Розбори законів

Розподіл премії для обчислення середньої зарплати:
чи змінились правила?

Ви дізнаєтесь:

  • У яких періодах відображається сума нарахованої премії.
  • Як розподіляється премія, якщо період нарахування відпрацьовано частково.
  • Про середню зарплату, якщо премію нараховано поза межами розрахункового періоду.
Оберіть відео для перегляду

4.9(17)

Оцініть відео:

Розподіл премії для обчислення середньої зарплати: чи змінились правила?

00:10:14

Олена Афоніна

4.9(17)

Оцініть відео:


При обчисленні середньої зарплати за Порядком № 100 діють особливі правила врахування премій та інших заохочувальних виплат за підсумками роботи за певний період. Чи змінились ці правила з 12 вересня 2023 року через оновлення Порядку № 100? Та яким чином здійснити розподіл таких премій при обчисленні середньої зарплати? Розберемо в цьому випуску.

***


Правило визначення періоду відображення нарахованої премії

Нагадаємо, що постановою КМУ від 8 вересня 2023 року № 957 були внесені зміни до Порядку обчислення середньої зарплати № 100. Зміни стосувались передусім нових правил обчислення компенсації за невикористану відпустку та матеріальної допомоги в розмірі середньомісячної зарплати. Змін, зокрема які стосуються розподілу премій, не було. Жодних правок в абзац 3 п. 3 Порядку № 100 щодо премій не вносили. Тож і надалі використовуємо ті правила включення премій до розрахунку, які застосовували до введення цих змін. В тому числі пропорційний розподіл премій залишається і при визначенні середньої зарплати для виплати компенсації або матдопомоги в розмірі середньомісячної зарплати починаючи з 12.09.2023 р.

Розберемо ці правила. Так, п. 3 Порядку № 100 передбачено, що премії (в тому числі за місяць) та інші заохочувальні виплати за підсумками роботи за певний період під час обчислення середньої заробітної плати враховуються в заробіток періоду, який відповідає кількості місяців, за які вони нараховані, починаючи з місяця, в якому вони нараховані.

Це означає, що премії не відносимо до місяців, за які вони нараховані. Їх включаємо до заробітку місяців, починаючи з місяця в якому така премія нарахована і включаємо пропорційно відпрацьованим дням. Яким чином?

Порядок № 100 містить наступний механізм розподілу: до заробітку відповідних місяців розрахункового періоду додається частина, яка визначається діленням суми премії або іншої заохочувальної виплати за підсумками роботи за певний період на кількість відпрацьованих робочих днів періоду, за який вони нараховані, та множенням на кількість відпрацьованих робочих днів відповідного місяця, що припадає на розрахунковий період.

Мінекономіки у листі від 10.09.2021 № 4711-06/45145-07 виклало свою точку зору щодо врахування премій у розрахунку середньої зарплати: при обчисленні середньої заробітної плати всі види премій, в тому числі й за місяць, враховуються частинами шляхом додавання до заробітку працівника частини премії протягом тієї кількості місяців, за який вони нараховані (за місяць – місяць, за квартал – три місяці, за півріччя – шість місяців, за рік – дванадцять місяців тощо), починаючи з місяця їх нарахування. <…> Тобто для визначення частини премії, яка враховується при обчисленні середньої заробітної плати, необхідно суму нарахованої працівнику премії розділити на кількість відпрацьованих працівником робочих днів в тому періоді, за який премія нарахована, та помножити на кількість відпрацьованих працівником робочих днів в місяцях розрахункового періоду, до якого відноситься премія з урахуванням положень частини першої абзацу третього пункту 3 Порядку.

Тобто, за їх думкою, нараховані премії потрібно відносити наперед, починаючи з місяця, в якому вони були нараховані.


Приклад 1.
Якщо нарахували у вересні премію за 3 квартал (за липень, серпень, вересень), то таку премію відносимо до 3 місяців наперед починаючи із вересня, тобто враховуємо премію до вересня, до жовтня та до листопада.

При цьому для розподілу потрібно поділити всю суму премії на кількість відпрацьованих днів періоду, ЗА який вона нарахована, та помножити на відпрацьовані дні місяців розрахункового періоду, ДО яких вона відноситься.


Приклад 2.
Працівнику надається щорічна відпустка у жовтні 2023 року.

В липні 2023 року нарахована премія за 2 квартал. Сума премії 11400 грн. При чому в 2 кварталі працівник відпрацював 57 днів. Премія буде віднесено до таких місяців розрахункового періоду – липень, серпень та вересень 2023 року. Припустимо, що у липні працівник відпрацював 15 днів, у серпні – 20, у вересні 18 днів. Суму премії включаємо пропорційно відпрацьованим дням. Тобто потрібно поділити її на кількість відпрацьованих днів у 2 кварталі – 57 днів та помножити на відпрацьовані дні у липні, серпні та вересні.

Отже, квартальна премія буде розподілена та включена до розрахунку середньої зарплати наступним чином:

  • в заробіток липня буде включатись 11400 грн / 57 р. дн. × 15 р. дн. = 3000 грн

  • в заробіток серпня буде включатись 11400 грн / 57 р. дн. × 20 р. дн. = 4000 грн

  • в заробіток вересня буде включатись 11400 грн / 57 р. дн. × 18 р. дн. = 3600 грн

Як бачите, всього до розрахунку середньої зарплати потрапить сума премії в розмірі:

  • 3000 + 4000 + 3600 = 10600 грн

До розрахунку потрапить сума квартальної премії, менше ніж вона була фактично нарахована. Це пов'язано з тим, що кількість відпрацьованих днів в липні-вересні менше, ніж відпрацьовано у 2 кварталі.


Розподіл премії, якщо період, за який вона нарахована, відпрацьовано частково

Зверніть увагу, що відповідно до Порядку № 100, якщо період, за який нараховано премію чи іншу заохочувальну виплату, працівником відпрацьовано частково, під час обчислення середньої заробітної плати враховується сума у розмірі не більше фактично нарахованої суми премії чи іншої заохочувальної виплати. Розберемо це правило на прикладах.


Приклад 3.
Працівнику надається відпустка у жовтні 2023 року. У вересні 2023 року нараховано премію за серпень 2023 року в сумі 5800 грн. В серпні було відпрацьовано 20 днів із 23-х передбачених графіком роботи, у вересні працівник відпрацював всі дні – 21 день.

Премію за серпень включаємо до заробітку вересня пропорційно відпрацьованим дням. Здійснимо пропорційний розрахунок 5800 грн:

  • 20 р. дн. серпня × 21 р. дн. вересня = 6090 грн

Сума розподіленої премії вийшла більша ніж вона була фактично нарахована. Але застосовуючи озвучене правило Порядку № 100 включаємо її в сумі, в якій вона фактично нарахована. Тобто до розрахунку буде включена премія в розмірі 5800 грн.


Приклад 4.
В жовтні-2023 нарахована премія за вересень в сумі 6300 гривень. У вересні та жовтні відпрацьовані всі дні передбачені графіком роботи – 21 та 22 дні відповідно. Премія буде включена в такому розмірі:

  • 6300 / 21 × 22 = 6600 грн

Як бачимо, до розрахунку потрапить сума премії, більше ніж вона була фактично нарахована. Але саме в такому розмірі її й будемо включати, оскільки норма Порядку № 100 щодо «обрізання» премії, стосується випадків, коли період, ЗА ЯКИЙ нарахована премія, відпрацьовано ЧАСТКОВО. В цьому випадку в вересні, за який така премія нарахована, відпрацьовано всі дні, передбачені графіком роботи, тобто повністю, а не частково.


Розрахунок середньої зарплати, якщо премію нараховано поза межами розрахункового періоду

Бувають випадки, коли премія нарахована поза межами розрахункового періоду, але все одно вона буде включатись до розрахунку середньої зарплати. Розберемо це на прикладі, який надав Мінекономіки у своєму роз'ясненні від 15 вересня.


Приклад 5.
Працівник звільняється з 15.09.2023 року. В лютому 2022 року працівникові було нараховано та виплачено премію за результатами роботи за 2021 рік у сумі 9300 грн Працівником в 2021 році було відпрацьовано 250 днів. Розрахунковий період для обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки у зазначеному прикладі буде з 1 січня 2023 року по 31 серпня 2023 року.

За роз’ясненням Мінекономіки, згідно з абзацом 1 п. 3 Порядку при обчисленні середньої заробітної плати враховуються всі суми нарахованої заробітної плати згідно із законодавством та умовами трудового договору, крім визначених у пункті 4 цього Порядку.

Водночас відповідно до абзацу 3 п. 3 Порядку потрібно здійснити розрахунок частини щорічної премії, яка буде враховуватись в заробіток відповідних місяців розрахункового періоду. Тобто премію за 2021 рік, яка була нарахована в лютому 2022 року, слід розподілити на 12 місяців наперед, тобто вона належить до місяців з лютого 2022 по січень 2023 року. Січень 2023 входить до розрахункового періоду. Тож і частина премії, яка нарахована у лютому 2022, поза межами розрахункового періоду, буде включатись до розрахунку середньої зарплати, але пропорційно відпрацьованим дням.

Для цього суму премії за 2021 рік необхідно поділити на кількість відпрацьованих робочих днів у 2021 році та помножити на кількість відпрацьованих робочих днів місяця, що належать до розрахункового періоду (у зазначеному прикладі це січень 2023 року, який працівник відпрацював повністю).

Розрахунок буде таким:

  • 9300 грн / 250 відпр. роб. днів × 22 відпр. роб. днів січня = 818,40 грн

Таким чином до розрахунку середньої зарплати буде включатися премія за 2021 рік в сумі 818,40 грн навіть попри те, що нарахована була поза межами розрахункового періоду.

***