Відеоблоги

Помилка в даті ПН: як виправити та відобразити в декларації, щоб не втратити ПК

Ви дізнаєтесь:

  • Чи обов’язково виправляти помилку в даті ПН
  • Яким способом виправляється неправильна дата ПН
  • В якому періоді відображається виправлення помилки
Оберіть відео для перегляду

4.4(14)

Оцініть відео:

Помилка в даті ПН: як виправити та відобразити в декларації, щоб не втратити ПК

00:07:35

Ольга Самофалова

4.4(14)

Оцініть відео:


Законодавчі норми щодо виправлення дати та номеру ПН

В п. 21 Порядку №1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» чітко й однозначно визначено: виправлення даних щодо дати складання податкової накладної та її порядкового номера не допускається. Що ж робити платнику у разі невірного визначення дати першої події або ж навіть просто у разі механічної помилки у даті? Невже наш покупець втратить свій податковий кредит? На практиці виправити таку помилку можливо наступним чином: обнулити податкову накладну з невірною датою і скласти нову податкову накладну вже з датою, яка буде відповідати вимогам ст. 187 ПКУ.


Для того, щоб нам ліквідувати податкову накладну з невірною датою необхідно скласти розрахунок коригування з кодом причини 103 «повернення товару або авансових платежів». Датою такого розрахунку коригування буде поточна дата, тобто дата, на яку виявлено помилку. Розрахунок коригування має повністю повторювати показники помилкової податкової накладної, лише в розділі «Обсяг» відображаємо показники з мінусом. Відповідно правил, визначених п. 25 Порядку №1307, розрахунок коригування, складений постачальником (продавцем) товарів (послуг) до податкової накладної, яка видана їх отримувачу – платнику податку, підлягає реєстрації в ЄРПН: отримувачем (покупцем) товарів робіт (послуг), якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів чи послуг їх постачальнику, для чого постачальник (продавець) направляє складений розрахунок коригування покупцю. Для цього постачальник складає у загальному порядку розрахунок коригування, у верхній лівій частині якого робить відповідну помітку та надсилає його покупцю. Очевидно, що правильна податкова накладна складається з правильними показниками, ну і з вірною датою.


Виправлення помилки до подання декларації з ПДВ

Для реєстрації розрахунку коригування платник повертає свій реєстраційний ліміт, що списався при реєстрації податкової накладної з невірною датою. І якщо ми встигли вчасно встановити таку помилку та відправити розрахунок коригування дотримуючись термінів реєстрації, та податкову накладну до дати подання звітності, то в декларації ви відображаєте вірну суму податкових зобов'язань за поточний період.

Проте, може статися ситуація, що розрахунок коригування або вірна податкова накладна склалася після подання декларації за звітний період, причому у разі порушення термінів реєстрації нової податкової накладної до постачальника буде застосовано штраф за несвоєчасну реєстрацію податкової накладної. Якщо дата складання помилкової податкової накладної й дата розрахунку коригування, що має анулювати таку податкову накладну, припадають на різні періоди, за період складання розрахунку коригування виникає показник перевищення, який і зменшить суму реєстраційного ліміту. Тому, якщо ви зареєструєте правильну податкову накладну, а потім вже розрахунок коригування в одному періоді, то можна уникнути виникнення показника перевищення.


Збільшення/зменшення сум податкового кредиту/зобов’язань

Відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок перерахунку вартості відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку – постачальника, то: постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок; а отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі, якщо він зареєстрований як платник податку на додану вартість на дату проведення коригування, а також вже збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів чи послуг. Тобто постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до податкової накладної. У разі зменшення суми компенсації вартості товарів, робіт, послуг, постачальник має право зменшити податкові зобов'язання на підставі розрахунку коригування, своєчасно зареєстрованого отримувачем в ЄРПН, у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то постачальник має право зменшити податкові зобов'язання у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН.


Підсумки

Таким чином помилку, що допущена в даті складання податкової накладної, обов'язково необхідно виправити, інакше наш покупець втратить право на податковий кредит. При цьому виправлення такої помилки можна здійснити лише шляхом анулювання невірної накладної та складання нової.