Держбюджет-2024: важливі цифри
15 вересня 2023 року у ВРУ зареєстровано Законопроєкт № 1000 «Про Державний бюджет України на 2024 рік».
У проєкті Держбюджету на 2024 рік передбачено видатки на встановлення:
Мінімальної заробітної плати:
- у місячному розмірі: з 1 січня – 7 100 грн, з 1 квітня – 8 000 грн;
- у погодинному розмірі: з 1 січня – 42,6 грн, з 1 квітня – 48 грн.
Посадового окладу працівника І тарифного розряду ЄТС:
- з 1 січня 2024 року у розмірі 3 195 грн;
- з 1 квітня 2024 року – 3 600 грн.
Розмір МЗП на рівні 1 600 грн, яка застосовується як розрахункова величина для обчислення виплат за рішенням суду.
Прожитковий мінімум на одну особу з розрахунку на місяць з 1 січня 2024 року:
- загальний показник – 2 920 грн;
- діти до 6 років – 2 563 грн;
- діти від 6 до 18 років – 3 196 грн;
- працездатні особи – 3 028 грн;
- особи, які втратили працездатність – 2 361 грн.
Ставки ЄП для ФОПів І та II групи відповідно до п. 293.1 ПКУ є незмінними протягом усього року і залежать від прожиткового та МЗП, встановленого на 1 січня 2024 року.
На основі проєкту Держбюджету-2024 можемо розрахувати податки, які очікують ФОПів.
Отже, ЄП для ФОПів у 2024 році:
- платники ЄП І групи до 302,80 грн на місяць (до 10 % від розміру прожиткового мінімуму);
- платники ЄП II групи до 1 420,00 грн (до 20 % від розміру МЗП).
Ліміти для ФОПів у 2024 році:
- І група – 1 185 700 грн (167 розмірів МЗП);
- II група – 5 921 400 грн (834 розмірів МЗП);
- III група – 8 285 700 грн (1 167 розмірів МЗП).
Мінімальний розмір ЄСВ у 2024 році:
- з 1 січня по 31 березня – 1 562 грн;
- з 1 квітня по 31 грудня – 1 760 грн.
А ще нагадаю, що всі підприємці мають право не нараховувати, не обчислювати й не сплачувати ЄСВ «за себе» з 1 березня 2022 року, тобто починаючи зі сплати за березень. І протягом усього часу до припинення/скасування воєнного стану в Україні та ще 12 місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Чи планується відновлення індексації зарплати у 2024 році?
Законом від 03.11.2022 № 2710-IX «Про Державний бюджет України на 2023 рік» було призупинено дію Закону від 03.07.1991 № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення».
Отже, протягом 2023 року у роботодавців був відсутній обов'язок проводити індексацію зарплати.
Та чи буде відновлена дія Закону № 1282 наступного року? Відповідь шукаємо у проєкті Держбюджету-2024, яким наразі не передбачено призупинення дії Закону № 1282.
Тобто попередньо, з січня 2024 року, обов'язок роботодавців проводити нарахування та виплату індексації працівникам повертається.
А ми продовжуємо розв’язувати ребуси розрахунків середньої зарплати, які завжди були серед найактуальніших запитань, тому що складних випадків безліч. Після внесення змін до Порядку № 100 їх стало ще більше. Щоб зрозуміти всі важливі нюанси та розібратися зі складнощами, запрошуємо вас на майстер-клас з Тимуром Алієвим «Середня з/пл та зміни в обчисленні компенсації відпусток та матдопомоги: ТОП-10 (не)типових ситуацій», який відбудеться 26 вересня. Реєстрація безкоштовна за посиланням.
ДПС буде розблоковувати ПН/РК за новим порядком
Наказами Мінфіну від 14.07.2023 № 394 та від 04.08.2023 № 428 внесено зміни до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. І що ж на цей раз оновили, поцікавитесь ви?
Змінами передбачено уточнення:
- Назв комісій регіонального рівня, а саме Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі територіальних органів ДПС (зараз – комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС).
- Норми законодавства. Комісія регіонального рівня надсилає рішення платнику ПДВ засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги». Зараз – в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
- Пункт 5 викладено у новій редакції.
Так, платник податку, який склав ПН/РК, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких ПН/РК може подати такі документи:
- договори, зокрема і ЗЕД-контракти з додатками до них;
- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
- первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, зокрема і рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
- інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у ПН/РК, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Також надана можливість подати письмові пояснення та копії документів виключно до операції, яка стала підставою для зупинення реєстрації ПН/РК.
Подання письмових пояснень і копій документів до РК, у яких передбачено зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, має право ініціювати отримувач (покупець), для чого:
- отримувач (покупець) надсилає такі пояснення та копії документів постачальнику (продавцю) через електронний кабінет в електронній формі з накладенням кваліфікованого електронного підпису;
- постачальник (продавець) подає такі пояснення та копії документів з накладенням кваліфікованого електронного підпису до перевірчого органу;
- отримувачу (покупцю) надходить в електронний кабінет інформація щодо дати подання пояснень та копій документів постачальником (продавцем) і результату розгляду комісією регіонального рівня таких пояснень та копій документів.
Крім того, додаток 2 до Порядку викладено у новій редакції.
Накази № 394 та № 428 наберуть чинності через 15 днів з дня їх офіційного опублікування. Опубліковано було 15 вересня, отже зміни почнуть діяти з 30 вересня 2023 року.
Щоб розібратися в основних акцентах відновлення податкових перевірок, змінах до Постанови № 1165, зрозуміти їх дію на зменшення кількості зупинених ПН/РК, а також дізнатися про те, які категорії платників, підпадають під перевірки, запрошую взяти участь у майстер-класі «Перевірки з ПДВ: вплив скасування мораторію на платників ПДВ та практика зменшення блокування ПН/РК», який 25 вересня проведе податковий адвокат Ірина Нараєвська. Реєстрація на майстер-клас безкоштовна за посиланням.
Мін'юст затвердив Порядок перевірки інформації про кінцевого бенефіціарного власника
Порядок проведення перевірки інформації, яка надана юридичною особою у поясненні та документах для підтвердження відомостей про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності юридичної особи, затверджено наказом Мін’юсту від 14.09.2023 № 3265/5.
Держреєстратор розпочинає перевірку інформації про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідних документів від юрособи, направлених відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту від 14.06.2023 № 2211/5.
Під час перевірки інформації про кінцевого бенефіціарного власника та/або структуру власності держреєстратор перевіряє на наявність/відсутність у відомостях про КБВ та/або структуру власності, наданих юрособою, суперечностей з відомостями, надісланими Мін’юстом відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.07.2023 № 2542/5, відомостями, наявними в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, а також отриманими ним у процесі здійснення такої перевірки.
Також Держреєстратор має право запитувати додаткові пояснення необхідні для повноцінної перевірки.
Наказ № 3265/5 набирає чинності з 1 жовтня 2023 року, але не раніше дня його офіційного опублікування.
Крім того, Уряд схвалив постанову «Про затвердження Методології визначення юридичною особою кінцевого бенефіціарного власника». Мета Методології визначення кінцевого бенефіціарного власника – встановити на рівні країни єдиний підхід, як визначати реальних власників компаній.
Норми Методології також передбачають особливості визначення кінцевого бенефіціарного власника для:
- неприбуткових організацій;
- інститутів спільного інвестування – корпоративного, пайового інвестиційного та недержавного пенсійного фонду;
- партнерства, створеного відповідно до законодавства іноземної юрисдикції на підставі або відповідно до договору для ведення діяльності з метою отримання прибутку або досягнення іншої спільної мети;
- повного та командитного товариства.
У бухгалтерів завжди є безліч питань з оподаткування, обліку або звітності, адже кожен з нас має сумніви або потребує поради від кваліфікованих спеціалістів. З цим ви завжди можете звернутися до експертів сервісу «Особистий консультант». На всі свої запитання ви отримаєте відповіді. Кваліфіковані експерти цілодобово приймають запитання та відповідають впродовж 24 годин в робочі дні в залежності від складності запиту. Навіть у суботу і неділю запитання приймаються цілодобово, а відповідь надається у понеділок. За час існування сервісу наші експерти дали відповіді на більш ніж 180 тисяч запитань. Просто уявіть собі, скільки проблем бухгалтери вирішили завдяки цьому унікальному сервісу. Доступ до сервісу «Особистий консультант» надається передплатникам Бухгалтерської Відеоплатформи №1.
Фіскальний чек без абревіатури «ФОП» – штрафу не буде
Податківці внесли роз’яснення, щодо абревіатури «ФОП» у фіскальному чеку. Пунктом 2 розд. II Положення про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.2016 № 13 встановлено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) за формою № ФКЧ-1 (додаток 1 до Положення № 13) має містити обов’язкові реквізити, такі як найменування суб’єкта господарювання (рядок 1 фіскального касового чека).
Водночас абзацом 8 п. 2 розд. 1 Положення № 13 визначено, що найменування суб’єкта господарювання – найменування юрособи або ПІБ – підприємця, які зазначені у ЄДР юросіб, ФОПів та громадських формувань. Дозволяється використовувати в назві загальноприйняті скорочення, наприклад ТОВ, ПП тощо.
У разі відсутності в документі хоча б одного з обов’язкових реквізитів, а також недотримання сфери його призначення, такий документ не буде прийнятий як розрахунковий (п. 3 розд. І Положення № 13).
Разом з тим, якщо фіскальний чек містить всі обов’язкові реквізити, однак у рядку 1 «найменування суб’єкта господарювання» поряд з ПІБ фізособи відсутня абревіатура «ФОП», то такий фіскальний чек приймається як розрахунковий та до ФОПів, зокрема і платників ЄП, відповідальність не застосовується.
До речі, запрошую вас на безкоштовний майстер-клас з Тимуром Алієвим за темою «ФОП і товарний облік: ТОП-5 правил ведення, виправлення помилок у формі обліку та наслідки», який відбудеться 27 вересня. Ви дізнаєтеся, кому не потрібно вести товарний облік, а кому обов’язково, з’ясуєте, як заповнювати форму обліку та як виправити помилки, а також що надати податківцям при перевірці діяльності ФОПа. реєстрація – за посиланням.
НБУ пом’якшує валютні обмеження
НБУ пом’якшує низку валютних обмежень з метою поліпшення роботи готівкового сегмента валютного ринку, збільшення можливостей отримувати сучасні види реабілітації за кордоном для воїнів, які захищають нашу державу, постраждалих від бойових дій та інших категорій населення, а також створення умов для реструктуризації зовнішніх кредитів державними компаніями.
Так, з 16 вересня 2023 року внесено зміни щодо таких питань:
-
Збільшення пропозиції готівкової іноземної валюти.
Уповноважені установи здійснюватимуть операції з продажу клієнтам іноземної валюти в готівковій формі в межах суми, яка визначається як сума таких складових:
- сума залишків готівкової іноземної валюти станом на 13 квітня 2022 року;
- обсяг перевищення купівлі готівкової іноземної валюти над обсягом її продажу за всіма іноземними валютами, що розраховується, починаючи з 13 квітня 2022 року та протягом наступних операційних/робочих днів;
- 120% від обсягу купівлі безготівкової іноземної валюти у фізичних осіб за всіма іноземними валютами, що розраховується починаючи з 13 квітня 2022 року та протягом наступних операційних/робочих днів.
-
Розширення переліку медичних послуг, для оплати яких населення може здійснювати транскордонні перекази.
До відповідного переліку додано послуги з реабілітації, а також послуги з придбання протезів та їхніх компонентів, встановлення, сервісного обслуговування та ремонту протезів.
- Розблокування платежів за зовнішніми боргами, реструктуризованими за погодженням Уряду України.
НБУ дав змогу державним підприємствам та господарським товариствам (100% акцій яких належать державі) переказувати кошти за кордон з метою виконання зобов’язань перед нерезидентом за кредитом або позикою, що були реструктуризовані на умовах, погоджених Кабміном. Крім того, дозволено здійснювати інші платежі, пов’язані з обслуговуванням таких реструктуризованих зобов’язань.
Виробники та торговці тютюном мають підготуватися до 1 жовтня
З 1 жовтня 2023 року набирає чинності Закон від 10.08.2023 № 3326-ІХ, який передбачає:
-
до припинення або скасування воєнного стану запровадження заборони на реалізацію магазинам безмитної торгівлі, а також виробництво для таких цілей тютюнових виробів та/або рідин, що використовуються в електронних сигаретах;
-
у разі наявності у виробників станом на 01.10.2023 залишків тютюнових виробів та/або рідин, що використовуються в електронних сигаретах, призначених для реалізації магазинам безмитної торгівлі, такі виробники зобов’язані станом на 01.10.2023 провести у присутності представника податкової інвентаризацію таких товарів (продукції) та подати інформацію про залишки таких товарів (продукції) та місця їх зберігання до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової політики (ДПС), протягом двох робочих днів з дня завершення інвентаризації;
-
дозвіл виробникам і надалі зберігати такі залишки товарів (продукції) лише у місцях, зазначених в інформації про результати проведеної інвентаризації, до припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Якщо після 1 жовтня 2023 року буде виявлено факти виробництва та/або зберігання (крім інвентаризаційних залишків у місцях зберігання, про які повідомлено ДПС), та/або транспортування, та/або реалізації, зокрема і їх виробниками, тютюнових виробів та/або рідин, що використовуються в електронних сигаретах, які були вироблені для цілей реалізації магазинам безмитної торгівлі, такі товари вважаються немаркованими марками акцизного податку, а до таких суб’єктів господарювання застосовується відповідальність, передбачена ст. 17 Закону від 19.12.1995 № 481/95-ВР за виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію підакцизних товарів без марок акцизного податку (200 % вартості товару (продукції), але не менше ніж 17 000 грн).
Щоб розібратися, як правильно формувати собівартість, що є однією з головних складових витрат будь-якого підприємства, щоб розглянути складові виробничої собівартості та собівартості реалізації, а також проаналізувати наслідки з ПДВ у випадку реалізації продукції нижче собівартості, пропоную взяти участь у майстер-класі «Собівартість: формування, складові та розподіл витрат, способи калькулювання», який 29 вересня проведе Ольга Целуйко. Реєстрація безкоштовна за посиланням.
До 2 жовтня слід подати звітність про контрольовані операції за 2022 рік
ДПСУ нагадує, що спливає термін подання платниками податків звітів про контрольовані операції та повідомлень про участь у міжнародній групі компаній, так зване Повідомлення про МГК, які є окремими формами звітності для цілей податкового контролю за трансфертним ціноутворенням.
Відповідно до пп. 39.4.2 ПКУ, зазначена звітність подається в електронній формі до 1 жовтня року, що настає за звітним, платниками податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції.
У поточному році останнім днем подання звіту та Повідомлення про МГК за 2022 рік є 2 жовтня 2023 року (оскільки граничний строк припадає на вихідний день).
Водночас, починаючи з 2022 звітного року, Повідомлення про МГК подають лише платники податків, які є учасниками відповідної міжнародної групи компаній та у звітному році здійснювали контрольовані операції.
ДПС з метою визначення необхідності проведення самостійного коригування рекомендує платникам податків переглянути проведені як протягом 2022 року, так і попередніх звітних періодів операції на відповідність принципу «витягнутої руки» та скористатися можливістю подання уточнювальних розрахунків без застосування штрафних санкцій та пені.
Держстат опублікував перелік статзвітності на 2024 рік
Держстат на своєму сайті у розділі «Для респондентів» оприлюднив проєкти:
- Альбом форм державних статистичних спостережень на 2024 рік;
- Загальний табель (перелік) форм державних статистичних спостережень на 2024 рік.
Отже, попередньо вже можна ознайомитися з тим, які статистичні звіти будемо подавати у 2024 році.
Важливі дати для бухгалтера
Закінчується вересень – перший осінній місяць, і бухгалтерам знову необхідно подавати звіти та сплачувати податки. Нагадаю останні дати, щоб встигнути вчасно закрити звітний місяць.
28 вересня – останній день сплати за серпень:
- єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами з доходу.
29 вересня – останній день подання за 2022 рік:
- звіту про контрольовані операції;
- повідомлення про участь у міжнародній групі компаній.
Крім того, 29 вересня – останній день сплати:
- авансового внеску з туристичного збору за вересень платниками, які сплачують туристичний збір авансами щомісяця;
- податків і зборів за серпень, зокрема:
- плати за землю;
- ПДФО;
- військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу;
- ПДВ;
- акцизного податку;
- рентної плати за користування радіочастотним ресурсом.