Відеоблоги

Результати інвентаризації: що робити з нестачами та надлишками

Ви дізнаєтесь:

  • У якому звітному періоді відобразити результати річної інвентаризації
  • Про відображення в обліку надлишків та нестач за результатами інвентаризації
  • Про ПДВ – наслідки ліквідації необоротних активів та списання ТМЦ
Оберіть відео для перегляду

5(3)

Оцініть відео:

Результати інвентаризації: що робити з нестачами та надлишками

00:06:49

Ірина Губіна

5(3)

Оцініть відео:


Звітний період для відображення результатів інвентаризації

Стосовно відображення результатів інвентаризації, як зазначається в положенні, ми маємо це зробити у тому звітному періоді, в якому вона закінчена. Тобто ми інвентаризацію 2023 року будемо відображати в річних показниках 2023 року. Є трошечки настанови стосовно пересортування, в якому параметрі вона може проводитися. І також йдеться про питання списання нестач. Також в нас є зазначення щодо можливості використовувати норми природного убутку. Хочу сказати, що норми природного убутку в нас зараз ну не для багатьох запасів присутні. З огляду на податок на прибуток на явність норм природного убутку власне не впливає на податкові показники, тому що байдуже я спишу там на звичайні витрати, чи на 949, все одно це потрапляє до другого рядка декларації. Зараз ми щодо декларації ще з вами подивимось. А от те, що стосується безпосередньо ПДВ, попри те, що немає в Податковому кодексі зауваження, що те, що в межах норм природного убутку не вважається використаним в негосподарській діяльності, а там де є нестача поза межами, вона вважається використана в негосподарській діяльності, попри відсутність цієї норми, це такий знаєте класна така тема, яку дуже активно реалізують податківці в різних ІПК стосовно виробництва. Тобто це такий знаєте практичний тренд. Тому якщо йдеться про нестачу запасів і можливість прив'язати нестачу до природних убутків, це є гарна оптимізаційна думка для не нарахування зайвих умовних зобов'язань з ПДВ.


Інвентаризаційні коригування при наявності надлишків та нестач

Узагальнюючий приклад, що ми робимо, коли ми робимо інвентаризаційні коригування на цьому слайді. Зверніть, будь ласка, увагу, що для декларацій з податку на прибуток надлишки нестачі мають пряму кореспонденцію на другий рядок через фінрезультат і не коригуються, немає спеціальних коригувань, через рядок три.

Щодо відображення надлишків необоротних активів. Роблю акцент, великий, кажу великими літерами: подивіться, будь ласка, рахунок 69. Я знаю на практиці, що навіть минулого року здається 7eminar.com в Telegram-каналі запускав тест, де ви будете відображати надлишок по необоротним активам. Там кілька варіантів і ви знаєте, найбільше голосів набрав варіант: доходів, 74 рахунок. І мало хто згадав 69. А це ж дуже класно, тому що 69, це ж є балансовий рахунок, це ж не є рахунок форми 2. Тому що якщо я раптом знайшла будівлю, яка в мене десь загубилася, то там ого-го які можуть бути доходи, а вони йдуть на 69. І тільки в міру амортизації будуть мені давати показники доходів. Нарахувала амортизацію, витрати й 69 закрила на доходи періоду. Тому зверніть, будь ласка, увагу саме на цей акцент.


ПДВ-наслідки списання нестач за результатами інвентаризації

Ну а щодо нестач, вони напряму потрапляють до витрат, і по оборотних активах і по необоротних. Щодо ПДВшних наслідків також я зробила зауваження. По необоротних активах в нас є можливість не нараховувати ПДВ. По запасах, по оборотних активах, є можливість не нараховувати умовні зобов'язання якщо підтверджені воєнні події, це є пряма норма. У всіх інших випадках, на жаль, якщо це не є природний убуток, а є нестача, то там нам доведеться робити ось таке донарахування.

Ну для закріплення результатів бухгалтерські проведення, зможете їх також пере дивитися. Нічого такого особливо страшного. Нестача ноутбуків через матеріально-відповідальну особу із фіксацією поза балансом суми й стягненням через заробітну плату такої нестачі й провини безпосередньо матеріально-відповідальної особи.

І стосовно зауваження стосовно ПДВ, подивіться, будь ласка, коли в нас необоротні активи ліквідуються, списуються як нестача, зокрема в результаті інвентаризації, і не виникає обов'язку донарахування податкових зобов'язань. Зокрема коли ми подаємо контролюючому органу документ про знищення, розбирання, перетворення, що ми не можемо його використовувати або коли є обставини непереборної сили або в нас є викрадення, це є підстави не нарахування ПДВ при списанні необоротних активів. Щодо воєнних особливостей списання товарно-матеріальних цінностей, то подивіться, як я і сказала, виключення по не нарахуванню умовних зобов'язань є тільки для ситуації, коли є підтверджена обставина дії непереборної сили у зв'язку із воєнними діями. Тобто якщо в мене втрачені запаси через те, що прилетів уламок ракети, збитої, то в такому випадку це буде форс-мажор воєнний і там я не буду нічого нараховувати. А якщо в мене там з'їли пацюки чи хтось вкрав ці запаси, чи вони прийшли у непотрібний стан, я не зможу їх використовувати, то на жаль там доведеться нараховувати умовні зобов'язання.