Відеоблоги

ФОПу на ЄП: ліміт доходу-2024, відсотки та комісія банку, подарункові сертифікати

Ви дізнаєтесь:

  • Чи оподатковуються відсотки, отримані від банку за користування коштами
  • Як визначається сума доходу, якщо банком утримується комісія з суми платежу
  • Чи можна продавати товар, використовуючи подарункові сертифікати
  • Які ліміти доходу планують встановити для ФОПів в 2024 році
Оберіть відео для перегляду

5(22)

Оцініть відео:

ФОПу на ЄП: ліміт доходу-2024, відсотки та комісія банку, подарункові сертифікати

00:13:21

Мар'яна Кавин

5(22)

Оцініть відео:


Я розповім про збільшення доходу у 2024 році. Це проєкт, але можливо його буде прийнято. А також хочу поговорити про особливості врахування до доходу ФОПа відсотків банку, використання ФОПами подарункових сертифікатів та про комісію банку. Власне все, про що буду говорити, стосуватиметься ФОПів на єдиному податку. Скажіть, будь ласка, чи перевіряли ви фактичний ліміт доходу у 2023 році? Чи порівнювали його з тим лімітом, який є дозволений для єдиноподатників? Поділіться в коментарях чи робили перевірку і якщо ні, раджу невідкладно зробити це, але з урахуванням того, що почуєте у цьому випуску.


Облік відсотків отриманих від банку, за користування коштами

Отже, поїхали. Відсотки банку. Відсотки банку, я маю на увазі ті, які нараховує банк на депозит, а депозит можливо навіть розміщений на підприємницькому рахунку як ФОПа (депозитному), можливо це є залишок коштів на депозитному рахунку. Мова йде про пасивний дохід. І відповідно до пп. 1 п. 292.1 ПКУ такі доходи не оподатковуються єдиним податком. Якщо ви їх оподаткуєте, вам це точно пробачать, але робити цього не потрібно. Чому? Бо в такому випадку такі доходи й так оподатковуються, але як громадянський дохід, тобто ПДФО та військовим збором, і робить це банк, адже він є податковим агентом і в 4ДФ показує такі суми як нараховані (виплачені) без ідентифікації кому саме, це банківська таємниця, але в 4ДФ для таких доходів є окрема графа, тому за це не турбуйтеся. Також з такої ж позиції податківці. Щоб вам було спокійніше даю посилання на категорію 107, де податківці на запитання «чи включаються в проценти (відсотки) банку за користування коштами на рахунку депозитному чи поточному, чи вони оподатковуються єдиним податком». Відповідь: ні, не оподатковуються.


Наслідки продажу товарів з використанням подарункових сертифікатів

Ідемо далі. Подарунковий сертифікат. Цікавим було звернення платника податків, який займається роздрібною торгівлею хлібобулочними виробами (борошняними, цукровими, кондитерськими виробами). Також через Інтернет продає свої товари. І підприємець зазначив, що він є підприємцем 2 групи на єдиному податку й у своїй діяльності хоче використовувати подарункові сертифікати. Чи не буде це порушенням для перебування на єдиному податку? На думку податківців це суперечить вимогам спрощеної системи оподаткування. І на думку податківців саме подарункові сертифікати є механізмом розрахунку у негрошовій формі, а отже не дає права фізособі – підприємцю застосовувати спрощену систему. Крім того, у своїй відповіді, а це є лист від вересня 2021 року, податківці посилаються на п. 299.10 ПКУ і нагадують, якщо ж порушення є, то анулювання спрощеної системи оподаткування буде здійснене за рішенням податкового органу з наступного кварталу за кварталом коли є порушення. Як думаєте, чи дійсно це так? Звернімось до Податкового кодексу, пп. 4 п. 298.2.3, і дійсно говорить, що платник єдиного податку, який застосовує негрошовий спосіб розрахунку, зобов'язаний перейти на загальну систему. Але чи є подарунковий сертифікат негрошовим розрахунком? На мою думку, ні й ще раз, ні. Але чи допоможе це вам в той момент, коли податківці ось таку відповідь дадуть, це в кращому випадку, а під час перевірки виявлять, що дійсно були подарункові сертифікати, і якщо анулювання спрощено було порушення, має бути анулювання єдиного податку, я не знаю чи від того вам буде легше. І тому я пропоную єдине, спочатку отримати ІПК на власне ім'я, тоді в судовому порядку її заперечити й у випадку якщо суд пристане на вашу точку зору, тоді податкова буде змушена видати вам нову ІПК, уже із врахуванням рішенням суду. І тільки тоді є безпечним застосовувати подарункові сертифікати. До того моменту податкові ризики є занадто високими.


Визначення суми доходу при утриманні комісії банком

Далі. Комісія банку. Дивіться, мова йде про що? Коли вам платять за товари, роботи, послуги за допомогою платіжного термінала й умовно кошти заплатили 31 січня, а надійшли вони 1 лютого, і заплатили 100, а прийшло на рахунок 95. Так ось, знімімо всі запитання на цю тему. До доходу ми включаємо все ж таки 100, тому що вся сума доходу є 100 і вартість реалізованих товарів, робіт, послуг є 100. І коли клієнт захоче повернути товар, то ви йому повернете саме 100, а не за мінусом комісії. Тому до доходу включаємо 100. Питання: на яку дату? Якщо мова йде про безготівкову форму, а платіжний термінал, через який оплата відбулась, передбачає безготівкову форму. Так це є розрахункова операція, але безготівкова, а для безготівкової п. 292 ПКУ, має відповідь для безготівкової, коли включається до доходу, а це дата надходження на поточний рахунок. А отже включаємо в лютому те, що заплатив клієнт 31 січня, а надійшло в лютому. Отже, включаємо в лютому і включаємо ось цю суму. З цього приводу роз'яснення податківців ви можете знайти в ЗІР, це якраз те роз'яснення, по якому точка зору була змінена, бо раніше податківці консультували, що включається сума за мінусом комісії. На сьогодні й ця позиція уже тримається, так у відповіді сказано, відповідь уточняється, що включається вся сума. Аналогічна відповідь якщо кошти прийшли, якщо у вас був експорт і мова йде про валютний виторг. Так, валютний виторг, яка надходить, вона надходить не лише за мінусом комісії банків, а це може бути комісія попередніх банків-транзитерів, тобто сума комісії є ще більш значною. Проте, до доходу ми включаємо всю суму, у тому числі ту, яка не надійшла на дату на находження на рахунок.


Ліміти доходів для ФОПів в 2024 році

Ну і нарешті щодо збільшення лімітів у 2024 році. У Верховній Раді зареєстровано законопроєкт №10234, яким пропонується збільшити обсяги лімітів доходу, що дають право перебувати на спрощеній системі. Давайте їх розберемо. Для ФОПів 1 групи все залишається без змін. Пам'ятаємо, що ФОПи 1 групи - це ті «святі» люди, які можуть працювати без касового апарату. Тому їх залишили у спокої, їм ліміт доходу не збільшують. Далі. Для ФОПів 2 та 3 групи, нагадаю, ліміт доходу прив'язаний до мінімальної заробітної плати, яка зафіксована на 1 січня поточного року. Так і надалі пропонується. Єдине, що кількість розмірів пропонують збільшити, кількість розмірів мінімалки. Ось, наприклад, для ФОПів 2 групи було 834 мінімалок, пропонують збільшити до 1200 мінімалок. Виходячи із мінімалки 7100, ліміт становитиме 8 520 000. Погодьтесь, для 2 групи ну дуже навіть непогано. Для ФОПів 3 групи є три категорії, три варіанти із доходом, все залежить від того, чи є наймані працівники, якщо є, то яка кількість. Отже, для ФОПів, які працюють без найманих працівників пропонується встановити ліміт доходу такий самий як і для ФОПів 2 групи, тобто 1200 мінімалок, це є 8 520 000 на рік. Ну при тому, що було 1167 мінімалок все одно це є збільшенням. Друга категорія, ФОПи 3 групи, які мають найманих працівників, але тих найманих працівників є не більше ніж 10 осіб. Їм пропонується 3 000 мінімалок поставити, в сумі це буде 21 300 000. Ну і ФОПи з найманими працівниками, де чисельність понад 10 осіб, пропонується збільшити до ні 6 000 мінімалок, в сумі це є 42 600 000 грн. Ну дехто скаже: ого, нічого собі, розігналися. А я вам скажу інакше, ви знаєте, ті хто є на загальній системі, якщо ми говоримо про юридичних осіб, тому що ФОПи 1, 2 група тільки ФОПи, а ФОПи 3 групи такі ж ліміти й для юридичних осіб, 3 групи. Так от, за юридичних осіб скажу, бувши на загальній системі дуже часто юридичні особи взагалі не сплачують ніякого податку. Так, податок на прибуток 18%, але він сплачується лише від прибутку, якого дуже часто немає, у зв'язку з тим, що спочатку ковід, пізніше війна. Так ось, коли ми говоримо про єдиний податок і 3 група, це 5% чи 3% для платників ПДВ від обороту, насправді це дуже немаленька сума, яка буде сплачуватись до бюджету. Тому я дуже підтримую цей проєкт, він має здоровий глузд і має сенс в тому числі щодо наповнення бюджету. Але пам'ятаємо, наразі це проєкт. А поки що будемо керуватись з вами межею доходу, яка встановлена ПКУ. І для 1 групи це є 167 мінімалок, так і залишатиметься. Для 2 групи – 834 мінімалки, до тих пір, поки нову запровадять. І для 3 групи єдиний ліміт без розбивки на три категорії, це є 1667 мінімалок. Таким чином межа доходу на 2024 рік, ви бачите на слайді, це те, на що ми можемо орієнтуватися.


Підсумки

Ну що ж, підіб'ємо висновки. Збільшення ліміту на 2024 рік, це лише проєкт, але дуже хороший у розумінні збільшення доходів, які дають право перебувати на спрощеній системі. Щодо особливостей врахування доходу ФОПами, то відсотки банку не включаються до доходу, через ту причину, що є пасивним доходом, і оподатковується насправді банком як податковим агентом. Подарункові сертифікати на думку податківців є негрошовими розрахунками, передбачають порушення умов перебування на спрощеній системі, а отже зобов'язують перейти на загальну систему. І щодо комісії банку. Вкотре нагадую, що комісія банку, незалежно від того це вітчизняний покупець і ви стались платіжним терміналом у вас є банківські сервіси Wayforpay, Fondy, Easypay і так далі. Чи це кошти, які надходять від нерезидента, комісія банку чи фінансової установи, яка не потрапила на рахунок, збільшує дохід єдиноподатника.