Ви дізнаєтесь:
- Для кого та коли застосування ПРРО/РРО стає обов'язковим.
- Які ПРРО/РРО-порушення та за який період будуть амністовані.
- Про зміни щодо оформлення фіскального чеку, обліку товарів та проведення перевірок.
Сьогодні ми поговоримо про Закон №8401, який зокрема регулює ринок ПРРО та який нещодавно прийняла Верховна Рада. Він набирає в силу вже з 1 серпня. І хоча знімає пільги та повертає штрафи за невикористання ПРРО, його, на наш погляд, можна вважати бізнес-орієнтованим, оскільки він передбачає і позитивні моменти. Отже, розгляньмо зміни, які стосуються ПРРО в Законів №8401.
По-перше, для ФОП 2, 3 та 4 груп на єдиному податку ПРРО стає обов'язковим вже з 1 жовтня 2023 року. Виключення складають ФОП, зареєстровані в місці проведення бойових дій або на тимчасово окупованих територіях, їм надали можливість працювати без каси до повного звільнення цих територій. При цьому, що дуже важливо і позитивно, на наш погляд, Закон №8401 вводить амністію на всі порушення вимог Закону про РРО, вчинені у період, увага, з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року. Амністія не стосується акцизників, бо для них не було і мораторію на штрафи протягом 2022-2023 років, тих, хто здійснює діяльність з продажу/купівлі іноземної валюти, та тих, хто здійснює діяльність у сфері організації та проведення азартних ігор.
Чому амністія так важлива? Річ у тому, що навіть при наявності мораторію на штрафи, на практиці податкова виписувала їх і за невиконання Закону про обов'язкове використання ПРРО і за порушення вимог до касової дисципліни при здійсненні розрахункових операцій. Перевіряючі могли прийти за скаргою клієнтів у форматі таємного покупця. Для скарг був створений навіть спеціальний чат-бот і можна було подати скаргу на невиданий чек або неприйнятий розрахунок карткою. Треба зауважити, що відповідно до Постанови КМУ №894, з початку 2023 року торговець зобов'язаний забезпечити покупцеві безготівковий розрахунок. По факту, отримання скарги від клієнта, податківці приходили з перевіркою та вже виписували штрафи за всі порушення, які знаходили: і за невикористання ПРРО, і за недотримання касової дисципліни по формату чи по касовій звітності, по лімітах оплати готівку, і за відсутність платіжних засобів та пристроїв. Пояснювали вони це тим, що мораторій на невикористання ПРРО діє, але після завершення мораторію штрафи можуть бути стягнуті за період мораторію. Також податкова коментувала, що якщо мораторій на штрафи за невикористання ПРРО діє, то мораторію на штрафи за порушення касової дисципліни немає і штрафували за ці порушення. Але Закон №8401 впорядкував це питання та ввів амністію на всі порушення вимог Закону про РРО вчинені у період, увага, з 1 січня 2022 року до 1 жовтня 2023 року, що на нашу думку правильний та справедливий крок назустріч бізнесу, щоб зробити початок використання ПРРО легким та без побоювань отримати штраф.
Зменшення розміру штрафів за ПРРО/РРО-порушення
Щодо розміру штрафів. Він був також зменшений для всіх ФОП-«єдинників», які не продають ризикову групу товарів до 31 липня 2025 року до розміру 25% від суми продажі без чека за перший продаж та 50% від суми продажу за другий та кожний наступний продаж. Для всіх інших підприємств залишаються штрафи у розмірі 100% за першою продажу без чека та 150% за другу продажу без фіскального чека від суми продажу.
Закон передбачив спрощення фіскального чека по тому, як вписувати товар в чек, для ФОПів на єдиному податку. Відтепер вони зможуть зазначати в чеку лише назву товару, що відображає його споживчі ознаки та ідентифікують належність до певної товарної групи. Тобто можна написати в чеку найменування, наприклад, «стакан», але не уточнювати скляний він чи з пластику, великий чи малий. Нагадаємо, що вимоги до розрахункових документів зазначені в положенні Мінфіну №13, яким передбачено, що вписувати товар в чек потрібно таким чином, щоб його можна було ідентифікувати. Навіть якщо ви використовуєте скорочену назву, вона повинна дозволити ідентифікувати товар і щоб таке скорочення було можливим. Отже, ця норма в Законі України №8401 просто законно визначила цю вимогу.
Обов’язковий облік товарів
Закон України №8401 також торкається необхідності ведення обліку товарів і передбачає обов'язковий облік ризикової групи товарів, також аж з 1 жовтня. Тобто за не ведення обліку також є амністія на штрафи до 1 жовтня. При цьому ризикові групи товарів, для яких ведення обліку було обов'язковим, не змінюється. І відповідно до Закону України ризиковими групами товарів залишаються: технічно-складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту; лікарські засоби; вироби медичного призначення; ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів та дорогоцінного каменю.
В серпні стали можливими документальні перевірки, планові та позапланові, для тих ФОП, які виробляють чи дають підакцизні товари, які надають фінансові послуги та які проводять організацію азартних ігор. При цьому мають бути безпечні умови, щоб перевірка проводилась, а саме має бути: доступ до приміщення; доступ до документів; та має бути можливість провести саму інвентаризацію. Для всіх інших ФОП, які не продають підакцизні товари, а це 90% бізнесу України, документальні перевірки можливі лише через добровільні заяви (звернення) платника податків, із заявою про перевірку. При цьому строки давності з проведення перевірок не йдуть і надалі. Нагадуємо, що документальні перевірки - це тоді, коли можуть перевіряти ваші документи за певний тривалий проміжок часу, рік, два чи навіть більше, в залежності від ситуації. Фактичні та камеральні перевірки дозволені ще з серпня 2022 року, а на документальні перевірки з 2022 року був накладений мораторій. Отже, практично для всіх ФОП ПРРО повертають не з 1 серпня, а з 1 жовтня. І хоча всі порушення, допущені в період з січня 2022 року по жовтень 2023 року будуть амністовані, тема штрафів в жовтні 2023 року, при використанні ПРРО, знову стає актуальною.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.