Відеоблоги

Хто має право на податкову знижку за навчання та як її отримати

Ви дізнаєтесь:

  • Хто та за яких обставин має право на податкову знижку за навчання.
  • Як визначається сума податкової знижки та які документи надаються для її отримання.
  • Коли повернуть кошти, належні отримувачу, який скористався правом на ПЗ.
Оберіть відео для перегляду

5(4)

Оцініть відео:

Хто має право на податкову знижку за навчання та як її отримати

00:07:14

Ольга Самофалова

5(4)

Оцініть відео:


Поняття податкової знижки визначено пп. 14.1.170 ПКУ. Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, це документально підтверджена сума витрат платника податку у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, які встановлені ПКУ. Якщо простими словами, то частина суми вашого доходу, яка витрачається вами на навчання, не має оподатковуватися податком з доходів фізичних осіб. Таке звільнення і є податковою знижкою. Але ж роботодавець чи інша особа, що виплачує вам дохід, не має інформації, проте скільки, кому і як ви в майбутньому витратите на навчання. От процес повернення фізичній особі суми ПДФО і є процесом оформлення податкової знижки. Розберімо цю процедуру детально.


Види витрат на навчання, що дають право на отримання податкової знижки


Всі правила розрахунку та надання податкової знижки визначені ст. 166 ПКУ. Для розрахунку податкової знижки необхідно обрахувати витрати у сумі коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та іншої вищої освіти. Витрати за навчання в приватних закладах освіти в розрахунок податкової знижки не включаються. Навчання в інтернатурі при додержанні всіх норм ст. 166 ПКУ можуть прийматися у розрахунок податкової знижки.


Податкову знижку за навчання
може отримати сама фізична особа або член його сім'ї першого ступеня споріднення, або особи, над якою встановлено опіку чи піклування піклувальником, приймальними та іншими особами, які передбачені законом та здійснюють контроль над дитиною. Загальна сума податкової знижки, нарахованої платнику податку у звітному періоді, не може перевищувати суму річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованої як заробітна плата.

У разі отримання платником податків протягом року доходів у вигляді заробітної плати, які оподатковувалися за різними ставками податку, сума ПДФО, на яку зменшуються податкові зобов'язання у зв'язку з реалізацією права платника податку на податкову знижку, визначається відповідно частки у відсотках до доходу, нарахованого у вигляді заробітної плати, оподаткованій за різними ставками ПДФО, в загальній сумі річного оподатковуваного доходу. Під час нарахування доходів у формі заробітної плати, база оподаткування визначається як нарахована заробітна плата зменшена на суму загальнообов'язкових страхових внесків та на суму податкової соціальної пільги, за її наявності.


Підстави для нарахування податкової знижки
із зазначенням конкретних сум відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи. Разом з декларацією необхідно надати платіжні та розрахункові документи, квитанції, фіскальні чеки, товарні чеки, прибуткові касові ордери, документи, що ідентифікують особу, яка звертається за податковою знижкою, а також копії договорів, за їх наявності, в яких обов'язково повинно бути відображено вартість послуг і строк оплати за такі послуги. Відповідно до п. 8 ст. 179 ПКУ сума, що має бути повернута платнику податку, зараховується на його рахунок, відкритий у банку або небанківській установі, протягом 60 календарних днів після надходження податкової декларації про майновий стан і доходи. Оформити податкову знижку можливо до 31 грудня, тобто до кінця року, наступного за звітним. У 2023 році подаємо документи за 2022 рік.


Підсумки

Кожна фізична особа – резидент України, яка отримує офіційну заробітну плату та сплачує за власне навчання чи навчання своєї дитини, має право подати документи з метою отримання податкової знижки.