Відеоблоги

Нова форма чеку: який підхід пропонує Мінфін

Ви дізнаєтесь:

  • Про інформацію щодо акцизної марки у складі обов’язкових реквізитів чеку
  • Про поєднання/об’єднання платіжного терміналу з РРО/ПРРО
Оберіть відео для перегляду

5(10)

Оцініть відео:

Нова форма чеку: який підхід пропонує Мінфін

00:11:02

Ірина Губіна

5(10)

Оцініть відео:


Мінфін оприлюднив проєкт поо зміни до Положення N13

13 грудня Мінфін на своєму сайті оприлюднив проєкт свого наказу, який присвячений змінам до положення про форму та зміст розрахункового документа, відомого Положення №13. Ну можу сказати, що цей момент був в принципі очікуваний і ми з вами зараз знаємо, що йдуть перевірки щодо РРО/ПРРО і в фокусі податкової завжди форма чека. Отже, придивитися до проєкту наказу і вже спланувати дії, що ми будемо змінювати, а можливо наш чек і не потребує змін, це є дуже доречним. Тож давайте з вами подивимось, що планує змінити Мінфін.

По-перше, потенційні зміни торкаються форми спрощеного чека. Нагадаю, що Закон №3219 вніс таке поняття, як спрощена форма касового чека, до Закону про РРО й, отже в Закон №3219 планується врахувати визначення, що таке спрощений чек, зокрема в контексті назви товару (послуги), які мають бути в таких спрощених чеках. Бачимо, що Мінфін планує додати посилання на Державний класифікатор продукції та послуг. Ну і трошечки хочу прокоментувати більш детально цю ситуацію і в контексті змін, які планує Мінфін, і в контексті тієї ситуації, яка відбувається зараз. Отже, Закон про РРО ще із 1 серпня передбачав можливість використовувати спрощену форму.

Для кого? Для платників єдиного податку, ФОПів, обов'язково, які не є платниками ПДВ і не здійснюють продаж певних груп товарів: підакцизних, технічно-складних побутових, лікарських засобів, виробів медичного призначення і ювелірки. Тобто тих ризикованих груп, щодо яких завжди немає жодних послаблень. Продаючи такі товари фізичні особи – підприємці, платники єдиного податку, можуть згідно із законом вже з 1 серпня зазначати назву товару (послуги) у вигляді, що відображає споживчі ознаки товару (послуги) і ідентифікує належність до товарної групи чи послуги. Дійсно, навколо цього було дуже-дуже багато питань: що це означає; чи треба чекати змін до Положення №13? І до речі, доволі цікаве роз'яснення з'явилося на сайті Податкової служби, де вони зазначали якраз, що спрощення - це означає приналежність товару і послуг до Державного класифікатора. Дуже примітним є те, що податкова, коментуючи зміни до закону і використання спрощеного чека, казала про те, що застосування цієї норми не потребує створення нової форми фіскального чека, адже така можливість є прямим визначенням закону. Тобто начебто складається таке враження, що податкова не очікувала, що будуть зміни до Положення №13 і власне дала зелене світло на використання спрощеної форми ще з дати набуття змін Законом №3219. Також податкова наводила свої приклади, як вона бачить спрощення, і тому багато хто із підприємців вже це взяв у себе до роботи.

Отже, залишається інтрига, як податкова буде трактувати зміни до Положення №13 і можливість застосовувати спрощену форму чека, до настання змін із 1 серпня, чи після настання змін, внесення змін до Положення №13. Будемо сподіватися, що податкова не забуде це лояльне роз'яснення і все ж таки буде трактувати можливість застосування спрощеної форми чека саме із дати набрання змін Законом №3219, тобто із 1 серпня. Ну а зміни, які вносить Мінфін щодо спрощеної форми, вони є лише синхронізацією із законом і синхронізацію із думкою податкової служби.


Акцизна марка - обов’язковий реквізит

Ще одну новацію, яку планує додати Мінфін і підкоригувати Положення №13, це питання електронної акцизної марки. Тут враховується Закон №3173, який власне присвячений саме цьому явищу в нашому законодавстві й в маркуванні підакцизних товарів. Що планується врахувати? Планується визначення ідентифікатора електронної акцизної марки або серійного номера електронної акцизної марки додати до обов'язкових переліків реквізитів розрахункового документа, коли йдеться про роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах. Знову ж таки, хочу зазначити, що згідно із Законом про РРО представлення інформації про марку акцизного податку, зокрема щодо алкогольних напоїв, це є обов'язковий реквізит. І як зазначала ще податкова трошечки раніше, у 2023 році, тому що в принципі жодного мораторію на перевірки щодо перевірки підакцизних товарів ніколи не було, що вона бачить, що є таке системне порушення, коли не зазначаються відповідні реквізити. Отже, якщо ви дійсно торгуєте алкоголем, тютюном або рідинами електронних сигарет, дочекайтеся, будь ласка, дати старту внесення змін до Положення №13, тому що зазначати цей обов'язковий реквізит прийдеться після набуття чинності зазначеними змінами й сперечатися з податковою буде безпідставно, якщо цього обов'язкового реквізиту в чеку РРО в нас не буде. Ну нагадаю, що щодо акцизних товарів в нас є найбільші порушення, в нас є штраф 5100 за не вказання певних реквізитів, які стосуються саме підакцизних товарів. І ще є дуже така неприємна ситуація, коли йдеться про підакцизні товари, якщо немає обов'язкового реквізиту, податкова це трактує як невидача розрахункового документа і власне посилається саме на це Положення №13. Отже, обов'язково чекаємо внесення змін і дотримуємося цих вимог щодо вказання реквізитів електронної акцизної марки.


Поєднання/з‘єднання платіжного терміналу з РРО/ПРРО

Ще одна доволі важлива зміна, яка чекає нас у Положенні №13, це визначення, які стосуються поєднання або з'єднання платіжного термінала і РРО/ПРРО. Серед змін, які додаються до форми чека, є і визначення, що таке платіжний термінал, який з'єднаний із РРО і ПРРО, і що таке платіжний термінал, який поєднаний із реєстратором розрахункових операцій або ПРРО. Чому це є доволі важливим? Тому що на останніх фактичних перевірках податкова прямо таки просто збивається з ніг щоби передивлятися чеки. По-перше, нагадувати, що використання термінала є обов'язковим для суб'єктів господарювання. А по-друге, відсутність відповідного реквізиту 11-18 рядок чека РРО, якщо вони відсутні, податкова знову ж таки накладає штраф, який пов'язаний із недотриманням обов'язкової  форми чека і далі йде штраф, який пов'язаний із ненаданням чека. Тому що відсутність реквізиту, це означає ненадання чека. Хочу сказати, що ця інформація щодо поєднання/з'єднання РРО/ПРРО із платіжним терміналом набула такого резонансу, що це питання висвітлювали навіть на своєму сайті рада бізнес-омбудсмена і дуже детально пояснювала коли треба поєднувати чи з'єднувати РРО із терміналом. До речі, щодо ПРРО такої необхідності не було. Сподіваємось, що зміни, які вносяться зараз Мінфіном, поставлять крапку у цій історії, коли податківці намагаються вишукати реквізити, які не повинні зазначатися у чеку РРО, і ми з вами трошечки здихнемо із полегшенням стосовно того, що не будемо додавати реквізити щодо платіжного термінала в тих випадках, коли вони не є обов'язковими. Отже, чекаємо на ці зміни й нагадаю, що коли Мінфін прийме цей наказ, він буде набувати чинності з дня, наступного за днем опублікування.