Ви дізнаєтесь:
- Яка відповідальність передбачена за минулі, теперішні та майбутні РРО-порушення
- Хто матиме можливість формувати спрощені чеки та в чому полягає спрощення
- Про правила використання ПРРО в період відсутності зв'язку з фіскальним сервером
Закон 3219, який набрав чинності 1 серпня та сколихнув бізнес-спільноту, не залишив поза увагою і сферу застосування РРО. Проаналізуємо нові законодавчі норми, які вже застосовуються з 1 серпня, також ті, які стануть актуальними з 1 жовтня.
Нагадаємо, що ліберальні зміни, які вносилися в РРО-законодавство, не звільняли від застосування РРО, а звільняли від відповідальності за порушення відповідних законодавчих норм. І напередодні прийняття Закону 3219 найпопулярнішими були питання: хто зможе й надалі безкарно порушувати правила застосування РРО і чи не покарають «заднім числом» тих, хто вже порушив ці правила. Закон 3219 дав відповіді на обидва запитання.
***
Відповідальність
Так, починаючи з 1 жовтня, суб’єкти господарювання звільняються від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО при продажу товарів та наданні послуг на тимчасово окупованих територіях та на територіях активних і можливих бойових дій. Звільнення від відповідальності діятиме по дату завершення окупації, завершення бойових дій та припинення можливості бойових дій на відповідних територіях. Відповідні дати та території визначаються згідно з даними Переліку №309.
Таким чином, майбутня умова звільнення від відповідальності буде прив’язана до територій, на яких відбувається продаж товарів чи послуг. Проте, як і раніше, незалежно від території, преференцій не матимуть продавці підакцизних товарів.
Щодо колишніх та діючих порушників, то правила такі: суб’єкти господарювання звільняються від відповідальності за порушення вимог Закону про РРО, вчинені ними у період з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року. Як бачимо, «безпечний» щодо РРО-порушень відлік часу починається з 1 січня 2022 року, тобто за покарання «заднім числом» можна не перейматися. При цьому не підпадає під звільнення від відповідальності за РРО-порушення продаж підакцизних товарів, здійснення діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор.
Штрафи
Наступне закономірне питання – як покарають тих, хто порушить норми Закону про РРО і не матиме преференцій щодо звільнення від відповідальності.
Закон 3219 встановлює полегшену міру відповідальності лише для ФОПів – платників єдиного податку, за умови, якщо вони не є платниками ПДВ та не здійснюють продаж підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння. До таких підприємців застосовується фінансова відповідальність у розмірі:
- 25 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за порушення, вчинене вперше;
- 50 відсотків вартості проданих з порушенням товарів (робіт, послуг) – за кожне наступне вчинене порушення.
Така міра відповідальності застосовуватиметься у період з 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше ніж до дати припинення або скасування воєнного стану, при вчиненні наступних видів порушень:
- проведення розрахункових операцій з використанням РРО/ПРРО або РК на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг);
- непроведення розрахункових операцій через РРО/ПРРО з фіскальним режимом роботи;
- невидачу (у паперовій та/або електронній формі) відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання РК на окремому господарському об’єкті такого суб’єкта господарювання.
До всіх інших суб’єктів підприємництва за аналогічні порушення застосовуватиметься фінансова санкція на загальних підставах (100 та 150% відповідно).
Спрощені фіскальні чеки
Ще один подарунок від законотворців – можливість формування спрощеного фіскального чека. Мова йде про один з обов’язкових реквізитів розрахункового документа, а саме назву товару чи послуги.
Закон 3219 допускає використовувати назву, що відображає споживчі ознаки товару чи послуги та ідентифікує їх належність до відповідної товарної групи. Наприклад, при продажу кави, не обов’язково розшифровувати назву напою. Тобто, якщо це «Капучино», в чекові достатньо вказати «кава».
Право на формування спрощеного чеку мають ФОПи – платники єдиного податку, які не є платниками ПДВ та не здійснюють продаж підакцизних товарів, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння.
Всі інші суб’єкти господарювання зобов’язані дотримуватись правил, встановлених Положенням №13, згідно з яким назву товару має бути чітко ідентифіковано в їх документообігу.
ПРРО: робота offline
Ще одна зміна стосується виключно ПРРО. Мова знову йде про норму статті 5 Закону про РРО, що діє з 1 серпня, згідно з якою використання ПРРО у період відсутності зв’язку з фіскальним сервером контролюючого органу без отриманого в контролюючому органі діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, забороняється. Свого часу, Законом 2120 на початку війни дію цієї норми було зупинено.
Водночас проведення розрахункових операцій, що здійснюються в режимі офлайн, та використання фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу, як і раніше, можуть здійснюватися з перевищенням строків, встановлених Законом про РРО.
***
Як бачимо, Закон 3219 звузив коло користувачів РРО, які могли, фактично, працювати без його застосування. Однак можна не хвилюватися за старі порушення, а суб’єктам господарювання, які, на жаль, перебувають на окупованих територіях та на територіях можливих та активних бойових дій, й надалі користуватися більш лояльними РРО-правилами.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.