Ви дізнаєтесь:
- Чим загрожує наявність податкового боргу у ФОПа
- Про особливості виникнення та наслідки наявності боргу ФОПа під час воєнного стану
- У яких випадках борг не впливає на статус платника єдиного податку
Норма Податкового кодексу, яка стосується заборони перебувати у статусі платника єдиного податку за наявності податкового боргу, добре відома всім платникам єдиного податку ФОПам. А якщо до цього додати ще два фактори. Перший, це наявність незрозумілих нарахувань, які з'явилися у більшості ФОПів у електронному кабінеті за період коли вони користувалися пільгою для 1-2 групи несплати єдиного податку у 2022-2023 році. І другий, момент який стосується включення термінів податкової давності із 1 серпня 2023 року. Питання податкового боргу стає дуже-дуже актуальним і багато хто із ФОПів починає хвилюватися, а чи не скине податкова зі статусу платника єдиного податку за умови, що, наприклад в електронному кабінеті рахується якийсь такий незрозумілий борг. Давайте з вами розбиратися чи є тут реальні ризики.
«Технічний» борг в е-кабінеті ФОПів 1 та 2 групи
По-перше, звертаю увагу, що після появи Закону №3219, тобто з 1 серпня 2023 року, ми з вами маємо чіткі норми Податкового кодексу. Перша норма каже про наявність так званого технічного боргу, який саме утворився із 1 квітня по 31 липня 2023 року, і як ми бачимо, він не включається до суми того самого податкового боргу, який може нам заважати перебувати у статусі платника єдиного податку. Гаразд, це добре, але що робити, чи треба кудись бігти, якимось чином його скасовувати, писати якісь листи, що робити мені як ФОПу якщо я бачу, що в електронному кабінеті цей борг такий присутній? Тут також можу порадити звернутися до наступної норми Податкового кодексу і дякуємо тому самому Закону №3219, який сказав про те, що у випадку, коли я, як ФОП, користувалася пільгою і не сплачувала єдиний податок за періоди із 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року, такі нарахування, вони мають бути скасовані безпосередньо податковою службою і нараховуватися єдиний податок має саме за той період, який був мною задекларований. Ну що тут хочу сказати, що на практиці дійсно не всі податкові виконують цю вимогу, тому питання подання якихось листів чи подання декларацій краще ФОПу вирішувати на місці, але ми маємо з вами бути впевнені в тому, що Податковий кодекс надійно захищає нас і щодо зайвих нарахувань і включення в поняття податкового боргу таких технічних боргів, і щодо того, що ми маємо робити якісь дії, пов'язані зі списанням такого технічного боргу.
Позиція ДПС щодо наявності податкового боргу під час воєнного стану
А що ж каже податкова про наявність податкового боргу, про можливість зняти ФОПа зі статусу платника єдиного податку на період воєнного стану, чи дійсно ця реальність є в нашому житті? Подивімось на одне із роз'яснень. І тут ми бачимо чорним по білому, що податкова зазначає: наявність податкового боргу, який виникає у період воєнного стану, є підставою для того, щоб урегульована реєстрація платника єдиного податку. Це дуже небезпечно, але маємо продовження. Податкова також згадує дві чудові норми, які зараз діють в Податковому кодексі. Перша норма може стосуватися не всіх, але вона може бути дуже корисною для тих, хто дійсно не може своєчасно виконувати свій податковий обов'язок. Загалом хочу сказати, що це стосується абсолютно всіх платників податків і ФОПи, як платники єдиного податку, також можуть скористатися цією нормою. І на відміну від пільг щодо несплати для 1-2 групи, нормою щодо доведення неможливості сплачувати податок і відповідно не ризикувати наявністю податкового боргу і статусом платника єдиного податку можуть не тільки ФОПи 1-2 групи, а і ФОПи зокрема 3 групи. Але зверніть, будь ласка, увагу, що така неможливість виконувати податковий обов'язок має бути обов'язково підтверджена на підставі алгоритму, який зазначений у наказі Мінфіну №225, тобто порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податку своїх обов'язків, і також, як зазначає податкова служба, кожен конкретний випадок щодо неможливості має бути ретельно досліджений податківцями.
Окрім цього податкова згадує і ще один випадок, який дозволяє мені, як ФОПу, ну фактично мати певні борги або не сплачувати податок, це урізаний варіант пільг, який діяв до 31 липня 2023 року. Урізаний варіант пільг передбачає, що у випадку, коли моя податкова адреса знаходиться на територіях за Переліком №309, тобто на територіях бойових дій, можливих бойових дій, чи тимчасової окупації, я можу, якщо я є ФОПом 1-2 групи й продовжувати не сплачувати єдиний податок і через це не буде виникати податковий борг. Отже, маємо дві підстави, які дають змогу не платити єдиний податок після 1 серпня.
«Технічні» борги, що не впливають на статус платника єдиного податку
Ну і нарешті також бачимо, що податкова згадує і про технічні борги, які не повинні впливати на мій статус платника єдиного податку, якщо я не сплачувала його з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року.
Що ж ми маємо з вами у сухому підсумку, давайте підіб'ємо ці підсумки. По-перше, виділяємо технічний борг. Якщо я є платником 1, 2 групи, в мене можливо є в електронному кабінеті якісь незрозумілі нарахування за цей період конкретизований, квітень 2022 – липень 2023, я можу бути спокійна, що наявність таких боргів не вплине на мій статус платника єдиного податку. Але я все ж таки раджу врегулювати із місцевою податковою питання щодо нарахування. Для того, щоб його скасувати зазвичай вимагають написати листи щодо того, що я дійсно не сплачувала і дійсно скористалася пільгами. З цього ми з вами ще маємо виділити й реальний борг Коли виникає реальний борг? По-перше, реальний борг - це є той борг, який сформувався до квітня 2022 року й особливо ретельно ми починаємо з вами його контролювати після 1 серпня 2023 року. Чому? Тому що саме після 1 серпня включається лічильник двох послідовних кварталів. Отже, рахуймо, якщо ваш податковий борг сформувався починаючи до квітня 2022 року і з 1 серпня включився наш лічильник двох послідовних кварталів, маємо 1 жовтня й 1 січня 2024 року, за умови якщо такий борг перевищує межу, яка передбачена Податковим кодексом як ризикований борг, а я нагадаю, що це є 3060 грн, будьте уважні й обережні. Саме це, наявність такого реального боргу в сумі, що перевищує 3060 грн, після 1 січня 2024 року може стати підставою для скасування реєстрації платника єдиного податку. Звісно кажу про ті борги, які утворилися до квітня 2022 року. Якщо ж у вас є свіжесенький борг, який сформувався після 1 серпня 2023 року, можна ще трошечки почекати, але все ж таки раджу не зволікати й своєчасно врегульовувати борги.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.