Відеоблоги

Декларація ФОП 3 група 5% за 2023 рік

Ви дізнаєтесь:

  • Як в е-кабінеті вибрати форму Декларації для заповнення
  • Як заповнити Декларацію та Додаток з ЄСВ
  • Як надіслати Декларацію та усунути помилки, допущені при її заповненні
Оберіть відео для перегляду

4.5(37)

Оцініть відео:

Декларація ФОП 3 група 5% за 2023 рік

00:11:25

Ольга Хільчук

4.5(37)

Оцініть відео:


Вибір форми Декларації для заповнення в е-кабінеті

Почалася деклараційна кампанія 2023 року. Отже, фізичні особи – підприємці третьої групи 5% повинні подати декларацію за 2023 рік. Для цього ми в електронному кабінеті маємо перейти до блоку «Введення звітності» і правильно обрати спочатку період, за який буде формуватися документ. Для цього 2023 рік і у полі, найчастіше ви можете в цьому полі зустріти поточний місяць, для цього ви маєте змінити його на рік. Переходимо по кнопці «Створити». Можна відфільтрувати такі документи за типом «F01 Прибуток», а можна залишити «Всі». В списку, який сформувався, нам необхідно обрати форму «F0103308», яка допоможе нам створити декларацію платника – ФОПа для третьої групи за четвертий квартал 2023 року, по факту за 2023 рік. Здається такий документ до 9 лютого 2024 року, відповідну граничну дату ви бачите в електронному кабінеті. Перевіряємо код ДПІ, чи коректно підтягнувся, і переходимо одразу знизу, в нижньому полі, до формування додатків. А саме додаток щодо сплати єдиного соціального внеску, якщо ви сплачували такий ЄСВ або навіть якщо скористалися військовою пільгою. Якщо ви належите до категорії ФОПа, який звільнений від сплати ЄСВ (а саме: найманий працівник, за якого сплачував роботодавець, пенсіонер, особа з інвалідністю), такий додаток не формуєте. І додаток 2 Розрахунок загального МПЗ за 2023 рік, це стосується ФОПів – власників земельних ділянок. Думаю якщо ви до такої категорії відноситесь, то розумієте, що вам такий додаток потрібно створити. Ми зупинимося на стандартному варіанті, коли створюється декларація з додатком по ЄСВ і відповідно сам головний документ.


Заповнення Декларації

Для заповнення документа звертаємо увагу та перевіряємо податкову адресу, чи коректно підтягнулася, і переходимо до розділу І «Загальні показники підприємницької діяльності», в якому зупиняємося на рядку 9 «Фактична чисельність найманих працівників у звітному періоді». Якщо найманих у вас не було і немає, зазначаємо «0». Навіть якщо й були, але на кінець року ви усіх звільнили, ви все одно залишаєте «0», беремо показник найманих працівників на 31 грудня 2023 року. «Види підприємницької діяльності у звітному періоді»: автоматично підтягнувся основний КВЕД. Якщо ви отримували доходи й за іншими КВЕДами, то тоді додаємо поля, підводимо під риску, з'являється в нас показник руки, натискаємо праву кнопку миші й або плюсиком або копіюванням або вилученням рядка додаємо такі показники. Можна теж вибирати чи у верх таблиці, чи до вказаного рядка, тобто варіант додавання даних.

Далі ми переходимо до блоку заповнення саме цифрових виразів ваших доходів. В частині цього нам важливо заповнити розділ «Показники господарської діяльності платника єдиного податку третьої групи». Враховуючи, що наш кейс стосується платника 5% єдиного податку, ми вказуємо такі дані у розділі коду рядка 06 «Обсяг доходу за звітний період, що оподатковується за ставкою 5%». Зверніть увагу, написавши інформацію в це поле, ми отримали дублювання в рядок 08 «Загальна сума доходу за звітний (податковий) рік». І на що я хочу звернути вашу увагу, вказується дохід за 2023 рік, тобто в цілому за 12 місяців сюди прописуємо інформацію. Однак ви бачите, що сума нарахованого єдиного податку 5000 грн. Однак ви скажете, що я вже сплачував єдиний податок за перший, другий і третій квартали. Як вийти з цієї ситуації? Для цього в нас є рядок 13 «Нараховано за попередній звітний період». Припустимо така сума нарахованого єдиного податку була 4 000 грн. І ось ми маємо змінений показник в рядках 14.1 та 14, загальна сума податку, що підлягає нарахуванню та сплаті. І виходить, що за поданням цієї декларації в нас відбудеться нарахування в електронному кабінеті лише 1 000 грн, яку ми повинні будемо сплатити до 19 лютого 2024 року до бюджету.


Заповнення Додатку з ЄСВ


В цілому ми завершили заповнення головного документу і переходимо до додатка по ЄСВ. Якщо зупинитися на тих рядках, які обов'язкові для заповнення, ми розпочинаємо з рядка 8 «Період перебування ФОП на спрощеній системі». Якщо ви цілий календарний рік були в такій категорії, то вказуєте 1 січня – 31 грудня. Код категорії застрахованої особи в нас «6». Глянемо виноску 11: зазначається код категорії особи «6» – фізична особа – підприємець на спрощеній системі. Тобто якщо ви не розумієте які показники внести у тих чи інших полях, можна скористатися підказками, які знаходяться нижче відносно цифрового виразу цієї виноски.

Далі важливо заповнити правильно розділ 9 «Визначення суми нарахованого доходу застрахованої особи та суми нарахованого ЄСВ». Якщо ми перебували цілий рік в статусі спрощенця, відповідно показники щодо кожного місяця маємо вказати. Для цього вказуємо суму доходу, з якого сплачено єдиний соціальний внесок, з урахуванням максимальної межі. Тобто це може бути або мінімальна заробітна плата, або більший показник, якщо ви вирішили сплачувати не з мінімалки ЄСВ. Якщо ваш варіант, це ЄСВ з мінімалки, тоді дублюєте у всіх 12 місяцях суму 6700. Далі прописуємо ставку 22. Іншої відмінної ставки від цього показника в нас законодавством не передбачено. І таким чином ми прописали інформацію для цілого року. Маємо базу 80400 та суму ЄСВ за підсумками року – 17688. Саме ця сума відобразиться в картці по ЄСВ в електронному кабінеті, яку ми будемо перевіряти у блоці «Стан розрахунків з бюджетом», чи коректно вона відобразилась. Таким чином ми завершили заповнення.


Підписання та надсилання Декларації до ДПС

По кнопці «Перевірити» перевіряємо коректність заповнення обов'язкових реквізитів документа. Якщо все вірно, система нам покаже, що перевірено. Можемо зберегти документ, його чернетку, а можемо одразу переходити до підписання та надсилання до Державної податкової служби. Я ж перейду до чернетки документа. І ось в списку цей документ, ми можемо виділити його, тут так само підписати. Тобто не означає, що ми зразу маємо відправляти документ до Державної податкової служби. Ми можемо попрацювати з документом, зміни якісь внести, потім лише підписати та відправити до Державної податкової служби. Тобто це може бути лише заготовка, яка потім переросте в готовий документ декларації. Підписаний документ активує позначку «Відправити». Після того ми маємо проконтролювати чи податкова декларація прийнялася в Державній податковій службі.


Отже, фінальний момент, який ви повинні проконтролювати, приймання декларації. А якщо є помилки у квитанції, наявність помилок одразу сигналізується червоним відтінком у полі даної декларації, усунути їх та повторно відправити в межах граничного терміну. Якщо глянути на помилки, от квитанція фінальна червоного відтінку, і в самій квитанції буде зазначено в полі «Результат обробки», що пакет не прийнято відповідно до отриманого результату обробки від Пенсійного фонду України. Це як варіант загальне розшифрування. Однак є більш деталізоване, а саме: помилка у додатку 1 в розділі 9, вказані там невірні періоди. Тобто детально є розшифровка помилки, для того, щоб ви розуміли, який саме рядок неправильно заповнений, який цифровий вираз потрібно відкоригувати й так далі. Якщо ж документ фінально, все коректно прийнято, він в нас зеленого кольору і квитанція №2 має наступний зміст: дані завантажено до Реєстру застрахованих осіб, автоматичну обробку документа виконано вдало. Виявлені помилки в нас будуть нулі й пакет прийнято відповідно до обробленого результату обробки від Пенсійного фонду України. Маємо зупинитися на тому, що документ в нас прийнятий і нам залишається лише перевірити потім в електронному кабінеті чи коректно відобразилося нарахування, чи немає недоплати, недоїмки або податкового боргу, або можливо навпаки замалу суму задекларували відносно тих сум ЄСВ, які були вами сплачені.