Ви дізнаєтесь:
- Про структуру реквізиту «Призначення платежу»
- Про наслідки відсутності або неправильного зазначення коду виду сплати
- Як сплатити податок через е-кабінет та інтернет-банкінг
Платники під час сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску з 1 грудня 2023 року повинні використовувати виключно структурований формат реквізиту «Призначення платежу». Що це за формат і як це робити на практиці, розглянемо у цьому відео.
***
Законодавчі норми щодо заповнення реквізиту «Призначення платежу»
Нагадаю, що Мінфін наказом від 22.03.2023 р. №148 затвердив новий Порядок заповнення реквізиту «Призначення платежу» платіжної інструкції під час сплати податків, зборів, митних, інших платежів, ЄСВ, внесення авансових платежів, грошової застави, а також у разі їх повернення.
І хоча Порядок № 148 передбачав закінчення перехідного періоду з 1 липня, але його продовжили до 1 грудня. Тому що, на практиці виявилось, що не всі банки підготувалися до змін. Тобто до 1 грудня ще можна заповнювати платіжки як за новими, так і за старими правилами. І податкова і Казначейство приймає платежі як старим правилам заповнення та і по структурованому формату «Призначення платежу».
А от з 1 грудня 2023 року платники під час сплати податків, зборів, платежів, єдиного внеску повинні використовувати виключно структурований формат реквізиту «Призначення платежу».
Нова структура реквізиту «Призначення платежу»
Цей формат передбачає:
- «Код виду сплати»;
- «Додаткова інформація запису».
Під час заповнення поля «Код виду сплати» платник заповнює код виду сплату, визначений Переліком кодів видів сплати.
У полі «Додаткова інформація запису» платник заповнює інформацію щодо переказу коштів у довільній формі. Тобто вписуємо сюди те що сплачуємо, наприклад єдиний податок за 3 квартал 2023 року або єдиний внесок, нарахований на суму заробітної плати за першу половину листопада 2023 року або податковий борг з податку на прибуток або заборгованість з єдиного внеску.
Звертаю увагу, що сплата за кожним видом платежу та за кожним видом сплати оформлюється окремим документом на переказ.
Наслідки відсутності або неправильного зазначення коду виду сплати в призначенні платежу
Якщо платник при сплаті податків, зборів, платежів та єдиного внеску, у реквізиті «Призначення платежу» не зазначив код виду сплати або зазначив код виду сплати, який відсутній у Переліку кодів видів сплати, то вважається, що платник сплатив грошове зобов’язання/єдиний внесок за кодом виду сплати 101.
Зверніть увагу, що юридична особа, ФОП (крім електронних резидентів) або фізособа не може сплачувати податки чи ЄСВ за інших осіб. Виняток є тільки сплата головою сімейного фермерського господарства внесків за себе і членів господарства. Отже, сплата податків здійснюється безпосередньо платником податку/єдиного внеску з його рахунку.
Приклад сплати податків через е-кабінет
Розглянемо, як сплатити податки за структурованим призначенням платежу через Електронний кабінет платника податків:
-
Заходимо в приватну частину Е-кабінету: cabinet.tax.gov.ua/login
-
У головному меню обираємо розділ «Стан розрахунків з бюджетом», в якому пропонуються на вибір перелік платежів для сплати та перелік надавачів платіжних послуг.
-
Із наведеного переліку платежів платник обирає той платіж, за яким бажає сформувати платіж, та з використанням функціонала «Реквізити» на верхній панелі меню здійснює перегляд на екрані реквізитів обраного платежу:
-
«Код отримувача коштів»;
-
«Назва отримувача коштів»;
-
«Бюджетний та/або небюджетний рахунок»;
-
«Назва платежу»;
-
«Код платежу».
-
-
У полі «Призначення платежу» заповнюємо реквізити:
-
«Код виду сплати», який обирається з переліку кодів;
-
«Додаткова інформація запису» заповнюємо у довільній формі.
-
-
З переліку надавачів платіжних послуг обираємо відповідного надавача платіжних послуг, яким виконуватиметься платіж.
-
Перевіряємо реквізити «Платник», «Найменування /прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) платника», «Код отримувача коштів», «Назва отримувача коштів», «Рахунок платника», «Рахунок отримувача», «Призначення платежу» платіжної інструкції, що сформувалася, та після підтвердження з використанням пункту меню «Підтвердити» правильності її реквізитів натискаємо «Сплатити».
-
Після проведення банком платіжної операції отримуємо підтвердження (квитанцію) про сплату коштів.
- Переглядаємо у розділі «Стан розрахунків з бюджетом» інформацію про надходження платежу на бюджетний/небюджетний рахунок.
Приклад сплати податків через інтернет-банкінг
Можна платити через Е-кабінет, а можна через інтернет-банк. Але через банк треба вказати реквізити оплати самостійно.
Подивимося, як здійснити платіж через Monobank:
-
Заходимо в особистий кабінет Monobank, вибираємо платежі в IBAN.
-
Вводимо реквізити рахунку, і підтягуються реквізити Одержувача. Обираємо їх, а також код виду сплати 101.
-
Прописуємо в полі «Призначення платежу»: Сплата Єдиного податку за 3 квартал 2023 року.
-
Перевіряємо реквізити «Платник», «Найменування /прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) платника», «Код отримувача коштів», «Назва отримувача коштів», «Рахунок платника», «Рахунок отримувача», «Призначення платежу»і натискаємо «Сплатити».
- Через деякий час переглядаємо у розділі «Стан розрахунків з бюджетом» інформацію про надходження платежу на бюджетний/небюджетний рахунок.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.