Ви дізнаєтесь:
- Про обмеження щодо розрахунків готівкою
- На які операції не розповсюджуються обмеження щодо готівкових розрахунків
- Про наслідки порушення лімітів готівкових розрахунків
Сьогодні хочу вам нагадати про дозволені суми готівкових розрахунків та поповнення картки готівкою, як для ФОП, так і для фізичних осіб, і навіть трішки згадаємо про юридичних осіб. Нацбанк детально врегулював питання дозволених лімітів розрахунків готівкою вже досить давно. Проте контроль за цими лімітами тільки продовжує наростати. Ліміти розрахунків готівкою врегульовані у постанові Нацбанку №148, яка називається «Про затвердження положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а якщо бути конкретним розділ ІІ регулює це питання.
Ліміт розрахунків готівкою між фізичними особами
Почну насправді не із самого банального правила, а з досить нетипового, яке щораз, то більше набуває актуальності. Згідно з п. 7 розділу ІІ у положенні прописано, що фізичні особи між собою мають право розраховуватися готівкою по договорах купівлі-продажу, які посвідчують нотаріально, у сумі до 50 000 грн. Тобто за земельні ділянки, квартири, будинки, які ми купуємо через нотаріальне оформлення угоди, виявляється неможливо розрахуватися офіційно готівкою. Так, на практиці ці порушення важко простежити, але я вже зустрічав конструкції, коли при спробі покласти готівкові кошти, банки просять походження цих коштів. При цьому нотаріально завірені договори купівлі-продажу нерухомості не приймають, бо по них були розрахунки саме готівкою понад 50 000 грн.
Готівкові обмеження на розрахунки не поширюються на ситуації, коли ви розраховуєтеся, наприклад, з бюджетними чи державними цільовими фондами готівкою, здійснюєте добровільні пожертвування, використовуєте готівку, що видана на відрядження, або здійснюєте виплати, що пов'язані з оплатою праці, тобто видаєте чи отримуєте зарплату в готівці. А також готівка використовується при оперативно-розшуковій діяльності слідчими. Для всіх інших цілей готівкові обмеження діють, а це означає, що навіть типова угода купівлі-продажу автомобіля, яка оформляється через сервісний центр МВС на суму понад 50 000 грн, не може офіційно бути проведена готівково. Так, звичайно, якщо ви підете далі, купите авто чи нерухомість за готівку, яку отримали з угоди, на сьогоднішній момент, згідно зі звичаями ділового обороту, навряд чи може виникнути проблема. Але якщо у вас буде бажання офіційно розмістити кошти в банку, на депозит, договори, які посвідчують прийняття готівки в сумі понад 50 000 грн не будуть вважатися доказом отримання цих коштів.
Тепер повернемося до більш звичних обмежень, про які теж не варто забувати. Пунктом 6 розділу ІІ Положення вказується, що суб'єкти господарювання можуть між собою розраховуватися готівкою лише до 10 000 грн протягом одного дня, навіть якщо це стосується різних договорів чи документів. Тобто накладна між ФОП або накладна між ФОП та юридичною особою, де розрахунок готівкою понад 10 000 грн, вважається такою, що вчинена з порушенням. За це є пряма санкція закону, яку я згодом розповім, але треба розуміти, що при проходженні фінансового моніторингу банком чи при розблокуванні податкових накладних, що заблоковані, або ж при проведенні податкових перевірок, такі накладні, де розрахунок понад 10 000 грн готівкою, не приймуть як належні первинні документи, що підтверджують проведення цієї угоди.
Також нагадаю стандартну норму, яку всі постійно забувають. Суб'єкти господарювання, тобто ФОПи чи юридичні особи, не мають право приймати готівкові оплати у сумі понад 50 000 грн від фізичних осіб. Тобто створити прибутковий касовий ордер, розрахункову квитанцію, фіскальний чек на суму понад 50 000 грн у готівці заборонено згідно з чинним законодавством.
Відповідальність за перевищення ліміту розрахунків готівкою
Окрім проблем з податковою перевіркою або ж фінансовим моніторингом законодавство також передбачає і штраф за таке порушення. Стаття 163-15 КУпАП передбачає штраф від 1700 до 3400 грн за перше порушення лімітів розрахунку готівкою, а також штраф від 8500 до 17 000 грн за порушення, вчинене повторно протягом року. Таким чином коли ви будете оперувати, як фізична особа, готівкою понад 50 000 грн, будете мати труднощі із фінансовим моніторингом. Якщо ж оперувати готівкою у сумі понад 10 000 грн між суб'єктами господарювання, то труднощі можуть бути й з фінансовим моніторингом, і з податковими органами, а також може бути конкретна штрафна санкція.
Фізичним особам заборонено укладати договори з оплатою готівкою понад 50 000 грн. Суб'єкти господарювання, тобто ФОПи і юридичні особи, не можуть між собою розраховуватися в готівці понад 10 000 грн за один день, а від клієнтів не можуть приймати готівкові оплати понад 50 000 грн. В цих випадках треба перейти на безготівку. А якщо все ж допустили порушення, то може бути серія труднощів із фінансовим моніторингом, податковою та штрафними санкціями у розмірі від 1700 грн за кожне вчинене порушення.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.