Відеоблоги

Блокування ПН/РК по-новому: до чого готуватися з 9 грудня

Ви дізнаєтесь:

  • Про нові правила оцінки ступеню ризику операцій
  • Про нові правила визначення позитивної податкової історії
  • Які критерії додано в перелік показників позитивної податкової історії
Оберіть відео для перегляду

5(10)

Оцініть відео:

Блокування ПН/РК по-новому: до чого готуватися з 9 грудня

00:08:28

Ольга Самофалова

5(10)

Оцініть відео:


Законодавчі зміни до порядку блокування ПН/РК

9 грудня набере чинності постанова Кабінету Міністрів України від 07.11.2023 №1154 «Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1165». Постанова №1165 регламентує порядок зупинення реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування (як ми між собою кажемо – блокування) та порядок розгляду скарг щодо рішення про відмову в реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість та про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості.


Зміни відбулися в правилах розрахунку показників D і P, що використовуються для оцінки ступеня ризику операцій. З 9 грудня при розрахунку вказаних показників будуть враховуватися дані за період, що припадає на останні 12 звітних податкових періодів, які передують календарному місяцю, у якому податкову накладну чи розрахунок коригування відправлено в реєстрацію та за які настав граничний термін сплати суми податку на додану вартість або настав термін подання декларації. Податкове навантаження - це співвідношення суми сплачених податків за 12 останніх звітних (податкових) періодів, які передують календарному місяцю, у якому податкову накладну чи розрахунок коригування прийнято для реєстрації, та за які настав граничний строк сплати суми податку на додану вартість, до загальної суми реалізації товарів/послуг на митній території України, що відображені в податкових накладних та розрахунках коригування за 12 останніх звітних (податкових) періодів, які передують в календарному місяцю, у якому податкову накладну чи розрахунок коригування прийнято для реєстрації, та за які настав граничний строк сплати суми податку на додану вартість. Розрахунок показника P здійснюється з використанням оновленого значення P-максимальний, це найбільша місячна сума ПДВ, зазначена платником податку у податкових накладних чи розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі за операціями останніх 12 звітних періодів, які передують місяцю, в якому податкову накладну чи розрахунок коригування прийнято для реєстрації, та за які настав граничний термін подання декларації з податку на додану вартість.


Нові правила визначення позитивної податкової історії платників податку

Крім того, змінилися показники позитивної податкової історії платника податку. З 9 грудня вони наступні. У платника протягом останніх шести послідовних місяців 75% податкового кредиту від загального обсягу придбання товарів чи послуг сформовано не більше ніж по чотирьох кодах УКТЗЕД чи ДКПП та 75% податкових зобов'язань від загального обсягу постачання товару чи послу послуг по одному коду УКТЗЕД чи ДКПП. Раніше до показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість, враховувалась сплата ЄСВ, то відтепер необхідно врахувати середньомісячну суму сплаченого ПДФО, в розрахунку на одну фізичну особу, якій нараховано дохід у вигляді заробітної плати, і показник має перевищувати суму ПДФО, розраховану з подвійного розміру мінімальної заробітної плати у відповідному місяці, а середньомісячна чисельність працюючих за останні 12 місяців має бути не менше 5 осіб. Крім того, загальна сума ПДВ, сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято для реєстрації в Реєстрі податкову накладну чи розрахунок коригування становить понад 1 млн грн, але ж при всьому цьому податкове навантаження становить понад 5 %, а значення показника P-поточним є менше ніж значення P-максимальний. Перелік показників позитивної податкової історії доповнено новим пунктом 8, в якому визначені наступні нові умови, а саме за пів року до подання податкової накладної чи розрахунку коригування для реєстрації виконуються наступні умови: по усіх зупинених податкових накладних чи розрахунках коригування подані Пояснення; по усіх Поясненнях, по яких настав граничний термін розгляду, прийняті позитивні рішення; у поточних податкових накладних та розрахунках коригування зазначені коди УКТЗЕД, щодо яких були прийняті позитивні рішення та відсутнє різке зростання у порівнянні з попереднім роком по УКТЗЕД, по якому були прийняті позитивні рішення; у поточному періоді реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ, що не перевищує у 1,4 раза найбільшу місячну суму ПДВ за останній рік; щомісячний обсяг операцій за останні шість звітних періодів перевищує 500 000 грн. А новий пункт 9 оновленого переліку визначає наступні умови, які мають виконуватися протягом останніх трьох років: відсутня заборгованість по сплаті податків і зборів та своєчасно подана звітність, своєчасно зареєстровані податкові накладні.


Підсумки

Блокування податкових накладних та визначення позитивної податкової історії платника після 9 грудня буде визначатися за новими показниками, в які вже не будуть враховуватися суми переплат по податках. А платникам, щоб отримати позитивний статус, 75% придбання товарів та послуг варто обмежити лише по чотирьох кодах в УКТЗЕД чи ДКПП. А такий же відсоток податкових зобов'язань має формуватися по одному коду УКТЗЕД чи ДКПП.