Ви дізнаєтесь:
- Про правила ведення обліку на спрощеній системі
- Що робити підприємцю, щоб обрати бажану систему оподаткування
- Про правила перебування та податкове навантаження на різних групах ЄП
У ФОП завжди постає питання, яку систему оподаткування обирати? На якій бути вигідніше? На якій вигідніше працювати? Спробуємо розібратись разом, пройдемось по критеріях вибору.
***
Дії підприємця щодо обрання системи оподаткування
В Україні існує дві системи оподаткування: загальна та спрощена. І я пропоную сьогодні розібратись з темою, як саме обирати єдиний податок і яку групу обирати для вашої діяльності.
Після реєстрації ФОП ви автоматично стаєте платником податків на загальній системі оподаткування. Навіть якщо ви не відвідували орган податкової служби, держреєстратор передає інформацію про реєстрацію вас як ФОП в електронному вигляді й ви перебуваєте на обліку в органі ДПС як платник податків автоматично. Для обрання ж спрощеної системи оподаткування потрібно подати заяву або разом з заявою на реєстрацію ФОП, або окремо, безпосередньо в органі ДПС. Заяву потрібно подати для обрання 1 або 2 групи єдиного податку – до кінця місяця, в якому зареєстрований ФОП. Для обрання 3 групи – протягом 10 календарних днів з дня реєстрації ФОП. Якщо ви вже діючий ФОП (давно) і бажаєте змінити систему оподаткування, ви це можете зробити лише з нового кварталу, подавши заяву не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу для переходу на спрощену систему оподаткування та не пізніше ніж за 10 календарних днів для переходу на загальну систему оподаткування.
Правила ведення обліку та звітування на спрощеній системі
На спрощеній системі оподаткування ФОП веде облік лише доходу. Дані про отримання доходу мають відображатись в книзі обліку доходів. Однак фізична особа – підприємець згідно з п. 2 ст. 55 ГКУ є суб'єктом господарювання, тому на нього поширюються його норми. Згідно з ч. 8 ст. 19 ГКУ всі суб'єкти господарювання зобов'язані вести первинний облік результатів своєї діяльності. Попри те, що підприємець не зобов’язаний вести бухгалтерський облік та сплата єдиного податку не залежить від наявності первинних документів, жодна законодавча норма не звільняє платників єдиного податку від обов'язку мати первинну документацію. Відповідно до п. 16.1.5 і 85.4 ПКУ співробітники податкової служби мають право вимагати первинні документи при проведенні перевірки. ФОП на спрощеній системі оподаткування після закінчення звітного періоду має подати до органу ДПС декларацію платника єдиного податку, протягом 40 календарних днів для 3 групи єдиного податку та 60 календарних днів для 1 та 2 групи єдиного податку.
Спрощена система оподаткування своєю чергою має поділ на чотири групи, кожна з яких має свої обмеження та нюанси. Але обсяг податків, який сплачує ФОП на спрощеній системі значно нижчий, тому її й обирають у випадках малого та середнього бізнесу. Якщо ФОП на спрощеній системі оподаткування порушує межі своїх лімітів, отримує більші доходи, співпрацює з платниками ПДВ або ж наймає більше працівників ніж має на те право, потрібно переходити на загальну систему. Крім того, додатково до перелічених умов визначені обмеження коли ФОП не можуть бути платниками єдиного податку. Для ФОПів на 1, 2 та 3 групах такі обмеження зазначені у п. 291.5 та 291.6 ПКУ. Зокрема це стосується діяльності проведення азартних ігор, обміну іноземної валюти, проведення гастрольних заходів, діяльності у сфері аудиту. Також потрібно здійснювати розрахунки за відвантажені товари або виконані роботи виключно в грошовій формі, готівковій або безготівковій. Тобто негрошові розрахунки, типу бартеру або електронних грошей, під забороною. Для ФОПів на 4 групі обмеження визначені у п. 291.5-1 ПКУ. Також хочу звернути вашу увагу, платнику єдиного податку не можна мати податковий борг у розмірі, що перевищує суму, визначену абзацом 3 п. 59.1 ПКУ або 180 нмдг, тобто 3060 грн. Виняток: безнадійний податковий борг, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили. Цей список постійно оновлюється, тому уважно вивчіть чи не підпадає ваша діяльність під обмеження на спрощену систему.
Спрощена система поділяється на чотири групи.
Спрощена система 1 групи створена для ФОПів, які працюють самостійно та не мають найманих працівників. Вони мають обмеження в обсягу доходів, що складає 167 мінімальних заробітних плат на рік. За відлік береться мінімальна заробітна плата на 1 січня поточного року, таким чином у 2023 році ФОП на 1 групі може отримати дохід у сумі 1 118 900 грн. Якщо цю суму перевищити, то ФОП повинен перейти на загальну систему. Перша група єдиного податку створена лише для двох видів діяльності: роздрібний продаж товарів з торгівельних місць на ринку та надавання побутових послуг населенню. Податок, який сплачує щомісячно ФОП на 1 групі, складає 10% від прожиткового мінімуму, тобто 268,40 грн на місяць. Окрім того, ФОП сплачує ЄСВ, що складає 1474 грн на місяць.
Для спрощеної системи 2 групи вже існує можливість наймати працівників. Такі ФОПи можуть взяти на роботу до 10 осіб оформивши їх офіційно. Обсяги доходу в рази вище за 1 групу і формула тут: наступна 834 мінімальні заробітні плати, тобто 5 587 800 грн на рік. Друга група має право на виробництво та продаж товарів, надання послуг, як населенню, так і іншим ФОПам, має право займатись ресторанним бізнесом та іншим. Але їм заборонено займатись виготовленням та реалізацією ювелірних виробів з дорогоцінних металів. Тобто біжутерію виробляти можна, працювати з золотом та сріблом – ні. Також на 2 групі заборонено надавати послуги ФОПам та юридичним особам на загальній системі оподаткування та нерезидентам. ФОП на 2 групі сплачує вже 20% від мінімальної заробітної плати, тобто 1340 грн на місяць. Та сплачує ЄСВ у розмірі не менше ніж 1434 грн на місяць.
Третя група ФОП обирається підприємцями найчастіше, адже має найменші обмеження у галузях застосування. Тобто підприємець може займатись будь-якою діяльністю, окрім тих, до яких застосовується загальна система оподаткування. Лімітів на найманих працівників також немає, а обсяги доходу складають не більше ніж 1167 мінімальних заробітних плат, сьогодні це 7 818 900 грн на рік. Таким чином 3 група підходить більшості підприємців, але й податки тут значно вищі за попередні дві групи. Так ФОП на 3 групі у 2023 році сплачує ЄСВ у розмірі не менше ніж 1434 грн на місяць, 3% від доходу у випадку роботи з ПДВ та 5% у випадку роботи без ПДВ.
Четверта й остання група оподаткування створена спеціально під один вид діяльності – фермерські господарства. Підприємці мають право на вирощування рослин, тварин, риб та їх обробку і продаж. Дохід при цьому обмежень немає, як на попередніх групах, але передбачається, що єдиними найманими працівниками, що працюють на ФОП, будуть члени сім'ї, наймати сторонніх працівників не дозволяється. Оподаткуванню підлягає земельна ділянка, на якій проводиться діяльність. Ставка залежить від розмірів ділянки, типу ділянки та безлічі моментів, як то наявність ставків.
Підсумки
Так яку ж систему обирати? Систему оподаткування в першу чергу потрібно обирати спираючись на сферу діяльності, в якій ви плануєте працювати. Головне, щоб ваші КВЕДи збігалися з групою спрощеної системи. В другу чергу варто звертати увагу на кількість доходу. Якщо ФОП не створюється під конкретного клієнта із передбачуваним обсягом доходу, то варто починати з найменшого за оподаткуванням.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.