Ви дізнаєтесь:
- Кого та за яких умов і надалі буде звільнено від обов'язку сплати ЄП.
- Чи відмінять пільгу щодо сплати ЄСВ.
- Як, коли і для кого зміняться правила застосування РРО.
Що очікує на ФОПів першої та другої групи з 1 серпня – після того, коли набуде чинності відомий законопроєкт № 8401?
Відновлення обов’язку сплати ЄП
Законопроєкт № 8401 частково та поступово повертає довоєнні правила роботи для таких ФОПів. Виключається норма ПКУ, яка давала можливість не платити єдиний податок. Тобто починаючи з 1 серпня і надалі, навіть під час дії воєнного стану, єдиний податок потрібно буде для ФОП на першій та другій групі платити обов'язково. Заднім числом, за період з 1 квітня 2022 року і до 1 серпня 2023 року доплачувати єдиний податок не потрібно, оскільки діяла пільга. Для таких платників податків навіть передбачать окремий спеціальний пункт, в якому буде вказано, що суми штрафних санкцій та пеню за несплату єдиного податку за вказаний період, з 1 квітня 2022 по 31 липня 2023 року, пеня і штрафи підлягають списанню.
Умови, за яких ЄП надалі можна не сплачувати
Проте залишаються 3 винятки, коли єдиний податок, навіть з 1 серпня, можна буде не платити й надалі:
- якщо у вас податкова адреса на тимчасово непідконтрольних територіях;
- якщо ви взяли відпустку, яку можна брати один раз в рік;
- за один раз в місяць можна не платити єдиний податок, якщо ви взяли лікарняний понад 30 календарних днів.
Правила сплати ЄСВ після підписання законопроєкту № 8401
ЄСВ залишають без змін. У законопроєкті № 8401 про нього взагалі не згадують, а це означає, що ЄСВ, як і раніше, сплачуємо повністю добровільно та за власним бажанням. Якщо ви ЄСВ сплатили, вам нарахують страховий та пенсійний стаж. Якщо не сплатили – страховий та пенсійний стаж не нараховуються, але жодних штрафів та пені за це немає. Ця норма діє до закінчення воєнного стану та 12 календарних місяців після нього. Звичайно, якщо до того часу її не підкоригують якимось іншим законом, але законопроєкт № 8401 її не рухає.
Хочу нагадати: для того, аби користуватися пільгою по ЄСВ та єдиному податку, у звітності потрібно вказувати нульові нарахування. В іншому випадку податківці будуть вважати, що ви пільгою не користуєтесь і податок будуть вам нараховувати: і єдиний податок, і ЄСВ.
РРО-правила та відповідальність за їх порушення після підписання законопроєкту № 8401
Інші зміни, які приносить законопроєкт № 8401 для ФОП на другій групі стосуються касового апарату.
Чому ми говоримо про ФОП на другій групі? Оскільки для першої групи ФОП касовий апарат взагалі не потрібен був ніколи й продовжується ця пільга діяти. Пункт 12 «Прикінцевих положень» Закону про РРО тепер буде виглядати по-новому, а саме: суб'єкти господарювання звільняються від відповідальності за порушення вимог цього Закону (тобто Закону про РРО), вчинені ними у період з 1 січня 2022 року (на що акцентую) аж до 1 жовтня 2023 року, крім відповідальності за порушення порядку здійснення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів, при здійсненні діяльності з купівлі/продажу іноземної валюти, а також діяльності у сфері організації та проведення азартних ігор.
Тобто до 1 жовтня і надалі діє воєнна пільга щодо касових апаратів, а з 1 жовтня 2023 року потрібно буде поставити касовий апарат, якщо у підприємця наявні так звані розрахункові операції. Типовий перелік розрахункових операцій, на думку податківців, такий:
- приймання готівкових платежів;
- приймання оплат через POS-термінал у роздрібній торгівлі;
- приймання платежів на ключ-карту та інтернет-еквайринг;
- приймання платежів через системи оплат кур'єрських операторів (напр. Nova Pay), а також маркетплейсів, (напр.WayForPay).
Всі ці платежі потрібно фіскалізувати.
Окремо зупинюся на популярному питанні: чи можу користуватися терміналом, якщо немає касового апарату? До 1 жовтня 2023 року ця норма дає можливість це робити, після 1 жовтня касовий апарат стає обов'язковим, оскільки ми вже з вами проговорили.
Також інше популярне питання: чи буде все ж таки відповідальність за відсутність касового апарату з початку воєнного стану і до 1 жовтня 2023 року? Знову ж таки, оновлена редакція норми, яка давала пільгу підприємцям, звільняє від відповідальності за будь-які порушення, вчинені в межах цього Закону про РРО аж з 1 січня 2022 року і до 1 жовтня 2023 року. Тому за цей період санкцій не мало б бути.
Звертаю увагу, що на сьогоднішній момент ми з вами проговорюємо прийнятий законопроєкт № 8401, але на момент зйомки відео (19.07.2023) він ще не підписаний президентом та не опублікований, а отже не став законом. Тому про всяк випадок треба слідкувати за новинами, щоб розуміти його кінцевий статус.
Підсумки. Отже, законопроєкт № 8401 для ФОП на першій та другій групі готує певні зміни:
- Сплата єдиного податку стає обов'язковою з 1 серпня.
- ЄСВ залишається без змін, його можемо не платити й надалі.
- Обов'язковість фіскалізації розрахункових операцій повертається з 1 жовтня.
- Санкції з 1 січня 2022 року по 1 жовтня 2023 року за порушення роботи з касовим апаратом не застосовуються, а підприємці звільняються від цих санкцій.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.