Ви дізнаєтесь:
- Що таке розрахункова та нерозрахункова операції.
- У яких випадках можна не застосовувати РРО.
- В який спосіб можна отримати кошти на рахунок.
Попри те, що законодавець усіляко намагається «підсолодити пілюлю» використання РРО, чи запроваджуючи мораторій на воєнний час, чи знижуючи штрафи та встановлюючи спрощену форму розрахункового документа для ФОП, багато суб'єктів господарювання все одно мають питання: як легально позбутися розрахункової операції й необхідності використовувати РРО?
Це питання стосується переважно ситуації офлайн, коли до суб'єкта господарювання – ФОП або підприємства – звертаються живі, реальні покупці. На жаль, способів зробити розрахункові операції нерозрахунковими насправді небагато, і саме легальні способи вже добре відомі. Проаналізуймо разом цю проблематику і подивімося, який спосіб буде для вас найбільш оптимальним.
Визначення термінів «розрахункова» та «нерозрахункова» операція
Насамперед нагадаю, що таке розрахункова операція. Вона визначена в статті 2 Закону про РРО та включає два види операцій: готівкові та безготівкові. Готівкові операції стосуються отримання оплати готівкою, а безготівкові – через електронні платіжні засоби (наприклад, коли покупці сплачують карткою). Також під визначення розрахункової операції підпадають зворотні операції: повернення товару, відмову від послуги, й, відповідно, повернення готівки або повернення оплати на електронний платіжний засіб.
Отже, знаючи, що є розрахунковою операцією, на противагу її визначенню розуміємо, що нерозрахунковою операцією буде отримання коштів на рахунок за реквізитами IBAN. Як її здійснити, якщо не йдеться про розрахунки в інтернеті?
Способи отримання коштів на рахунок
Оплата на розрахунковий або поточний рахунок за реквізитами IBAN може проводитися через:
- касу банку;
- платіжний термінал або комплекс самообслуговування (так званий Inbox);
- мобільний застосунок, додаток клієнт-банку;
- по QR-коду.
Виикористовуючи ці способи, можна позбутися необхідності використовувати РРО. Проте, варто ретельно розглянути плюси та мінуси кожного варіанту.
Оплата через касу банку
Оплата через касу банку є ідеальним варіантом, якщо клієнт здійснює оплату готівкою, оскільки готівкові кошти обезготівковуються і автоматично потрапляють на рахунок отримувача безготівковим способом. Проте, маємо 2 мінуси цього способу: може бути стягнення додаткової комісії, якщо клієнти бажають оплатити через електронні платіжні засоби, і власне можливість організації каси банку на території суб'єкта господарювання.
Оплата через платіжний термінал (ПТКС)
У разі оплати через платіжний термінал або платіжний технічний комплекс самообслуговування так само, як і у випадку оплати через касу банку, на рахунок отримувача (продавця товарів, робіт, послуг) поступають безготівкові кошти. Але в чому проблема? В тому, що податківці допускають використання ПТКС без застосування РРО тільки у випадку, якщо цей ПКТС належить банку.
Якщо за допомогою ПКТС здійснювати виключно операції з отримання коштів, то РРО не застосовують. Для проведення таких платежів потрібно використовувати ПКТС, який переведений у фіскальний режим. Зараз здебільшого всі такі технічні комплекси, які належать і банківським установам, і фінансовим компаніям, дають змогу фіскалізувати операцію.
Втім згідно із Законом про РРО комерційні агенти банків і небанківські фінансові установи повинні видавати чек РРО, коли через такий платіжний термінал проводять платежі. А ось банк може не видавати чек РРО. І тоді стосовно цього способу оплати у нас виникає така плутанина: чек РРО має видати тільки фінансовий агент, чи також і продавець товарів або послуг? Або ж у цій ситуації продавець, що використовує ПТКС, позбавлений необхідності використовувати РРО?
Коментарі податкової стосовно цих питань мають двоїстий характер, тож в застосуванні таких способів розрахунку дійсно існує ризик. Якщо ми хочемо такий спосіб розрахунку без ризику – маємо обирати саме банківський термінал самообслуговування, наприклад, встановлений у торговельній точці. Цей варіант, щодо якого податкова має чітку однозначну позицію, є найбезпечнішим.
Інтернет-банкінг
Наступний спосіб оплати довгий час дискутувався: якщо клієнт здійснює оплату за допомогою функції у своєму мобільному застосунку, функції інтернет-банкінгу, чи потрібно видавати чек РРО продавцеві товарів або надавачу послуг? Проте з 2021 року податкова служба розглядає інтернет-банкінг як фактично технологію дистанційного банківського обслуговування, тому операцію через цей спосіб розрахунків не можна ототожнювати із оплатою через електронні платіжні засоби та визначати як розрахункову. Отже, використання інтернет-банкінгу не вимагає застосування РРО.
Оплата з використанням QR-коду
Найсвіжішим і, як на мене, найзручнішим способом оплати є використання QR-коду, який дозволяє клієнтам здійснювати оплату за допомогою електронних платіжних засобів, таких як мобільні телефони.
Податківці роз'яснюють, що QR-код не належить до електронних платіжних засобів, тому його використання не вимагає застосування РРО, якщо в QR-коді зашитий саме IBAN суб'єкта господарювання. Проте, якщо в QR-коді передається посилання на карту-ключ або на картковий рахунок, використання РРО буде необхідним.
Отже, варто подбати, щоб через посилання по QR-коду клієнт отримав банківські реквізити у форматі IBAN суб'єкта господарювання, тоді операція не потребуватиме використання РРО.
Підсумки. Законодавство не визначає конкретний перелік операцій, які не належать до розрахункових. Втім, із загального визначення ми розуміємо, що нерозрахунковою є операція, коли кошти йдуть через банківський переказ на рахунок за реквізитами IBAN. Можна виділити кілька способів здійснення платежів на рахунок за реквізитами IBAN: через касу банку, платіжний термінал (ПТКС), інтернет-банкінг та по QR-коду. Кожен з них має свої плюси і мінуси, тому вибір конкретного варіанту залежатиме від того, якому способу оплати ваші клієнти віддають перевагу: готівкою чи через електронні платіжні засоби.
Маєте професійні питання за темами відео?
Ставте їх експертам у сервісі «Особистий консультант» безлімітно й отримуйте відповіді на кожне протягом доби.
Щоб отримати роз’яснення від лекторів, скористайтеся розділом «Консультації лекторів». Відповіді надаються у відеоформаті щовівторка.