Ви дізнаєтесь:
- Про граничну суму «благодійних» витрат, що включаються до ПЗ у 2023 році.
- Про документальне підтвердження благодійних витрат.
- Чи має право ФОП на податкову знижку.
Поняття податкової знижки визначено пп. 14.1.170 ПКУ. Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, – це документально підтверджена сума витрат платника податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати або у вигляді дивідендів, у випадках, які визначені ПКУ. Податкова знижка може включати: витрати на користування іпотечним житловим кредитом; витрати за навчання; знижка надається на суму коштів, сплачених платником податків на користь закладів охорони здоров'я, для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім'ї першого ступеня споріднення; суму витрат платника податку на придбання акцій, інших корпоративних прав, емітентом яких є юридична особа, яка набула статусу резидента Дія Сіті; та інші витрати, що визначені ст. 166 ПКУ. Крім того, до цих витрат включаються благодійні внески неприбутковим організаціям.
Умови надання податкової знижки при здійсненні благодійних внесків
Підпунктом 166.3.2 ПКУ визначено, що платник податків на доходи фізичних осіб має право включити до податкової знижки у зменшення оподаткованого доходу суму коштів або вартість майна, які були перераховані платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні та внесеним до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату передачі таких коштів та майна, у розмірі, що не перевищує 4% суми його загального оподатковуваного доходу за звітний рік. Але відповідно п. 21 підрозділу 1 розділу «Перехідних положень» ПКУ встановлено, що за результатами 2022 року при реалізації права на податкову знижку включаються суми коштів або вартість майна, перерахованих у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, у розмірі, що не перевищує 16% суми його загального оподатковуваного доходу за звітний рік.
Згідно з вимогами ст. 166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом податкового року платником податку витрати, що підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, документами, що ідентифікують продавця товарів (робіт і послуг) та особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов’язково має бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) та строк оплати за такі товари та послуги. Копії зазначених документів для отримання податкової знижки, крім електронних розрахункових документів, надаються разом з річною податковою декларацією про майновий стан і доходи, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку. Якщо відповідні витрати підтверджені електронними розрахунковими документами – платник податків зазначає в декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.
Визначення поняття «Пожертва» та укладення договору про пожертву
При цьому п. 1 ст. 729 ЦКУ передбачено, що пожертвою є дарування нерухомих та рухомих речей, зокрема грошей та цінних паперів, особам, встановленим ЦКУ, для досягнення ними певної, наперед обумовленої мети. Договір про пожертву є укладеним з моменту прийняття пожертви. Тобто одним з основних підтверджуючих документів, які необхідно надати платником податку контролюючому органу, є копія договору про пожертву. Сума, що має бути повернута платнику податку, зараховується на його рахунок, відкритий у банку або надавачу платіжних послуг, протягом 60 календарних днів після надходження податкової декларації про майновий стан і доходи. Це визначено п. 179.8 ПКУ.
Оформити податкову знижку можливо до 31 грудня року, наступного за звітним. Тобто у 2023 році подаємо документи за 2022 рік. Фізична особа – підприємець має право на податкову знижку виключно як фізична особа у разі, якщо така особа є найманою особою та отримує доходи у вигляді заробітної плати. Крім того, якщо фізична особа, яка протягом року, наприклад, сплачувала за навчання та здійснювала пожертви, вона має право на отримання податкової знижки з декількох причин, про що і зазначає в заяві до декларації.
Підсумки
Кожна фізична особа – резидент України, яка отримує офіційну заробітну плату та здійснює пожертви до благодійних фондів, має право подати документи з метою отримання податкової знижки.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.