Ви дізнаєтесь:
- Кого перевірятимуть з 1 листопада, а для кого мораторій на перевірки діятиме й надалі
- Про обов’язкові умови для можливості проведення перевірки
- За якими критеріями визначатимуть суб’єктів, яких зможуть перевіряти з 1 листопада
Влада планує скасувати мораторій на документальні перевірки з 1 листопада для більшості підприємств, а ми спішимо для вас провести аналіз цього законопроєкт. Обговорімо новації законопроєкт №10016-д.
16 жовтня 2023 року у Верховній Раді було зареєстровано за законопроєкт №10016-д, яким планують скасувати мораторій на документальні перевірки. Саме у цій редакції текст закону був узгоджений на засіданні податкового та митного комітету 13 жовтня. Станом на зараз податківці можуть проводити камеральні та фактичні перевірки у будь-якого бізнесу фактично без обмежень. Проте документальні перевірки згідно з п. 69.35 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» ПКУ можуть проводити виключно у платників податків, які здійснюють діяльність у сфері:
- по-перше, виробництва або реалізації підакцизної продукції;
- по-друге, платників податків, які здійснюють діяльність у сфері організації або проведення азартних ігор (тобто гральний бізнес);
- і по-третє, платників податків, які надають фінансові або платіжні послуги.
Перелік тих, у кого можуть проводити перевірки, саме документальні, дуже серйозно розширять. Пункт 69.35 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» ПКУ буде діяти включно до 1 листопада цього року, а далі почне працювати нове правило.
Перелік суб’єктів, для яких діятиме мораторій на перевірки після 1 листопада
Пропонується внести новий п. 69.35-1, яким залишити мораторій на документальні та фактичні перевірки у наступному форматі:
- для підприємців на першій та другій групі спрощеної системи оподаткування мораторій залишається до 1 серпня 2024 року;
- на підприємствах, що знаходяться на тимчасово окупованій території до дати деокупації, або ж до дати зміни юридичної адреси;
- на підприємствах, які знаходяться на території бойових дій чи можливих бойових дій мораторій буде діяти або до дати поки територія не буде викреслена зі списку таких територій, або ж поки підприємство не змінить юридичну адресу.
Тобто юридичні особи, а також ФОПи на загальній системі оподаткування, а також спрощенці, ФОПи та юридичні особи на третій та четвертій групах спрощенки, зможуть перевіряти фактично без обмежень вже з 1 листопада.
Обов’язкові умови для можливості проведення перевірки
Звичайно, документальні та фактичні перевірки зможуть і надалі проводитися виключно якщо забезпечено безпечні умови для проведення таких перевірок, тобто є доступ та допуск до територій приміщень чи іншого майна підприємства, є допуск та доступ до документів, а також можливе проведення інвентаризації всього майна підприємства. Ми всі пам'ятаємо, що документальні перевірки можуть проводитися тільки у разі наявного завчасного попередження про таку перевірку за 10 днів до її початку, а якщо це планова перевірка, то підприємство має бути внесено у план-графік документальних перевірок.
Згідно з новим п. 69.35-2 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідних положень» ПКУ до плану-графіку перевірок за період з 1 листопада 2023 року до 31 грудня 2024 року зможуть вносити досить обмежену групу бізнесів. По-перше, продавців підакцизного товару. По-друге, бізнес, що займається азартними іграми. По-третє, бізнес, що надає фінансові та платіжні послуги. По-четверте, представництва іноземних компаній. І по п'яте, також інших платників податків, які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 календарного року, відповідають хоча б одному з ризикових критеріїв.
Закладені законодавчі критерії ризику
По-перше, рівень сплати податку на прибуток на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі.
По-друге, рівень сплати податку на додану вартість на 50 і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі. Цей критерій, до речі, не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25 і більше відсотків загальних обсягів постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50% рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі.
По-третє, якщо дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази (це теж критерій ризику).
Загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан та доходи, становить 75 або більше відсотків суми загального річного доходу, задекларованого у такій декларації, за умови, що сума загального річного обороту, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить понад 10 млн грн, ну і більше.
І п'яте, це нарахування або виплата податковим агентом – юридичною особою (не ФОПом) доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати по підприємствах відповідної галузі у конкретно вашому регіоні.
При цьому всі ці показники будуть братися за підсумками до воєнного 2021 року, а це означає, що новостворені підприємства точно внести до плану графіку перевірок та перевіряти не зможуть. Підприємства, що діють давніше, зможуть перевіряти й вони себе зможуть перевірити на відповідність цим критеріям та завчасно починати будувати плани щодо захисту своїх інтересів.
Показники, які враховують при формуванні плану-графіка перевірок на 2024 рік
На 2024 рік при формуванні плану-графіку документальних перевірок податківці мають брати до уваги також і динаміку сплати податку за 9 місяців 2023 року, як за працівників, так і податку на прибуток в контексті юридичних осіб.
Хоча оскаржити внесення підприємства до плану-графіку перевірок задача непроста, про що вже свідчить остання судова практика, тому всім бажано активніше почати слідкувати за оновленнями такого графіка. Хочу закцентувати, що проаналізована попередня редакція Закону, як завжди до другого читання вносять зміни та уточнення. Зокрема я розраховую, що дата набрання чинності Законом трішки буде відтерміновано, а також, скоріш за все, ще ледь-ледь розширить список тих, хто і надалі буде підпадати під мораторій на перевірки і його не зможуть перевіряти.
Підсумки
Документальні податкові перевірки хочуть повернути з 1 листопада 2023 року законопроєкт №10016-д. Згідно з цим законопроєкт перевіряти зможуть фактично всіх, окрім тих підприємств, що знаходяться на тимчасово окупованій території, території де ведуться бойові дії чи де можуть вестися бойові дії згідно з переліком. Також є виняток, що єдинників на першій та другій групі зможуть перевіряти тільки з 1 серпня 2024 року.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.