Ви дізнаєтесь:
- Про дозволені види перевірок.
- Як реагувати на запити, отримані протягом 2022-2023 років.
- Як підготуватися до перевірки.
Види дозволених перевірок
Власне, що очікувати бізнесу в цьому році, у зв'язку з поновленням податкових перевірок? Для того, щоб розуміти, що нас очікує завтра, варто нагадати, які сьогодні види перевірок є доступними для платників податків і дозволеними для податкового органу.
Насамперед це перевірки, які стосуються так званих питань податкового відшкодування ПДВ і тих платників податків, які декларують суми ПДВ кредиту в розмірі 100 і більше тисяч гривень. Ці перевірки продовжувалися активно у 2022 році й продовжуються у 2023 році. Дозволені також фактичні перевірки, тобто перевірки на підприємствах, які займаються підакцизним товаром, і перевірки, пов'язані із РРО. Зрозуміло, що час від часу продовжуються призначення і проведення перевірок, пов'язаних із питаннями валютного контролю, тобто розрахунки по зовнішньоекономічних договорах. Досі проводяться камеральні перевірки. І також були поновлені, минулого року, перевірки з питань трансферного ціноутворення, поновлені й призначаються нові, і наразі вони тривають.
Види перевірок, які будуть поновлені після набрання чинності Законом №3219
А от що пропонує законодавець? Очевидно, вони пропонують поновити ряд планових перевірок, але для деяких категорій платників податків. Насамперед це ті суб'єкти господарювання, які працюють із виробництвом або реалізацією підакцизних товарів (тобто палива, алкоголю і тютюну), для тих суб'єктів, які працюють у сфері грального бізнесу, і для фінансових установ або підприємств, які займаються платіжними й валютними розрахунками. Але ми розуміємо, що пропонують ще і зміни до так званого переліку позапланових перевірок. І наразі він розширюється до наступних категорій. Насамперед позапланові можуть призначатися у всіх тих трьох категоріях щодо суб'єктів господарювання, про які ми щойно говорили, це підакцизні, гральний бізнес і фінансові установи. По-друге, пропонують перевіряти або надати дозвіл перевірки підприємств – нерезидентів, зокрема які функціонують тут через представництва або постійні представництва, або комерційні, так звані, представництва. Пропонується також поновити дозвіл для перевірки компанії за їхньою заявою. От позапланова перевірка за заявою суб'єкта господарювання. Ну і звичайно дуже цікаво, де може бути потенційно цілий ряд призначених перевірок, це момент пов'язаний з нормою п. 78.1.1 ПКУ. Тут податкові органи, на підставі отриманої податкової інформації, можуть ініціювати проведення податкової перевірки, позапланової, а також можуть ініціювати видачу наказу на позапланову перевірку, якщо платник податків не надав відповіді на запит, надісланий податковим органом. Нагадую, що більшість платників податків протягом 2022-2023 років, коли отримували запити, то власне посилаючись на пп. 69-9 «Перехідних положень» ПКУ не відповідали на ці запити, тому що вважали, що призупиненні строки дії щодо запитів і відповідей, тобто процесуальні строки для цілей Податкового кодексу. Власне наразі дуже важливо перевірити на які запити не надані відповіді, оскільки це потенційно може мати наслідком проведення позапланової перевірки. Крім того, ми розуміємо, що для платників податків рекомендованим є перевірка документів і інформації, пов'язаної із господарською діяльністю за останній період, оскільки є ризик проведення податкових перевірок. Ну і додатково проаналізувати своїх контрагентів на предмет їх ризиковості або інших проблем, пов'язаних із блокуванням податкових накладних, із відсутністю за місцеперебування, із не веденням господарської діяльності.
Підготовка до перевірки
Ну і що потрібно зробити терміново, очевидно для тих у кого є планові перевірки, це насамперед заглянути в план-графік перевірок, який оприлюднений на сайті Державної податкової служби, він на сьогодні оновлений. Пропонується також переглянути свою первинну документацію, для того, щоб проаналізувати період щонайменше з останнього кварталу 2017 року і по поточний час, оскільки саме такий строк давності може застосовуватися до податкових перевірок. Ну і щонайменше, ознайомитися із вимогами ст. 81 ПКУ і які реквізити має містити наказ, і чи є підстави для недопуску податкових органів до перевірки. Також власне є доцільним запитати У податкового органу: чому компанія включена в план-графік перевірок?. Іноді відповідь можна спростувати й власне оскаржити у суді сам факт включення до плану-графіку перевірок. Але в такому випадку потрібно проаналізувати ризики, пов'язані з недопуском, а значить і ризику застосування адміністративного арешту, який може накладати податковий орган.
Умови проведення перевірки
Власне ми можемо продовжувати з умовами проведення перевірок. Новий законопроєкт очевидно відсікає взагалі можливість проведення перевірок на територіях де є загроза життю платників податків і безпосередньо інспекторів і тому перевірки проводяться тільки за умови можливості допуску і доступу до інвентаризації, до первинних документів, до території й приміщень платників податків. І до чого готуватися бізнесу очевидно можна підсумувати на основі практичних висновків, що сьогодні відбувається за результатами перевірок. Очевидно первинним за кількістю згадок в акті перевірки є момент пов'язаний з так званими фіктивними або нереальними правочинами. Податковий орган насамперед звертає увагу на тих контрагентів, які відповідно до податкового блоку прослідковуються як проблемні й ставить під сумнів або податковий кредит платника податків, або навіть податок на прибуток підприємства, коли йдеться про операції із покупцями підприємства. Це новий підхід, який очевидно спростовується і первинними документами й іншими додатковими до них на етапі вже представництво в суді. Другим, можна сказати за улюбленістю епізодів податкового органу, є увага до операції з нерезидентами, зокрема щодо виплати пасивних доходів (процентів, дивідендів, роялті). Тут податковий орган як правило оскаржує право на пільгову ставку застосовану на основі Конвенції про уникнення подвійного оподаткування щодо податку на доходи нерезидентів. Логіка тут наступна, вони ставлять зауваження до так званого бенефіціарного власника, наявності бенефіціарного власника, або ж про так звану економічну суть доходів.
Після підписання закону для всіх платників податків буде актуально насамперед перевірити свою первинну документацію. Для тих, кому за галуззю діяльності потенційно загрожує проведення податкової планової перевірки, рекомендовано перевірити себе в плані-графіку перевірок. А для тих, хто отримав запити у 2022 - 2023 роках, очевидно варто проаналізувати на які запити не надано відповідь, для того, щоб уникнути ризику проведення позапланової перевірки.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.