Відеоблоги

Підсумки тижня 31.07-04.08.2023

Оберіть тему для перегляду

4.9(11)

Оцініть відео:

З 1 серпня діє змінена форма податкової накладної

00:01:52

Олена Афоніна

4.9(11)

Оцініть відео:

4.8(6)

Оцініть відео:

З 31 липня діє оновлена форма декларації з прибутку

00:01:58

Олена Афоніна

4.8(6)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Особливості оподаткування акцизним податком після 1 серпня 2023 року

00:02:57

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

З 1 серпня забороняється робота ПРРО в офлайн-режимі без діапазону фіскальних номерів

00:00:59

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(6)

Оцініть відео:

Безкоштовне ПРРО – встигніть скористатись пропозицією

00:01:17

Олена Афоніна

5(6)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

НБУ запровадив збір нової звітності про кредитові та дебетові перекази

00:00:58

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

НБУ поновлює здійснення планових виїзних перевірок діяльності банків та небанківських установ

00:01:25

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи буде оновлена

00:01:36

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

5(5)

Оцініть відео:

Мінфін змінить форму та зміст структури власності, щоб автоматизувати перевірки кінцевих бенефіціарів

00:01:00

Олена Афоніна

5(5)

Оцініть відео:

4.8(6)

Оцініть відео:

Важливі дати для бухгалтера

00:02:51

Олена Афоніна

4.8(6)

Оцініть відео:

З 1 серпня діє змінена форма податкової накладної

Наказом Мінфіну від 17.05.2023 № 256, який набув чинності 1 серпня 2023 року, внесено зміни до:

Відповідно до положень п. 46.6 ПКУ, нові форми декларацій застосовуються для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення.

Отже, застосування форм з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну № 256, починається з:

  • 1 серпня 2023 року – для ПН/РК, які з цього періоду платники направляють на реєстрацію в ЄРПН та ПН/РК, які складені до 01.08.2023 та не зареєстровані в ЄРПН;

  • 1 вересня 2023 року – для податкової декларації з податку на додану вартість, тобто яка подається, починаючи зі звітного (податкового) періоду за серпень 2023 року.

Також з 1 вересня 2023 року за оновленою формою подається уточнюючий розрахунок податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок.

Зверніть увагу, що в е-кабінеті платника податків у розділі Реєстрація ПН/РК → Видані ПН/РК вже доступні нові формати ПН/РК:

  • J1201015, J1201215 – для юросіб;
  • F1201015, F1201215 – для фізосіб.

Тож при формуванні ПН/РК з 1 серпня слід використовувати нові форми. Якщо ваше програмне забезпечення не оновлено, з його допомогою ви сформуєте ПН/РК за старою формою, яка буде відхилена при спробі зареєструвати її в ЄРПН.

З 31 липня діє оновлена форма декларації з прибутку

Наказом Мінфіну від 07.06.2023 № 302 (у редакції Наказу Мінфіну від 28.06.2023 № 353) внесено зміни до додатків до податкової декларації з податку на прибуток, а саме оновлено додаток РІ до декларації для приведення його у відповідність до ПКУ.

Нагадаю, що додаток РІ до декларації з податку на прибуток призначений для відображення податкових різниць при розрахунку об'єкта оподаткування (пп. 134.1.1 ПКУ), а його підсумок формує ряд. 03 РІ декларації. Такі податкові різниці збільшують або зменшують фінансовий результат до оподаткування у декларації. 

Додаток РІ є невіддільною частиною декларації, тому всі платники податку на прибуток знов отримали оновлену форму. Отже, корегування зазнали:

  • рядок 4.1.1 розділу 4 «Інші різниці» додатка РІ до рядка 03 Податкової декларації;

  • примітка 8 до додатка ТЦ;

  • додаток ЦП до рядків 4.1.3 ЦП, 4.1.4 ЦП додатка РІ до рядка 03 РІ Податкової декларації;

  • додаток КІК до рядка 06.1 КІК Податкової декларації;

  • додаток ДІЯ до Податкової декларації (рядок 06.3 ДІЯ).

Наказ № 302 почав діяти з 31 липня. Тож відповідно до п. 46.6 ПКУ, звітувати за оновленою формою будемо за 2023 рік.


Для того, щоб завжди мати під рукою необхідні в роботі бухгалтера зразки форм та документів, користуйтеся сервісом «Документи» на Бухгалтерській Відеоплатформі №1.
Тут можна завантажити бланки та зразки документів, а також приклади їх заповнення, які потрібні в роботі. Всі вони перевірені юристами, економістами та представниками податкової служби. Бібліотека постійно доповнюється і наразі налічує вже більше ніж 3 500 документів. Ми постійно опрацьовуємо запити та робимо все можливе, щоб розширювати цей розділ.

Особливості оподаткування акцизним податком після 1 серпня 2023 року

Закон від 30.06.2023 № 3219-IX (законопроєкт № 8401), який набув чинності з 1 серпня, вніс суттєві зміни до Податкового кодексу, а також і на впровадження діяльності із пальним. Зокрема, зміни стосуються:

  • скасування перебігу строків, встановлених ПКУ, з 1 серпня 2023 року в частині адміністрування акцизного податку з реалізації пального;

  • відновлення права контролюючого органу на документальні перевірки платників податків, які здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації пального з 1 серпня 2023 року;

  • особливості проведення документальних та фактичних перевірок під час дії воєнного стану;

  • документальні планові перевірки ДПС платників, що здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації пального: формування та внесення змін до плану-графіка проведення документальних планових перевірок, змінені терміни початку проведення перевірок;

  • особливості обрахунку відліку строку давності щодо документальних планових та позапланових перевірок платників, що здійснюють діяльність у сфері виробництва та/або реалізації пального та строків зберігання документів;

  • сплата донарахованих податків за рішенням контролюючого органу після 1 серпня 2023 року – застосування штрафних санкцій та пені, преференції та недоліки.

Отже, з 1 серпня 2023 року і до припинення або скасування воєнного стану на території України у разі самостійного виправлення платником податків помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання, такий платник звільняється від нарахування та сплати штрафних санкцій та пені.

Відповідно не підлягають заповненню графи 5, 6 та 7 Додатку 8 до Декларації акцизного податку «Розрахунок суми акцизного податку, що збільшує або зменшує податкові зобов’язання внаслідок виправлення самостійно виявленої помилки, зробленої в попередніх звітних періодах» щодо нарахування штрафів 3 %, 5 % та пені.

Зазначене застосовується до податкової звітності, яка подається з 1 серпня 2023 року, і до припинення або скасування воєнного стану.


Хочете дізнатися про зміни в частині оподаткування та адміністрування акцизним податком, про умови відновлення податкових перевірок після прийняття Закону № 3219, а також про оновлення акцизних документів, зміни для платників ЄСВ і ЄП, які почали діяти з 1 серпня, та про те, як підготуватися до перевірок у сфері застосування РРО/ПРРО з 1 жовтня?
Це можна зробити на Великому податковому форумі «Нові реалії ФОПів з 1 серпня: ЄСВ, ЄП-зміна групи, звітність, оплата & Фактичні перевірки РРО/ПРРО та "паливний" акциз – зміни у воєнний час: кому та як підготуватись». Лекторами на цьому заході будуть Вікторія Величко, Тимур Алієв та Ірина Губіна. Реєстрація на податковий форум безкоштовна за посиланням.

З 1 серпня забороняється робота ПРРО в офлайн-режимі без діапазону фіскальних номерів

ДПС повідомила, що у зв’язку із набранням чинності з 1 серпня Закону № 3219, внесено зміни до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Отже, відновлено дію абзацу 7 ст. 5 цього закону, у зв’язку з чим використання ПРРО в режимі офлайн без отриманого в податковій діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером податкового органу, заборонено.

Тож з 1 серпня 2023 року забороняється робота ПРРО в режимі офлайн, якщо таким ПРРО не отримано діапазон фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером ДПС, які присвоюються розрахунковим документам ПРРО, що працює в режимі офлайн.

ПРРО працює в офлайн-режимі лише в період, протягом якого відсутній зв’язок між ПРРО та фіскальним сервером ДПС.

Безкоштовне ПРРО – встигніть скористатись пропозицією

Як повідомив в ТГ-каналі пан Гетманцев, Обʼєднання провайдерів ПРРО вирішило підтримати український бізнес та пропонує безоплатне використання ПРРО до кінця поточного року всім, хто підключиться до 1 вересня 2023 року.

Така можливість для ФОПів з’явилася завдяки домовленості держави та об’єднання провайдерів ПРРО. 

Нагадуємо, що для ФОПів II-III груп на ЄП штрафи за невикористання РРО/ПРРО повертаються з 1 жовтня. Насамперед під перевірки потраплять ті, хто взагалі не використовує РРО/ПРРО. Тож не втрачайте час і вчіться користуватися програмною касою без побоювань отримати штрафи за відсутність фіскалізації. 

Для отримання безкоштовного періоду вам потрібно: 

  1. На сайті www.prro-union.org.ua вибрати провайдера ПРРО.
  2. Перейти за спеціальним реферальним посиланням на сайт провайдера та зареєструватися.
  3. Отримати можливість користуватися ПРРО безкоштовно до кінця 2023 року.

НБУ запровадив збір нової звітності про кредитові та дебетові перекази

НБУ запровадив збір нової статзвітності про кредитові та дебетові перекази в Україні, що суттєво вплинуло на показники звітності про безготівкові операції з платіжними картками.

Збір нової звітності дасть можливість точніше оцінювати обсяги операцій, здійснених в Україні не тільки з використанням платіжних карток, а й ініційованих безпосередньо з рахунків користувачів без їх використання (кредитові та дебетові перекази).

Крім того, це сприятиме забезпеченню ефективного оверсайту платіжних інструментів відповідно до Закону від 30.06.2021 № 1591-IX «Про платіжні послуги».

Нині триває тестовий період, під час якого з 1 квітня 2023 року надавачі платіжних послуг вперше почали подавати статистичну звітність про кредитові й дебетові перекази з рахунків. 

НБУ незабаром розпочне публікувати інформацію, отриману з нової статистичної звітності (орієнтовно – у IV кварталі 2023 року).

НБУ поновлює здійснення планових виїзних перевірок діяльності банків та небанківських установ

З 29 липня 2023 року НБУ поновив здійснення планових виїзних перевірок діяльності банків та небанківських установ у сфері фінансового моніторингу, санкційного законодавства та валютного нагляду.

Зазначені перевірки були зупинені з 15 червня 2022 року відповідно до постанови Правління НБУ від 14.06.2022 № 121.

Для мінімізації можливих ризиків для життя та здоров’я працівників об’єктів нагляду та НБУ у період дії воєнного стану в Україні НБУ продовжить використовувати практику здійснення виїзних перевірок у дистанційному форматі – без безпосереднього перебування працівників НБУ за місцезнаходженням банку/небанківської установи, за наявної можливості надання банками/небанківськими установами віддаленого доступу. 

Тож перевірки лише на папері називаються «виїзними», бо через небезпечну ситуацію в країні вони проводяться через надання віддаленого доступу банками, що перевіряються, тобто у дистанційному форматі.

Крім того, на прохання банків та небанківських установ, ураховуючи практику здійснення виїзних перевірок в особливих умовах, Національний банк збільшив строк для ознайомлення з довідкою про виїзну перевірку та надання пояснень і заперечень до неї з 5 до 10 робочих днів. 

Форма податкової декларації про майновий стан і доходи буде оновлена

На сайті податкової опубліковано проєкт наказу Мінфіну «Про затвердження змін до форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», який передбачає затвердження змін до:

  • форми податкової декларації про майновий стан і доходи;
  • Інструкції щодо заповнення декларації.

Отже, пропонується:

  • змінити порядок розрахунку суми ПДФО, що підлягає поверненню з бюджету у зв’язку з використанням права на податкову знижку за витратами, понесеними відповідно до п. 166.3 ПКУ, крім витрат, зазначених у пп. 166.3.10 ПКУ;

  • змінити порядок декларування доходів від продажу (міни) об’єктів нерухомого майна, неподільного об’єкта незавершеного будівництва/ майбутнього об’єкта нерухомості, подільного об’єкта незавершеного будівництва та відступлення прав за договором купівлі-продажу неподільного об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта нерухомості, щодо якого сплачено частково ціну та зареєстровано обтяження речових прав на користь покупця;

  • виокремити податкові зобов’язання з ПДФО у вигляді МПЗ, що підлягає сплаті фізичними особами, які здійснюють підприємницьку діяльність, та можливості здійснення виправлення самостійно виявлених помилок.


До речі, 9 серпня на Бухгалтерській Відеоплатформі №1 Галина Казначей і Тетяна Донець проведуть майстер-клас «Практичні кейси з виправлення помилок в Додатках Д1, Д5, 4ДФ & Військовий облік: як не натрапити на штрафні гачки від ТЦК», на якому ви дізнаєтеся про зміни зі сплати та нарахування ЄСВ та ПДФО з 1 серпня та побачите приклади виправлення помилок у формах зарплатної звітності. А також розберетеся з видами порушень з ведення військового обліку, штрафами та звірками ТЦК. Реєструйтеся на безкоштовний майстер-клас за посиланням.

Мінфін змінить форму та зміст структури власності, щоб автоматизувати перевірки кінцевих бенефіціарів

Законотворці пропонують внести зміни до наказу Мінфіну від 19.03.2021 № 163 «Про затвердження Положення про форму та зміст структури власності», якими передбачено встановити:

  • форму та зміст структури власності юридичної особи;
  • вимоги / параметри до оформлення структури власності;
  • інформацію, яку необхідно зазначити щодо кожної особи, зазначеної у структурі власності;
  • спосіб визначення розміру участі в юридичній особі у відповідному ланцюзі володіння часткою (корпоративними правами);
  • подання схематичного зображення структури власності та вимоги до її оформлення;
  • перелік документів, які мають додаватись до структури власності.

Якщо зміни будуть прийняті, це надасть можливості юридичним особам подавати відповідні дані до ЄДР в електронній формі та здійснювати програмним забезпеченням ЄДР автоматизовану перевірку структури власності та відомостей про кінцевих бенефіціарних власників.

Важливі дати для бухгалтера

І наостанок нагадаю про те, що граничним днем для реєстрації ПН та РК за І половину місяця є 5 число наступного місяця. Для серпня 2023 року це 5 серпня.Отже, у суботу, 5 серпня, ми не відпочиватимемо, а реєструватимемо ПН.

Також нагадаю вам про важливі дати для подання статистичної, фінансової та податкової звітності найближчими днями.

7 серпня

Останній день подання за липень:

  • звіту з праці;
  • звіту про заборгованість з оплати праці;
  • звіту про реалізацію продукції сільського господарства.

8 серпня

Останній день подання за липень:

  • звіту про роботу міського електротранспорту;
  • звіту про перевезення вантажів та пасажирів автомобільним транспортом;
  • звіту про роботу підприємства водного транспорту;
  • звіту про основні показники роботи авіаційного підприємства.

9 серпня

Останній день подання за липень:

  • звіту про обсяги виробництва та реалізації спирту;
  • звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв;
  • звіту про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів.

Останній день подання за півріччя:

  • податкової декларації з податку на прибуток підприємств платниками, у яких податковий період дорівнює календарному кварталу;
  • розрахунку частини чистого прибутку, державних дивідендів та фінансової звітності до податкових органів платниками податку на прибуток, що звітують щокварталу.

Останній день подання за II квартал:

  • об’єднаного зарплатного звіту з ЄСВ, ПДФО та ВЗ,
  • податкової декларації платника єдиного податку – ФОПами, віднесеними до 3-ї групи,
  • податкової декларації платника єдиного податку – юридичної особи платниками, віднесеними до 3-ї групи;
  • декларації екологічного податку;
  • декларації з рентної плати;
  • декларації зі збору за місця для паркування транспортних засобів;
  • декларації з туристичного збору.

10 серпня

Останній день подання за липень:

  • звіту про виробництво промислової продукції за видами;
  • звіту про обсяг оптового товарообороту.

Останній день подання за серпень:

  • обстеження ділової активності промислового підприємства.

11 серпня

Останній день подання за липень:

  • звіту про транспортування вантажів магістральними трубопроводами;
  • звіту про економічні показники короткострокової статистики промисловості.