Відеоблоги

З 1 жовтня мораторій на штрафи при невикористанні ПРРО скасують!

Ви дізнаєтесь:

  • Про види РРО - порушень.
  • Про розмір штрафів за невиконання вимог Закону про РРО.
  • Якими методами ДПС виявляє РРО-порушення.
Оберіть відео для перегляду

4.4(9)

Оцініть відео:

З 1 жовтня мораторій на штрафи при невикористанні ПРРО скасують!

00:12:12

4.4(9)

Оцініть відео:


Ми знаходимось напередодні 1 жовтня, відповідно скасування мораторію за невикористання ПРРО та РРО, та сьогодні будемо говорити лише про те, а за що ж будуть штрафувати з 1 жовтня податківці?


І у мене для вас є цікавий інсайт. Нещодавно наша компанія «Є чек», яка є засновником Асоціації програмних реєстраторів розрахункових операцій, була присутня на круглому столі, який відбувся між владою, бізнесом, провайдерами ПРРО, на якій були обговорені основні проблемні моменти цієї галузі, питання, які виникають в процесі користування клієнтами й тому подібне. Було досягнуто домовленість про співпрацю. На цьому круглому столі був присутній голова профільного комітету – Данило Гетманцев та представники податкової. І я хочу зробити два акценти, які я для себе зафіксувала і хочу поділитися ними з вами. Перше, це те, що відтермінування зі скасування мораторію не буде. Дуже часто ми чуємо від клієнтів, що можливо, не зараз, потім, ще може щось статися і буде відтермінування, але ми побачили, що влада налаштована рішуче і відтермінування не буде. З 1 жовтня ви повинні фіскалізуватись. Друга, дуже важлива теза, це те, що податківці мають пряме доручення від голови профільного комітету штрафувати лише тих, у кого взагалі немає ні ПРРО, ні РРО. Тому всі, хто не використовував ПРРО, тому що мав побоювання отримати штраф за сам процес, за некоректну роботу з касою, хочу сказати, що це можна сміло робити, що немає задачі у Держави на сьогодні штрафувати тих, хто вчиться. Є чітке завдання штрафувати лише тих, хто взагалі не використовує. А тих, хто вчиться – максимально допомагати, роз'яснювати як це робити, як правильно працювати з касою. Роз'яснювальною роботою займаємося і ми з клієнтами. І «Є чек» в цьому питанні займає активну позицію, наш персональний менеджер завжди приділить вам стільки часу, скільки потрібно, щоб ви розібрались як з цим працювати.


Види РРО/ПРРО-порушень, за які передбачені штрафні санкції

Повернемось до основної теми нашого сьогоднішнього випуску – це штрафи з 1 жовтня. Нагадаю, що обов'язковою фіскалізація з 1 жовтня стає для всіх ФОП 2-4 груп, які знаходяться на єдиному податку і не знаходяться на території бойових дій або на тимчасово окупованих територіях.

Відповідно пройдімось по тому, які основні штрафи передбачає Закон. І насправді найбільший штраф по цьому Закону є за невиконання цього Закону. Але хочу підкреслити, що дуже багато клієнтів не розуміє, що невиконання Закону це не просто невиданий чек, а ще й низка подій, про яку ми зараз проговоримо.

Перше, невиконанням Закону вважається не виданий чек взагалі.

Друге, невиконанням Закону вважається виданий чек не на повну суму.

Третє, невиконанням Закону вважається не відтворений чек Клієнту.

Річ у тому, що програмний реєстратор розрахункових операцій, він перш за все формує електронний чек і відповідно до Закону, і це треба враховувати, чек повинен бути сформований, відправлений на сервери ДПС, йому повинен бути присвоєний фіскальний номер і такий чек ви повинні відтворити, тобто показати клієнту. Нема ніякого обов'язку і ніяких штрафів, якщо ви цей чек просто йому покажете і не будете не друкувати, не відправляти на будь-які месенджери. Тобто якщо ви це робите, ви можете це робити клієнтоорієнтовано, але штрафів за це немає. Невиконанням Закону вважається також некоректний чек, який ви видаєте клієнту. І тут хочу підкреслити, що вимоги до чека сформульовані Положенням №13, яке передбачає наявність в чеку, який виданий програмним реєстратором розрахункових операцій, аж 31 реквізит. Якщо у вас не 31, а 30 – ви можете бути оштрафовані, як за невиконання Закону про фіскалізацію. Тому дуже важливо розуміти чи коректний у вас чек, чи ні. Але я можу розповісти про практику, на що звертають увагу податківці саме в чеку й основні помилки, які допускають клієнтів, за що бувають штрафи, це некоректно вписаний товар в чек. І тут треба розподілити коректність вписання на три категорії. Для ФОП-«єдинників» на сьогодні спрощений формат вписання товару в чек, ви повинні вказати саме категорію товару, загальну, наприклад, «бакалія», а не конкретно, що це «булочка з маком» чи щось таке, і цього буде взагалі достатньо. Більш для акцизників, тих компаній, які працюють з ПДВ, для них вимоги до того як повинен бути вписаний товар зовсім інші. Товар відповідно до Положення №13 в чеку повинен бути вписаний так, щоб його можна було ідентифікувати. Навіть скорочена назва повинна ідентифікувати не категорію, а саме товар. Акційні товари, відповідно до Закону, повинні бути заведені взагалі заздалегідь, за програмовані, і при заведенні такого товару ви повинні вказати обов'язково ціну товару, кількість товару, код УКТ ЗЕД і штрих-код марки акцизного товару.


Тепер звертаю особливу увагу на наявність реквізитів платіжної операції в чеку. Річ у тому, що коли ви приймаєте оплати картками, в чеку повинні відобразитись відповідні дані щодо цієї операції. І коли раніше реєстратори розрахункових операцій (залізні касові апарати) були поєднані з POS терміналом, це було легко, на сьогодні програмні каси, вони програмні, вони не обов'язково поєднані з POS терміналами й таке інше, тому до цього податківці ставляться прискіпливо і вважають, що не зважаючи на те чи поєднані ці пристрої, чи ні, реквізити платіжної операції повинна бути в чеку. Наскільки я знаю, буде спрощене Положення №13 і може вимоги зміняться, але на сьогодні така вимога є. Тому ми своїм клієнтам рекомендуємо наступні шляхи, які закривають цей ризик. Перше, це вручну вписати реквізити платіжної операції в чек. Друге, це роздрукувати й віддати два чеки: і фіскальний, і банківський, разом клієнту. І третє, це мати інтегровані в програмний реєстратор розрахункової операції платіжні рішення, які на сьогодні існують. Це і платіжна технологія visa tap to phone, і платіжні QR, інтеграція самих ПРРО на POS термінали сучасних банків. Тому є такі варіанти вирішення такого ризику. Ще що трактується невиконанням Закону – це невідповідність програмного реєстратора розрахункових операцій, яким ви користуєтесь, вимогам. Вимоги, які повинен закривати програмний реєстратор розрахункових операції, це: забезпечувати вам коректний чек з необхідною кількістю реквізитів; забезпечувати вам коректні касові звіти; забезпечувати вам формування контрольної стрічки; що дуже важливо, забезпечувати вам режим офлайн, в той момент, коли у вас немає інтернету або немає зв’язків з податковою. Це також законодавчо передбачено, а отже коли ви обираєте для себе провайдер, ви повинні це враховувати, повинні розуміти, що якщо ці вимоги не виконуються – це трактується як повне невиконання Закону.


Розміри штрафів за невиконання вимог Закону про РРО

Поговорімо про штраф, який передбачений за невиконання Закону України «Про обов'язкову фіскалізацію». Цей штраф істотний і становить для ФОП 2-4 групи на єдиному податку 25% за перше правопорушення і 50% за кожне наступне правопорушення. Для всіх інших, акцизників, наприклад, цей штраф становить 100% за перше правопорушення і 150% за кожне друге. Причому ці штрафи не носять кумулятивного ефекту, тобто якщо у вас 20 правопорушень, 20 невиданих чеків, ви відповідно отримуєте 20 штрафів по сумі чека.


Хочу розповісти трошки про практику, як податківці визначають дані порушення. У 2023 році в основному це був таємний покупець, податківців виходили під виглядом денного покупця і штрафували, якщо ви не видавали, чи підприємець не видавав чек. Ще один критерій, за яким підприємці виходять на перевірку – це скарга від покупців, яку можна оформити в чат-боті податкової й взагалі там зробити скаргу на неправомочні дії торговця. На невиданий чек, це по-перше. А друге, на неприйняття безготівкової оплати. А на сьогодні, відповідно до постанови КМУ, хочу вам нагадати, що торговець зобов'язаний забезпечити приймання безготівкової оплати й розрахунків у клієнта. І до речі за це штраф не менше ніж за невиконання Закону про обов'язкову фіскалізацію, становить від 8 до 20 тисяч гривень. А отже сумарно і по розміру штрафи занадто великі, щоб зволікати й не виконувати Закон, не фіскалізуватись, не встановлювати ПРРО. При тому, що коштують вони копійки. А на сьогодні дуже багато хто і, наприклад ми проводимо акцію про безкоштовне користування аж на цілий рік програмною касою від «Е чек». Тому навчайтесь, підключайтесь до ПРРО. При тому, що коштує це дуже мало, а на сьогодні взагалі наша компанія «Є чек» надає цілий рік безкоштовного користування для тих, хто підключиться до кінця вересня. Тому це дуже мала ціна, 0 грн в місяць, за те, щоб бути повністю захищеним від будь-яких перевірок податківців.