Ви дізнаєтесь:
- Чи обов’язково проводити інвентаризацію у воєнний час
- У яких випадках можна не проводити інвентаризацію
- Чи можна провести інвентаризацію частини майна
Законодавчі норми щодо обов’язкового проведення річної інвентаризації
Коли йдеться про річну інвентаризацію, в нас є обов'язкове проведення і це є вимога Положення №879. Єдине, що хочу зараз зазначити, що питання обов'язкового проведення, воно зараз, у період воєнного стану, воно має коригуватися на особливості саме воєнної інвентаризації. Тому що не завжди у нас є можливість дістатися до тих приміщень, до тих об'єктів, які у нас знаходяться на територіях воєнних дій, на територіях тимчасово окупованих. І як би я не хотіла провести ось цю саму суцільну інвентаризацію, я не можу дістатися до певної частини свого майна.
Що з цим робити? Відповідь також є у Положенні №879 і що нам з цим робити, ми з вами будемо говорити. Також хочу звернути увагу на наступне, що в нас є вимога в Положення №879, що ми проводимо інвентаризацію на територіях бойових дій чи на тимчасово окупованих тільки у разі можливості безпечного та безперешкодного доступу. Також ми можемо провести інвентаризацію на території бойових дій якщо у нас є доступ до такого майна. А насправді, якщо є перешкоди дістатися до цього майна, ми можемо провести інвентаризацію тільки в місяці, в якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і так далі.
Алгоритм проведення інвентаризації у воєнний час
Якщо коротко візуалізувати цю вимогу п. 8 розділу І Положення №879, маємо наступний алгоритм і це обов'язково має бути зазначено в чому? В першому документі, з якого починається інвентаризація, наказ на проведення інвентаризації, який ініціює керівник, ініціює створення інвентаризаційної комісії, процедури інвентаризаційні, ще будуть робочі. Тобто те, з чого все в нас починається. І обов'язково в цьому наказі мають бути виокремлені ділянки, які в нас є ділянками, які недоступні, які не мають безпечного доступу. І обов'язково має бути зазначено, що щодо таких ділянок ми не проводимо інвентаризацію, а будемо її проводити тільки коли в нас буде безпечний доступ і будемо це проводити на перше число місяця, яке настає за місяцем… Ну я хочу сказати, що от ви знаєте, коли деокупація, то триває ще процедура розмінування, після чого є момент безпечності повернення на територію, ще треба знайти і людей. Тобто хочу сказати, що коли йдеться, наприклад, про період 2023 року, то ось ця можливість інвентаризаційна, коли в нас є доступ, вона взагалі може з'явитися там всередині 2024 року. Тому нам треба на рівні наказу просто виділити ту ділянку, ті структурні підрозділи, які будуть представлені у фінансовій звітності без підтвердження інвентаризацією. Тому що це також дозволено у Положенні №419, положення Кабміну про складання фінансової звітності. І бачите, я занотувала, що бажано зафіксувати цю інформацію ще і у примітках, що ось частина, яка підтверджена інвентаризацією, а ось частина, яка не підтверджена інвентаризацією.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.