Відеоблоги

Операції з нерезидентами: як уникнути коригування фінрезультату

Ви дізнаєтесь:

  • Як здійснюється коригування фінрезультату при операціях з нерезидентами.
  • За яких умов необхідно здійснювати 30-відсоткове коригування фінрезультату.
  • Коли подається звіт про підтвердження ціни та довідка про сплату податку нерезидентом.
Оберіть відео для перегляду

5(7)

Оцініть відео:

Операції з нерезидентами: як уникнути коригування фінрезультату

00:07:23

Ольга Самофалова

5(7)

Оцініть відео:


Законодавчі норми щодо правил визначення податкових різниць

Податкові різниці, що виникають при здійсненні господарських операцій, на які збільшується фінансовий результат податкового (звітного) періоду, визначено п. 5 ст. 140 ПКУ. Абзацом четвертим пп. 4 п. 5 цієї статті передбачено збільшення фінансового результату податкового (звітного) періоду на суму 30% вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг, крім операцій, визнаних контрольованими відповідно до ст. 39, придбаних у нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до спеціального Переліку, та нерезидентів, у тому числі пов'язаних осіб, зареєстрованих у державах та на територіях, включених до Переліку, так званих, низькоподаткових юрисдикцій. Згідно з пп. 5-1 п. 5 ст. 140 ПКУ фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на 30% вартості товарів, у тому числі необоротних активів, робіт, послуг, крім операцій визнаних контрольованими, реалізованих на користь нерезидентів, зареєстрованих у державах та на територіях, так званих, низькоподаткових юрисдикцій, що затверджений переліком Кабінету міністрів України, та нерезидентів, організаційно-правова форма яких включена до затвердженого Кабінету міністру також Переліку.


Що це за переліки? Перелік низькоподаткових юрисдикцій, а саме Перелік держав (території), які відповідають критеріям, установленим пп. 39.2.1.2 ПКУ, що затверджений постановою КМУ від 27.12.2017 №1045. Це перелік країн, у яких податок на прибуток значно нижчий ніж в Україні. А от постановою КМУ від 04.07.2017 №480 затверджено Перелік організаційно-правових форм нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі податок з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких не резидентів, або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юридичні особи.



Умови, за яких 30-відсоткове коригування фінрезультату не здійснюється


У разі здійснення операцій з придбання або реалізації товарів, робіт, послуг з нерезидентами з вищевказаних переліків, 30% коригування можна не здійснювати платником податку, якщо операція не є контрольованою та сума таких витрат чи доходів підтверджується платником податку за цінами, визначеними за принципом «витягнутої руки» відповідно до процедури, що встановлена ст. 39 ПКУ, але без подання звіту. Ця процедура - це наявність звіту, в якому проведено дослідження цін реалізації чи придбання товарів (послуг). Для проведення такого дослідження застосовуються спеціальні методи, які підбираються залежно від обставин операції та використовуються спеціальні міжнародні бази даних. Тому зазвичай платник самостійно не може його виготовити й звертається до спеціальних аудиторських компаній. При цьому, якщо ціна реалізації товарів чи послуг, у тому числі необоротних активів, є нижчою за ціну, визначену відповідно до принципу «витягнутої руки», встановленої ст. 39 ПКУ, коригування фінансового результату до оподаткування здійснюється лише на розмір різниці між вартістю, визначеною виходячи з ціни, визначеної за принципом «витягнутої руки», та вартістю реалізації чи відповідно придбання. Згідно з абзацом 7 пп. 1 п. 2 ст. 39 ПКУ у разі, якщо нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена до Переліку №480, відповідно до вимог ст. 39 Кодексу, у звітному році сплачувався податок на прибуток або корпоративний податок, господарські операції платника податків з таким нерезидентом визнаються неконтрольованими. Таким чином, якщо господарські операції з придбання товарів, у тому числі необоротних активів, робіт та послуг у нерезидента, організаційно-правова форма якого включена до Переліку №480, не є контрольованими, то платник податку має право не збільшувати фінансовий результат до оподаткування на 30% вартості придбаних чи реалізованих товарів і послуг, у тому числі необоротних активів, якщо нерезидентом сплачувався податок на прибуток, що підтверджується довідкою, наданою нерезидентом, або іншим офіційним документом.


Враховуючи вище наведене, якщо ваш суб’єкт господарювання має операції з нерезидентами з переліку низькоподаткових юрисдикцій або які мають специфічну організаційно-правову форму, при цьому вартісні критерії не відповідають контрольованим операціям, ви маєте збільшити свій фінансовий результат до оподаткування на 30% від вартості таких здійснених операцій. Крім випадків наявності звіту про відповідність ціни принципу «витягнутої руки» чи наявності довідки про сплати податку нерезидентом.