Відеоблоги

Законопроєкт № 8401 став законом: перезавантаження податкової системи

Ви дізнаєтесь:

  • На яку систему оподаткування можна перейти після скасування ЄП 2%.
  • Про перехідні операції платників ПП, ПДВ та «звичайного» ЄП.
  • Про ЄСВ та РРО з 1 серпня.
Оберіть відео для перегляду

5(18)

Оцініть відео:

Законопроєкт № 8401 став законом: перезавантаження податкової системи

00:16:14

Ірина Губіна

5(18)

Оцініть відео:


Законопроєкт №8401 нарешті підписаний президентом і ціла низка податкових новацій запрацює вже з 1 серпня. Яких саме? 

***

Отже, ми чекали, чекали й дочекалися. Законопроєкт №8401 вже підписаний президентом, набуває чинності з 1 серпня 2023 року і вже має свій номер і дату. Будь ласка, знайомтесь.

Давайте з вами оглянемо всі ті новації, які ми точно будемо мати з 1 серпня. Коротенько про те, що зміниться у Податковому кодексі і як саме законодавець реалізував повернення на довоєнні правила оподаткування.


Перша, найголовніша новина, це дійсно з 1 серпня 2023 року перестане існувати єдиний податок 2%. Передбачено багато перехідних положень, про які я скажу трошечки згодом, але найголовніше – в нас по-новому прописані правила щодо автоматичного повернення на попередню систему оподаткування після скасування єдиного податку 2%, в тому числі для новостворених підприємств і ФОПів. Хочу зазначити, що вони, якщо не будуть робити будь-які кроки пов'язані із поданням заяви, із відмовою від даного податку 2%, автоматично будуть поверненні на єдиний податок 5%. Ну а зважуючи на те, що часу до 1 серпня залишилися дуже і дуже мало, у нас постає питання: а що ж буде після того, коли ми з вами автоматично повернемось на попередню систему оподаткування? І тут, увага на слайд, в нас є кілька варіантів розвитку подій.

По-перше, ми можемо залишитися на своїй системі оподаткування. Або, якщо нас не влаштовує наша система оподаткування, зокрема загальна система, подати заяву до 1 вересня про обрання спрощеної системи. Таке повторне обрання передбачене Податковим кодексом. Причому, зверніть, будь ласка, увагу, в такому випадку статус платника єдиного податку запрацює для нас з 1 серпня 2023 року. А окрім цього нам вдається цілий місяць на те, щоб привести в відповідність свою діяльність і з вимогами, які передбачені для звичайного єдиного податку. Єдина порада, яку хочу дати, якщо ви дійсно розумієте, що ви не зможете вписатися у спрощену систему, будь ласка, все ж таки залишайтеся на загальній і не намагайтеся написати заяву і стати платником єдиного податку.


Перехідні операції для платників податку на прибуток

Ну а щодо перехідних операцій, тут законодавець дуже так щиро розвернувся, тому що передбачив три групи перехідних операцій: для податку на прибуток; для ПДВ; і для єдиного податку. Отже, давайте коротенько поглянемо, про що в такому випадку йдеться.

По-перше, для податку на прибуток ми з вами будемо визначатися, якщо ми звісно залишимось на загальній системі, яким буде перший звітний період після повернення з єдиного податку 2%. І ось тут, будь ласка, зверніть увагу, що аналізувати нам доведеться фінансову звітність, це зокрема форма 2 за 2022 рік. Далі все стандартно, якщо сума доходів за 2022 рік до 40 мільйонів – звітуватися вперше будемо з вами за результатами 2023 року. А якщо ж сума доходів за 2022 рік за формою 2 у нас перевищує 40 млн, будь ласка, будемо вже готуватися до звітності за 9 місяців. Те, що стосується формування звітності у 2023 році, включати в об'єкт оподаткування податком на прибуток будемо тільки ті періоди, коли ми дійсно працювали на загальній системі. І це звісно призведе до того, що в нас трошки не буде камерально збігатися показник по фінансовій звітності й другий рядок декларації. Окрім цього, зверніть, будь ласка, увагу, що законодавець дуже-дуже детально врегулював цілу низку перехідних операцій. Зокрема так звана перехідна реалізація, коли відвантаження й оплата відбуваються на різних системах оподаткування: на 2% або відвантаження, або гроші; і на загальній системі, відповідно, або відвантаження, або гроші. Зараз маємо економічно виважені показники щодо таких операцій. Також передбачено яким чином ми сформуємо показник балансової вартості основних засобів для додатка АМ, звісно якщо ми з вами працюємо із податковими різницями, і будемо мати певні настанови щодо того, які податкові різниці відображати, а які не відображати у звітності за 2023 рік.


Не залишився без коментарів щодо перехідних операцій і ПДВ. І ось тут маємо гарну новину, всі питання, які стосуються поновлення статусу платника ПДВ, нам з вами доведеться виправляти й все робити до 31 жовтня 2023 року. А саме, нарахувати так звані компенсуючі зобов'язання по товарах і необоротним активам. Зверніть, будь ласка, увагу, що не йдеться про ситуацію донарахування по роботах і послугах, зараз зазначаються тільки товари й необоротні активи. Відповідно таке ми з вами робимо якщо товари й необоротні активи були на вході, перед отриманням статусу платника єдиного податку 2%, ну і були спожиті (реалізовані) у період перебування у статусі такого платника. Нагадаю, що порівняно із тими вимогами, які є зараз в Податковому кодексі, законодавець розширив термін і можливості для нарахування таких компенсуючих зобов'язань. Не упродовж місяця, а до 31 жовтня 2023 року. Окрім цього, в окремих випадках передбачена можливість відновлення податкового кредиту. І йдеться про імпортні товари й необоротні активи, які були ввезені в період перебування на єдиному податку 2%. Навіть якщо вони були реалізовані, нам також по них доведеться нарахувати умовні зобов'язання, але те, що стосується податкового кредиту, який був сплачений на митниці, зараз ми маємо змогу включити таки його у податковий кредит. І також цей податковий кредит вплине на відповідний показник нашої ПДВ формули. Зверніть, будь ласка, увагу, чи формувати податковий кредит, чи ні – це може бути нашим рішенням, але питання собівартості товарів, в якій включений ПДВ, і питання нарахування умовних податкових зобов'язань – це є наш обов'язок. Тому, на жаль, для імпортних товарів і необоротних активів доведеться дуже багато робити перерахунків.


Єдиний податок
. Щодо нього маємо також кілька приємних і не дуже новин. Приємна новина №1: весь дохід, який ми напрацювали у період перебування на єдиному податку 2%, не буде включатися у ліміт, який ми розраховуємо для звичайного єдиного податку. Тобто навіть якщо ми з вами напрацювали 10, 20 і більше мільйонів – це не вплине на наш статус платника єдиного податку після 1 серпня. Але, увага, законодавець обмежив наш ліміт до кінця року і прописав, що ліміт доходу буде рахуватися пропорційно до кількості календарних місяців, протягом якого ми з вами не використовуємо єдиний податок 2%, або, іншими словами, працюємо вже на звичайному єдиному податку. Отже, не складні розрахунки дають нам такий показник як 3,2 мільйона, трошки більше, за 5 місяців, які залишилися до кінця 2023 року, якщо ми з вами беремо ситуацію, що після єдиного податку 2%, на якому ми працювали з початку року, ми з вами перейдемо на безпосередньо звичайний єдиний податок і будемо ці 5 місяців працювати на третій групі.

Не оминув законодавець своєю увагу ФОПів першої та другої групи й для них також маємо кілька новин. Найголовніше, з 1 серпня 2023 року поновлюється необхідність сплачувати єдиний податок для першої й другої групи. Звісно якщо ви не є ФОП, який за своєю податковою адресою знаходиться за Переліком №309. Причому цей Перелік, який, нагадаю, дає нам перелік територій можливих бойових дій, активних бойових дій і тимчасової окупації з метою сплати чи не сплати єдиного податку першої й другої групи для ФОПів, буде братися повністю і в цілому. Отже, якщо ваша податкова адреса знаходиться у цьому Переліку, ви маєте змогу і далі, після 1 серпня 2023 року, не сплачувати єдиний податок для першої й другої групи. Ну а що стосується тих нарахувань, які податкова дуже активно нараховувала в електронному кабінеті в період, коли ми з вами мали змогу не сплачувати єдиний податок для всіх, тобто нарахування з 1 квітня 2022 року по 31 липня 2023 року, ці всі суми будуть скасовані (списані) і не будуть вважатися податковим боргом, зокрема щодо можливості працювати далі на єдиному податку.


РРО-відповідальність у воєнний час

Також дуже класна і дуже така гаряча новина стосується відповідальності по РРО/ПРРО у воєнний час. І це стосується всіх тих, хто використовує РРО, а не тільки ФОПів, тому що питання РРО у нас складається із двох складових: для всіх і для ФОПів. Отже, що гарного ми маємо для всіх? Перше і важливе, з 1 січня 2022 року по 1 жовтня 2023 року суб’єкт господарювання, який використовує РРО/ПРРО, буде звільнений від відповідальності за порушення вимог закону. Причому, зверніть, будь ласка, увагу, що прописана ця норма таким чином, що вона не дасть змогу податківцям подвійно трактувати питання нарахування штрафів. Штрафи не будуть застосовані заднім числом. Але, на жаль, є виключення: ця норма не буде стосуватися продажу підакцизних товарів, здійснення діяльності купівлі-продажу валюти й діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор. Що буде далі? Далі, 1 жовтня 2023 року, будуть застосовуватися штрафи. Але тут також маємо виключення. Не буде застосовуватися відповідальність по закону для тих суб'єктів господарювання, які проводять свою діяльність на територіях згідно із Переліком №309. І так само як і в ситуації з ФОПами, маємо з вами орієнтуватися на весь Перелік, і на перший, і на другий розділ (можливі бойові дії, активні бойові дії й тимчасова окупація). Також маємо виключення щодо під акцизних товарів, це не є новина, тому що щодо підакцизних товарів у нас діє відповідальність, незалежно від того, чи встановлені пільги, чи ні. Що стосується РРО відповідальності для ФОПів, тут також є гарна новина. По-перше, вона буде стосуватися обмеженого кола ФОПів – платників єдиного податку, які не є платниками ПДВ, і паралельно які не здійснюють діяльності щодо реалізації технічно-складних побутових товарів, лікарських засобів, виробів медичного призначення і ювелірних виробів. Ну ці обмеження нам дуже добре знайомі по Закону про РРО. Що маємо для них? З 1 серпня 2023 року по 31 липня 2025 року, але не пізніше припинення або скасування воєнного стану, будуть застосовуватися зменшенні розміри штрафів (замість 100 і 150% – 25 і 50%). Зокрема це буде стосуватися невидачі розрахункового документа, не проведення розрахункової операції. Ну а щодо форми чек, також такі ФОПи будуть мати гарну для себе можливість спростити форму фіскального чека, в частині назви товару чи послуги. І це спрощення, ця вимога, не буде стосуватися підакцизних товарів. Хочу зазначити, що щодо цього нам треба ще почекати як змінить Мінфін, саме форму фіскального чека. Але така можливість є.


ЄСВ: законодавчі норми з 1 серпня


Наступна новина стосується ЄСВ. І перше, головне, це те, що можна і далі не сплачувати ЄСВ. Для кого? Для ФОПів і для самозайнятих осіб. Нагадаю, що норма закону, п. 9-19 підрозділу 8 Закону про ЄСВ, встановлювала період на воєнний стан і 12 місяців після. Отже, ця норма не зазнала змін. Решта норм, які стосувалися мораторію на документальні перевірки, нарахування пенсії, штрафних санкцій щодо недоїмки, ці норми починають працювати з 1 серпня. Так само починаються і документальні планові перевірки, які передбачені Податковим кодексом. Але на період з 1 серпня 2023 року до припинення або скасування воєнного стану план-графік таких документальних перевірок може бути сформований виключно для обмеженої кількості платників податків. Зокрема йдеться про тих, хто здійснює діяльність у сфері виробництва або реалізації підакцизної продукції, тих, хто проводить азартні ігри, і ті платники податків, які надають фінансові й платіжні послуги.

І на останок дуже важлива новина, законопроєкт №8401 припиняє або скасовує, або виключає норму, яка стосується зупинення перебігу строків визначених Податковим кодексом на період воєнного і надзвичайного стану. Отже, з 1 серпня 2023 року будемо працювати у звичайному режимі й рахувати терміни податкової позовної давності, зокрема для зберігання документів і для податкових перевірок.


Підсумки
. Скасування єдиного податку 2% точно відбудеться із 1 серпня. У зв'язку із цим законодавець передбачив низку вимог щодо врегулювання перехідних операцій для податку на прибуток, ПДВ та єдиного податку. Також ФОПи 1-2 групи із 1 серпня 2023 року повинні сплачувати єдиний податок, окрім ситуації, коли їх податкова адреса знаходиться на територіях, які включені до Переліку №309. Також в нас встановлений 100% мораторій до 1 жовтня щодо застосування штрафів по РРО. Визначене обмежене коло суб'єктів господарювання, які підлягають документальним плановим перевіркам. І скасована норма щодо призупинення термінів податкової позовної давності згідно із ПКУ.