Прогнозні показники МЗП, тарифної сітки та повернення індексації у 2024 році
Мінфін у листі від 07.08.2023 № 04110-08-2/21527 до головних розпорядників коштів державного бюджету навів прогнозні показники для складання бюджетних запитів на 2024‑2026 роки.
Отже, прогноз від Мінфіну щодо МЗП:
- з 1 січня 2024 року – 7 100 грн, з 1 липня 2024 року – 8 000 грн;
- з 1 січня 2025 року – 8 370 грн;
- з 1 січня 2026 року – 8 956 грн.
Посадовий оклад працівника І тарифного розряду ЄТС:
- з 1 січня 2024 року – 3 195 грн, з 1 липня 2024 року – 3 600 грн;
- з 1 січня 2025 року – 3 766 грн;
- з 1 січня 2026 року – 4 030 грн.
Прожитковий мінімум:
Показники | 2024 р. | 2025 р. | 2026 р. |
на одну особу, грн | 2 920 | 3 183 | 3 431 |
для дітей віком до 6 років, грн | 2 563 | 2 794 | 3 012 |
для дітей віком від 6 до 18 років, грн | 3 196 | 3 484 | 3 756 |
для працездатних осіб, грн | 3 028 | 3 301 | 3 558 |
для осіб, які втратили працездатність, грн | 2 361 | 2 573 | 2 774 |
Розуміємо, що ці цифри не є остаточними, але попередньо їх можна застосувати для обрахунку прогнозних показників на 2024 рік. Також слід врахувати, що у 2024 році планується повернути індексацію доходів громадян, яка цьогоріч призупинена. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення має здійснюватися наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2024 року.
На Бухгалтерській Відеоплатформі №1 22 серпня відбудеться майстер-клас «Неоплачувана відпустка і робочий час в умовах воєнного стану & ТОП-10 помилок з розрахунку середньої для лікарняних, як повернути зайві суми», який проведе Галина Казначей. Реєстрація безкоштовна за посиланням.
Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено до 16 листопада
17 серпня набрали чинності:
-
Закон від 27.07.2023 № 3275 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні"»;
-
Закон від 27.07.2023 № 3276 «Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку проведення загальної мобілізації"».
Також опубліковано відповідні укази щодо продовження воєнного стану та загальної мобілізації, якими передбачено продовження воєнного стану та загальної мобілізації з 05 годин 30 хвилин 18 серпня строком на 90 днів.
Отже, дію воєнного стану і загальної мобілізації продовжено до 05 годин 30 хвилин 16 листопада 2023 року.
Для бухгалтера це означає, що:
-
24 серпня та 1 жовтня не будуть святковими днями, тобто нема потреби скорочувати години у передсвяткові;
-
відпустки без збереження зарплати на час дії воєнного стану надаються по 15 листопада 2023 року включно;
-
продовжено дію мораторію до 16 листопада 2023 року на ЄСВ-перевірки майже для всіх, але за деякими виключеннями;
- продовжено можливість до листопада 2024 року ФОПам не платити ЄСВ за себе, але у такому випадку й страхового стажу у такого ФОПа не буде;
-
через продовження дії воєнного стану до 16 листопада 2023 року роботодавці можуть оплачувати паперові листки непрацездатності.
Розібратися, як вплине продовження воєнного стану на зарплату серпня, а також дізнатися про ризики надходжень та переказів на платіжні картки підприємницьких та особистих рахунків ви зможете 23 серпня на безкоштовному майстер-класі з Тимуром Алієвим «Воєнний стан продовжено: яка зарплата у серпні & Секрети переказів по платіжних картках та пошті». Реєстрація – за посиланням.
Чергові зміни до механізму блокування ПН/РК
На сайті Мінфіну розміщено проєкт постанови КМУ щодо внесення змін до порядку зупинення реєстрації ПН/РК та до порядку розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації ПН/РК, які затверджені постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165.
Пропонується внести зміни до окремих положень автоматизованого моніторингу відповідності ПН/РК критеріям оцінки ступеня ризиків, зокрема до пп. 3 п. 3 щодо ознаки безумовної реєстрації та додатка 3 до Порядку зупинення, зокрема пропонується зробити перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість.
Передбачається зміна однієї з умов для безумовної реєстрації ПН/РК, які мають одночасно виконуватись, а саме збільшення показника загальної суми сплати ПДВ за останні 12 місяців з 1 млн грн до 10 млн грн.
Показник позитивної історії зараз діє у разі 100 % постачання за одним і тим же кодом товару/послуги. Відповідно до запропонованих змін, показник позитивної історії діятиме за умов, які мають одночасно виконуватися:
-
у зареєстрованих ПН/РК протягом 6 попередніх місяців, відображені операції з придбання за 4 кодами товару/послуги, обсяг за якими становить не менше ніж 75 % від загального обсягу у періоді;
-
операції з постачання за одним і тим самим кодом товару/послуги, обсяг за яким становить не менше ніж 75 % від загального обсягу постачання у цьому періоді.
Змінено показник згідно з п. 5, умовою для відповідності позитивній історії передбачено, що середньомісячна сума сплаченого ПДФО в розрахунку на одну фізичну особу, якій нараховано дохід у вигляді заробітної плати, перевищує суму ПДФО, розраховану з подвійного розміру МЗП у відповідному місяці.
Але за умови, що з початку попереднього року керівник та/або засновник платника податку не змінювалися та середньомісячна чисельність працюючих за останні 12 місяців становить не менше ніж п’ять осіб. Водночас період 12 місяців обраховується від останнього звітного періоду, передбаченого для подання об'єднаного звіту, граничний термін подання якого настав.
Також передбачається додати нові пункти позитивної історії, за якими:
1) одночасно виконуються такі умови:
- загальна сума ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому прийнято для реєстрації ПН/РК, платником ПДВ та його відокремленими підрозділами, якими подано ПН/РК на реєстрацію, становить понад 1 млн гривень.
2) для платника ПДВ протягом 36 послідовних звітних (податкових) періодів, що передують поточному місяцю, одночасно виконуються такі умови:
-
у платника ПДВ та його відокремлених підрозділів відсутня заборгованість зі сплати ЄСВ та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС;
-
податкова звітність та звітність щодо нарахованих сум ЄСВ подана до податкової без порушення строків для подання такої звітності;
-
ПН/РК подана для реєстрації в ЄРПН без порушення визначених ПКУ строків;
-
середньомісячний обсяг постачання, зазначений платником ПДВ в ПН/РК, зареєстрованих у ЄРПН, перевищує 500 тис. грн.
Основною метою цього проєкту є вдосконалення критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, а також запобігання набуттю доброчесним платником податку на додану вартість статусу ризикового та доопрацювання положення щодо ознаки безумовної реєстрації та показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку.
Неможливо розв’язати повністю проблему блокування податкових накладних
Нарешті пан Гетманцев визнав, що всі зміни, які постійно запроваджуються до Порядку зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, не вирішують проблем з блокуванням.
За його словами, коефіцієнт блокування податкових накладних тримається на рівні 0,8 % від загальної кількості зареєстрованих податкових накладних вже три-чотири місяці.
Але за результатами серпня очікується зменшення. Саме чергові зміни, а це вже треті зміни до постанови Кабміну № 1165, мають зменшити цей відсоток удвічі.
За словами Гетманцева, прийти до того, щоб серед заблокованих було 100 % шахраїв, неможливо, адже деякі «білі» операції за зовнішніми ознаками можуть бути схожі на фіктивні.
«Але блокування – це ж не вирок. Це просто необхідність подати документи для розблокування. Так, це певне навантаження на бухгалтера, але, на мій погляд, це допустимі втрати, коли ми говоримо про фінансування армії у війну», – вважає Гетманцев.
І знову пан Данило закликає бізнес звертатися до нього особисто щодо проблемних питань. Телефон для зв'язку ми вам підкажемо: +38 050 356 55 41. «Мені телефонують, я завжди беру з незнайомих номерів».
НБУ пом'якшує низку валютних обмежень
З 12 серпня 2023 року НБУ запроваджує зміни щодо таких питань:
-
Перекази за кордон для виплати пенсій громадянам України – АТ «Укрпошта» як призначений оператор послуг поштового зв’язку матиме змогу здійснювати перекази з метою забезпечення виплати пенсій та грошових допомог на користь громадян України, які тимчасово перебувають за кордоном.
-
Участь банків-нерезидентів в операціях з ОВДП, номінованими в національній валюті – НБУ дозволить здійснювати переказ коштів у гривні на кореспондентські рахунки банків-нерезидентів, відкриті в українських банках, для проведення операцій з внутрішніми державними облігаціями України (ОВДП), номінованими в національній валюті, учасником яких є банк-нерезидент.
-
Перекази коштів за кордон товарними біржами для повернення гарантійного забезпечення для участі в торгах – товарні біржі отримають можливість переказувати кошти нерезиденту з метою повернення попередньо внесеної ним суми гарантійного забезпечення для участі в біржових торгах. Водночас таке повернення може здійснюватися лише за рахунок коштів, які були попередньо перераховані нерезидентом з-за кордону для участі в торгах на товарній біржі. Відповідно купівля іноземної валюти не здійснюватиметься, отже це не посилюватиме тиск на валютний ринок.
-
Валютний нагляд банків за дотриманням резидентом граничних строків розрахунків за операцією з імпорту товарів – визначено, що банки не матимуть можливості завершувати валютний нагляд за операцією з імпорту товарів, якщо відбувається повне або часткове повернення коштів імпортеру з рахунку нерезидента, відкритого в українському банку.
Ці та інші зміни внесені постановою Правління НБУ від 10.08.2023 № 96 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18», яка набрала чинності з 12 серпня 2023 року.
Також НБУ пом’якшив вимоги до здійснення платіжних операцій з готівкою через ПТКС.
По-перше, НБУ доповнив перелік виключень та дозволив не підтверджувати за допомогою мобільного телефона здійснення платіжної операції з готівкою через ПТКС, якщо йдеться про:
-
внесення готівки через ПТКС для поповнення рахунку, до якого випущено платіжну картку, за умови одночасного дотримання кількох умов (зокрема в разі забезпечення ПТКС її зчитування та подальшого коректного введення ПІН-коду картки або підтвердження операції банком – емітентом картки);
-
оплату послуг мобільного зв’язку на суму, що не перевищує 200 грн (протягом одного місяця за один номер мобільного телефону) в межах одного надавача платіжних послуг.
По-друге, регулятор уточнив вимоги щодо використання одноразового пароля під час здійснення операцій з унесення готівки, зокрема зобов’язав надавачів платіжних послуг вживати заходів щодо унеможливлення отримання іншими особам одноразового пароля, який використовується для підтвердження операції.
Ці пом’якшені вимоги також діють з 12 серпня 2023 року.
Уряд дозволив створювати мобільні аптечні пункти
4 серпня уряд ухвалив постанову, якою дозволив створювати мобільні аптечні пункти. Це можуть робити суб’єкти господарювання, які мають ліцензії з роздрібної торгівлі лікарськими засобами. Мобільні аптеки зможуть функціонувати виключно у сільській місцевості, де відсутні стаціонарні аптечні пункти.
Мобільні аптеки можуть відпускати лікарські засоби за рецептом та без нього, а асортимент визначатиме ліцензіат. Також відпускатимуть лікарські засоби, які підлягають реімбурсації за програмою «Доступні ліки». А от продаж наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в таких аптеках заборонено.
У мобільній аптеці має бути водій та не менше одного фармацевтичного працівника, який безпосередньо відпускатиме лікарські засоби. Наявність завідувача не є обов’язковою, на відміну від стаціонарного аптечного пункту.
Автомобіль має містити на зовнішніх поверхнях напис «Мобільний аптечний пункт» та інформацію про приналежність до певного ліцензіата. Також транспортний засіб має містити достатню кількість площ для належного зберігання та реалізації лікарських засобів, медичних виробів, розміщення касового апарата, холодильного обладнання. Також обов’язковою вимогою є наявність холодильного обладнання та пристроїв реєстрації і здійснення контролю за температурою і відносною вологістю повітря і обладнане місцем для санітарної обробки рук.
Контроль за роботою пересувних аптек покладається на Державну службу України з лікарських засобів та контролю за наркотиками.
Відомості про автомобільні транспортні засоби, що використовуються ліцензіатом, мають бути внесені до ліцензійного реєстру. Також ліцензіат зобов’язаний подати до Держлікслужби та органу місцевого самоврядування повідомлення про маршрут мобільного аптечного пункту, який містить інформацію про пункт відправлення та кінцевий пункт призначення, в тому числі пункти завантаження/розвантаження та місце стоянки транспортного засобу.
Зверніть увагу: забороняється використання одного й того ж мобільного аптечного пункту одночасно двома і більше ліцензіатами.
Постанова КМУ від 04.08.2023 № 809 набере чинності 9 жовтня 2023 року.
Запущено е-кабінет виробника будівельної продукції
В Єдиній державній електронній системі будівництва (ЄДЕССБ) з‘явився електронний кабінет виробника будівельної продукції. Він дозволяє скласти декларацію показників будівельної продукції.
Тепер виробники можуть самостійно декларувати вид будівельної продукції (вікна, двері, арматура) та її характеристики, зокрема розміри, форму, конфігурацію тощо. Цим декларуванням виробники підтверджують відповідність продукції вимогам законодавства.
Перевірку задекларованих показників та характеристик будівельної продукції здійснює орган державного ринкового нагляду — Державна інспекція архітектури та містобудування України.
Експлуатаційні характеристики будівельної продукції та вимоги щодо їх підтвердження визначені у національних стандартах, які є ідентичними гармонізованим європейським стандартам.
ФОПам – спрощенцям дозволять надавати фіндопомогу
ФОПам – спрощенцям можуть дозволити надавати фіндопомогу. Відповідний законопроєкт № 9614 зареєстровано на сайті ВРУ.
Відверто кажучи, питання про можливість надання фізичною особою – підприємцем на спрощеній системі оподаткування поворотної фінансової допомоги не досить чітко врегульовано Податковим кодексом України. І наразі може стати наслідком втрати фізичними особами – підприємцями статусу платника єдиного податку.
Податківці вважають, що фізична особа – підприємець на спрощеній системі оподаткування, яка надає поворотну фінансову допомогу, зобов’язана оподаткувати дохід у сумі повернених коштів за надання такої допомоги та перейти на загальну систему оподаткування. Разом з тим, відповідно до підпункту 14.1.257 ПКУ пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України «поворотна фінансова допомога – сума коштів, що надійшла платнику податків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов'язковою до повернення».
Саме тому, з метою усунення неузгодженості, пропонується уточнити положення Податкового кодексу України щодо надання фізичною особою – підприємцем на спрощеній системі оподаткування поворотної фінансової допомоги без втрати статусу платника єдиного податку.
Важливі дати для бухгалтера
І наостанок нагадаю, які податкові звіти треба подати бухгалтерам найближчими днями.
21 серпня – останній день подання за липень:
- податкової декларації з податку на додану вартість;
- декларації акцизного податку;
- декларації з плати за землю;
- декларації платника єдиного податку третьої групи на ЄП 2 % з доходів за липень, яка, до речі, подаватиметься останній раз у зв’язку зі скасування ЄП 2 % з 1 серпня;
- податкової декларації з рентної плати.
Крім того, 21 серпня – останній день сплати єдиного соціального внеску з доходу за липень 2023 року.