Розбори законів

До 20 грудня підприємства інформують ТЦК
про автотранспорт

Ви дізнаєтесь:

  • Хто та коли зобов’язаний подавати інформацію про наявність транспортних засобів
  • За якою формою подається інформація про наявність транспортних засобів
  • Про наслідки за неподання інформації
Оберіть відео для перегляду

5(20)

Оцініть відео:

До 20 грудня підприємства інформують ТЦК про автотранспорт

00:08:24

Олена Афоніна

5(20)

Оцініть відео:


До 20 грудня підприємствам необхідно проінформувати територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (скорочено — ТЦК) про наявність на автотранспорту. У випуску розповім кому потрібно звітувати до ТЦК про наявний у них автотранспорт, а кому цього не треба робити, які головні моменти складання і подання цієї звітності. А також чи будуть штрафи за неповідомлення ТЦК.

***


Обов’язок подання інформації для підприємств

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону про мобілізацію порядок виконання військово-транспортного обов'язку визначається Кабінетом Міністрів України. Виконання такого обов’язку визначено в Положенні про військово-транспортний обов’язок. Дія цього поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності, а також громадян — власників транспортних засобів.

Відповідно до п. 15 Положення № 1921 для підприємств (юросіб) встановлена обов’язковість подавати відповідну звітність, а саме «Відомість про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан, а також про громадян, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці».


Строки подання відомості

Правила та строки подання Відомості затверджено п. 15 Положення. Зокрема, в ній вказано, що керівники підприємств подають до ТЦК двічі на рік до 20 червня та 20 грудня поточного року інформацію про: наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан, водіїв, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях на таких транспортних засобах і техніці. 

Форму відповідної відомості затверджено як додаток 1 до Положення № 1921.


Хто (Не)подає відомість

Відомість подається підприємствами будь-якої форми власності. Але коли у вас на балансі взагалі відсутні транспорт та/або техніка (їх не було, чи вони повністю «вибули»), порожню Відомість подавати не треба. 

Отже, цей обов’язок встановлено лише для підприємств, а ФОП та звичайні фізичні особи не зобов’язані подавати Відомість. 

Якщо після подання останньої Відомості (строком до 20.06.2023) у вас не було ніяких змін в облікових даних транспортних засобів і техніки, а також громадян, які на них працюють, Відомість все одно подають.


Заповнення відомості
 

У таблиці п. 5 відомості зазначається балансова вартість транспорту/техніки. В такому випадку це вартість на останню дату балансу, що передувала поданню відомості. Але при цьому варто враховувати й ті зміни, які відбулися від дати балансу до дати подання відомості. Тому що наведені у відомості дані мають бути коректними на дату її подання.

У таблиці п. 6 відомості наводяться дані про наявність металевої тари та заправного інвентарю.

У таблиці п. 7 відомості наводяться дані про ремонтні можливості підприємства, а також кількість наявних водіїв (операторів, машиністів), які працюють на підприємстві, у т. ч. військовозобов’язаних. 


Подання інформації про зміни щодо поданих даних

У разі зміни даних підприємства або статусу транспорту, які відбуваються в проміжок між двома строками подання Відомості, слід також повідомити про це ТЦК. 

Відповідно до п. 16 Положення № 1921 керівники підприємств, на особливий період, зобов'язані у 7-денний строк повідомити ТЦК у випадках коли змінюється найменування підприємства або форми власності; відбувається відправка транспорту/техніки в інші регіони або за межі території України на тривалий час; передається в довгострокову оренду права власності на транспортні засоби і техніку іншим юридичним особам або громадянам (лізинг); або на початку застави транспортного засобу чи техніки; інші випадки, коли неможлива передача транспортних засобів і техніки військовим формуванням.

Також за п. 17 Положення № 1921 у разі реорганізації, ліквідації або банкрутства підприємства, транспортні засоби і техніка яких призначені для задоволення потреб військових формувань на особливий період, повідомляють про це ТЦК. 

У такому разі слід подати пропозиції щодо покладення завдання з підготовки та передачі транспортних засобів і техніки військовим формуванням на правонаступників або на інші підприємства, установи та організації, які розташовані на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці.


ТЦК-перевірки та штраф за неподання інформації

Сама вимога щодо подання відомостей про наявність транспортних засобів і техніки, їх технічний стан та водіїв має статус інформування ТЦК СП, а не звітування.

Тож подання відомостей про наявні транспортні засоби не належить до звітування.

Але це не звільняє від адмінвідповідальності за неподання таких даних.

Крім того, відповідно до п. 18 Положення представники ТЦК мають право раз на рік перевіряти на підприємствах мобілізаційну готовність транспорту й техніки, призначених для задоволення військових потреб.

За п. 5 Положення №1921 посадові особи та громадяни несуть відповідальність за невиконання або неналежне виконання військово-транспортного обов'язку відповідно до закону.

Тож на керівників юросіб, які мали подати таку інформацію, але не зробили цього вчасно, чекатиме адмінштраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Отже, за неподання, не своєчасне подання Відомості, перекручення наведеної в ній інформації (та за інші порушення правил військово-транспортного обов’язку) керівник може отримати адмінштраф у розмірі 300 – 500 НМДГ (5100 – 8500 грн). 

Протоколи на такі порушення мають право складати працівники ТЦК. Адмінсправи за цими порушеннями мають розглядати і рішення по ним приймати саме ТЦК.

Строк давності за цим порушенням складає 2 місяці з дня вчинення, оскільки порушення не є триваючим.


Облік в МВС для ТЦК та інші наслідки неподання інформації

Згідно з ч. 1 ст. 21 Закону № 3543 та п. 11 Положення підприємства у разі реєстрації (перереєстрації), переобладнання чи зняття з обліку транспортних засобів, які можуть бути призначені для військових потреб, мають подавати до територіальних органів з надання сервісних послуг МВС довідку, форма якої визначається Міноборони, з відміткою керівника ТЦК про постановку транспортного засобу на військовий облік або зняття з обліку. Без довідки від ТЦК про військовий облік транспортного засобу МВС не здійснить щодо нього відповідні реєстраційні дії (постановка/зняття з обліку та інші). Але це не стосується транспортних засобів, власниками яких є громадяни!

Якщо підприємство Відомість не подавало, то звернення до ТЦК за довідкою може «коштувати» адмінштрафу.

З 27.04.2023 до Положення були внесені зміни у п. 13 Положення. А саме, була прибрана вимога МВС надавати до ТЦК щороку не пізніше 20 червня та 20 грудня інформацію про реєстрацію (перереєстрацію) транспортних засобів і техніки на території відповідних адміністративно-територіальних одиниць. Відтепер, органи МВС мають подавати до ТЦК інформацію про реєстрацію (перереєстрацію) та зняття з обліку транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств і можуть бути призначені для задоволення потреб військових, щокварталу та протягом п'яти робочих днів з дати надходження відповідних запитів від ТЦК. Як бачимо, контроль посилився.

Отже, джерел інформації тепер буде два, а завдяки інформації від МВС ТЦК зможе звіряти подані підприємствами дані. 

***