Ви дізнаєтесь:
- Про умови та підстави для перенесення «декретної» відпустки
- Як визначити розрахунковий період для розрахунку середньої зарплати
- Як заповнити заяву-розрахунок та об'єднану зарплатну звітність
Законодавчі підстави для перенесення «декретної» відпустки
29 липня 2023 року були внесені зміни до ст. 179 КЗпП та ст. 17 Закону «Про відпустки». Стосувались ці зміни можливості працівниці перенести відпустку по вагітності та пологах. Так, за бажанням жінки та у разі відсутності медичних протипоказань частина відпустки тривалістю 70 календарних днів, передбачена до пологів, може бути перенесена та використана жінкою частково або повністю після пологів, починаючи з дня пологів. При цьому загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно 126 календарних днів або 140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів. Аналогічна норма стосується і працівниць, жінок віднесених до 1-3 категорії постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, декретна відпустка яких надається строком 180 днів.
Зараз у працівниці є можливість перенести декретну відпустку на пізнішу дату і загальна тривалість такої відпустки не буде зменшуватись, але для такого перенесення має виконуватись декілька вимог. По-перше, перенесення можливе за бажанням працівниці. Працівниця сама вирішує коли використати допологові 70 календарних днів цієї відпустки. Тобто якщо працівниця бажає працювати після відкриття лікарняного листка у зв'язку з вагітністю та пологами, за ці дні вона отримує заробітну плату, але дні декретної відпустки не втрачаються, а просто переноситься їх використання. По-друге, перенести можна тільки дні допологової відпустки. При цьому перенести можна або всі 70 днів допологової відпустки або тільки частину. Наприклад, якщо згідно із листком непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами виданий із 1 листопада 2023 року по 5 березня 2024 року, але працівниця вирішила працювати й в декретну відпустку піти з 16 грудня, то в цьому разі така відпустка буде надаватись також тривалістю 126 днів, але з 16 грудня 2023 року по 19 квітня 2024 року. Причому до пологів буде використано тільки 25 днів відпустки із належних 70 днів, а 101 день після пологів. Тобто 45 – це решта днів допологової відпустки, яку перенесли, плюс 56 – післяпологові дні відпустки. По-третє, перенесення допускається у разі відсутності медичних протипоказань. На жаль, ані в КЗпП, ані в Законі «Про відпустки» не визначено яким чином роботодавцю з'ясовувати відсутність таких медичних протипоказань. Пенсійний фонд також не надав роз'яснень з цього питання, а лише нагадав, що це не належить до його компетенції. Можливо невдовзі будуть і інші роз'яснення з цього приводу.
Зверніть увагу, якщо вагітна жінка не бажає змінювати дату початку відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами або існують медичні протипоказання для продовження роботи, то така відпустка буде надана їй у строки, які зазначений у листку тимчасової непрацездатності.
Розрахунковий період для визначення середньої зарплати при перенесенні «допологової» відпустки
Припустимо, що допологові дні декретної відпустки за бажанням працівниці були перенесені. Питання: а як розрахувати середню зарплату для допомоги по вагітності та пологах, як визначити розрахунковий період? Відповідь на це питання надав Пенсійний фонд: розрахунковим періодом є 12 календарних місяців перебування у трудових відносинах (з першого до першого числа) за останнім основним місцем роботи застрахованої особи, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок. Тобто неважливо переноситься декретна відпустка чи ні, розрахунковий період визначайте однаково, відповідно до п. 25 Порядку №1266 це будуть останні 12 місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок. Наприклад, листок непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами виданий з 1 листопада 2023 року по 5 березня 2024 року, але працівниця вирішила перенести декретну відпустку з 16 грудня 2023 року по 19 квітня 2024 року. Проте сам страховий випадок настав 1 листопада 2023 року. Тож розрахунковим періодом будуть попередні 12 місяців, листопад 2022 року – жовтень 2023 року.
Правила заповнення заяви-розрахунку при перенесенні «декретної» відпустки
Як заповнити заяву-розрахунок в цьому випадку? І тут роз'яснення надав Пенсійний фонд. Фахівці цього відомства нагадали, що дати відкриття та закриття листка непрацездатності відповідають датам початку та закінчення строку дії медичного висновку, на підставі якого і був сформований такий листок непрацездатності. У заяві-розрахунку, а саме в додатку 1, зазначається саме той період, який визначений листком непрацездатності у зв'язку з вагітністю та пологами, та який сформований на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність закладу охорони здоров'я. Тобто при заповненні заяви-розрахунку орієнтуємось не на дати перенесеної декретної відпустки, а на дати, зазначені в листку непрацездатності.
Правила заповнення об’єднаної зарплатної звітності при перенесенні «декретної» відпустки
А як заповнити податковий розрахунок, адже дату початку та закінчення відпустки по вагітності та пологах слід зазначити в додатку 5, а в додатку 1 вказати суму допомоги по вагітності та пологах, причому з розподілом за місяцями декретної відпустки? На жаль Пенсійний фонд та Державна податкова служба тільки переводить стрілки один на одного, а відповіді на це питання не надають. Але на мою думку в податковому розрахунку ми орієнтуємось вже на фактичні дати наданої відпустки та нарахованої допомоги по вагітності та пологах. Наприклад, той же саме листок непрацездатності по вагітності та пологам був виданий з 1 листопада 2023 року по 5 березня 2024 року, але фактично відпустка була оформлена з 16 грудня 2023 року по 19 квітня 2024 року. Отже, в додатку 5 за четвертий квартал 2023 року слід зазначити дату початку декретної відпустки 16 грудня, а в податковому розрахунку за другий квартал 2024 року дату її закінчення – 18 квітня, а в додатку 1 нараховану допомогу відображаємо за грудень четвертого кварталу 2023 року з розбиттям за місяцями відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, пропорційно дням такої відпустки в кожному з місяців, починаючи із нарахувань з 16 грудня 2023 року по 19 квітня 2024 року.
Підсумки
Допологові дні відпустки по вагітності та пологах можна перенести на період після пологів, причому декретна відпустка не зменшується і буде становити 126 днів. Середню зарплату для допомоги по вагітності та пологам визначайте виходячи із зарплати за останні 12 місяців, що передують місяцю, в якому настав страховий випадок. Тобто орієнтуємось на дату, яка зазначена в листку непрацездатності. У заяві-розрахунку зазначається той період, який зазначений у листку непрацездатності по вагітності та пологам. Дату початку та закінчення наданої відпустки по вагітності та пологам відображайте в додатку 5 податкового розрахунку.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.