Відеоблоги

Річна декларація за 2023 рік для ФОП 1 та 2 груп

Ви дізнаєтесь:

  • Як вибрати форму Декларації та Додатки до неї в е-кабінеті
  • Як заповнити Декларацію за 2023 рік, враховуючи можливості застосування пільг
  • Як надіслати Декларацію та впевнитись, що вона прийнята
Оберіть відео для перегляду

4.7(29)

Оцініть відео:

Річна декларація за 2023 рік для ФОП 1 та 2 груп

00:18:09

Ольга Хільчук

4.7(29)

Оцініть відео:


Вибір форми Декларації в е-кабінеті

Розпочався 2024 рік, а отже деклараційна кампанія за 2023 рік. І сьогодні говоримо як заповнити річну декларацію ФОП на 2 групі. Для цього в кабінеті платника податків переходимо у розділ «Введення звітності». Нагадаю, що приватна частина кабінету активується за допомогою електронного цифрового підпису. Отже, у цьому розділі необхідно правильно обрати період, в якому буде формуватися цей звіт. Для цього зазначаємо 2023 рік та з наступного показника обираємо «рік». Переходимо по кнопці «Створити». І ось тут повинні обрати або «всі», або відфільтрувати по позначці «Прибуток». Поле «Код» залишаємо порожнім, адже воно не дозволяє провести фільтрацію, на сьогодні не налаштоване в електронному кабінеті. У списку, який сформувався до вибору, тобто тих звітних форм, які можна заповнити та подати, ми переходимо до форми за кодом F0103406, це річна декларація фізичної особи 1 або 2 групи за рік. Як ви бачите граничний термін подання цього звіту 29 лютого 2024 року.

Натискаємо на відповідний документ і ми перейшли до його створення. На що потрібно звернути увагу на цьому екрані? А саме перевірити чи вірно підтягнулася інспекція, куди буде подаватися даний документ. Інколи буває, що підтягується податкова інспекція попереднього місця податкової адреси, якщо така зміна у вас була за період вашої діяльності як фізичної особи – підприємця або ви змінювали місце реєстрації як фізична особа. Тому проконтролюйте показник «Код ДПІ». Якщо обрано невірно, то з випадаючого списку обираєте область відповідну та Державну податкову службу відповідного обласного підпорядкування.


Створення Додатків до Декларації

Далі переходимо до блоку, який стосується інформації чи будуть створюватися додатки до декларації. Нагадаю, що таких додатків в нас є два. Перший стосується єдиного соціального внеску. Другий – розрахунку мінімального податкового зобов'язання до податкової декларації щодо фізичних осіб – підприємців, які мають земельні ділянки й повинні декларувати такий податок. Нагадаю, щодо додатка по ЄСВ. Якщо ви звільнені від сплати ЄСВ і відноситесь до тієї чи іншої категорії, припустимо пенсіонер, особа з інвалідністю, найманий працівник, за якого роботодавець здійснює сплату ЄСВ не менше мінімального розміру в розрахунку за кожен місяць, то такий додаток вам не потрібно формувати. Однак якщо ви сплачували ЄСВ хоча б один місяць у 2023 році, його необхідно подати. І навіть в тому випадку, якщо ви користувалися пільгою, так званою «військовою», і вирішили не сплачувати ЄСВ і відповідно це впливає на те, що страховий стаж у вас не сформується. Тому якщо ми створюємо додаток, активуємо позначку навпроти форми F0134106. Натискаємо «Створити». Варто розуміти, що якщо ви навіть на ось цьому етапі не додали додаток, це не означає, що його потім не можна додати. Для цього в нас є відповідна кнопка, ви бачите «Головний документ», далі «Додатки», якщо необхідно додати один з додатків, в нас залишається можливість створити додаток ще раз, ми для цього активуємо кнопку «Додати» і до цього пакету звіту можна додати ось ці додатки, якщо ви забули його додати, виділяємо у списку та натискаємо відповідну кнопку. Ті додатки, які ми вже сформували й вони наявні під головним документом, вони ось відображаються наступним чином у змісті.


Перевірка та коригування інформації, що вноситься автоматично

Декларація за звітний період, автоматично система присвоїла позначку навпроти показника «Звітна». За рік: 2023. Податкова інспекція, податкова адреса. Інспекцію ми обирали, з вами розглянули де це обирати. Далі переходимо до показника «Податкова адреса». За замовчуванням він повинен у вас підтягнутися коректно. Однак, знову ж таки, якщо були певні зміни по фізичній особі або по підприємцю і ви їх не відобразили вчасно в Єдиному державному реєстрі фізичних осіб, відповідно тут може статися ситуація, що податкова адреса підтягнеться некоректно. Перевірте, будь ласка, цей показник, адже він є обов'язковим реквізитом декларації і його некоректне заповнення може призвести до того, що декларація буде вважатися як такою, що подана з помилкою. Далі в нас електронна пошта, телефон, реєстраційний номер облікової картки платника податків. Перевіряємо, звертаємо увагу чи коректна інформація. Один з перших реквізитів, який необхідно заповнити, це поле 9 «Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді». Якщо фізична особа не мала найманих працівників, зазначаємо «0». Обов'язково зазначаємо, не залишаємо це поле порожнім.


Зазначення КВЕД, діяльність за якими здійснювалася в звітному періоді (Розділ 1)

Переходимо до наступного заповнення розділу «Види підприємницької діяльності у звітному році». І ось тут є момент, на який варто звернути увагу. Законодавець нам рекомендує, щоб до цього показника вказувалася інформація саме по тих КВЕДах, від яких ви отримували дохід. Однак не завжди підприємці для себе сегментують, що це дохід від, наприклад, КВЕДу №1 і дохід від КВЕДу №2, а відкритих КВЕДів може бути, наприклад і 10 у ФОПа. Як вийти з цієї ситуації? Якщо ви чітко розумієте, що ви отримували дохід по визначеному переліку КВЕДів і по обліку ви можете відсегментувати ці суми доходів, то вказуємо сюди лише ці КВЕДи або один. Наприклад, буває що декілька КВЕДів відкрито у фізичної особи, а вона займається лише одним КВЕДом, тоді його вказуємо обов'язково. Однак якщо у вас немає розрізнення ваших доходів з прив'язкою до КВЕДів, ви не ведете такого обліку в програмах і так далі, тоді вихід один, зазначити усі КВЕДи, які є в єдиному реєстрі відносно вас як по ФОПу. Однак як швидко сюди перенести інформацію та її перевірити? Для цього ми дублюємо сторінку електронного кабінету (права кнопка миші – створити копію). Переходимо до блоку «Облікові дані платника» і перейти до нижнього блоку.

І ось маємо усі КВЕДи (види діяльності), які відкриті для цієї фізичної особи – підприємця. Просто копіюємо їх. Виділивши натискаємо ctrl + c або «скопіювати» та ось тут, в першому полі, «Коди згідно з КВЕД», натискаємо ctrl + V (вставити) або праву кнопку миші – «вставити». Нам залишається лише прибрати нижнє підкреслення, щоб система перевірила звіт коректно. Якщо певні КВЕДи, ви знаєте, що ви за ними не отримували доходів, їх можна видалити звідси. Для цього потрібно активувати позначку через праву кнопку миші й ось позначка видалити рядок із таблиці. Таким чином ми прибираємо ті зайві КВЕДи, які не потрібно щоб відображалися у декларації. Ідентично система спрацьовує щодо додавання нових показників. Інколи ось це поле, додаткове, щодо активації нових рядків (додавання) або видалення зайвих важко зловити. Нам має з'явитися «рука» і тоді ми прибираємо або додаємо новий рядок, якщо ви бажаєте вручну прописувати ось ці КВЕДи. Можливо якщо це два КВЕДи, легше таким чином зробити.


Внесення показників господарської діяльності (Розділ ІІІ)

Переходимо безпосередньо до заповнення показників господарської діяльності ФОПа. Якщо ми говоримо за 2 групу, то ми маємо перейти до розділу ІІІ, де в нас є чотири комірки, в які необхідно вписати інформацію. І ось тут у 2023 році маємо теж особливості, це стосується тих фізичних осіб – підприємців, які скористалися правом не сплачувати єдиний податок у 2020 році. З січня по липень ми мали законне право всі ФОПи ним скористатися, а уже з серпня є певні категорії, які продовжують ним користуватися, але більшість зобов'язані сплачувати єдиний податок. Отже, яким чином відобразити для таких фізичних осіб – підприємців такий єдиний податок? Однак є й категорія таких ФОПів, які продовжували сплачувати єдиний податок протягом всього календарного року і бажають його задекларувати. Отже, сума єдиного податку у 2023 році становила 1340 грн, відповідно якщо ви сплачували його за кожен місяць відповідного кварталу, зазначаємо 4020 у кожному з цих рядків. Якщо ж ви той ФОП, який з січня по липень не сплачував такого податку, то тоді ваш варіант не такого формату, а видаляєте перший квартал, другий квартал і у третьому кварталі зазначаєте показник лише за два місяці, за серпень та вересень. Отже, 2680 грн ваш варіант. І нам залишається вказати обсяг доходу за відповідний період, а саме в рядку 03 вказуємо такий дохід. Припустимо це 1 000 000 гривень. В гривнях з копійками нагадаю зазначається цей показник. Показники розділу IV в стандартному варіанті ми не заповнюємо. І розділ V теж в нас залишається порожнім.


Заповнення Додатку 1 (щодо нарахування ЄСВ)

Ми можемо зараз перейти й повинні перейти до додатка по ЄСВ. Отже, переходимо, натискаємо на кнопку «Додатки» – Додаток 1 щодо єдиного соціального внеску. На що тут звертаємо увагу? Верхні блоки заповнюються автоматично. Нам необхідно перейти до блоку «Період перебування фізичної особи – підприємця на спрощеній системі оподаткування». Якщо це календарний рік, відповідно зазначаємо з 1 січня 2023 по 31 грудня 2023. Код категорії особи для ФОПа на 2 групі - це 6. І усі періоди, які включаються, всі місяці в період з січня по грудень, з тих дат, які ви тут пропишете, повинні бути заповнені у цій таблиці. Незалежно від того сплачували ви ЄСВ чи не сплачували, в тому випадку якщо скористалися пільгами, про які я говорила, або сплачували, адже бажаєте, щоб у вас був страховий стаж. Припустимо за січень ми сплатили з мінімальної заробітної плати 6700 * 22% – 1474 грн. І так далі. Якщо в кожному місяці ви сплачували 22% від мінімалки, у вас має бути продубльована інформація в усіх цих блоках такого ж самого змісту, як щойно я вам прописала. Якщо ж в якомусь з місяців ви не платили ЄСВ, скористалися відповідною можливістю, то характер заповнення такого місяця трішки відрізняється. Зараз ми розглянемо, яким чином це коректно відобразити. 6700 * 12 – 80400 і помножити на 22% – 17688. Ось такого формату має бути відображена, заповнена ця таблиця якщо ви сплачували єдиний соціальний внесок. Блок розділу 10 не заповнюється, адже він підлягає заповненню якщо уточняються показники раніше поданої декларації. Однак припустимо у грудні я вирішила не сплачувати ЄСВ і скористатися воєнним станом і цією пільгою, яка надається усім ФОПам. Нагадаю, що з 1 серпня не обов'язково сплачувати ЄСВ. Це стосується лише єдиного податку, хоча певні категорії податківців наголошують і для ФОПів, що така сплата з'явилася. Однак це не відповідає дійсності. Тому якщо ви не маєте можливості сплачувати ЄСВ, ви можете таким правом скористатися. Отже, якщо в грудні не сплачений ЄСВ, ми зазначаємо «0» відносно бази, 22% залишаємо і «0» відносно суми ЄСВ. І відповідно показники суми ЄСВ за рік у нас будуть змінені: 17688 – 1474, буде 16214. І відповідно база в нас теж буде зменшена на одну суму мінімальної заробітної плати (73700).


Заповнення Додатку 1 (щодо нарахування ЄСВ)

Далі переходимо до перевірки декларації. Для цього йдемо догори, натискаємо «Перевірити». Якщо помилки відсутні, в нас зеленого формату «Перевірено» і ми можемо перейти до підписання документа та його надсилання. Натискаємо кнопку «Зберегти». Якщо бажаємо підписати – тиснемо «Так». Відкривається вікно для завантаження ключа і після того надсилаємо документ до Державної податкової служби. Але це не фініш, ми повинні перевірити чи такий документ прийнявся. Для цього покажу вам раніше подану декларацію. Ось в розділі «Введення звітності», рік: 2023 рік. Ми маємо, зеленого кольору має відображати така декларація. Якщо червоного, це значить у квитанції №2 є помилки, які зазначені, які потрібно виправити. В такому форматі ми маємо мати квитанцію і якщо її переглянути, у вас має бути зазначено, що «Пакет прийнято відповідно до отриманого результату обробки від Пенсійного фонду України, дані завантажено до Реєстру застрахованих осіб, автоматичну обробку документа виконано вдало». Це свідчить про успішно поданий документ.

Якщо ще глянути на цей документ, покажу вам один момент, адже не слід забувати, що ФОП може сплачувати ЄСВ не лише від мінімальної заробітної плати. Є ситуації, коли ви користуєтеся правом сплачувати ЄСВ в межах максимальної межі, коли хочете отримати страховий стаж в межах місяця, однак суму заробітної плати потім для визначення пенсії у більшому розмірі. В такому випадку ви декларуєте базу відносно тієї, за якою ви сплатили ЄСВ. От в такому випадку 13400 база і відповідно збільшена сума єдиного соціального внеску. Це теж дозволено. Тобто не прив'язуємося. Але ті ФОПи, які сплачують ЄСВ у більшому розмірі, розуміють як це робити й відповідно ви це повинні задекларувати. Варто вказати, що сума єдиного соціального внеску, яку ви декларуєте, має потім потрапити до розділу «Стан розрахунків з бюджетом». Переходимо до нього. І в цьому розділі маєте перевірити чи завантажилася така сума. І ось ви бачите сплачено і має бути відображення декларації, і у вас підсумок, але відображення декларації буде у 2024 році, після його подачі, відповідно в нас залишок буде дорівнювати «0». Для того, щоб себе самоперевірити ви можете зорієнтуватися на суму податку, яка є у переплаті. І ви розумієте, що ця сума має відповідати тій сумі, яка є в додатку по ЄСВ. Для того, щоб ви зайве не задекларували й не прийшлося потім або доплачувати цей податок або уточнювати декларацію.