Оберіть тему для перегляду

5(15)

Оцініть відео:

Як зміниться Трудовий кодекс України

00:03:30

Олена Афоніна

5(15)

Оцініть відео:

5(4)

Оцініть відео:

Посадовий оклад працівника І тарифного розряду ЄТС підвищили

00:01:35

Олена Афоніна

5(4)

Оцініть відео:

4.7(7)

Оцініть відео:

Чи буде штраф, якщо не розблокувати ПН

00:01:26

Олена Афоніна

4.7(7)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

ДПС знатиме про відкриті рахунки та електронні гаманці

00:01:32

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Знову змінять Порядок обміну електронними документами з ДПС

00:02:33

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

З 12 січня діє оновлений Порядок функціонування е-кабінету

00:01:32

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Кошти від нерезидентів на рахунках ФОПів у системах PAYONEER і WISE

00:01:15

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(8)

Оцініть відео:

Додаток ЄСВ з декларацією за 2023 рік: кому подавати, а кому ні

00:01:38

Олена Афоніна

5(8)

Оцініть відео:

4.4(7)

Оцініть відео:

Коефіцієнт індексації НГО земель за 2023 рік

00:01:26

Олена Афоніна

4.4(7)

Оцініть відео:

5(8)

Оцініть відео:

Важливі дати для бухгалтера

00:01:56

Олена Афоніна

5(8)

Оцініть відео:

Як зміниться Трудовий кодекс України

На сайті СПО об’єднань профспілок з’явився текст проєкту Трудового кодексу України.

Кодекс складається з шести книг:

  1. Загальні положення

  2. Індивідуальні трудові відносини

  3. Безпека та здоров’я працівників

  4. Колективні трудові відносини

  5. Трудові спори

  6. Нагляд і контроль за дотриманням трудового законодавства

До проєкту включені норми законів України «Про оплату праці», «Про відпустки», «Про охорону праці», «Про колективні угоди та договори», «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Порівняно з чинним законодавством про працю проєкт додатково охоплює регулювання питань щодо:

  • порядку укладення обов’язкового письмового трудового договору та різних видів строкових трудових договорів;

  • визначення ознак трудових відносин;

  • врегулювання роботи з підсумованим обліком робочого часу, праці домашніх працівників;

  • вдосконалення засадничих умов реалізації права на відпустку;

  • реформування порядку і умов надання соціальних відпусток, з урахуванням принципу гендерної недискримінації;

  • впровадження нових підходів до врегулювання індивідуальних трудових спорів, зокрема на основі процедур медіації;

  • поширення норм колективних договорів та угод;

  • врегулювання нагляду за дотриманням законодавства у сфері трудових відносин і визначення порядку проведення інспекційних відвідувань.

Крім цього, проєктом акта пропонують запровадити нову національну систему запобігання виробничим ризикам, засновану на принципах оцінювання, контролю ризиків та управління ними. Такі принципи є базовими для побудови подібних систем у розвинених країнах Європи та світу.

Також передбачається визначити принципи, правові та організаційні засади регулювання порядку та способів вирішення колективних трудових спорів в Україні. Планують запровадити сучасний механізм вирішення таких спорів за допомогою примирних процедур і трудового арбітражу, розвиток інституту трудової медіації, реалізацію права працівників і роботодавців на колективні дії у випадках конфліктів інтересів, удосконалення порядку та процедури проведення страйків, збалансування інституту відповідальності та інтересів працівників і роботодавців за порушення законодавства про колективні трудові спори тощо.


Запрошуємо бухгалтерів і роботодавців 24 січня на грандіозну онлайн-конференцію з аналізу змін нового Трудового кодексу та зарплатних питань. Онлайн-конференцію «Новий Трудовий Кодекс! Об'єднана звітність і виправлення помилок, індексація, компенсація, лікарняні» проведуть найкращі експерти з питань оплати праці та кадрів – Тетяна Гуль, Антон Янко і Тимур Алієв. Реєструйтеся прямо зараз безкоштовно за посиланням.

Посадовий оклад працівника І тарифного розряду ЄТС підвищили

На Урядовому порталі оприлюднено постанову КМУ від 12.01.2024 № 23 «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

Згідно з документом, розмір посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки встановлюється з 1 січня 2024 року на рівні 3 195 грн.

Постанова набирає чинності з дня її опублікування та застосовується з 1 січня 2024 року.

Водночас з 1 січня зміни відбудуться й у держслужбовців. Зокрема, тепер їхня зарплата розраховуватиметься по-іншому, а ще буде закрито приблизно 20 тисяч вакансій, які роками висять, і на ці посади нікого не беруть. Такі дії мають на меті допомогти державі зекономити близько 8 мільярдів гривень – вони підуть на оборонну сферу. 

Кабмін вважає, якщо структура оплати праці зміниться і буде гідний посадовий оклад, який залежить від виконання обов’язків, уже не буде потреби в роздутих штатах.

Також відомо, що будуть серйозні обмеження щодо різноманітних надбавок, адже інколи розмір премії чи надбавки на 300 % перевищує оклад працівника, і це максимально неправильно. Тепер, наприклад, за вислугу років буде надбавка не більше ніж 30 %.

Також з 15 січня для держслужбовців працює гаряча лінія 0 800 505 442, за допомогою якої вони можуть дізнатися, що буде з їхніми зарплатами та посадами після всіх цих змін.

Чи буде штраф, якщо не розблокувати ПН

У Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС категорія 101.27 податківці пояснили, коли платників ПДВ оштрафують, якщо не розблокувати ПН/РК.

Отже, якщо реєстрація ПН/РК в ЄРПН була зупинена і

  • платник вживає заходи щодо її розблокування (протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного в ПН/РК), 

  • та/або платник податку оскаржує в адміністративному/судовому порядку рішення про відмову в їх реєстрації,

то штрафні санкції до таких ПН/РК не застосовують.

Але якщо ж реєстрація ПН/РК в ЄРПН була зупинена, і платник податку протягом 365 календарних днів не вживав заходи щодо її розблокування або отримане рішення про відмову в їх реєстрації не оскаржено в адміністративному/судовому порядку, та за результатами проведеної перевірки виявлені факти здійснення операції (підтверджено настання «першої події» і дати виникнення податкових зобов’язань) без реєстрації ПН/РК в ЄРПН, то до такого платника податків застосовуються штрафні санкції згідно з п. 120-1.2 ПКУ.

ДПС знатиме про відкриті рахунки та електронні гаманці

Мінфін наказом від 13.12.2023 № 698 (який також підкоригували наказом від 04.01.2024 № 5) вніс зміни до Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів контролю.

Тепер його назва Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків / електронних гаманців платників податків у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг / емітентах електронних грошей до контролюючих органів.

Тож Порядок увідповіднили до положень Закону від 12.11.2023 № 2888-IX.

Порядок доповнили положеннями, згідно з якими:

  • одночасно з банками та іншими фінансовими установами обмін інформацією щодо відкриття/закриття рахунків платникам податків відбуватиметься також між ДПС та небанківськими надавачами платіжних послуг,

  • обмін інформацією щодо відкриття/закриття електронних гаманців відбуватиметься між ДПС та емітентами електронних грошей.

Наказ набере чинності з дня його офіційного опублікування. Станом на 18.01.2024 він не опублікований.


А всіх, хто ще звітує за рік і шукає помилки у своїх балансах, звітах про фінансові результати та деклараціях з податку на прибуток, запрошую 26 січня на безкоштовний майстер-клас з Іриною Губіною «Складання форм річної звітності і декларації з прибутку: лайфхаки для перевірки і зв'язок показників». Реєстрація – за посиланням.

Знову змінять Порядок обміну електронними документами з ДПС

З’явився проєкт наказу Мінфіну зі змінами до Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами. У такий спосіб Порядок увідповіднять до Закону № 2801-ІХ.

Проєктом уточнюють, що:

  • створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису і печатки (за наявності) підписувача (підписувачів);

  • у разі створення електронного документа з використанням більш як одного електронного підпису та/або більш як однієї електронної печатки його створення завершується накладанням електронного підпису або електронної печатки останнім підписувачем чи створювачем електронної печатки відповідно до технології створення такого електронного документа.

Також визначають, що автоматизована перевірка електронного документа, зокрема, включає:

  • підтвердження дійсності кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису та печатки (за наявності), що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та кваліфікованому сертифікаті електронної печатки за умов, встановлених Законом «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги»;

  • перевірку обов'язковості та послідовності накладання на електронний документ кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису та печатки (за наявності), що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису та кваліфікованому сертифікаті електронної печатки підписувачів у встановленому порядку.

Порядок набуття статусу суб’єкта електронного документообігу доповнили тим, що керівник зобов’язаний для надання кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису на електронні документи при їх передаванні до контролюючого органу використовувати особистий ключ, кваліфікований сертифікат якого надано керівником до контролюючого органу першим будь-яким електронним документом або повідомленням про надання інформації щодо кваліфікованого або удосконаленого електронного підпису.


Експертам нашого сервісу «Особистий консультант» приходить безліч запитань зі складання об’єднаного звіту з ПДФО, ЄСВ і ВЗ і відображення різних видів фінансової допомоги у додатку 4ДФ. 22 січня на онлайн-інтенсиві «Надання і оформлення матдопомоги & ТОП-10 питань з відображення ЄСВ і ПДФО в Об'єднаній звітності» розглянемо питання, які турбують бухгалтерів найбільше. Лекторами будуть Тетяна Гуль і Олена Габрук. Реєструйтеся безкоштовно за посиланням.

З 12 січня діє оновлений Порядок функціонування е-кабінету

Мінфін наказом від 15.11.2023 № 633 (чинний з 12.01.2024) вніс зміни до Порядку функціонування Електронного кабінету (далі – Порядок).

Метою цих змін є розширення переліку податкової інформації, яку за попередньо наданою згодою платника податків у визначеному ним обсязі може бути надано контрагенту, та приведення у відповідність до термінології, визначеної в Законі від 05.07.1994 № 80/94-ВР «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах».

Додатком 5 до Порядку визначено відповідну форму, яка містить таку податкову інформацію за попередньо наданою згодою платника податків у визначеному ним обсязі, зокрема:

  • інформацію щодо реєстраційних та облікових даних платника податків;

  • звітності з трансферного ціноутворення, податкової і фінансової звітності;

  • податковий борг;

  • суми нарахованих і сплачених податкових зобов’язань;

  • види економічної діяльності

  • перелік товарів згідно з УКТ ЗЕД;

  • інформацію щодо включення до / виключення з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Але Мінфін не зупиняється на змінах у роботі Електронного кабінету, і вже на вебпорталі ДПС з’явився проєкт змін, зокрема, до Порядку функціонування Електронного кабінету.

В Порядку пропонують замінити слова «Про електронні довірчі послуги» словами «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги».

Таким чином Порядок увідповіднять до Закону України від 01.12.2022 № 2801-ІХ.

Кошти від нерезидентів на рахунках ФОПів у системах PAYONEER і WISE

У Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС під категорією 107.01.03 податківці виклали нове роз’яснення.

Отже, якщо кошти, які були отримані від здійснення ЗЕД, зараховані на рахунок, відкритий у системах Payoneer і WISE, і надалі перераховуються на підприємницькі рахунки у банках України, то такі кошти включаються до доходу ФОПа-єдинника та оподатковуються у порядку, визначеному главою 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ.

Якщо ж зазначені кошти залишаються на кінець звітного податкового періоду на рахунках, відкритих у системах Payoneer і WISE, тобто не зараховуються на підприємницькі рахунки у банках в Україні, або зараховуються на рахунки в Україні, які відкриті для власних потреб, то такі кошти оподатковуються за правилами, встановленими для платників податків – фізичних осіб.

Нагадуємо, що раніше податківці говорили, що такі доходи не включаються до доходу ФОПів-єдинників. Але наразі це роз’яснення переведено в статус не чинних з 11 січня 2024 року.

Додаток ЄСВ з декларацією за 2023 рік: кому подавати, а кому ні

У Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДПС під категорією 201.06 з’явилося роз’яснення податківців щодо цього питання.

Отже, мають право не заповнювати та не подавати Додаток ЄСВ 1 у складі податкової декларації платники, які скористалися правом не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ протягом звітного періоду відповідно до абзацу першого п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ.

Нагадуємо, що відповідно до п. 9-19 розд. VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про ЄСВ встановлено, що тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану,

  • фізичні особи – підприємці, зокрема і ті, які вибрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (e-резидентів),

  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність,

  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах,

мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ «за себе».

Водночас такі особи не заповнюють розрахунок ЄСВ у складі податкової декларації за період, в якому відповідно до абзацу першого цього пункту ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.

Проте до вищезазначених платників ЄСВ, які обчислять, нарахують ЄСВ та подадуть до контролюючого органу звітність з інформацією щодо сум нарахованого ЄСВ і водночас не сплатять самостійно визначені зобов’язання, з 1 серпня 2023 року будуть застосовуватися заходи впливу та стягнення за частиною одинадцятою ст. 25 Закону про ЄСВ.

Коефіцієнт індексації НГО земель за 2023 рік

За інформацією, викладеною у листі Держгеокадастру від 12.01.2024 № 6-28-0.222-600/2-24, за даними Держстату індекс споживчих цін за 2023 рік становить 105,1 %.

Відповідно значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік сягає 1,051.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно, залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель (п 289.2 ПКУ).

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить:

1996 рік – 1,703;

1997 рік – 1,059;

1998 рік – 1,006;

1999 рік – 1,127;

2000 рік – 1,182;

2001 рік – 1,02;

2005 рік – 1,035;

2007 рік – 1,028;

2008 рік – 1,152;

2009 рік – 1,059;

2010 рік – 1,0;

2011 рік – 1,0;

2012 рік – 1,0;

2013 рік – 1,0;

2014 рік – 1,249;

2015 рік – 1,433 (крім сільськогосподарських угідь) і 1,2 (для сільськогосподарських угідь: рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища і перелоги);

2016 рік – 1,0 (для сільськогосподарських угідь: рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища і перелоги) та 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення);

2017 рік – 1,0;

2018 рік – 1,0;

2019 рік – 1,0;

2020 рік – 1,0;

2021 рік – 1,0 (для сільськогосподарських угідь: рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища і перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення);

2022 рік – 1,0 (для сільськогосподарських угідь: рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища і перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок, крім сільськогосподарських угідь).

Індексація нормативної грошової оцінки земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не здійснювалася.

Важливі дати для бухгалтера

І наостанок нагадаю про граничні дати подання звітності найближчими днями.

22 січня – останній день подання до ДПС за грудень 2023 року:

  • декларації з ПДВ;
  • декларації з акцизного податку; 
  • декларації з плати за землю;
  • декларації з рентної плати з додатками.

Також 22 січня – останній день подання до Держстату за 2023 рік:

  • звіту про виробництво продукції тваринництва, кількість сільськогосподарських тварин і забезпеченість їх кормами (форма № 24 (річна));
  • звіту про об’єкти погосподарського обліку (форма № 6-сільрада (річна));
  • звіту про реалізацію продукції сільського господарства (форма № 21-заг (річна));
  • звіту про добування водних біоресурсів (форма № 1-риба (річна)).

Органам Казначейства до 22 січня (включно) потрібно подати фінансову звітність розпорядниками та одержувачами коштів державного і місцевих бюджетів за 2023 рік.

А 25 січня – останній день подання до Держстату за ІV квартал 2023 року:

  • звіту про оплату населенням житлово-комунальних послуг (форма № 1-заборгованість (ЖКГ) (квартальна));
  • звіту про обсяги реалізованих послуг (форма № 1-послуги (квартальна));
  • звіту про продаж і запаси товарів у торговій мережі (форма № 3-торг (квартальна));
  • звіту про продаж і запаси товарів (продукції) в оптовій торгівлі (форма № 1-опт (квартальна));
  • звіту про капітальні інвестиції (форма № 2-інвестиції (квартальна));
  • звіту про перевезення автомобільним транспортом вантажів за видами вантажів та пасажирів за видами сполучення (форма № 31-авто (квартальна));
  • звіту про перевезення вантажів і пасажирів водним транспортом (форма № 31-вод (квартальна)).