. І що я хочу тут показати? Взяла інформацію, от яку я особисто взяла, з рядка 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нарахована заробітна плата» і з рядка 1.1 «Сума нарахованої заробітної плати». Саме цими показниками я оперувала. Хоча може бути інше бачення податківців відносно цього критерію в частині зовнішніх сумісників і так далі. Тобто ну чекаємо роз'яснення або вимагаємо індивідуальну консультацію з цього питання. Якщо йти тим самим шляхом, яким я пішла, тобто обираємо заробітну плату за 2021 рік помісячно, нарахована заробітна, середня чисельність працівників по відповідних місяцях року і середня зарплата, давайте зазначу просто чисельність, і середня заробітна плата прораховується автоматично і в нас є середній укрупнений показник за 2021 рік, який ми будемо порівнювати з рівнем сплати зарплати по галузі. По галузі беремо знову ж таки з іншого аркушу, де в нас є середня зарплата за 2021 рік, де я уже відсортувала по відповідному КВЕДу. Дивимося область, яка нам необхідна, в такому випадку Волинська – 5385,18. Зазначаємо цю суму у відповідній комірці. І знову ж таки бачимо, що нарахування та виплата з доходів у вигляді заробітної плати в розмірі більше середньої по галузі, низький рівень потрапити у графік перевірок.


Зведена інформація щодо оцінки власних критеріїв

Однак нас цікавить зведена інформація, адже недотримання одного з критеріїв призводить до потенційного ризику включення у графік перевірок. Переходжу до зведених даних, де є зведена інформація щодо визначення власних критеріїв по ПДВ, податку на прибуток, співвідношенню заборгованості та показника заробітної плати. Ви бачите три показники зеленого кольору, тоді як ПДВ з жовтого. Враховуючи те, що цей показник, критерій ПДВ, не застосовується, адже пам'ятаєте, я писала, що рівень продажів товарів перевищує 25% експортованої продукції, відповідно рівень ПДВ в такому випадку для даного підприємства не застосовується. Якщо йти таким шляхом, то ми розуміємо, що це підприємство не має ризиків потрапити у планову перевірку на 2024 рік.

Отже, резюмую. Використовуючи цей файл ви зможете перевірити чотири критерії. В нас є ще п'ятий критерій щодо декларації про майновий стан, однак його не беру до уваги, він стосується більше фізичних осіб. Тому цей файл, цей шаблон, відноситься для юридичних осіб, як спрощенців, так і загальносистемників. Враховуючи критерії, які визначені законодавством, розраховуємо їх, беручи до уваги звітність 2021 року.